Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya, Türkiye’den silah taşıyan Ukrayna uçağını imha etti

Halife Hafter güçleri, Türkiye’den Libya’ya silahlı insansız hava araçları için bomba ve füze taşıyan Ukraynalı bir şirkete ait kargo uçağını imha ettiklerini açıkladı.

BOLD – Libya’da başkent Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, uluslararası toplum tarafından tanınıyor. AKP Hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ulusal Mutabakat Hükumetine her platformda desteğini ifade etmekten çekinmiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Libya’ya yönelik aldığı birçok silah ambargosu kararı var. Ancak dünya basınında Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükumetine zırhlı araç ve silahlı insansız hava araçları verdiğine dair çok sayıda haber çıktı. Ülkenin doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fransa ve Rusya destek veriyor.

ANKARA’DAN LİBYA’YA BOMBA VE FÜZE TAŞIDI

Halife Hafter güçlerine destek veren Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır destekli Al-Marsad haber sitesi, Türkiye’den Libya’ya silah taşıyan ve bir Ukraynalı şirkete ait Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından Misrata Havaalanı’nda imha edildiğini duyurdu.

Al-Marsad haber sitesi, Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Misrata Askeri Havaalanında yanarken çekilmiş görüntülerini paylaştı. Al Marsad, uçağın Misrata Askeri Havaalanı’na indikten bir saat sonra, kargosunu boşaltma imkanı bulamadan vurulduğunu belirtti.


Uçağın, Ankara Esenboğa Havalimanından havalandığı ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine Türkiye’nin verdiği silahlı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere bomba ve füze taşıdığı ileri sürüldü.

Libya Ulusal Ordusunun açıklamasına göre, kargo uçağı bir insansız hava aracından atılan tek füzeyle imha edildi ve çevredeki binalara zarar verilmedi.

Al-Marsad haber sitesi, kargo uçağı havaalanında vurulduktan sonra bölgede art arda patlamalar meydana geldiğini ve bu durumun da uçağın içinde silah ve bomba bulunduğu yönündeki bilgileri doğruladığını kaydetti.

Al Marsad haber sitesi, imha edilen uçağın 21 Temmuz’da bir ve geçen hafta da 2 kez olmak üzere Misrata’ya daha önce 3 uçuş yaptığını kaydetti. İmha edilen uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketinin sahip olduğu başka bir kargo uçağının da Misrata’ya daha önce uçuş yaptığını ve bütün bu uçuşlarda asker malzeme taşındığını iddia etti.

Libya Ulusal Ordusu, Çin yapımı ve Birleşik Arap Emirlikleri askeri personelince kullanılan ‘Wing Loongs’ tipi silahlı insansız hava araçları kullanıyor.

Al-Marsad haber sitesi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetinin de Türkiye’nin verdiği ve Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu ‘Bayraktar’ silahlı insansız hava araçlarını kullandığını yazmıştı.

UKRAYNA: UÇAK, LİBYA KIZILAYI İÇİN İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYORDU

Uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketi CEO’su Olena Malakhova ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını belirtti.

Ukrayna merkezli Liga Haber Ajansı da Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Dmytro Zolotukhin’in açıklamasına dayanarak uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını duyurdu.

AL MARSAD: TÜRKİYE, İSRAİL’DEN ALDIĞI İHA’LARI LİBYA ULUSAL HÜKUMETİNE VERDİ

Bu arada Al Marsad haber sitesi, Türkiye’nin İsrail’den satın aldığı 3 adet Orbiter-3 tipi insansız hava aracını Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumetine verdiğini yazdı. Al Marsad, insansız hava araçlarından 2’sinin Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından 29 Temmuz’da düşürüldüğünü yazdı.

Al Marsad, İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinde 7 Ağustos’ta çıkan ve “İsrail yapımı insansız hava araçları Libya’da düşürüldü: Bunlar oraya nasıl gitti?” başlığını taşıyan haberin de bu bilgiyi doğruladığını belirtti.


Jerusalem Post, İsrailli Aeronautics firması tarafından üretilen ve sözleşmeler gereği 3. ülkelere satışı yasak olan insansız hava araçlarının Libya’ya nasıl ulaştığının bilinmediğini yazdı. Al Marsad ise insansız hava araçlarının Türkiye tarafından Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine verildiğini ileri sürdü.

Libya gerilimi: TSK’nın İHA’sı vuruldu, gemiler düşman ilan edildi ve genel seferberlik ilanı geldi

Dünya

BM’den Til Rifat açıklaması: “Türkiye’ye bağlı grupların bu yaptığı savaş suçu”

BM’den Til Rifat’ta çocukların bombalanarak öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Sorumluların Türkiye’ye bağlı gruplar olduğu vurgulandı. Bunun, savaş suçu olduğu kaydedildi.

BOLD – Türkiye ve bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şehba kentine bağlı Til Rifat ilçesine yönelik 2 Aralık günü gerçekleştirdiği bombardımanda çocukların da aralarında bulunduğu sivillerin hayatını keybetmesine Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville tepki gösterdi.

Sözcü Colville, “Türkiye’ye bağlı silahlı grupların Til Rifat’taki okul yakılarına yaptığı bombalama, aralarında yaşları 3 ila 15 arasında değişen çocukların da bulunduğu en az 12 sivilin ölümüne neden olmuştur” dedi. Colville, ABD ve Türk devleti arasında 22 Ekim günü imzalanan anlaşmanın ardından Hesekê, Reqa ve Halep gibi sivillerin bulunduğu kentlerde bomba yüklü araçlarla gerçekleşen saldırılarda artış olduğunu kaydetti.

OHCHR Sözcüsü, “Bu ihlaller uluslararası insan hakları sözleşmesinin ihlalinin tehlikeli boyutlara varmasına ve savaş suçlarına neden oluyor” dedi.

Tutsak yakınları ‘Umut Zinciri’nde buluştu

Okumaya devam et

Dünya

Yeni Delhi’deki fabrika yangınında 43 işçi can verdi

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki fabrika yangınında 43 kişi can verdi, 15 kişi de yaralandı. Mahsur kalan 50 civarında işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor.

BOLD – Yeni Delhi’de yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgedeki 6 katlı bir fabrikada çıktı. Alevler hızla binayı kapladı, ardından çevre binalara sıçradı. Yangına 25 itfaiye aracı ile müdahale edildi. İtfaiye yetkilileri yangının söndürüldüğünü duyurdu. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangında 43 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi ise yaralandı. İçeride bulunanlardan 50 kişi kurtarılırken 50 civarında işçinin de kurtarılmayı beklediği bildirildi. Yangın sırasında işçilerin binada uyuduğu belirtildi.

Gezi direnişi sırasında polisin üniversiteliye attığı gaz kapsülü için AYM’den ‘ihlal’ kararı

Okumaya devam et

Dünya

Özgürlük tırı ABD yollarında: Türkiye’deki mağdurların sesi olacak

ABD’de faaliyet yürüten Advocates of Silenced Turkey, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için yeni bir adım attı. Yaşanan hukuksuzlukları duyurmak amacıyla hazırlanan ‘Özgürlük Tır’ı bir ay süreyle Amerika’nın 10’a yakın eyaletini dolaşacak.

BOLD-Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri ve uygulanan tenkil sürecini ABD kamuoyunda gündeme getirmek amacıyla daha önce gerçekleştirdiği eylemlerle tanınan Advocates of Silenced Turkey, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle ‘Özgürlük Tır’ adı altında farkındalık çalışması gerçekleştirdi. Faaliyet kapsamında hazırlanan eylem için, 16 metre uzunluğunda bir tır yaşanan mağduriyetler anlatan görsellerle giydirildi.

Afişlerde Erdoğan Türkiye’sinde 30.000’den fazla kişinin siyasi tutuklu olduğuna, tututluluk sürelerinin tek başına bir cezalandırma yöntemine dönüştüğüne ve dahası onlarca işkence vakası yaşandığına vurgu yapıldı. Kadın ve çocukların bile hapsedildiği ülkede sadece mesleğini yaptığı için özgürlüğünden mahrum edilen gazetecilere de ayrıca değinildi.

New York’tan yola çıkan 16 metre uzunluğundaki tır, tüm gün boyunca Birleşmiş Milletler Merkezi, Times Meydanı ve World Trade Center gibi şehrin en işlek noktalarında dolaşan tır batıdaki eyaletlere doğru yolculuğuna devam edecek.

10 Aralık Salı günü ise İnsan Hakları Günü kapsamında New York City basta olmak üzere Chicago, Kansas City, Oklahoma, Tulsa, Atlanta, Boston ve Philadelphia’da  anma programları gerçekleştirilecek. Eylem Amerika ile de sınırlı kalmayacak. Ayrıca Kanada’nın Ottawa ve Kitchener şehirlerinde de Türkiye’de yaşanan mağduriyetlere yönelik etkinlikler düzenlenecek.

BM’den Hizmet Hareketi mensuplarının iadesini engelleyecek emsal karar

Okumaya devam et

Popular