Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya, Türkiye’den silah taşıyan Ukrayna uçağını imha etti

Halife Hafter güçleri, Türkiye’den Libya’ya silahlı insansız hava araçları için bomba ve füze taşıyan Ukraynalı bir şirkete ait kargo uçağını imha ettiklerini açıkladı.

BOLD – Libya’da başkent Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, uluslararası toplum tarafından tanınıyor. AKP Hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ulusal Mutabakat Hükumetine her platformda desteğini ifade etmekten çekinmiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Libya’ya yönelik aldığı birçok silah ambargosu kararı var. Ancak dünya basınında Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükumetine zırhlı araç ve silahlı insansız hava araçları verdiğine dair çok sayıda haber çıktı. Ülkenin doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fransa ve Rusya destek veriyor.

ANKARA’DAN LİBYA’YA BOMBA VE FÜZE TAŞIDI

Halife Hafter güçlerine destek veren Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır destekli Al-Marsad haber sitesi, Türkiye’den Libya’ya silah taşıyan ve bir Ukraynalı şirkete ait Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından Misrata Havaalanı’nda imha edildiğini duyurdu.

Al-Marsad haber sitesi, Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Misrata Askeri Havaalanında yanarken çekilmiş görüntülerini paylaştı. Al Marsad, uçağın Misrata Askeri Havaalanı’na indikten bir saat sonra, kargosunu boşaltma imkanı bulamadan vurulduğunu belirtti.


Uçağın, Ankara Esenboğa Havalimanından havalandığı ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine Türkiye’nin verdiği silahlı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere bomba ve füze taşıdığı ileri sürüldü.

Libya Ulusal Ordusunun açıklamasına göre, kargo uçağı bir insansız hava aracından atılan tek füzeyle imha edildi ve çevredeki binalara zarar verilmedi.

Al-Marsad haber sitesi, kargo uçağı havaalanında vurulduktan sonra bölgede art arda patlamalar meydana geldiğini ve bu durumun da uçağın içinde silah ve bomba bulunduğu yönündeki bilgileri doğruladığını kaydetti.

Al Marsad haber sitesi, imha edilen uçağın 21 Temmuz’da bir ve geçen hafta da 2 kez olmak üzere Misrata’ya daha önce 3 uçuş yaptığını kaydetti. İmha edilen uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketinin sahip olduğu başka bir kargo uçağının da Misrata’ya daha önce uçuş yaptığını ve bütün bu uçuşlarda asker malzeme taşındığını iddia etti.

Libya Ulusal Ordusu, Çin yapımı ve Birleşik Arap Emirlikleri askeri personelince kullanılan ‘Wing Loongs’ tipi silahlı insansız hava araçları kullanıyor.

Al-Marsad haber sitesi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetinin de Türkiye’nin verdiği ve Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu ‘Bayraktar’ silahlı insansız hava araçlarını kullandığını yazmıştı.

UKRAYNA: UÇAK, LİBYA KIZILAYI İÇİN İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYORDU

Uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketi CEO’su Olena Malakhova ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını belirtti.

Ukrayna merkezli Liga Haber Ajansı da Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Dmytro Zolotukhin’in açıklamasına dayanarak uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını duyurdu.

AL MARSAD: TÜRKİYE, İSRAİL’DEN ALDIĞI İHA’LARI LİBYA ULUSAL HÜKUMETİNE VERDİ

Bu arada Al Marsad haber sitesi, Türkiye’nin İsrail’den satın aldığı 3 adet Orbiter-3 tipi insansız hava aracını Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumetine verdiğini yazdı. Al Marsad, insansız hava araçlarından 2’sinin Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından 29 Temmuz’da düşürüldüğünü yazdı.

Al Marsad, İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinde 7 Ağustos’ta çıkan ve “İsrail yapımı insansız hava araçları Libya’da düşürüldü: Bunlar oraya nasıl gitti?” başlığını taşıyan haberin de bu bilgiyi doğruladığını belirtti.


Jerusalem Post, İsrailli Aeronautics firması tarafından üretilen ve sözleşmeler gereği 3. ülkelere satışı yasak olan insansız hava araçlarının Libya’ya nasıl ulaştığının bilinmediğini yazdı. Al Marsad ise insansız hava araçlarının Türkiye tarafından Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine verildiğini ileri sürdü.

Libya gerilimi: TSK’nın İHA’sı vuruldu, gemiler düşman ilan edildi ve genel seferberlik ilanı geldi

Dünya

Avrupa Birliği Türkiye’ye ek yaptırımları rafa kaldırdı

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye’ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara’dan gelen olumlu sinyallerin yaptırımlarla gölgelenmesini istemediklerini söyledi.

BOLD – AB Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye yönelik Aralık ayındaki liderler zirvesinde kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırma kararı aldı. Heiko Maas, AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Olumlu gelişmeler kaydedildiğini gördüğümüz için Türkiye’ye karşı bugün yaptırım kararı almadık” dedi.

Yunanistan ile Türkiye arasında 2016’da son verilen istikşafi görüşmelerin yeniden başlatıldığına ve Türkiye’nin şu an Doğu Akdeniz’deki tartışmalı bölgelerde gemisinin bulunmadığına işaret eden Maas, “Bunlar uzun süredir beklediğimiz olumlu sinyaller. Bu sinyallerin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir” dedi.

ADIMLARIN KALICI OLMASI ÖNEMLİ

Almanya Dışişleri Bakanı, Ankara’dan gelen olumlu sinyallerin kalıcı olmasının önem taşıdığını vurgulayarak, “O zaman AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz” diye konuştu.

Maas, AB tarafından pozitif gündemin, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesi ve Suriyeli sığınmacılara ek yardımlar gibi maddeleri kapsayabileceğini kaydetti.

AB, ARALIK’TA HANGİ KARARLARI ALMIŞTI?

10-11 Aralık’taki liderler zirvesinde Türkiye’ye yönelik, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşları içeren yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alınmıştı. Yaptırımların çerçevesi 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine alınmıştı.

Türkiye’ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise Mart ayında düzenlenecek zirveye bırakılmıştı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

Türk ve Yunan heyetleri istikşafi görüşmeler için 5 yıl aradan sonra masaya oturdu

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da kaçırılan Mozart gemisine korsan baskını güvenlik kamerasında

Lagos’tan Cape Town’a gitmek üzere yola çıkan Liberya bandralı Mozart adlı Türk konteyner gemisine Nijeryalı korsanların yaptığı kanlı baskının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

BOLD – Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan Liberya bandralı Mozart adlı Türk konteyner gemisi, cumartesi günü Nijeryalı korsanların saldırısına uğradı.

Lagos’a yaklaşık 180 mil açıkta seyreden ve 19 mürettebata sahip Türk gemisine yönelik saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi, 15 kişi kaçırıldı ve 3 kişi ise gemide bırakıldı.

Geminin 4’üncü kaptanı Furkan Yaren, radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirerek 2. mühendis Farman İsmayilov’un öldürüldüğünü açıkladı.

BASKININ GÖRÜNTÜLERİ

Türk konteyner gemisine yapılan kanlı saldırının kamera kayıtları ortaya çıktı. İhlas Haber Ajansında yer alan habere göre, gemiden ulaşılan görüntüler izleyenleri dehşete düşürdü. Korsanların uzun namlulu silahlarla kaptan köşkünü bastığı ve denizcileri yaraladığı görülüyor.

Ateş açarak gemideki radar ve kontrol panellerine zarar veren korsanlar, kaptan dahil bütün mürettebatı ellerindeki silahlarla darp ediyor.

Görüntülerle birlikte ayrıca, olayın ardından gemiyi limana götüren 4. kaptanın şirket yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesi de servis edildi. İkili arasında geçen konuşmada 4. kaptan yaşananları tek tek anlatıyor.

Öte yandan Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan gemiyle ilişkin yaptığı basın açıklamasında “Gemimiz, Türk sahipli veya Türk bayraklı değildir. Gemimiz, yabancı yatırımcılara aittir. Boden Denizcilik AŞ, geminin teknik işletmesinden sorumludur. Korsanlardan bir telefon alındığına dair bana hiçbir bilgi ulaşmadı” dedi.

Karsan, gemide hayatını kaybeden ikinci mühendisin naaşının THY ile Türkiye’ye getirilip Azerbaycan’a gönderileceği söyledi.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa’da yeşil enerji fosil enerjiyi geride bıraktı

Avrupa enerji üretiminde güneş, rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisi miktarı fosil yakıtlardan elde edilen enerji miktarını geride bıraktı. Avrupa Birliği’nin (AB) elektrik üretiminde 2019’da yüzde 34 olan yenilenebilir kaynakların oranı geçen yıl yüzde 38’e çıktı.

BOLD – Avrupa, yeşil enerji konusunda bir ilki başardı ve 2020 yılında yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji miktarı fosil yakıtlardan elde edilen enerji miktarını ilk kez geride bıraktı.

Böylece AB üyesi 27 ülkede yenilenebilir enerji, 2020’de ilk defa fosil yakıtları geride bırakarak AB’nin ana elektrik üretim kaynağı haline geldi.

İngiliz düşünce kuruluşu Ember ile Alman düşünce kuruluşu Agora Energiewende’nin yaptığı ortak araştırma bu sonucu ortaya koydu.

TEMİZ ENERJİYE GEÇİŞTE ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI

Araştırmada Avrupa’da geçen yıl üretilen enerjinin yüzde 38’i rüzgar, güneş, su ve biyokütle gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edildi. Kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan ise toplam üretilen enerjinin sadece yüzde 37’si temin edildi. Bu oran 2019 yılında yüzde 40 civarındaydı. Araştırma raporunda uzmanlar bu sonucu “Avrupa’nın temiz enerjiye geçişinde önemli bir kilometre taşı” olarak niteledi.

YEŞİL ENERJİDE BİRİNCİ DANİMARKA

Avrupa ülkeleri arasında enerji üretiminin yüzde 62’sini rüzgar ve güneşten karşılayan Danimarka yeşil enerjide başı çekiyor. İrlanda, Yunanistan, Belçika, Hollanda ve İspanya’da da geçen yıl yeşil enerjinin toplam payının büyük bir artış kaydettiği görülüyor.

Rüzgar ve güneş enerjisinde bu artış kaydedilirken, kömür santrallerinden elde edilen enerjinin azaldığı görüldü. Rapora göre kömür santrallerinden sağlanan elektrik enerjisinin miktarı 2015 yılına göre yarıya düştü.

ENERJİ ÜRETİMİNDE PAYLARIN DAĞILIMI

Toplam elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklardan rüzgar enerji santrallerinin payı yüzde 14, hidroelektrik santrallerinin payı yüzde 13, biyoenerjinin payı yüzde 6 ve güneş enerji santrallerinin payı da yüzde 5 oldu.

Fosil yakıtlar arasında yer alan doğal gaz çevrim santrallerinin payı yüzde 20, kömür santrallerinin payı yüzde 13 ve diğer fosil yakıtların payı da yüzde 4 olarak gerçekleşti.

AB ülkelerinde nükleer enerjiden elektrik üretiminin oranı ise yüzde 25 seviyesini buldu.

Eşitsizlik Virüsü: En zengin 10 kişinin 9 aylık servet artışıyla tüm dünyanın aşılanması mümkün

Okumaya devam et

Popular