Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP’den alınan belediyelerde 3 ayda milyonlarca lira tasarruf yapıldı

AKP’li belediyelerde israf, adam kayırma, yandaşa ballı ihaleler verilerek oluşturulan bütçe açıkları, muhalefete geçen belediyelerde sadece 3 ayda yapılan tasarrufla kapanmaya başladı.

BOLD – Devraldıkları belediyelerde borçları azaltmak için kolları sıvayan muhalif partili belediye başkanları belediyeleri düzlüğe çıkarmak için tasarrufa başladı.

TASARRUFTA İLK SIRAYI MANSUR YAVAŞ ALDI

31 Mart seçimlerinin ardından yeni başkanlar tasarruf yaparak ya da yeni gelir kapıları arayışı ile borç yükünü azaltma mücadelesi veriyor. En büyük tasarrufu ise 136 milyon lira ile Ankara’da Mansur Yavaş yaptı.

AKP’Lİ BAŞKANA TASARRUF FIRÇASI

Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediyesinde 2 milyon liraya önceki dönemde ihale edilen alt yapı işini 20 bin liraya mal ederek büyük tasarruf yapan AKP’li başkan, milletvekillerinin hışmına uğramıştı.

İŞTE MUHALEFETİN 3 AYLIK TASARRUF KARNESİ

ANKARA (Millet İttifakı-CHP): AKP’den 8.4 milyar lira borçla devralındı. Mansur Yavaş 3 ayda 136 milyon lira tasarruf sağladı.

ADANA (Millet İttifakı-CHP): Zeydan Karalar, MHP’den 5 milyar lira borçla devraldı. 60 milyon liralık bütçe açığı 18 milyon liraya düşürüldü.

MERSİN (Millet İttifakı-CHP): 3 milyar lira borçla devralındı. 3 ayda 84 milyon TL tasarruf sağlandı.

BOLU (CHP): AKP’den 461 milyon TL borçla alındı. 4 ay içerisinde yaklaşık 44 milyon liralık tasarruf
sağlandı.

KIRŞEHİR (Millet İttifakı-CHP): AKP’den 462 milyon borçla devralındı. Bugüne kadar yaklaşık 20 milyon lira tasarrufla borcun bir kısmı ödendi.

SAMSUN İlkadım: (Millet İttifakı-İYİ Parti): AKP’den 264 milyon TL borçla devralındı. Bugüne kadar yapılan 14 milyon TL tasarrufla borcun bir kısmı ödendi.

SAMSUN Atakum (Millet İttifakı-CHP): AKP’den tam 220 milyon borçla devralındı. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon lira tasarruf yapıldı.

MANİSA Turgutlu (CHP): MHP’den 37 milyon lira borçla alındı, 800 bin lira tasarruf sağlandı. Borç da 3.5 milyon lira geriledi.

RİZE Fındıklı (CHP): Belediye AKP’den 18 milyon lira borçla alındı, 3 ayda 400 bin lira tasarruf sağlandı. Borç da böylece 1 milyon lira erimiş oldu.

HAKKARİ Yüksekova (HDP): Kayyumdan 680 milyon lira borçla devralındı. 4 ayda yaklaşık 1 milyon lira tasarruf sağlandı.

Malatya’da huzur kaçıran tasarruf: AKP’li vekiller ile belediye başkanı birbirine girdi

Politika

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni teamül: CHP’ye dokunan komutan yanar

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılayan komutanın ceza almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Anıtkabir’e alan komutan sürgün edildi.

BOLD – Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almadan yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı olan Albay Cüneyt Rakunt, görevinden alındığı ve Genelkurmay Karargâhına gönderildiği ortaya çıktı.

ANITKABİR ZİYARETİ OLAY OLDU

İmamoğlu, 31 Mart seçimlerini kazanmasının hemen ardından AKP’den gelen itiraz tartışmaları sürerken 2 Nisan’da Anıtkabir’i ziyaret etmiş, Anıtkabir Özel Defteri’ni de “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” unvanı ile imzalamıştı. Milli Savunma Bakanlığı ise ziyaretin ardından, Anıtkabir avlusunda slogan atılmasını gerekçe göstererek personelin ikaz edildiğini duyurmuştu. Bakanlık yetkilileri ise İmamoğlu’nun “belediye başkanı” unvanıyla imza atması ile ilgilenmediklerini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Anıtkabir ziyaretinin ve Anıtkabir Özel Defteri’nin “belediye başkanı” unvanı ile imzalanmasının usule aykırı olduğunu belirterek “Orada buna kılavuzluk yapanlar, onlar da yanlış kılavuzluk yaptılar” demişti. Haziran 2018’de Anıtkabir Komutanlığı’na atanan Albay Rakunt, 2018 Ağustos YAŞ toplantıları sırasındaki Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik etmişti. 2019 yılı ağustos ayı YAŞ toplantılarının başında gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinde Erdoğan’a Rakunt’un yerine Albay Hakan Osman Sert’in eşlik ettiği görüldü. Albay Hakan Osman Sert’in Anıtkabir Komutanı olarak atandığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU’NU KARŞILAYAN KOMUTAN DA YANDI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde askeri törenle karşılayan üs komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ahmet Biçer hakkında da soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın ardından ”uyarı” cezası verildi.

Üs komutanı Tuğgeneral Ahmet Biçer hakkındaki soruşturmayı bizzat Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı yürüttü ve hazırladığı raporu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a sundu. Ardından ceza çıktı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan Babacan’a açık mesaj: Hakkında “cemaat” suçlaması yapana kıyak atama

Ali Babacan hakkında Hizmet Hareketine bilerek ve isteyerek yardım ettiği iddiası ile suç duyurusunda bulunan eski Hazine çalışanı AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından genel müdür yapılarak ödüllendirildi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete’de yayınlandı. Görevden alınan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Muhammet Örnek’in yerine Ali Çevik getirildi.

ERDOĞAN TEHDİT ETTİ, ÇEVİK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Abdullah Gül’ün desteği ile yeni parti kurması gündeme gelen Ali Babacan AKP’den istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu ihanet ve ümmeti bölmekle suçlamıştı. Erdoğan’ın tehditlerinin ardından Ali Çevik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Babacan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yaşanan gelişmeler Erdoğan’ın yeni oluşuma karşı yargı sopasını kullanma girişimi olarak yorumlanmıştı.

GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI VE DAİRE BAŞKANLIĞINA DA ATAMA

Cumhuriyet’in haberine göre ayrıca Kararda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Önal İnaltekin görevden alınarak yerine Arzu Gür’ün atanmasına karar verildi. Bunun yanı sıra Atama Kararlarına göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’na Necip Gülmüş, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na aynı yer Kadın Statüsü Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Erkan atandı.

BİLEREK VE İSTEYEREK YARDIM SUÇLAMASI

Eski Hazine çalışanı Ali Çevik, eski bakan Ali Babacan hakkında hizmet hareketine bilerek ve isteyerek yardım ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ali Çevik’in, yaptığı suçlamada ‘Ali Babacan’ın bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı’nda hayata geçirilmesinde F…’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ yönünde iddialar yer aldı. Ali Çevik’in suç duyurusu üzerine Babacan hakkındaki iddialara ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Ankara Başsavcılığı Babacan hakkındaki soruşturmayı kapattı

Okumaya devam et

Politika

Van’daki işkence nedeniyle AKP ve MHP’li vekiller kapıştı

AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Hukuksuz şiddeti ve linç kültürünü küçümseyen, meşru gösteren ve hatta savunan vatanı sevemez” dedi. Cemal Enginyurt cevap verdi.

BOLD – Van’da psikotik bozukluğu olan gencin polislerce öldüresiye dövülmesine sosyal medyadan karşı çıkan Yeneroğlu, paylaşımına yönelik tepkiler üzerine bir açıklama daha yaptı. Yeneroğlu, “Hukuksuzluğu savunandan vatansever olamaz” ifadelerini kullandı.

BU ZALİMLİĞİ YAPANLAR YARGILANMALI

Van’da düzenlenen kayyım protestosunda, bir gösterici çok sayıda polis tarafından darp edilmiş ve polisler hakkında soruşturma açılmıştı. Yaşananlara tepki gösteren AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Van’daki bu görüntüler korkunç. Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

MHP’Lİ VEKİL PKK SEVİCİLİĞİ İLE SUÇLADI

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, Yeneroğlu’nu sert bir dille eleştirdi. PKK seviciliği ile suçladı. AKP’de bir saniye bile durmaması gerektiğini söyledi.

HUKUKUN OLMADIĞI YERDE ADALET DE OLMAZ

Yeneroğlu ise cevaben, “Vatansever hukukun üstünlüğünü savunur. Hukuksuzluğu savunandan vatansever olamaz, çünkü hukuksuzluk illegaliteyi meşru kılar ve böylece hukuk devletinin altını oyar. Terör örgütlerinin hedefi de bu zaten. Hukukun olmadığı yerde adalet olmaz. Devlet ise adalet üzerine bina edilir” ifadelerini kullandı.

POLİS BİR ANNE KADAR ŞEFKATLİ OLMALIDIR

Yeneroğlu, şöyle devam etti: “Polisimiz gücünü silahından değil, hukukun kendisine münhasıran amme hizmeti için verdiği sınırlı yetki ve sorumluluktan alır. Atatürk en güzel biçimde tanımlamıştır: Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.”

Van’daki polis şiddeti hükumeti böldü

Okumaya devam et

Popular