Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye yönetimi, Türkiye ve ABD’nin “güvenli bölge” anlaşmasına tepki gösterdi

Suriye rejimi, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında Ankara’da varılan “güvenli bölge” mutabakatına tepki gösterdi.

BOLD-Türkiye’yi “yayılmacı emeller” taşımakla suçlayan Suriye yönetimi, ABD ile Türkiye’nin yaptığı güvenli bölge anlaşmasının sadece bu emellere yardım edeceğini ve Suriye’nin egemenliğinin ihlal edeceğini belirtti. Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyine kurulacak güvenli bölge ile ilgili bazı konularda anlaştığını açıklamasının ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak mutabakatı kınadı.

Suriye’deki Kürt grupların “tarihe bir sorumluluk” taşıdıklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, Kürtleri “bu saldırgan ABD-Türkiye anlaşmasına” karşı durmaya ve Suriye hükümetiyle birlikte hareket etmeye çağırdı.

Türkiye’yi “yayılmacı emeller” taşımakla suçlayan Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Türkiye’nin yaptığı güvenli bölge anlaşmasının sadece bu emellere yardım edeceğini ve Suriye’nin egemenliğinin ihlal edeceğini belirtti.

ABD VE TÜRKİYE, GÜVENLİ BÖLGE İÇİN MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ KURACAK

Suriye’nin kuzeyinde ABD ile birlikte kurulması düşünülen ‘Güvenli Bölge’ konusunda Milli Savunma Bakanlığında 3 gün süren görüşmeler çarşamba günü sona erdi. Türkiye ve ABD, güvenli bölgeye ilişkin bazı konularda anlaştı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, görüşmelerde Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, bu adımları takiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalındığı ifade edildi.

GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDAKİ 2 TEMEL SORUN ÇÖZÜLMEYİ BEKLİYOR

Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelerde en önemli iki konu; güvenli bölgenin derinliği ve bölgede hangi askeri gücün hakim olacağı gibi tartışmalı meselelerde uzlaşma sağlanıp sağlanamadığı veya nasıl bir uzlaşıya varıldığına açıklık getirilmedi.

Milli Savunma Bakanlığına benzer bir açıklama yapan Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği de alınan soyut kararları sıralamakla yetindi.

‘Güvenli Bölge’ görüşmelerinden ‘kısmi’ anlaşma çıktı

Dünya

Almanya, tatil için memleketine giden sığınmacıları sınır dışı edecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, tatillerde memleketlerine gidenlerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını belirtti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, tatillerde memleketlerine giden Suriyelilerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Suriyeli sığınmacı statüsünü taşırken düzenli olarak tatil için Suriye’ye gidenler orada zulüm gördüğünü söylemekte ciddi olamaz” dedi.

Bu sorunun öncelikle Suriyelileri ilgilendirdiğini dile getiren Bakan Seehofer, ama diğer yabancıların da memleketlerine gittiği öğrenilmesi durumunda sığınmacı statüsünün gözden geçirileceğini kaydetti.

Seehofer, “durumun müsait olduğunda” tüm Suriyeli sığınmacıları sınır dışı edeceklerini sözlerine ekledi.

Almanya’da iş gücü açığı artıyor: İki sektörde rekor ihtiyaç

Okumaya devam et

Dünya

Eriyip yok olan “buzul” için cenaze töreni düzenledi

İzlanda’da yıllar geçtikçe eriyen Okjokull buzulu 700 yaşındayken “ölü” ilan edilmişti.

BOLD – Küresel ısınma nedeniyle ülkenin ilk eriyip yok olan buzulu için düzenlenen cenaze törenine İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, Çevre Bakanı Gudmundur Ingi Gudbrandsson ve eski İrlanda Başbakanı Mary Robinson katıldı.

Başbakan Jakobsdottir’in yapacağı konuşma sonrası kalabalık, başkent Reykjavik’in kuzeydoğusundaki volkana yürüdü ve bir zamanlar buzulun kapladığı bölgede “geleceğe bir mektup” bıraktı.

Bakır plakada “Ok İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzuluydu. Gelecek 200 yılda tüm belli başlı buzullarımızın başına aynısının geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anıt yaşananların farkında olduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini bildiğimizi onaylamak için yerleştirilmiştir. Bunu başarıp başaramadığımızı ancak siz bilebileceksiniz” deniyor.

İzlanda Meteoroloji Kurumu’ndan buzulbilimci Oddur Sigurdsson 2014 yılında Okjokull’un öldüğünü ilan etmişti.

50 yıldır ülkedeki buzulları fotoğraflayan Sigurdsson, 2003 yılında artık Okjokull buzulunda karın birikmeden erimeye başladığını fark etmişti.

Sigurdsson 2000 yılında ülkedeki buzulların envanterini çıkarmış ve 300’den fazla buzul olduğunu ortaya koymuştu.

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

 

Okumaya devam et

Dünya

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

Şiddetli yanardağ patlaması sonrası yüzeye çıkan elmaslar dünyanın oluşumundan kısa süre sonra başlayan şiddetli patlamaların meydana geldiği dönem hakkında önemli bilgiler veriyor.

BOLD – Yeryüzünden 410 km’den daha fazla derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı, büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği belirtildi.

Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan grup çok eski kaynağın yerini tespit etmek için elmaslardaki helyum atomlarının izotoplarını (helyumun farklı atomik yapılarını) ölçtü.

MÜKEMMEL ZAMAN

Araştırmacılar elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin iç yüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Türkiye internet hızında her yıl geriliyor

Okumaya devam et

Popular