Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Doğum gününde AKP’nin karnesi: 2002’de yönetimi aldı 17 yılda Türkiye’yi 2001’e götürdü

Bugün AKP’nin 18. kuruluş yıl dönümü. AKP, bu sürede Türkiye’yi 17 yıl önce devraldığı noktaya getirdi. İşte AKP’nin kurulurken gündeme getirdiği eleştiriler ve sorunlara yönelik vaatleri…

BOLD – AKP, 18 yıl önce 14 Ağustos 2001 yılında kuruldu. Fazilet Partisinden ayrılan yenilikçilerin kurduğu AKP, 2002’de iktidarı geçti.

‘3Y’  dedikleri yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar ile mücadele etme sözü veren Erdoğan ve beraberindekiler, aradan geçen 18 yılda ülkeyi 2001’deki duruma döndürdü. Ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda Türkiye adeta enkaza dönüştü.

İşte AKP’nin kuruluş yıllarında yaptığı, ilk seçim bildirgesinde de yer alan eleştiriler ve seçmene verdiği vaatler sadece birkaçı…

TÜRKİYE YOLSUZLUKTA ÖN SIRALARDA

– Kendini dünyadan tecrit eden bir ulusal sistemin uzun süre ayakta kalması düşünülemez. Artık, kendi içine dönük böyle bir sistemle toplumun talepleri karşılanamayacağı gibi, uluslararası camianın saygın bir üyesi de olunamaz.

– Kamu yönetiminde yolsuzluk ve siyasal çürüme bakımından ülkemiz ön sıralarda yer almaktadır.

NİTELİKLİ İŞSİZLİK ZİRVEDE

– Hükumetin uyguladığı, halkı canından bezdiren ekonomik istikrar programları ve acı reçeteler, enflasyonu kontrol altına almaya yetmemiştir. Ağır vergi yükü ve yoğun bürokrasi, ekonominin üretim gücünü zayıflatmış, istihdamı azaltmış ve kaynakların üretim yerine rant gelirlerine yönelmesine yol açmıştır.

– Ülke, iç ve dış yatırımcılar açısından cazibesini kaybetmiş, bunun sonucunda Türkiye ürkütücü boyutlarda mali ve beşeri sermaye kaybına uğramıştır. İyi yetişmiş nitelikli insanlarımız arasında bile işsizlik had safhaya ulaşmış, yetenekli genç beyinler, geleceklerini yurt dışında aramanın telaşına düşmüşlerdir.

İnsanımızın devlete ve siyaset kurumuna güveni sarsılmış, geleceğe ilişkin umutları kırılmıştır.

– İstihdamdan alınan vergiler ve primler gözden geçirilerek, gerekli önlemler alınmak suretiyle, haksız rekabete yol açan kayıt dışı istihdam ve yabancı kaçak işçi çalıştırılması önlenecektir.

İŞKENCENİN ÜZERİNE GİDİLECEKTİ…

– İşkence, kayıp, göz altında ölüm, faili meçhul cinayet gibi demokratik hukuk devletinde kabul edilemez insan hakları ihlallerinin üzerine ciddiyetle gidecektir.

– Maden ürünleri üretiminde, çevreye zarar verilmemesine büyük özen gösterilecektir.

– Türkiye’nin temel ekonomik sorunlarından biri, “borç-faiz kısır döngüsü”dür.

TÜRKİYE ET İTHAL EDER HALE GELDİ

– Son yıllarda mazot, gübre, ilaç, tohumluk, makine gibi tarım girdilerinin fiyatlarında büyük artışlar meydana gelirken, tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artış sınırlı kalmıştır. Örneğin, 1998 yılında 2 kilo buğday parasıyla 1 litre mazot alabilen köylümüz, bugün ancak 6 kilo buğday parasıyla 1 litre mazot alabilmektedir.

– Devletin fiyatlara müdahalesi yerine, fiyatların serbest piyasada oluşması esas alınarak, üretimin piyasa koşullarındaki talebe göre yönlenmesi sağlanacaktır. Devlet, tarım ürünlerinin ticaretini yapmayı bırakacaktır.

– Ülkemizde hayvancılık sektörü yıllarca ihmal edilmiştir. Ekonomik krizlerin de etkisiyle, Türkiye et ihraç ederken, et ithal eder hale gelmiştir.

AHLAKİ YOZLAŞMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AKP

– Yolsuzluk, “kamu imkanlarının kişisel çıkarlar için kötüye kullanılması”dır. Hızlı ve çarpık şehirleşme, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kamu yönetiminin aksaklıkları, hukuk ve adalet sisteminde yaşanan sorunlar ile genel olarak ahlaki yozlaşma yolsuzlukların temel sebepleri arasında sayılabilir.

– Kamunun kaynak dağıtım mekanizmalarında yolsuzluğun azaltılabilmesi için vergi, ihaleler, devlet yardımları, krediler, teşvikler, sübvansiyonlar, gümrük işlemleri, işe alma ve tayinlerde, siyaset-sermaye ilişkilerinde şeffaflık sağlanmalıdır. Esasen hukuk devleti ilkesi tam anlamıyla hayata geçirildiğinde ve devlet aslı görevlerine döndüğünde kamu kesimi rant dağıtma mekanizması olmaktan çıkacaktır.

– Son yıllarda ülkemizde büyük boyutlara ulaşan, halkın devlete olan güvenini sarsan, ülkemizin uluslararası imajını zedeleyen yolsuzluk olaylarının ortaya çıkarılması ve suçluların cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki önlemler alınacaktır.

– Yolsuzluk konusundaki cezalar ağırlaştıracak, hukuki süreç hızlandırılarak,
yolsuzlukların adalet sistemine gölge düşürmesi önlenecektir.

Uluslararası Af Örgütü, Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz için acil eylem çağrısında bulundu

Politika

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni teamül: CHP’ye dokunan komutan yanar

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılayan komutanın ceza almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Anıtkabir’e alan komutan sürgün edildi.

BOLD – Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almadan yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı olan Albay Cüneyt Rakunt, görevinden alındığı ve Genelkurmay Karargâhına gönderildiği ortaya çıktı.

ANITKABİR ZİYARETİ OLAY OLDU

İmamoğlu, 31 Mart seçimlerini kazanmasının hemen ardından AKP’den gelen itiraz tartışmaları sürerken 2 Nisan’da Anıtkabir’i ziyaret etmiş, Anıtkabir Özel Defteri’ni de “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” unvanı ile imzalamıştı. Milli Savunma Bakanlığı ise ziyaretin ardından, Anıtkabir avlusunda slogan atılmasını gerekçe göstererek personelin ikaz edildiğini duyurmuştu. Bakanlık yetkilileri ise İmamoğlu’nun “belediye başkanı” unvanıyla imza atması ile ilgilenmediklerini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Anıtkabir ziyaretinin ve Anıtkabir Özel Defteri’nin “belediye başkanı” unvanı ile imzalanmasının usule aykırı olduğunu belirterek “Orada buna kılavuzluk yapanlar, onlar da yanlış kılavuzluk yaptılar” demişti. Haziran 2018’de Anıtkabir Komutanlığı’na atanan Albay Rakunt, 2018 Ağustos YAŞ toplantıları sırasındaki Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik etmişti. 2019 yılı ağustos ayı YAŞ toplantılarının başında gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinde Erdoğan’a Rakunt’un yerine Albay Hakan Osman Sert’in eşlik ettiği görüldü. Albay Hakan Osman Sert’in Anıtkabir Komutanı olarak atandığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU’NU KARŞILAYAN KOMUTAN DA YANDI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nde askeri törenle karşılayan üs komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ahmet Biçer hakkında da soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın ardından ”uyarı” cezası verildi.

Üs komutanı Tuğgeneral Ahmet Biçer hakkındaki soruşturmayı bizzat Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı yürüttü ve hazırladığı raporu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a sundu. Ardından ceza çıktı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan Babacan’a açık mesaj: Hakkında “cemaat” suçlaması yapana kıyak atama

Ali Babacan hakkında Hizmet Hareketine bilerek ve isteyerek yardım ettiği iddiası ile suç duyurusunda bulunan eski Hazine çalışanı AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından genel müdür yapılarak ödüllendirildi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete’de yayınlandı. Görevden alınan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Muhammet Örnek’in yerine Ali Çevik getirildi.

ERDOĞAN TEHDİT ETTİ, ÇEVİK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Abdullah Gül’ün desteği ile yeni parti kurması gündeme gelen Ali Babacan AKP’den istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu ihanet ve ümmeti bölmekle suçlamıştı. Erdoğan’ın tehditlerinin ardından Ali Çevik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Babacan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yaşanan gelişmeler Erdoğan’ın yeni oluşuma karşı yargı sopasını kullanma girişimi olarak yorumlanmıştı.

GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI VE DAİRE BAŞKANLIĞINA DA ATAMA

Cumhuriyet’in haberine göre ayrıca Kararda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Önal İnaltekin görevden alınarak yerine Arzu Gür’ün atanmasına karar verildi. Bunun yanı sıra Atama Kararlarına göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’na Necip Gülmüş, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’na aynı yer Kadın Statüsü Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Erkan atandı.

BİLEREK VE İSTEYEREK YARDIM SUÇLAMASI

Eski Hazine çalışanı Ali Çevik, eski bakan Ali Babacan hakkında hizmet hareketine bilerek ve isteyerek yardım ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ali Çevik’in, yaptığı suçlamada ‘Ali Babacan’ın bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı’nda hayata geçirilmesinde F…’ye bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ yönünde iddialar yer aldı. Ali Çevik’in suç duyurusu üzerine Babacan hakkındaki iddialara ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Ankara Başsavcılığı Babacan hakkındaki soruşturmayı kapattı

Okumaya devam et

Politika

Van’daki işkence nedeniyle AKP ve MHP’li vekiller kapıştı

AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Hukuksuz şiddeti ve linç kültürünü küçümseyen, meşru gösteren ve hatta savunan vatanı sevemez” dedi. Cemal Enginyurt cevap verdi.

BOLD – Van’da psikotik bozukluğu olan gencin polislerce öldüresiye dövülmesine sosyal medyadan karşı çıkan Yeneroğlu, paylaşımına yönelik tepkiler üzerine bir açıklama daha yaptı. Yeneroğlu, “Hukuksuzluğu savunandan vatansever olamaz” ifadelerini kullandı.

BU ZALİMLİĞİ YAPANLAR YARGILANMALI

Van’da düzenlenen kayyım protestosunda, bir gösterici çok sayıda polis tarafından darp edilmiş ve polisler hakkında soruşturma açılmıştı. Yaşananlara tepki gösteren AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Van’daki bu görüntüler korkunç. Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

MHP’Lİ VEKİL PKK SEVİCİLİĞİ İLE SUÇLADI

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, Yeneroğlu’nu sert bir dille eleştirdi. PKK seviciliği ile suçladı. AKP’de bir saniye bile durmaması gerektiğini söyledi.

HUKUKUN OLMADIĞI YERDE ADALET DE OLMAZ

Yeneroğlu ise cevaben, “Vatansever hukukun üstünlüğünü savunur. Hukuksuzluğu savunandan vatansever olamaz, çünkü hukuksuzluk illegaliteyi meşru kılar ve böylece hukuk devletinin altını oyar. Terör örgütlerinin hedefi de bu zaten. Hukukun olmadığı yerde adalet olmaz. Devlet ise adalet üzerine bina edilir” ifadelerini kullandı.

POLİS BİR ANNE KADAR ŞEFKATLİ OLMALIDIR

Yeneroğlu, şöyle devam etti: “Polisimiz gücünü silahından değil, hukukun kendisine münhasıran amme hizmeti için verdiği sınırlı yetki ve sorumluluktan alır. Atatürk en güzel biçimde tanımlamıştır: Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.”

Van’daki polis şiddeti hükumeti böldü

Okumaya devam et

Popular