Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bayram günü: 864 bebek kreşte değil cezaevinde!

Bugün Kurban Bayramı. İyi bayramlar, güzel dilekler, hapisteki dostlarına vefa yazısı yazanlar, sevdikleri için tweet atanların günü… Tutuklu bebekler, hastalar, hamileler bir bayramı daha cezaevinde geçirecek.

BOLD – Hapisteki 864 bebek, hamile kadınlar, düşük tehlikesi olan hamile kadınlar, 457’si ölümcül 1333 ağır hasta büyük bir kesimin umurunda değil. Her gün, her sabah bir bebek daha annesiz kalıyor, bayramları tek başlarına geçiriyorlar.

Daha dün bir çocuğun boynu büküldü. Samsun’da tutuklanan Fatma Güleç ve kızı Evfa’ya bir daha bayram belki de gelmeyecek. Evfa da muhtemelen kısa bir süre sonra annesizliğe dayanamayıp demir parmaklıklar ardına gidecek.

Evfa Güleç.

Bebeği karnında ölen ve kürtaj yapıldıktan sonra tekrar cezaevine gönderilen Hanife Çifti, ilk hamileliğini yaşayan 4 aylık hamile Güzin Mızrak, daha önce 2 kez düşük yapmasına, üstelik tüp bebek tedavisiyle hamile kalmış olmasına rağmen tutuklanan 3 aylık hamile Zeynep Şakrak, yüzde 70 düşük tehlikesine rağmen birkaç gün önce tutuklanan Fatma Zehra Gül cezaevindeki hamile kadınlardan ya da düşük yapanlardan sadece birkaçı…

4 çocuk Annesi Bahar Altun, down sendromlu kızı Ebru (3) ile dört aydır Trabzon Cezaevinde. Annesiyle birlikte Sincan Kadın Cezaevinde kalan Tunahan Tay’a otizm teşhisi konuldu. 60 günlükken annesi Nurhan Erdal Bahadır ile Mersin Cezaevine giren kalp hastası Muaz bebek, 8 aydır parmaklıkların ardında yaşam savaşı veriyor. Aynı cezaevinde; annesi Derya Gül ile kalan Yağız ve Yavuz kardeşler, Melahat Bişkin ve 5,5 yaşındaki oğlu Murat Eymen ve Fatma Urunga’nın kızı 2,5 yaşındaki Betül de var. Burası kreş değil, yurt değil, Mersin Cezaevi!

Hasta, hem de tutuklu olan bebeklerin durumu ise daha vahim. Annesi Hülya Usanmaz ile 9 aydır Mardin Cezaevinde kalan ve doğuştan hemanjiom (Damar tümörü) hastalığı bulunan Avşin bebeğin durumu artık kritik. Tedavisi yapılamadığı için ilaçlarını da alamayan Avşin’in yüzündeki yaraların boğazına kadar ilerledi ve bu nedenle yemek yiyemiyor.

Avşin Usanmaz.

Karaciğer nakli yapıldıktan sonra tekrar cezaevine gönderilen Şerif Ağu, yumurtalıkta başlayan kanser artık karaciğerine sıçrayan Yusuf Özmen, kronik spastik kolon hastalığı olan ve ‘ben ölüyorum’ diyerek yardım çağrısında bulunan Hüseyin Kara, koğuşta bayıldığı zaman soğanla ayıltılan epilepsi hastası Hatice Erol, milyonda bir görülen ve tiroid kanserine dönüşen Men2A adlı kalıtsal bir hastalığı olan, üstelik ve oğlu ve eşiyle Sivas Cezaevinde bulunan Raziye Işık… Hangisini sayalım. Cezaevleri benzer birçok vaka ile dolu.

Evet bugün Kurban Bayramı… Kaç bayram böyle geçti. Kimbilir kaç bayram daha böyle geçecek.

Ebru Altun ve Tunahan Tay anneleriyle birlikte, cezaevinde.

Gündem

Acemi askere eziyet görüntülerine soruşturma!

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda kıdemli bir askerin, birliğine yeni katılan acemi askere eziyet ettiği görüntülere soruşturma başlatıldı.  

BOLD – Kırklareli 1’inci Zırhlı Tugay Komutanlığında yaşandığı öğrenilen ‘acemi askere eziyet’ görüntüleri ilk önce Ekşi Sözlük’te yayınlanan ardından Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşım rekorları kırdı. Sosyal medyada tepki toplayan birlik yatakhanesinde çekildiği anlaşılan görüntülerde kıdemli olduğunu ve kendisini ‘çavuş’ olarak tanıtan bir asker, acemi askere ‘ben senin komutanım’ diyerek çeşitli emirler verildiği görüldü. 

Kıdemli askerin tavrından ve konuşmasından rahatsız olan acemi askere, çevredeki diğer askerlerde baskı kurunca eziyetin dozu gittikçe arttı. Başka bir asker tarafından cep telefonu ile kaydedildiği anlaşılan görüntülerde olayın yaşandığı dakikalarda yatağında olan bir askerin kalkıp eziyete karşı çıkması ve acemi askere sahip çıkması dikkat çekti.  

Birçok sosyal medya kullanıcısı acemi askeri kurtaran Fatih Çelikten isimli kişiye teşekkür etti. 2019 yılında çekildiği anlaşılan görüntü ve görüntüdeki şahısların eziyetleri hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, söz konusu davranışlarda bulunan askerler tespit edilerek, haklarında idari ve hukuki işlem başlatıldı.  

Sosyal medyaya dün öyle bir video düştü ki izleyenlerin yüreği sızladı. Kıdemli askerler tarafından acemi askere yapılan eziyet görüntüleri, önce Ekşi Sözlük’te, akabinde Twitter başta olmak üzere Facebook ve Instagram gibi sitelerde de paylaşım rekoru kırarak kınandı. 

Acemi askeri kurtaran Fatih Çelikten ise sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çelikten yaptığı paylaşımda, “2019YILINDA ÇEKİLEN BİR VİDEO GALİBA YENİ YAYILMIŞ VE PROFİLİME ULAŞILMIŞ GELEN MESAJLARA ÇOK TŞK EDERİM… LÜTFEN 2-3 KENDİNİ BİLMEZ ASKER YÜZÜNDEN TÜM ASKERLERİMİZ BÖYLE KÖTÜ SANMAYIN… EN BÜYÜK ASKER TÜRK ASKERİDİR” ifadelerini kullandı. 

Görevden uzaklaştırma, gözaltı, sürgün… Kanser hastası öğretmen yoğun bakımda

 

Okumaya devam et

Gündem

Tartıştığı kişiyi böyle tehdit etti: Valinin özel kalem müdürüyüm, seni bu gece aldırmazsam…

Ankara’da trafikte tartıştığı sürücüye kendisini Kars Valisi Özel Kalem Müdürü olarak tanıtan kadın sürücü, “Seni bu gece evinden aldırmazsam” diyerek tehdit etti.  

BOLD – Ankara’da iki araç şoförünün ilginç bir tartışması cep telefonuyla kaydedildi. Öğle saatlerinde Çankaya ilçesinde 06 D 0385 plakalı lüks otomobilin sürücüsü ile plakası öğrenilemeyen hafif ticari aracın sürücüsü arasında trafikte seyir halindeyken bilinmeyen bir nedenle tartışma yaşandı. Bunun üzerine kadın sürücü, otomobiliyle diğer aracın önüne geçip, sürücüyü durdurdu. 

Aracıyla hafif ticari aracın önünü kesen kadın sürücü ile diğer araçtaki kişi arasında tartışma çıktı. Küfür ve hakarette bulunduğu ileri sürülen kadın sürücünün, “Bana ‘senin gibileri çok gördük’ diyor, ben kimim biliyor musun? Ben Kars Valisi Özel Kalem Müdürüyüm. Seni bu gece evinden aldırmazsam” diyerek tehditte bulunması, cep telefonuyla görüntülendi. Çevredekilerin araya girerek sakinleştirmeye çalıştığı kadın sürücü, daha sonra aracına binerek uzaklaştı. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA 

İki sürücü arasındaki tartışmaya ilişkin görüntü, sosyal medyada paylaşıldı. Kendisini Kars Valisi Özel Kalem Müdürü olarak tanıtan kadın sürücü, sosyal medyada tepki çekerken, Kars Valiliği de konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Paylaşılan videoda kendisini Kars Valisi Özel Kalem Müdürü olarak tanıtan şahıs, valiliğimiz özel kalem müdürü olmadığı gibi valiliğimizle de herhangi bir ilgisi-bağlantısı bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.  

DEVA Partisinden 3 ismin milletvekilliğinin düşürülmesine tepki: Karar siyasi, seçmen iradesi bertaraf edildi

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de can kaybı 20’in altına düştü

Korona salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 18 kişi vefat etti. Can kaybının 20’nin altına düşmesi umut verici olurken toplam vefat eden kişi sayısı 4 bin 648’e yükseldi.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Haziran Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu Twitter hesabından paylaştı. Son 24 saatte 57 bin 829 test yapıldı ve 930 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı ise 168 bin 340’a çıktı. 1622 kişinin de iyileştiğini belirten Bakan Koca, toplam iyileşen hasta sayısının 113 bin 400 olduğunu bildirdi. 

Tabloya göre, yoğun bakımdaki hasta sayısı 592’ye, entübe hasta sayısı ise 269’a düştü. Toplam test sayısı ise 2 milyon 267 bin 412’ye ulaştı. 

İYİLEŞEN HASTA SAYISINDA ARTIŞ VAR 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük koronavirüs verilerini açıkladığı paylaşımında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca, “İyileşen hasta sayısında artış var. Artış hızlanacak. Toplam hasta sayısında yer alan vakaların önemli kısmı izleme sürecindeki belirtisiz vakalardır. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + mesafe kuralına bağlı. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur” ifadelerini kullandı. 

 

6 aylık kızı ve 3 yaşında oğlu olan anne gözaltına alındı: Eşi de 1.5 yıldır cezaevinde

Okumaya devam et

Popular