Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Gurbetçilerde yeni emeklilik sistemi isyanı

Yurt dışında çalışanlara yönelik emeklilik sistemi değiştirildi. Artık 1000 TL emeklilik maaşı almak isteyen 450 bin TL ödemek zorunda kalacak. Gurbetçiler BOLD mikrofonlarına konuştu..

BOLD – Gurbetçiler daha önce 98 bin TL ödeyerek emekli olduğunda ayda 2500 TL emekli maaşı alınabilirken 1 Ağustos’tan sonra başvuranlar 450 bin TL ödeyerek 1000 TL emekli aylığı elde edebilecekler. Yeni sistemi Almanya sokaklarında gurbetçilere sorduk.

YENİ SİSTEMİN AYRINTILARI

Türkiye’de yurt dışı borçlanma sistemini kökten değiştirerek, daha zor ve maddi açıdan olumsuz hale getiren yasa tasarısı Resmi Gazete’de yayınlanan 7186 Sayılı Kanun’la yürürlüğe girdi.

Bulundukları ülkenin dışında, Türkiye’den de emeklilik maaşı almayı hayal edenleri yakından ilgilendiren değişikliğin resmen uygulanmasına 1 Ağustos’ta geçilecek. Yasa değişikliği yürürlüğe girmeden önce borçlanmış olan sigortalılar ve emekliler, söz konusu değişiklikten etkilenmeyecek.

Değişikliklerin yurt dışındaki emekli adaylarını olumsuz etkileyeceği ve çok ciddi yeni yükümlülükler getireceğini belirtiliyor.

DAHA ÇOK PRİM, DAHA AZ MAAŞ

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, bu değişiklikle yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarının geçmişe kıyasla çok daha yüksek ödemeyle daha düşük emekli maaşı alacağını söyledi. Ali Tezel, ‘‘Bu değişiklikten önce yurt dışında belirli süre yaşayan Türk vatandaşları, yurt dışı hizmet sürelerini belgelendirmeleri ve hizmet borçlanması için başvuruda bulunmaları halinde düşük rakamlar ödeyerek daha iyi bir emekli maaşına kavuşuyorlardı. Daha önce maaşlarının yüzde 32’sini ödüyorlardı, bu rakam şimdi yüzde 45’e çıktı. Kabaca söylemek gerekirse daha önce 98 bin TL ödeyerek emekli olduğunda ayda 2500 TL emekli maaşı alınabilirken 1 Ağustos’tan sonra başvuranlar 450 bin TL ödeyerek 1000 TL emekli aylığı elde edebilecekler’’ dedi.

Tezel, eski şartlarla emeklilik hakkına kavuşmak isteyenlerin yasanın yürürlüğe gireceği 1 Ağustos tarihinden önce (31 Temmuz mesai bitiminden önce) yurt dışındaki büyükelçilik ve konsolosluklara ellerinde belgelerle başvuruda bulunması gerektiğinin altını çizdi. Buna göre, başvuru tarihi olarak evrakların gönderileceği zarfın üzerindeki posta damga tarihi esas alınacak ve başvurular halihazırdaki sosyal güvenlik mevzuatına göre sonuçlandırılacak.

YURT DIŞINDA BULUNANLAR ARTIK BAĞ-KUR’DAN MAAŞ ALACAK

Yeni kanunla, daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nda aylık bağlanan yurt dışı sigortalılara bundan böyle Bağ-Kur’dan aylık bağlanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren yasaya göre, emekli olmaya yetecek asgari borçlanma gün sayısı 3 bin 600 veya 5 bin günden en az 5 bin 400 güne (kısmi aylık için), tam aylık için kadınlarda 7 bin 200 gün ve erkeklerde 9 bine güne çıkacak.

Ekonomi

Korona salgınında harcamalar kısıtlandı birikimler arttı

Koronavirüs salgını sonrası para harcama davranışları değişti. İnsanların harcama yapmaktan kaçınması sebebiyle Avrupa’da banka hesaplarındaki para miktarlarında büyük artışlar yaşandı. Türkiye’de ise TL hesaplarında yüzde 14 artış oldu.

BOLD – Salgın sebebiyle pek çok işletmenin kapalı olması ve parası olanların harcama yapmaktan kaçınması sebebiyle Avrupa’da banka hesaplarındaki para miktarlarında büyük artışlar yaşandı. Bu yıl 400 milyar euro birikmesi bekleniyor. Türkiye’de ise iki ayda Türk Lirası hesapları yüzde 14 arttı.

BANKALARDAKİ BİRİKİMLER ARTTI

Sözcü’den Can Mumay’ın haberine göre Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasında koronavirüs sürecinde karantina altında kalındığı dönemde banka hesaplarındaki para miktarı arttı. Financial Times’ta yer alan habere göre; Fransa’da son iki buçuk ayda toplam mevduat artışı 60 milyar euroya ulaştı. Mart ayında İtalyan banka hesaplarındaki mevduat artışı 16,8 milyar euro olurken İspanya’da normalde mevduatlar aylık ortalama 2,3 milyar euro artarken banka hesaplarındaki para miktarı martta 10,1 milyar euro yükseldi. İngiltere Merkez Bankası rakamlarına göre ise Mart ayında 13,1 milyar poundluk rekor mevduat artışı gerçekleşti.

ALMANLAR YASTIK ALTINDA BİRİKTİRİYOR

Almanya’da ise banka hesaplarından yüksek miktarda çıkışlar gözlendi. Almanlar tıpkı 2008 krizinde olduğu gibi bankalarındaki nakit paraların bir kısmını çekerek yanlarında taşıma yolunu seçti. Almanya Merkez Bankası verilerine göre Şubat ayının sonları ve Mayıs arasında piyasada dolaşımdaki para miktarı 39.7 milyar euro arttı. Avrupa Komisyonu bu yıl banka hesaplarındaki nakit miktarının yüzde 12,8 artmasını bekliyor.

400 MİLYAR EURO BİRİKECEK

Allianz’ın yaptığı tahmine göre 2020 yılının sonuna dek Avrupa’da 400 milyar euroluk ekstra sermaye birikimi olacak. Bu rakam Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 3’üne tekabül ediyor. Ekonomist Melanie Debono vatandaşların pandemi sürecinde harcamadan kıstıklarını belirterek, “Normalleşme başlasa bile insanlar eskisi gibi özgürce para harcamak istemeyecekler çünkü kalabalık yerlerden uzak duracaklar ve yurt dışı seyahati yapmaktan çekinecekler” diyor.

BANKALARDAKİ MEVDUATLAR 180 MİLYAR TL ARTTI

Merkez Bankası istatistiklerine göre 13 Mart tarihinde hesaplarda 1 trilyon 296 milyar 888 bin 241 Türk Lirası bulunuyordu. 15 Mayıs tarihine gelindiğinde ise bankalardaki Türk Lirası tutarı 1 trilyon 476 milyar 345 bin 555 seviyesine çıktı. Yani Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkmasından iki ay sonra bankalardaki TL mevduatı yaklaşık 180 milyar TL arttı. Söz konusu miktar koronavirüs sebebiyle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yapılan ödemenin 32 katı büyüklüğünde.

Ali Babacan’dan partili Cumhurbaşkanı eleştirisi: O gün bugündür dikiş tutmuyor ülke!

Okumaya devam et

Ekonomi

Mansur Yavaş’ın kampanyalarına 28 milyon TL’lik destek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı yardım kampanyalarına yapılan destek miktarı belli oldu. “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” ve “İftar Ver” kampanyalarına yapılan toplam destek 28 milyon TL’ye yaklaştı.

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı kampanyada toplanan miktar belli oldu. Yavaş’ın başlattığı “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” kampanyasında toplam destek tutarı 12 günde 20 Milyon TL’yi geçti. ‘İftar Ver’ kampanyası ile birlikte toplam destek 28 milyon TL’ye yaklaştı

168 BİN FATURA ÖDENDİ

Kampanya sitesi www.ankaratekyurek.com üzerinden anlık açıklanan verilere göre “Su Ver” bölümünde 168 bin 7 faturaya 7.556.049 TL, “Bilet Ver” bölümünde 12 bin 775 bilete 731 bin 510 TL, “El Ver” bölümünde ise 55 bin 175 havale/EFT işlemi ile 12 milyon 7 bin 500 TL tutarında toplam 20 Milyon TL’yi aşkın destek olundu.

500 BİN İFTAR MENÜSÜ BAĞIŞLANDI

Ramazan ayı başında düzenlenen “İftar Ver” kampanyasında ise 3 günde 500 bin iftar menüsü alan hayırseverler, ihtiyaç sahibi yurttaşlar için yaklaşık 7.5 milyon TL’lik destekte bulunmuştu. Bu tutarla birlikte toplam destek oranı 30 Milyon TL’ye yaklaştı.

SULARI KESİLEN ABONE KALMADI

Kampanyaya yardımsever yurttaşların gösterdiği yoğun ilgi sonucunda “Bilet Ver” bölümü tamamlandı. Sosyal yardım alan ya da salgın öncesi dönemde borcu nedeniyle suları kesilen tüm ihtiyaç sahibi yurttaşların ise faturalarının tamamı ödendi. Kampanya, icra takibine düşen su faturalarının ödenmesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin IBAN numaralarına nakdi destek verilmesi bölümleriyle devam ediyor.

Ali Babacan’dan partili Cumhurbaşkanı eleştirisi: O gün bugündür dikiş tutmuyor ülke!

Okumaya devam et

Ekonomi

Bayram tatilinde 2 köprüye 72 milyon lira geçiş garantisi ödenecek

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sokağa çıkma yasağını kapsayan 3 günlük Ramazan Bayramı boyunca Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerine 72 milyon lira geçiş garantisi ücreti ödeneceğini belirtti.

BOLD – CHP’li Karabat, “Dolar kuru yükseldikçe hazineden bu köprüleri işleten müteahhitlere ödenecek bedel de katlanıyor” dedi.

Karabat yaptığı yazılı açıklamada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük bayram tatili nedeniyle maliyeti en az 7,8 milyon lira ve Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ise en az 64,2 milyon lira olduğunu kaydetti. Karabat,  “Hazineden ödenecek bedel ise böylece en az 72 milyon lira oldu. Bu para ile 72 bin aileye 1000’er lira verilerek bayramda yüzleri güldürülebilir veya 480 bin aileye yardım kolisi gönderilebilirdi” dedi.

KÖPRÜLER KARA DELİĞE DÖNÜŞTÜ

Karabat, köprülere ödenen garanti geçiş ödemeleriyle ilgili şunları belirtti: Hazineyi tüm yurttaşlar vergileriyle finanse ediyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açıldığı 2016’da araç başına garanti bedeli 3 dolar artı KDV olarak belirlenmişti. Yani her fırsatta yurttaşlara dolarınızı satın diyen iktidar kendi ihalesini bile dolarla yapıyor. Yetmiyor, aynı zamanda bu dolar cinsinden geçiş ücreti de zamlanıyor. Çünkü ihaleye göre bir de ABD’deki enflasyon oranı kadar garanti bedeline zam geliyor. Böylece 2020 yılı için araç başına garanti bedeli 3,16 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Garanti edilen araç sayısı ise günlük 135 bin. Hiçbir yıl tutturulabilmiş bir sayı değil. Hele ki salgın koşullarında bütçenin kara deliğine dönüş durumda bu köprüler. Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 günlük maliyeti en az 7,8 milyon lira”

DOLAR YÜKSELDİKÇE MÜTEAHHİDE ÖDENEN BEDEL KATLANIYOR

Osmangazi Köprüsü’nün bedeli ise çok daha fazla. Garanti edilen araç sayısı günlük 95 bin. 2016’daki araç başına garanti tutarı ise 35 dolar artı KDV. Ancak Türkiye’deki enflasyon yetmiyormuş gibi bir de ABD enflasyonu da hesaba katılıyor. Böylece 2020’deki garanti bedeli 36,9 dolar artı KDV’ye çıkıyor. Sadece Osmangazi’nin en az 64,2 milyon liralık 3 günlük bedeli hepimizin cebinden ödenecek. En az diyorum çünkü görüldüğü üzere hesap dolar kuru cinsinden yapılıyor. Biz hesabı yaparken bu yılın ilk 3 ayının ortalama dolar kurundan hesapladık. Dolar kuru yükseldikçe hazineden bu köprüleri işleten müteahhitlere ödenecek bedel de katlanıyor. ”

Garanti yolcu tutmadı: Uçmayan uçak için müteahhitlere 347 milyon dolar ödendi

Okumaya devam et

Popular