Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Reyhanlı’da bir depoda 5 saat boyunca patlama: Gizli istihbarata mı ait?

Reyhanlı’da bir depoda 5 saat mühimmat patladı. Deponun kime ait olduğu bilinmiyor. İlk görüntüler, kayıt dışı mühimmat üssü olduğunu gösteriyor.

BOLD – Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir depoda 5 saat süren mühimmat patlamaları gerçekleşti. İlk belirlemelere göre, olayda ölen ya da yaralanan olmazken deponun bazı bölümlerinde yangın çıktı.

Reyhanlı merkezin dışında yer alan patlamanın meydana geldiği bölgedeki bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Gazeteci Fehim Taştekin olayla ilgili görüntüleri yayınlarken, “Memleketin bir köşesinde 5 saat süren patlamalar oluyor, evler boşaltılıyor, 2 bina hasar alıyor, medyada iki satır bilgi yok. Patlayan yer neresi? Burası istihbarata mı ait? Yoksa askeri bir tesis mi? Bu silahlar nedir? Patlamanın kaynağı nedir? Ülke kime emanet!” diye sordu.

 

ASKERİ TESİS DEDİLER AMA TC’YE AİT TEK İBARE YOK

Patlamanın askeri bir tesisin mühimmat deposunda meydana geldiği açıklandı ancak tesisin görüntüleri bu iddiayla çelişti. TSK’ya ait hiçbir ibare bulunmayan ve TSK’ya ait tesislerin hiçbirinin özelliklerini taşımayan bina, adeta hayalet bir görüntüde. Depo, Reyhanlı Tayfur Sökmen Stadı’na yakın bir bölgede.

Patlamanın olduğu tesisle ilgili ajansların sabah saatlerinde geçtiği fotoğrafta, binada Türkiye Cumhuriyeti’ne ait hiçbir tabela bulunmadığı görülüyor. Bina adeta gizli istihbarat deposu gibi.

Reyhanlı’da, Suriye’deki radikal gruplara sevkedilen mühimmatların tutulduğu yasa dışı tesislerin olduğu iddiası daha önce de gündeme gelmişti. Türkiye’den Suriye’ye sevkedilen yasa dışı mühimmatların görüntülerini yayınlaması nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gündem

Avukatlardan videolu çıkış: 30 maddelik İnsan Hakları Beyannamesindeki 24 madde ihlal ediliyor

10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir araya gelen 24 avukat, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesindeki 30 maddeden, Türkiye’nin ihlal etti, 24’ünü örnekleriyle anlattı.

BOLD- Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kurulduğu 1959 yılından bu yana, 3 bin 128 hak ihlali ile zirvede. AKP iktidarı eliyle yaşatılan insan hakları ihlalleri 24 avukat tarafından hazırlanan video ile anlatıldı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 71 yıl önce kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde 30 madde bulunuyor. Türkiye’de, özellikle 15 Temmuz sonrası Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik başlatılan tenkil soruşturmaları kapsamında hükumet eliyle bu maddelerden 24’ünü ihlal edildi. Avukatlar hazırladıkları videoyla 24 maddenin nasıl ihlal edildiğini tek tek izah ediyor.

YAŞAM HAKLARI ELLERİNDEN ALINDI

Bir çok sosyal medya platformu ile video paylaşım sitesi Youtube’dan paylaşılan video, Avukat Murat Akkoç’un, ihlal edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin, en önemli, ‘Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği’ni içeren 1. maddesiyle başlıyor. Akkoç Türkiye’de insanların yaşama haklarının elinden alındığını söyleyerek, ‘Muhalifler sistematik olarak ötekileştirilerek hedef gösteriliyor. Nefret atmosferi sebebiyle toplumsal bağlar ve hoşgörü ortamı yok oluyor” dedi.

AYRIMCILIĞA MARUZ KALDILAR

Toplumlarda din, dil, ırk, mezhep gibi ayrımcılıkların kabul edilemez olduğunu anlatan İnsan Hakları Beyannamesinin Türkiye’de ihlal edilen 2. maddesini de Avukat Hasan Uysal değerlendirdi. Uysal, Türkiye’de yüzbinlerce kişinin ‘irtibat, iltisak’ gibi hukuki olmayan terimlerle ayrımcılığa maruz bırakıldığını belirtti.

İşte Türkiye’deki ihlalleri anlatan avukatların o videosu;

AİHS göre, düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde Türkiye birinci sırada!

Okumaya devam et

Gündem

AİHS göre, düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde Türkiye birinci sırada!

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’ncu maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davalarda Türkiye hakkında 40 mahkûmiyet bulunuyor. Bu sıralamayla birinci olan Türkiye’yi 14 mahkûmiyetle Rusya takip ediyor.

BOLD-Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi maddeleri ihlal ettiği gerekçesiyle verilen mahkûmiyet AİHM Tarihinde zirveye ulaştı. Türkiye 2019’da 40 dava düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle mahkûm edildi.

AİHS’nin adil yargılama hakkıyla ilgili 6’ıncı maddesinin farklı fıkralarından ihlalde verilen kararlarda ise Rusya 68 mahkûmiyetle ilk sırada yer alırken, Türkiye 53 mahkûmiyetle ikinci sırada yer alıyor.

AİHM TARİHİNDE ZİRVEDE

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kurulduğu 1959 yılından bu yana en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke. AİHM kurulduğu günden itibaren Türkiye 3 bin 128 hak ihlali ile zirvede. İkinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise İtalya yer alıyor.

Tutuklu Harbiyelilerin anneleri, evlatları için yürüdükleri gerekçesiyle hakim karşısına çıkacak

Okumaya devam et

Gündem

AKP’de dolandırıcılık kavgası! Adem Yavuz Arslan yorumladı

Okumaya devam et

Popular