Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya, Türkiye’den silah taşıyan Ukrayna uçağını imha etti

Halife Hafter güçleri, Türkiye’den Libya’ya silahlı insansız hava araçları için bomba ve füze taşıyan Ukraynalı bir şirkete ait kargo uçağını imha ettiklerini açıkladı.

BOLD – Libya’da başkent Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, uluslararası toplum tarafından tanınıyor. AKP Hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ulusal Mutabakat Hükumetine her platformda desteğini ifade etmekten çekinmiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Libya’ya yönelik aldığı birçok silah ambargosu kararı var. Ancak dünya basınında Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükumetine zırhlı araç ve silahlı insansız hava araçları verdiğine dair çok sayıda haber çıktı. Ülkenin doğusunu elinde bulunduran Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fransa ve Rusya destek veriyor.

ANKARA’DAN LİBYA’YA BOMBA VE FÜZE TAŞIDI

Halife Hafter güçlerine destek veren Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır destekli Al-Marsad haber sitesi, Türkiye’den Libya’ya silah taşıyan ve bir Ukraynalı şirkete ait Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından Misrata Havaalanı’nda imha edildiğini duyurdu.

Al-Marsad haber sitesi, Ilyushin 76 (IL-76) tipi kargo uçağının Misrata Askeri Havaalanında yanarken çekilmiş görüntülerini paylaştı. Al Marsad, uçağın Misrata Askeri Havaalanı’na indikten bir saat sonra, kargosunu boşaltma imkanı bulamadan vurulduğunu belirtti.


Uçağın, Ankara Esenboğa Havalimanından havalandığı ve Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine Türkiye’nin verdiği silahlı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere bomba ve füze taşıdığı ileri sürüldü.

Libya Ulusal Ordusunun açıklamasına göre, kargo uçağı bir insansız hava aracından atılan tek füzeyle imha edildi ve çevredeki binalara zarar verilmedi.

Al-Marsad haber sitesi, kargo uçağı havaalanında vurulduktan sonra bölgede art arda patlamalar meydana geldiğini ve bu durumun da uçağın içinde silah ve bomba bulunduğu yönündeki bilgileri doğruladığını kaydetti.

Al Marsad haber sitesi, imha edilen uçağın 21 Temmuz’da bir ve geçen hafta da 2 kez olmak üzere Misrata’ya daha önce 3 uçuş yaptığını kaydetti. İmha edilen uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketinin sahip olduğu başka bir kargo uçağının da Misrata’ya daha önce uçuş yaptığını ve bütün bu uçuşlarda asker malzeme taşındığını iddia etti.

Libya Ulusal Ordusu, Çin yapımı ve Birleşik Arap Emirlikleri askeri personelince kullanılan ‘Wing Loongs’ tipi silahlı insansız hava araçları kullanıyor.

Al-Marsad haber sitesi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetinin de Türkiye’nin verdiği ve Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu ‘Bayraktar’ silahlı insansız hava araçlarını kullandığını yazmıştı.

UKRAYNA: UÇAK, LİBYA KIZILAYI İÇİN İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYORDU

Uçağın sahibi Ukraynalı Skyaviatrans şirketi CEO’su Olena Malakhova ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını belirtti.

Ukrayna merkezli Liga Haber Ajansı da Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Dmytro Zolotukhin’in açıklamasına dayanarak uçağın Libya Kızılayı için insani yardım malzemesi taşıdığını duyurdu.

AL MARSAD: TÜRKİYE, İSRAİL’DEN ALDIĞI İHA’LARI LİBYA ULUSAL HÜKUMETİNE VERDİ

Bu arada Al Marsad haber sitesi, Türkiye’nin İsrail’den satın aldığı 3 adet Orbiter-3 tipi insansız hava aracını Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumetine verdiğini yazdı. Al Marsad, insansız hava araçlarından 2’sinin Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından 29 Temmuz’da düşürüldüğünü yazdı.

Al Marsad, İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinde 7 Ağustos’ta çıkan ve “İsrail yapımı insansız hava araçları Libya’da düşürüldü: Bunlar oraya nasıl gitti?” başlığını taşıyan haberin de bu bilgiyi doğruladığını belirtti.


Jerusalem Post, İsrailli Aeronautics firması tarafından üretilen ve sözleşmeler gereği 3. ülkelere satışı yasak olan insansız hava araçlarının Libya’ya nasıl ulaştığının bilinmediğini yazdı. Al Marsad ise insansız hava araçlarının Türkiye tarafından Libya Ulusal Mutabakat Hükumetine verildiğini ileri sürdü.

Libya gerilimi: TSK’nın İHA’sı vuruldu, gemiler düşman ilan edildi ve genel seferberlik ilanı geldi

Dünya

Almanya, tatil için memleketine giden sığınmacıları sınır dışı edecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, tatillerde memleketlerine gidenlerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını belirtti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, tatillerde memleketlerine giden Suriyelilerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Suriyeli sığınmacı statüsünü taşırken düzenli olarak tatil için Suriye’ye gidenler orada zulüm gördüğünü söylemekte ciddi olamaz” dedi.

Bu sorunun öncelikle Suriyelileri ilgilendirdiğini dile getiren Bakan Seehofer, ama diğer yabancıların da memleketlerine gittiği öğrenilmesi durumunda sığınmacı statüsünün gözden geçirileceğini kaydetti.

Seehofer, “durumun müsait olduğunda” tüm Suriyeli sığınmacıları sınır dışı edeceklerini sözlerine ekledi.

Almanya’da iş gücü açığı artıyor: İki sektörde rekor ihtiyaç

Okumaya devam et

Dünya

Eriyip yok olan “buzul” için cenaze töreni düzenledi

İzlanda’da yıllar geçtikçe eriyen Okjokull buzulu 700 yaşındayken “ölü” ilan edilmişti.

BOLD – Küresel ısınma nedeniyle ülkenin ilk eriyip yok olan buzulu için düzenlenen cenaze törenine İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, Çevre Bakanı Gudmundur Ingi Gudbrandsson ve eski İrlanda Başbakanı Mary Robinson katıldı.

Başbakan Jakobsdottir’in yapacağı konuşma sonrası kalabalık, başkent Reykjavik’in kuzeydoğusundaki volkana yürüdü ve bir zamanlar buzulun kapladığı bölgede “geleceğe bir mektup” bıraktı.

Bakır plakada “Ok İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzuluydu. Gelecek 200 yılda tüm belli başlı buzullarımızın başına aynısının geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anıt yaşananların farkında olduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini bildiğimizi onaylamak için yerleştirilmiştir. Bunu başarıp başaramadığımızı ancak siz bilebileceksiniz” deniyor.

İzlanda Meteoroloji Kurumu’ndan buzulbilimci Oddur Sigurdsson 2014 yılında Okjokull’un öldüğünü ilan etmişti.

50 yıldır ülkedeki buzulları fotoğraflayan Sigurdsson, 2003 yılında artık Okjokull buzulunda karın birikmeden erimeye başladığını fark etmişti.

Sigurdsson 2000 yılında ülkedeki buzulların envanterini çıkarmış ve 300’den fazla buzul olduğunu ortaya koymuştu.

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

 

Okumaya devam et

Dünya

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

Şiddetli yanardağ patlaması sonrası yüzeye çıkan elmaslar dünyanın oluşumundan kısa süre sonra başlayan şiddetli patlamaların meydana geldiği dönem hakkında önemli bilgiler veriyor.

BOLD – Yeryüzünden 410 km’den daha fazla derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı, büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği belirtildi.

Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan grup çok eski kaynağın yerini tespit etmek için elmaslardaki helyum atomlarının izotoplarını (helyumun farklı atomik yapılarını) ölçtü.

MÜKEMMEL ZAMAN

Araştırmacılar elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin iç yüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Türkiye internet hızında her yıl geriliyor

Okumaya devam et

Popular