Bizimle iletişime geçiniz

Manşet

Muriqi’yi dedesi Fenerbahçeli yaptı, futbolcu olarak babasının hayallerini gerçekleştirdi

Fenerbahçe’nin Çaykur Rizespor’dan transfer ettiği Vedat Muriqi, çocukluğunu, transfer sürecini, ve futbola nasıl başladığını açıkladı. En büyük destekçisinin annesi olduğunu söyledi. Arnavutluk’ta kaldığı dönemlerde soğan ekmek yediğini anlattı.

BOLD – Fenerbahçe’ye mi yoksa Galatasaray’a mı gideceği neredeyse bütün yaz dönemi konuşulan Vedat Muruqi tercihini çocuk hayallerini süsleyen Sarı-Lacivertli renklerden yana kullandı. Kulüp dergisine açıklamalarda bulunan golcü oyuncu, Fenerbahçe ile çok önemli başarılara imza atmak istediğini söyledi. “Fenerbahçe tarihine adımı altın harflerle yazdırmak istiyorum.” diyen yıldız oyuncu “İnşallah iyi bir başlangıç yapıp kariyerimin sonuna kadar Fenerbahçe’de kalmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

FENERBAHÇE’Yİ İLK DEDEMDEN DUYDUM

Fenerbahçe ismini ilk olarak dedesinden duyduğunu ve zamanla büyük bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu vurgulayan Vedat Muriqi,”Futbola ilgi duyduğum dönem ailedeki yakınlarımıza soruyordum ‘Sen hangi takımlısın’ diye. Amcalarıma, dayılarıma soruyordum. Partizan gibi Yugoslav takımlarını söylüyorlardı. O ara hiç unutmuyorum. Dedeme sorunca ‘Ben Fenerbahçeliyim’ dedi. Çok şaşırmıştım çünkü bu takımın adını ilk defa duymuştum.

Dedemin hiç unutmadığım lacivert ve yanlarından sarı çizgili Fenerbahçe eşofmanı vardı, üzerinde Fenerbahçe amblemi vardı. Dedem, eski başkanlarımızdan Ali Şen Kosovalı olduğu için Fenerbahçe’yi tutuyorum demişti bana. Ertesi gün de Fenerbahçe’nin maçı vardı. Dedem ‘Hadi maç izlemeye gidelim’ dedi ve birlikte kahveye maç izlemeye gittik.

RAPAJİC’Lİ REVİVO’LU, LAZETİC’Lİ KADROYU İZLEDİM

Hangi maçtı tam hatırlamıyorum ama Lazetiç’li, Rapajic’li, Revivo’lu kadroydu. Dedemle birlikte maç izlemeye gide gide Fenerbahçeli oldum ve giderek daha koyu bir taraftar oldum. Maç izlerken tırnaklarımı yerdim. Arnavutluk takımına transfer olunca Türkiye ligini izleme şansım olmadı pek ama yine de internetten maç sonuçlarını takip ediyordum. Günümüze gelirsek zor bir transfer süreci olduğunu kabul ediyorum ama karar vermek benim için çok kolaydı. Fenerbahçe’nin, Türkiye’nin en büyük camiası olduğunu herkes söylüyor ama içeri girdikten sonra o hissiyat 100 misline, bin misline çıkıyor” açıklamasında bulundu.

SIRP ASKERLERİ ERKEKLERİ TOPLUYOR YA ÇALIŞTIRIYOR YA DA İŞKENCE İLE ÖLDÜRÜYORDU

Çocukluğunda aile olarak çok zor yıllar geçirdiklerini ifade eden Muriqi, o günleri şöyle anlattı: “1999-2000 seneleriydi. 5-6 yaşlarındaydım. O dönem Sırp askerleri Kosova’da baskın yaptıkları evlerdeki tüm erkekleri topluyor, ya onları kendileri için çalıştırıyorlar ya da işkence yapıp öldürüyorlardı. Bizim eve baskın yapan Sırp askerleri ise ‘evden çıkın’ dedi. Allah’ın sevdiği kullarıymışız ki bize merhametli Sırp askerleri denk geldi de bizim evden kimseyi götürmediler.

ANNEM TATİLE GİDİYORUZ DEDİ AMAM 50-55 KİŞİ ARNAVUTLUK’A GİTTİK

Bir saat civarında toparlandık. Anneme sordum ‘Nereye gidiyoruz?’ diye. O da bana ‘Tatile gidiyoruz’ dedi. Bizim bütün mahalle Muriqi ailesi diye geçer. 50-55 kişi Arnavutluk’a gittik. 50-55 kişi Arnavutluk’ta bir evde kalmaya başladık. NATO’dan kumanya geliyordu ama tabii kısıtlıydı. Annemizden yiyecek bir şey isterdik sabah soğan-ekmek verirdi. Öğle tekrar isteyince yine soğan-ekmek verirdi. Annemin çaresizliğinden ağladığını bilirim.

Arnavutluk’ta bize yardımcı olan kişiler, evin büyüklerini çay-kahve içmeye götürürlerdi. Onlar da çayı kahveyi şekersiz içip orada verilen şekerleri bize, çocuklara getirirlerdi şeker yiyelim diye. Arnavutluk’ta yaklaşık 2 ay kaldık. Daha sonra Kosova’da olaylar çözülünce evimize döndük. Evimiz yerinde duruyordu. Sadece ortalığı biraz dağıtmışlar. Savaş dönemi bizim ailenin köfteci dükkanı vardı. Hava kararmadan köfteciyi kapatıp eve gelirlerdi. Çok zor günlerdi”

BABAM’IN İÇİNDE UKDE KALDIĞI İÇİN ANNEM BENİ FUTBOLCU YAPTI

Futbola başlama sürecinde annesinin çok büyük etkisi olduğunu ifade eden Kosovalı golcü, “Öncelikle annem çok istedi futbolcu olmamı. Babam ben 7 yaşındayken rahmetli oldu. Babam gençken profesyonel bir futbolcuymuş. Oynadığı takımda kamp dönemi tam otobüse binecekken takımın hocası babamı “Sen kampta değilsin” diyerek otobüse bindirmemiş. Bu olay babamın gücüne gidiyor. Babam da bunun üzerine futbolu bırakıp hentbola yöneliyor ve hentbolcu oluyor.

BABAM YUGOSLAVYA’DA ŞAMPİYONLUKLAR YAŞAMIŞ BİR HENTBOLCÜYDÜ

Babam hentbolda Yugoslavya liginde şampiyonluklar yaşamış, “Yılın En İyi Hentbol Oyuncusu” gibi ödüller kazanmış. Babamın futbol takımının adı Progres’di. Artık öyle bir takım yok. Annemin içinde babam futbolcu olamadı diye ukde kalıyor ve beni futbola yönlendiriyor. Annem beni futbolcu yapmak için çok uğraştı. Savaştan sonra Kosova’da gençleri spora yönlendirme yönünde altyapıya önem verildi. O sırada Liria takımının altyapısında 8-9 yaşlarında başladım futbola. Evden uzaktı idman yaptığımız yer ama annem beni hep idmanlara gitmem için motive etti.

ESKİŞEHİR DENEDİ, GİRESUN TEKLİF YAPTI

16 yaşında Kosova’da profesyonel oldum. 18 yaşımda Arnavutluk’un Teuta takımına transfer oldum. Orada da 2 sene geçirdim. Sonra Eskişehirspor’a denemeye çağrıldım. Bir hafta – 10 gün kamp yaptım. Sonra ‘Biz seni çağıracağız’ dediler. Giresunspor’dan teklif alınca orada başladım” ifadelerini kullandı.

KOSOVA’DA SAHALAR TOPRAKTI, YAĞMUR YAĞINCA ÇAMUR OLUYORDU

Uzun boylu olmasına rağmen teknik bir oyuncu olmasını çok çalışmaya ve inatçı olmaya borçlu olduğunu söyleyen 25 yaşındaki oyuncu, “Erken başlamak çok avantajlı ama altyapımızın şartları savaştan yeni çıkmış bir ülkenin altyapısı ne kadar iyiyse o kadar iyiydi. Sahalar topraktı. Yağmur yağınca çamur oluyordu. Şartlar çok elverişli değildi ancak oradaki hocalarımın emeğiyle bazı şeyler öğrendik. Bir de Balkan insanı inatçı olduğu için, bir şeyi başladığında başarmak için çok uğraşıyor.” şeklinde konuştu.

FENERBAHÇE’DE OLMAK BENİ MOTİVE EDİYOR 

Fenerbahçe’deki baskının farkında olduğunu ve bunun kendisini daha çok motive ettiğini açıklayan Muriqi, şunları söylüyor, “Açıkçası bir baskı oluşturmuyor. Hatta bu baskı beni motive ediyor. Rizespor’da tek forvet olduğum için birçok kişi sezon nasıl geçer diye düşünüyordu. Bu beni motive ediyordu çünkü biliyordum ki birçok şeyi benim yapmam gerekiyordu. Bu durum beni moral-motivasyon açısından daha çok kamçılıyor.

FENERBAHÇE TARAFTARI ENERJİNİZİ İKİYE KATLAR

Fenerbahçe gibi bir takımda, o stadyumda, o taraftarın önünde forvet oynamak enerjinizi ikiye katlar. Ben de Fenerbahçe’ye karşı oynadım. Özellikle Kadıköy’deki maçlarda çok boğucu bir atmosfer oluyor. Stadın yapısından mı, taraftarın coşkusundan mı bilemiyorum ama Kadıköy’deki atmosfer çok boğucu oluyor ve iki üç ataktan sonra taraftar da kendinden geçiyor, bir noktadan sonra bir faul olsun da oyun yavaşlasın diye bekliyorduk. Şimdi Fenerbahçe formasıyla oynayacağımı hayal edince ‘herhalde önüme çıkanı deviririm’ diyorum”

FENERBAHÇE TARAFTARI İKİ MAĞLUBİYETLE TAKIMINA KÜSME

Fenerbahçe taraftarının iyi günde de kötü günde de takımını en iyi şekilde desteklediğini söyleyen Kosovalı oyuncu, “Bizi desteklesinler demiyorum. Onlar zaten iyi günde kötü günde Fenerbahçe sevgisinin sadece skor, maç sevgisi olmadığını, bir arma sevgisi olduğunu, Fenerbahçe sevgisinin başka bir şey olduğunu bütün Türkiye’ye, alem-i cihana gösterdiler.

Diğer takımların taraftarları gibi 2 mağlubiyetten sonra takımlarına küsmediler, stadı boş bırakmadılar. Biz de onlara özlediğimiz güzel günleri yaşatmak ve Fenerbahçe’yi layık olduğu şampiyonluklara taşımak istiyoruz. Yani son sözüm “Fenerbahçe geliyor” diye konuştu

Manşet

Los Angeles Lakers 17. kez NBA şampiyonu oldu

NBA Final Serisinde, Miami Heat’i 4-2 geçen Los Angeles Lakers 2019-2020 sezonunu şampiyon olarak tamamladı. Lakers ve NBA’nin süper star oyuncusu Lebron James finaller MVP’si seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD

Kovid-19 nedeniyle ara verildikten sonra Orlando’daki Walt Disney tesislerinde olağanüstü önlemler altında devam eden NBA 2019-2020 sezonu sona erdi. Los Angeles Lakers, Doğu Şampiyonu Miami Heat’i final serisinde 4-2 mağlup ederek tarihindeki 17. şampiyonluğa ulaştı.

Miami Heat, yıldız oyuncusu Jimy Butler’in 5.maçtaki harika performansıyla durumu 3-2’ye getirmiş ve 6.maça seriyi eşitleyerek 7.maça taşımak için çıkmıştı. Ancak Lebron James başta olmak üzere Los Angeles Lakers oyuncuları ekstra konsantrasyon ve performanslarıyla buna müsaade etmediler. 6.maçı 106-93 kazanan Los Angeles Lakers’ta 41 dakika sahada kalan LeBron James 28 sayı 14 ribaunt 10 asist ile triple-double yaptı. Anthony Davis 19 sayı 15 ribaunt ile oynadı. Miami Heat’te Bam Adebayo’nun 25 sayı 10 ribaunt,  5 asist, Jimmy Butler’in 12 sayı 7 ribaunt 8 asistlik performansı seriyi uzatmaya yetmedi.

LEBRON JAMES 4.KEZ MVP SEÇİLDİ, TARİHE GEÇTİ

LeBron James, 3 farklı takımla (Miami, Cleveland, Lakers) şampiyon olan ve 4 kez Finaller MVP’si ödülü kazanan ilk oyuncu oldu. 11 kişiden oluşan jürinin tamamı tercihlerini LeBron’dan yana kullandı. Lakers’ta Anthony Davis’de gösterdiği olağanüstü performans ile bu ödül için adaylar arasında gösteriliyordu.

Şampiyonluğun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan LeBron James: “Benim için çok şey ifade ediyor. Bu organizasyonu temsil etmek çok büyük anlam taşıyor. Lakers’ı hak ettiği yere taşımak için buraya geldim. Bunun bir parçası olmak inanılmaz bir his” ifadelerini kullandı.

LeBron ayrıca 4 MVP ödülüyle birlikte Michael Jordan’dan sonra en çok finaller MVP’si olan 2. oyuncu oldu. Magic Johnson, Shaquille O’Neal ve Tim Duncan’ın 3’er MVP ödülü bulunuyor.

260 play-off maçına çıkan LeBron James, tarihte en fazla play-off maçı oynayan oyuncu oldu.

Okumaya devam et

Gündem

Boston, seriyi 2-1’e getirdi, Kanter’e sansür devam etti

NBA’de Boston Celtics ile Miami arasında oynanan Doğu Konferansı Final Serisinin 3. maçını Boston kazanırken, Enes Kanter’e uyguladığı sansür değişmedi. Değişen sadece skandala imza atan isimler oldu.

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD ÖZEL

NBA’de Doğu Konferansında final heyecanı devam ediyor. İlk iki maçı 17 sayı öndeyken kaybeden Boston Celtics bu kez aynı hatayı yapmayarak seride durumu 2-1’e getirdi. Maçta 5 dakika 46 saniye süre alan Enes Kanter karşılaşmayı 4 sayı, 4 ribaundla tamamladı. Yıldız oyuncu benchden gelip süre aldığı dakikalarda, takımına büyük katkı sağladı. Ancak 2.maçta olduğu gibi, S Sport spikerleri Enes’in aldığı ribaund ve attığı sayılarda ismini söyemeyerek sansür skandalını devam ettirdi.

2.maçtan farklı olan tek şey bu sefer mikrofonların başında İnan Özdemir ve Orkun Çolakoğlu’nun olmasıydı. S Sport’un 2.maçta uyguladığı sansür skandalı, yabancı basında geniş yankı bulmuş ve trajikomik olarak nitelendirilmişti. Sosyal medyada ise maçtan çok uygulanan sansür konuşuldu.

Maçı 117-106 kazanan Boston Celtics’de 4 oyuncu 20 sayının üzerine çıktı. Double-Double yapan maçın yıldızı Jayson Tatum karşılaşmayı 25 sayı, 14 ribaund, 8 asist ile tamamladı. Serinin 4. maçı 24 Eylül Perşembe günü 03:30’da (tsi) oynanacak.

Okumaya devam et

Manşet

Enes Kanter formasına ‘Freedom’ yazdı, eski takımına acımadı

Yeni formatıyla tekrar start alan NBA’de ‘Freedom’ yazılı formasıyla mücadele eden Enes Kanter, Eski takımı Portland karşısında ilk yarıdaki mükemmel performansıyla Celtics’in  galibiyetinde büyük rol oynadı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY

BOLD NBA– Disney tesislerinde yeniden start alan NBA’de, hem oyuncular hem de takımlar her geçen gün performanslarını daha yukarıya taşıyorlar. Doğu Konferansında 3.sırada bulunan Boston Celtics ile Batı Konferansında play off’lara kalmak için kritik maçlara çıkan Portland Trail Blazers arasında oynanan maç büyük çekişmeye neden oldu. ‘Freedom’ yazılı formasıyla parkeye çıkan Enes Kanter, Jayson Tatum ile birlikte maçın ilk iki çeyreğine damga vuran isim oldu. İlk yarıda 13 dakika süre alan başarılı oyuncu, eski takımına karşı 10 sayı, 5 ribaund, 2 asist, 1 blok’luk mükemmel bir performans ortaya koydu.

 

ENES’DEN KRİTİK ANDA, KRİTİK RİBAUND

3.çeyrekte Damian Lillard önderliğinde 20 sayı geriden gelen Portland Trail Blazers, önce farkı eritti, sonrasında öne geçti. Maçın son 5 dakikasına 108-106 geride giren Boston Celtics, Enes Kanter’in aldığı kritik hücum ribaundu sonrasında, Jaylen Brown’la bulduğu üç sayılık isabetle tekrar öne geçti.

YUSUF NURKİC’DEN İNANILMAZ BİR HATA

Maçın son anlarında ise nefesler tutuldu. Karşılaşmanın son üç saniyesine, 3 sayı geride giren Portland Trail Blazers, pota altından top çıkaran Yusuf Nurkiç’in büyük hatasıyla maçı uzatmaya götürme şansını değerlendiremedi. Portland 128-124 kaybettiği maç sonrasında, Batı Konferansında 9.sırada ve play off grubunun dışında kalmaya devam etti.

Enes Kanter maçı 11 sayı, 8 ribaund, 2 asist, 1 blok ile tamamlarken double-double yapmaya çok yaklaştı. Maçın yıldızı Jayson Tatum ise 34 sayı, 8 asist ile oynadı. Boston Celtics 5 Ağustos Çarşamba 01:30’da(TSI) Miami Heat ile karşılaşacak.

Okumaya devam et

Popular