Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman asker İstanbul’da selfie çektiği için gözaltına alındı, gözaltında şiddet gördüm dedi

Alman radyo ve televizyon kuruluşu Hessischer Rundfunk, bir Alman askerinin İstanbul İstiklal Caddesi’nde selfie çektiği için gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltında polisten şiddet gördüğünü iddia eden asker, tahliye edilmesinin ardından Türkiye’den ayrıldı.

BOLD – Alman radyo ve televizyon kuruluşu Hessischer Rundfunk, turist olarak İstanbul’da bulunan bir Alman askerinin hafta başında İstiklal Caddesi’ne gittiğini ve caddede cep telefonuyla selfie videosu çektiği sırada sivil polisler tarafından durdurulduğunu belirtti.

Habere göre, Alman asker, polisin talep etmesine karşın videoyu silmek istemedi ve telefonunun tuş kilidini açmayı da reddeti. Bunun üzerine gözaltına alınan asker en yakındaki polis karakoluna götürüldü.

GÖZALTINDA POLİSTEN ŞİDDET GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Salı günü hakim karşısına çıkartılan asker, hakkında soruşturma başlatıldığı ve delil karartma şüphesi olduğu gerekçesiyle adli kontrol tedbiri getirilerek serbest bırakıldı. Askere karakola imza verme zorunluluğu getirilirken yurt dışına çıkış yasağı getirilmedi.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun irtibata geçtiği asker, gözaltı işlemi sırasında polisten şiddet gördüğünü söyledi.

Hessischer Rundfunk’un haberine göre Başkonsolosluk askere doktordan derhal darp raporu almayı tavsiye etti.

İstanbul’da gözaltına alınan Alman askerinin perşembe günü Türkiye’yi terk ettiği belirtildi.

Bir kişi daha kaçırıldı: KHK’lı Yusuf Bilge Tunç

Dünya

Almanya, tatil için memleketine giden sığınmacıları sınır dışı edecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, tatillerde memleketlerine gidenlerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını belirtti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, tatillerde memleketlerine giden Suriyelilerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Suriyeli sığınmacı statüsünü taşırken düzenli olarak tatil için Suriye’ye gidenler orada zulüm gördüğünü söylemekte ciddi olamaz” dedi.

Bu sorunun öncelikle Suriyelileri ilgilendirdiğini dile getiren Bakan Seehofer, ama diğer yabancıların da memleketlerine gittiği öğrenilmesi durumunda sığınmacı statüsünün gözden geçirileceğini kaydetti.

Seehofer, “durumun müsait olduğunda” tüm Suriyeli sığınmacıları sınır dışı edeceklerini sözlerine ekledi.

Almanya’da iş gücü açığı artıyor: İki sektörde rekor ihtiyaç

Okumaya devam et

Dünya

Eriyip yok olan “buzul” için cenaze töreni düzenledi

İzlanda’da yıllar geçtikçe eriyen Okjokull buzulu 700 yaşındayken “ölü” ilan edilmişti.

BOLD – Küresel ısınma nedeniyle ülkenin ilk eriyip yok olan buzulu için düzenlenen cenaze törenine İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, Çevre Bakanı Gudmundur Ingi Gudbrandsson ve eski İrlanda Başbakanı Mary Robinson katıldı.

Başbakan Jakobsdottir’in yapacağı konuşma sonrası kalabalık, başkent Reykjavik’in kuzeydoğusundaki volkana yürüdü ve bir zamanlar buzulun kapladığı bölgede “geleceğe bir mektup” bıraktı.

Bakır plakada “Ok İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzuluydu. Gelecek 200 yılda tüm belli başlı buzullarımızın başına aynısının geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anıt yaşananların farkında olduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini bildiğimizi onaylamak için yerleştirilmiştir. Bunu başarıp başaramadığımızı ancak siz bilebileceksiniz” deniyor.

İzlanda Meteoroloji Kurumu’ndan buzulbilimci Oddur Sigurdsson 2014 yılında Okjokull’un öldüğünü ilan etmişti.

50 yıldır ülkedeki buzulları fotoğraflayan Sigurdsson, 2003 yılında artık Okjokull buzulunda karın birikmeden erimeye başladığını fark etmişti.

Sigurdsson 2000 yılında ülkedeki buzulların envanterini çıkarmış ve 300’den fazla buzul olduğunu ortaya koymuştu.

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

 

Okumaya devam et

Dünya

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

Şiddetli yanardağ patlaması sonrası yüzeye çıkan elmaslar dünyanın oluşumundan kısa süre sonra başlayan şiddetli patlamaların meydana geldiği dönem hakkında önemli bilgiler veriyor.

BOLD – Yeryüzünden 410 km’den daha fazla derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı, büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği belirtildi.

Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan grup çok eski kaynağın yerini tespit etmek için elmaslardaki helyum atomlarının izotoplarını (helyumun farklı atomik yapılarını) ölçtü.

MÜKEMMEL ZAMAN

Araştırmacılar elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin iç yüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Türkiye internet hızında her yıl geriliyor

Okumaya devam et

Popular