Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye yönetimi, Türkiye ve ABD’nin “güvenli bölge” anlaşmasına tepki gösterdi

Suriye rejimi, Türkiye ve ABD askeri heyetleri arasında Ankara’da varılan “güvenli bölge” mutabakatına tepki gösterdi.

BOLD-Türkiye’yi “yayılmacı emeller” taşımakla suçlayan Suriye yönetimi, ABD ile Türkiye’nin yaptığı güvenli bölge anlaşmasının sadece bu emellere yardım edeceğini ve Suriye’nin egemenliğinin ihlal edeceğini belirtti. Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyine kurulacak güvenli bölge ile ilgili bazı konularda anlaştığını açıklamasının ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak mutabakatı kınadı.

Suriye’deki Kürt grupların “tarihe bir sorumluluk” taşıdıklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, Kürtleri “bu saldırgan ABD-Türkiye anlaşmasına” karşı durmaya ve Suriye hükümetiyle birlikte hareket etmeye çağırdı.

Türkiye’yi “yayılmacı emeller” taşımakla suçlayan Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Türkiye’nin yaptığı güvenli bölge anlaşmasının sadece bu emellere yardım edeceğini ve Suriye’nin egemenliğinin ihlal edeceğini belirtti.

ABD VE TÜRKİYE, GÜVENLİ BÖLGE İÇİN MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ KURACAK

Suriye’nin kuzeyinde ABD ile birlikte kurulması düşünülen ‘Güvenli Bölge’ konusunda Milli Savunma Bakanlığında 3 gün süren görüşmeler çarşamba günü sona erdi. Türkiye ve ABD, güvenli bölgeye ilişkin bazı konularda anlaştı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, görüşmelerde Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, bu adımları takiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalındığı ifade edildi.

GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDAKİ 2 TEMEL SORUN ÇÖZÜLMEYİ BEKLİYOR

Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelerde en önemli iki konu; güvenli bölgenin derinliği ve bölgede hangi askeri gücün hakim olacağı gibi tartışmalı meselelerde uzlaşma sağlanıp sağlanamadığı veya nasıl bir uzlaşıya varıldığına açıklık getirilmedi.

Milli Savunma Bakanlığına benzer bir açıklama yapan Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği de alınan soyut kararları sıralamakla yetindi.

‘Güvenli Bölge’ görüşmelerinden ‘kısmi’ anlaşma çıktı

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan Bulgar Büyükelçiye sınır dışı kararı

Rusya Bulgaristan Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Karar Bulgaristan yönetiminin Moskova’dan, bir diplomatını ajanlık faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle geri çekmesini istemesinin ardından geldi.

BOLD – Rusya da Bulgaristan’ın bu talebine karşılık Bulgar Büyükelçi’nin Rusya’yı terk etmesini istedi.

Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krastin’e önümüzdeki 24 saat içerisinde Rusya’yı terk etmesi gerektiği diplomatik kanallardan bildirildi.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu kararın mütekabiliyet çerçevesinde alındığı belirtildi.

Bulgaristan, Ekim ayında Rusya’dan ülkede görevli bir diplomatı ajanlık yaptığı gerekçesiyle geri çekmesini istemiş, yeni askeri ataşeye de vize vermemişti.

Rusya-Batı arasında yeni Skipral krizi: Almanya’da bir cinayette Rus istihbaratı şüphesi

Okumaya devam et

Popular