Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Babacan, Erdoğan ve AKP ile kavga istemiyor

Yeni parti kurması gündem olan Ali Babacan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP ile karşı karşıya gelmek ve kavga etmek istemediği belirtildi.

BOLD- Babacan’ın partisini Ekim veya Kasım ayında kuracağı, Beşir Atalay’ın farklı siyasi geleneklerden gelen isimlerle temaslarını sürdürdüğü dile getirildi.

SUSARAK KENDİSİNDEN SÖZ ETTİRİYOR

Gazete Duvar’ın haberine göre tecrübeli bir siyasetçi, “Konuşmayı zaten pek sevmediği bilinen Babacan, kendisinden ve partisinden susarak söz ettirme stratejisi izliyor ve şu ana kadar amacına ulaşmış görünüyor. Ancak bugün durum farklı. Siyasetteki gelişmeleri izleyen herkes, Babacan ve ekibinin artık kamuoyu önüne çıkması gerektiği görüşünü paylaşıyor. Gelişmeler, Babacan’ın sessizliğini eylül ayında bozabileceğini gösteriyor” dedi.

KENDİMİZİ BİR SIFATLA YAFTALAMIYORUZ

Habere göre, Babacan’la birlikte hareket eden AKP’li eski bakan Beşir Atalay’ın farklı siyasi geleneklerden isimlerle temaslarını sürdürüyor. Şu aşamada, ikna edilen isimlere ilişkin konuşmamayı tercih ediyorlar. Partinin siyasi çizgisi netleşti mi sorusuna ise şimdilik, “Kendimizi herhangi bir yere hapsetmiyoruz, herhangi bir sıfatla yaftalamıyoruz” yanıtını veriyorlar.

KAVGAYA, CİDALLEŞMEYE VAKTİMİZ YOK

Ali Babacan ve ekibi, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP ile hiçbir biçimde karşı karşıya gelmek istemiyor. Bu ekipte yer alan bir siyasetçi, “Husumete, kavgaya, cidalleşmeye vaktimiz yok. Pozitif bir dille Türkiye’nin bulunduğu noktadan çıkış için ihtiyaç duyacağı projeleri ve siyaseti üretme gayretimiz var” dedi.

YİĞİT BULAT’A CEVAP YOK

Haberde şu görüşlere yer verildi: “Belli ki şu aşamada çatışmanın kendileri için doğru bir strateji olmayacağını düşünüyorlar. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından Yiğit Bulut’un, Ali Babacan’ı düelloya davet eden ve bir dizi suçlama içeren sosyal medya paylaşımına da o cepheden yanıt gelmedi. Ancak Babacan’ın partisinin yol haritası netleşip kurucular kurulu belli olduğunda siyasi iktidar, bu isimleri tek tek hedef alacak bir kampanyaya girişebilir.”

DAVUTOĞLU AKP’YE DÖNMEM DEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni parti kurma girişimlerine yönelik “bedelini öderler” açıklamasına Ahmet Davutoğlu’nun yanıtı, “Allah boynumuzu, bize ‘bedel ödeyecekler’ diyenlerin önünde eğdirmesin” sözleriyle oldu. Davutoğlu bu açıklamazı, hakkında dillendirilen “AK Parti’den teklif gelirse partiye dönebilir” iddialarına yanıt niteliğindeydi.

BU İDDİAYI YAYANLAR AKP İÇİNDEN

Davutoğlu’na yakın isimlere göre bu iddiayı yayanlar bizzat AK Parti içinden bazı isimler. “Hoca hep bu netlikte konuştu. Konuşmaktan asla çekinmedi. Temaslarını da kamuoyunun önünde yapıyor. Kimseden bir şey gizlemiyor” ifadelerini kullanıyorlar. Habere göre Eylül ayı siyasi gelişmeler açısından hareketli geçecek.

Erdoğan: Ayrılıklar gibi kampanyalar içerisine girenler olabilir

Politika

Yeni bir parti daha geliyor

Eski bakanlardan Rifat Serdaroğlu’nun kuracağı parti Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye gireceği ileri sürüldü.

BOLD – Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanı ve Devlet Bakanı olarak görev yapan Rifat Serdaroğlu’nun “Çoban Ateşi” adını verdiği siyasi bir hareketi partileştirme çalışmaları içinde olduğu öğrenildi.

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın verdiği bilgiye göre; Serdaroğlu’nun partisi Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye girecek.

Turan, “İsyan Bayrağı” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümünde kurulacak olan partiye dair şunları kaydetti:

“Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun partileri AKP’nin benzeri olacak. Serdaroğlu’nun çalışmaları ise Atatürkçü çizgide, her yurtsever vatandaşa kucak açacak demokratik merkez partisi olmayı hedefliyor.”

Okumaya devam et

Politika

Kayyım operasyonu: 418 gözaltı

Belediye başkanlarının kayyım atanarak görevden alındığı Diyarbakır, Van ve Mardin’de gece saatlerinde çok sayıda eve polis baskınları yapıldı. 29 ilde aralarında HDP’li siyasetçilerin de bulunduğu 418 kişi gözaltına alındı.

BOLD – İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Diyarbakır, Mardin ve Van illeri başta olmak üzere toplam 29 ilde PKK/KCK terör örgütüne yönelik 418 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yakalamaya dönük operasyonlar devam etmektedir” denildi. Gözaltına alınacak kişi sayısının artabileceği ifade edildi.

HDP ve DBP yöneticileri ile belediye çalışanlarının evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan isimlerden bazıları şöyle:

1-HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Kadir İnanır

2-DBP MYK Üyesi Sevim Biçici

3-DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Hayri Etyemez

4-Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Eminoğlu

5-Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Akdoğan

6-Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Selda Baran

7-HDP PM Üyesi Mesut Bağcık

8- HDP PM Üyesi Burhan Karakoç

9- Tümen Anlı

10- Edip Binbir

11-Mustafa Akengin

12-Mahmut Korkmaz

13-Fevzi Işık

14-HDP İl yöneticisi Ali Ihsan Karahan

15- HDP ilçe yöneticisi Avniye Tanrıkulu

16-Belediye çalışanı Şiyar Dağ

17-Fuat Yalçın

18-DBP Çınar yönetiminden Mahmut Ulus

19- DBP Çınar yönetiminden Fevzi Demirkıran.

HDP’li üç belediyeyi kimin gaspettiğini gösteren fotoğraf

 

Okumaya devam et

Politika

Kayyum sırası İstanbul ve Ankara’ya mı geliyor?

HDP’liler Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınmasına kamuoyunun tepkisiz kalması durumunda Ankara ve İstanbul’un da gideceği görüşünde.

BOLD – HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Diyarbakır Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmaları ile ilgili sosyal medya hesabından ortak tepki çağrısı yaptı. “Siyasi partiler ve toplum tepki vermeli” diyen Paylan aksi halde sıranın Ankara ve İstanbul’a geleceğini söyledi. HDP’den pekçok ismin ortak kanaati de bu yönde.

Paylan’ın paylaşımı şöyle, ”Dört ay önce halkın ezici çoğunluğuyla geri aldığımız; Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atadılar. Halkın iradesine yapılan bu alçakça darbeye karşı bütün siyasi partiler ve toplum tepki vermelidir. Sustukça sıra Ankara’ya da, İstanbul’a da gelir”

‘VİCDAN TESTİNDEN GEÇİYORUZ’

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ise “Türkiye siyasi çevrelerine, demokrasi çevrelerini ve sivil toplum örgütlerini bir turnosolla karşı karşıya getirmiştir. Demokratik iradenin güçlü bir şekilde sesini duyurması gerekmektedir. 23 Haziran nasıl Türkiye’ye bir fırsat sundu. 19 Ağustos vesilesiyle Türkiye demokrasi güçleri, hukuka inananlar bir imtihandan geçeceklerdir, bir sınavdan geçeceklerdir. Bundan sonra nasıl ki; sivil topluma Türkiye’nin siyasi çevrelerine önemli rol ve sorumluluklar düştüğünü söylediysem, basın da bağımsız, tarafsız, özgür basın adeta bir turnusola karşı karşıyadır. Gerçeğin ve hakikatin sesi olacak, bugüne kadarki bir takım adaletsizlik ve haksızlıkları duyurmanıza herkesin ihtiyacı var. Hepimiz vicdan ve ahlak testinden geçiyoruz. Bu testte sınıfı geçenler, halkın vicdanının yanına geçenlerden olmak, hepimiz için onur ve şeref vesilesidir” diye konuştu.

FARİSOĞULLARI: SESSİZ KALINIRSA SIRA İSTANBUL’A GELİR

HDP’li vekil Musa Farisoğulları ise kararı ve belediye binasının kapılarının kırılarak baskın düzenlenmesini “İşgal” olarak değerlendirerek, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi gasp edildi. Bütün güçleriyle belediye binasına girmiş durumdalar. Bunun adı işgaldir. Buna karşı demokratik güçleri ve halkımız, bu işgale sessiz kalmamalıdır. Eğer sessiz kalınırsa, sıra İstanbul’a da, Ankara’ya da, Adana’ya da gelecektir. Halkımız iradesine sahip çıkmalıdır” çağrısında bulundu.

 

İmamoğlu operasyonlara sessiz kalmadı: ‘Millet iradesi yok sayılamaz’

Okumaya devam et

Popular