Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Perinçek’in gençlik yapılanması TGB’liler, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savundu

Emperyalizm karşıtı eylemeleri ile bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savunan bir açıklama yapması dikkat çekti.

Genel Başkanlığı’nın Doğu Perinçek’in yaptığı Vatan Partisi’nin gençlik yapılanması olarak bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Çanakkale’deki Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını destekleyen bir açıklama yayınladı.

BOLD-Emperyalist karşıtlığı ile bilinen TGB’liler, Kaz Dağlarında bir süredir devam eden eylemlere ve madenlerin yabancılara bırakılmasına karşı Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını savunan TGB, Kirazlı’da bulunan maden alanının Kaz Dağları ekosistemi içinde yer almadığını iddia ederek, “AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır” dedi.

“DAĞLARIN ÜSTÜDE ALTIDA MİLLETİN HİZMETİNDE”

Türkiye’nin dağlarının üstündeki ekolojik çeşitlilik ve altındaki madenlerin milletin hizmetinde olduğunu vurgulayan TGB, “Kamu yararı ve doğa dengesi gözetildiği müddetçe dağlarımızda yatan altın madenleri çıkarılmalı ve ulusal ekonomimize katkı sağlamalıdır.” dedi.

“Kazdağları adıyla gündeme gelen maden bölgesi, gerçekte Çanakkale Kirazlı’da bulunmakta ve Kazdağları ekosistemi içinde yer almamaktadır.” diyen TBG, “Ayrıca uzmanlar gerekli tedbirler alındığında siyanür kullanımının doğanın dengesini bozacak bir tahribat yaratmadığını belirtmektedir.” sözleriyle Kanadalı maden şirketinin iddialarını destekliyor.

“ÇEVRECİ GRUPLAR KAMUOYUNU YANILTMAKTADIR”

“AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar” ifadesiyle doğa katliamına karşı direnen insanları zan altında bırakan TBG, “Bu oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır. Yurttaşlarımızın Kazdağları hassasiyeti, Türkiye’nin altın madenlerini işlemesinin önüne geçecek bir karşıtlığa dönüştürülmektedir.” dedi.

“Kirazlı’da çıkarılan altın Kanadalı özel şirkete aittir.” diyen TBG, “Türkiye’nin üretim atılımı yapması gereken bir dönemde yeraltı zenginliklerimizin yabancı firmalara bırakılması kabul edilemez. Türkiye altın madenlerini sıkı bir devlet denetimiyle, kamu eliyle çıkarmalı ve işlemelidir.” ifadesiyle doğa katliamını desteklediği anlaşılıyor.

Geçen günlerde RTÜK tarafından Netflix, BluTV gibi yayınlara getirilen sansürü savunan TGB, yaşam savunucularının Avrupa Birliği’nden fonlandığını iddia etti. TGB açıklamasında madenlerin devlet denetimiyle ve kamu eliyle çıkarılıp işlenmesi gerektiği iddia etmişti.

Norveç’te camiye saldıran terörist, hakim karşısına çıktı

Gündem

Diyarbakırlı teyzenin kayyum isyanı: ‘Oyum emri verene zehir zıkkım olsun’

Diyarbakır Belediyesi önünde oturma eylemi yapan yaşlı teyze kendisini uzaklaştırmak isteyen polislere ‘Oyumu istiyorum. Emri kim verdiyse oyum ona zehir olsun’ diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Sabah saatlerinde Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığının talimatıyla operasyon düzenlendi. HDP’li 3 belediye başkanı görevinden uzaklaştırılırken il valileri de kayyum olarak atandı. Polisin barikatlarla ablukaya aldığı belediye binalarına izinsiz giriş çıkışlar yasaklandı.

BEN SİZE OY VERMEDİM

Belediye binası yakınında olup biteni izleyen Diyarbakırlılar ise duruma tepkili. Diyarbakırlı yaşlı bir kadın belediyeyi çevreleyen polis barikatlarının önünde oturma eylemi yaptı. Kendisini uzaklaştırmak isteyen polise direnen kadın ‘Oyum size zehir olsun! Size oy vermedim ben. Oyumu istiyorum’ diyerek eylemine devam etmek istedi. Polisler yaşlı kadını ve çekim yapan gazetecileri belediye önünden uzaklaştırdı.

Kayyum sırası İstanbul ve Ankara’ya mı geliyor?

Okumaya devam et

Gündem

İmamoğlu operasyonlara sessiz kalmadı: ‘Millet iradesi yok sayılamaz’

HDP’li 3 büyükşehir belediyesine yapılan operasyonları eleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu görevden uzaklaştırmaların demokrasi ile bağdaşmadığını ve halkın iradesinin yok sayılamayacağını söyledi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılmalarının demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemeyeceğini söyledi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 3 büyükşehir belediyesindeki operasyonlara tepki gösteren İmamoğlu şu ifadeleri kullandı, ”31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.”

Kayyum sırası İstanbul ve Ankara’ya mı geliyor?

Okumaya devam et

Gündem

Portakal’dan operasyonlara tepki: ‘Bu ilkesizlik AKP’yi bitirecek’

Seçim öncesi Apo’nun mektubunu Kürt seçmene okutan AKP’nin başkanları görevden alarak ‘tuhaf’ işler yaptığını vurgulayan Portakal ilkesiz yapılan siyasetin AKP’yi kemirerek bitireceğini söyledi

BOLD – Fox Ana Haber sunucusu gazeteci Fatih Portakal, HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yapılan operasyonları ve başkanların görevlerinden uzaklaştırılmalarını sosyal medya hesabından eleştirdi. Portakal seçim öncesi Kürt seçmene Apo’nun mektubunu okuyan AKP’nin halkın iradesi ile seçilmiş Kürt başkanları görevden almasını ‘tuhaf’ olarak niteledi. Portakal bu ilkesiz siyasetin AKP’nin sonunu hazırladığını söyledi.

Portakal’ın açıklamaları şöyle, ”Siyasi ilkesizlik partileri yönetenlerden kaynaklanıyor. AKP somut örneği. 23 Haziranın 48 saat öncesinde Kürt seçmeni kandırmak için terörist başından mektup getirtip okutan da bu parti, halkın iradesiyle seçilmişleri görevden alan da bu parti. Tuhaf durum!

Ve ilkesiz yapılan siyaset AKP’yi kemiriyor, zaten sonunda bitirecek. Çünkü onun kuruluş ilkelerini tekrar savunanlar ortaya çıkacak. Sorun, AKP’nin ne küstürülmüş seçmenlerinde ne tembelleşmiş teşkilatlarında ne metal yorgunluğunda! Sorun nerede mi?

Sorun, her ortamda demokrasi denilerek aslında bir avuç ismin keyfi yönetim anlayışında. Kurdukları oligark düzende. Gönüllere neden artık giremediğinizi başka nasıl anlatabilirim size? Gittikçe de uzaklaşıyorsunuz”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı: ‘Bir darbe durumu’

Okumaya devam et

Popular