Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Türkler ve Kürtler 27 yıldır kaybediyor”

AKP’nin bir dönem kırmızı halıyla karşıladığı şimdilerde ise terör suçundan arananlar listesine eklediği PYD Sözcüsü Salih Müslim, Kürt sorununun çözümü için Özal dönemini işaret etti.

BOLD – Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan PYD Sözcüsü Salih Müslim, Kürt ve Türk halkları arasındaki düşmanlığın her zaman Türk devletine zarar verdiğini vurguladı. Müslim, “Kürtlerin tanınmasına dönük bir anlaşma olduğu vakit, Türkiye’nin de sorunları çözülür, Kürt sorunu da çözülür. Gerçekten de savaştaki ısrar bir kenara bırakılırsa Kürt sorunu da çözülür” diye konuştu.

Salih Müslim, şu değerlendirmeleri yaptı: “Turgut Özal döneminden bu yana 27 yıldır Türkler ve Kürtler kaybediyor. Eğer o dönem çözüm adımları kabul edilseydi, 27 yıl savaşla geçmezdi. Turgut Özal’ın cesaret ve planı vardı ancak Türk devleti bunun önün geçti. Kürt sorununun çözümü için masada diyalog esastır” ifadelerini kullandı.

ÖCALAN ÇÖZÜME HAZIR

Abdullah Öcalan’ın  7 Ağustos’ta avukatlarıyla yaptığı görüşmede “çözüm ve barışa” dair verdiği mesajı değerlendirdi. “Çözümün yolu İmralı’dan geçer” diye konuştu. Müslim, avukatların İmralı’ya gidişinin olumlu ve çok değerli olduğunu söyledi. Öcalan’ın “Çözüme hazırım” sözlerine de atıfta bulunan Müslim, şunları kaydetti:

“Bu mesajla çözüm yolunun İmralı’dan geçtiği açıkça görülmektedir. Anlaşmayla tüm sorunların çözüm mesajı veriliyor. 2013 yılındaki 10 maddelik Dolmabahçe Mutabakat metni de hatırlatılıyor. Dolmabahçe’deki maddelerin tartışılması ve geliştirilmesi mesajı da veriliyor.”

Kürt sorununun Ortadoğu sorunuyla bağlantılı olduğuna vurgu yapan Müslim, bu sorunun çözülmesini engelleyenin Türk devleti olduğunu savundu. Öcalan’ın muhatap alınmasını isteyen Müslim, “Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’daki hiçbir sorun da çözülmez” dedi.

KIRMIZI HALIDAN KIRMIZI LİSTEYE

İçişleri Bakanlığı terör suçundan arananlar listesinde 2018’in başında yapılan değişiklikle Salih Müslim de dahil edildi. Kırmızı listeye eklenen Salih Müslim için 4 milyon lira ödül konuldu. Müslim çözüm sürecinin devam ettiği 2013-2014 yılları arasında AKP tarafından birçok kez Ankara’ya davet edilmiş, dönemin Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT müsteşarıyla birçok defa resmi konuk sıfatıyla ağırlanmıştı. Müslim daha sonra yaptığı açıklamada bu ziyaretleri, “Devletin en üst düzey yetkilileriyle görüşüyoruz, bize sözler veriyorlar ancak arkamızdan da terörist diyorlar” diyerek özetlemişti.

İstanbul Büyükşehir’de ‘ganimetçi’ Ömer Akbayrak krizi

 

 

Gündem

Mesut Özil’den Doğu Türkistan isyanı: “Müslüman ülkeler nerede?”

İngiliz futbol takımı Arsenal’in Türk asıllı Alman futbolcusu Mesut Özil, Çin’in Doğu Türkistanlılara yaptığı zulme sessiz kalan Müslüman ülkelere tepki gösterdi.

BOLD – Premier Lig ekibi Arsenal’de oynayan Mesut Özil, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasına adeta isyan etti. Özil, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, batı medyasında Doğu Türkistan haberleri yapılırken Müslüman dünyasının buna sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Mesut’un, “Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası” diye başlayan paylaşımında, şu ifadeler yer aldı:

ZULMÜN OLDUĞU YERDE TARAFSIZLIK NAMUSSUZLUKTUR!

“Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…”

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

ANA HABER – Davutoğlu partiyi kurdu Erdoğan’dan karşı hamle geldi

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Ahmet Davutoğlu partiyi kurdu, Tayyip Erdoğan’dan karşı hamle geldi. BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Adnan Oktar davasında 91 sanığa şartlı tahliye

Kamuoyunda ‘Adnan Hoca’ olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik 167’si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 91 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti.

BOLD – Kamuoyunda ‘Adnan Hoca’ olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik 167’si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davanın 51. duruşmasında ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 91 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti.

TAHLİYELERİNİ SAVCI İSTEDİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu 163’ü tutuklu 175 sanık ile avukatları katıldı. Bazı müşteki avukatları da salonda hazır bulundu. Dün itibarıyla tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlandığı duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Serdar Akan taleplere ilişkin görüşünü açıkladı. Savcı Akan, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklu 95 sanığın tahliyesine ve haklarında adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verilmesini istedi.

YURT DIŞI YASAĞI İLE TAHLİYE EDİLDİLER

Savcının görüşünü açıklamasının ardından, tutuklu sanıklara söz verildi. Tutuklu sanık Adnan Oktar, “Allah getirdi, Allah tahliye edecek. Bütün kardeşlerimin tahliyesini talep ediyorum” dedi. Sanıkların ardından söz alan sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyelerini istedi. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, 91 sanığın tahliyelerine karar vererek, haklarında ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartı uygulanmasına hükmetti. Duruşma 14 Ocak 2020’ye ertelendi.

JİTEM de aklandı: Tüm sanıklara beraat

Okumaya devam et

Popular