Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Doğum gününde AKP’nin karnesi: 2002’de yönetimi aldı 17 yılda Türkiye’yi 2001’e götürdü

Bugün AKP’nin 18. kuruluş yıl dönümü. AKP, bu sürede Türkiye’yi 17 yıl önce devraldığı noktaya getirdi. İşte AKP’nin kurulurken gündeme getirdiği eleştiriler ve sorunlara yönelik vaatleri…

BOLD – AKP, 18 yıl önce 14 Ağustos 2001 yılında kuruldu. Fazilet Partisinden ayrılan yenilikçilerin kurduğu AKP, 2002’de iktidarı geçti.

‘3Y’  dedikleri yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar ile mücadele etme sözü veren Erdoğan ve beraberindekiler, aradan geçen 18 yılda ülkeyi 2001’deki duruma döndürdü. Ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda Türkiye adeta enkaza dönüştü.

İşte AKP’nin kuruluş yıllarında yaptığı, ilk seçim bildirgesinde de yer alan eleştiriler ve seçmene verdiği vaatler sadece birkaçı…

TÜRKİYE YOLSUZLUKTA ÖN SIRALARDA

– Kendini dünyadan tecrit eden bir ulusal sistemin uzun süre ayakta kalması düşünülemez. Artık, kendi içine dönük böyle bir sistemle toplumun talepleri karşılanamayacağı gibi, uluslararası camianın saygın bir üyesi de olunamaz.

– Kamu yönetiminde yolsuzluk ve siyasal çürüme bakımından ülkemiz ön sıralarda yer almaktadır.

NİTELİKLİ İŞSİZLİK ZİRVEDE

– Hükumetin uyguladığı, halkı canından bezdiren ekonomik istikrar programları ve acı reçeteler, enflasyonu kontrol altına almaya yetmemiştir. Ağır vergi yükü ve yoğun bürokrasi, ekonominin üretim gücünü zayıflatmış, istihdamı azaltmış ve kaynakların üretim yerine rant gelirlerine yönelmesine yol açmıştır.

– Ülke, iç ve dış yatırımcılar açısından cazibesini kaybetmiş, bunun sonucunda Türkiye ürkütücü boyutlarda mali ve beşeri sermaye kaybına uğramıştır. İyi yetişmiş nitelikli insanlarımız arasında bile işsizlik had safhaya ulaşmış, yetenekli genç beyinler, geleceklerini yurt dışında aramanın telaşına düşmüşlerdir.

İnsanımızın devlete ve siyaset kurumuna güveni sarsılmış, geleceğe ilişkin umutları kırılmıştır.

– İstihdamdan alınan vergiler ve primler gözden geçirilerek, gerekli önlemler alınmak suretiyle, haksız rekabete yol açan kayıt dışı istihdam ve yabancı kaçak işçi çalıştırılması önlenecektir.

İŞKENCENİN ÜZERİNE GİDİLECEKTİ…

– İşkence, kayıp, göz altında ölüm, faili meçhul cinayet gibi demokratik hukuk devletinde kabul edilemez insan hakları ihlallerinin üzerine ciddiyetle gidecektir.

– Maden ürünleri üretiminde, çevreye zarar verilmemesine büyük özen gösterilecektir.

– Türkiye’nin temel ekonomik sorunlarından biri, “borç-faiz kısır döngüsü”dür.

TÜRKİYE ET İTHAL EDER HALE GELDİ

– Son yıllarda mazot, gübre, ilaç, tohumluk, makine gibi tarım girdilerinin fiyatlarında büyük artışlar meydana gelirken, tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artış sınırlı kalmıştır. Örneğin, 1998 yılında 2 kilo buğday parasıyla 1 litre mazot alabilen köylümüz, bugün ancak 6 kilo buğday parasıyla 1 litre mazot alabilmektedir.

– Devletin fiyatlara müdahalesi yerine, fiyatların serbest piyasada oluşması esas alınarak, üretimin piyasa koşullarındaki talebe göre yönlenmesi sağlanacaktır. Devlet, tarım ürünlerinin ticaretini yapmayı bırakacaktır.

– Ülkemizde hayvancılık sektörü yıllarca ihmal edilmiştir. Ekonomik krizlerin de etkisiyle, Türkiye et ihraç ederken, et ithal eder hale gelmiştir.

AHLAKİ YOZLAŞMANIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AKP

– Yolsuzluk, “kamu imkanlarının kişisel çıkarlar için kötüye kullanılması”dır. Hızlı ve çarpık şehirleşme, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kamu yönetiminin aksaklıkları, hukuk ve adalet sisteminde yaşanan sorunlar ile genel olarak ahlaki yozlaşma yolsuzlukların temel sebepleri arasında sayılabilir.

– Kamunun kaynak dağıtım mekanizmalarında yolsuzluğun azaltılabilmesi için vergi, ihaleler, devlet yardımları, krediler, teşvikler, sübvansiyonlar, gümrük işlemleri, işe alma ve tayinlerde, siyaset-sermaye ilişkilerinde şeffaflık sağlanmalıdır. Esasen hukuk devleti ilkesi tam anlamıyla hayata geçirildiğinde ve devlet aslı görevlerine döndüğünde kamu kesimi rant dağıtma mekanizması olmaktan çıkacaktır.

– Son yıllarda ülkemizde büyük boyutlara ulaşan, halkın devlete olan güvenini sarsan, ülkemizin uluslararası imajını zedeleyen yolsuzluk olaylarının ortaya çıkarılması ve suçluların cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki önlemler alınacaktır.

– Yolsuzluk konusundaki cezalar ağırlaştıracak, hukuki süreç hızlandırılarak,
yolsuzlukların adalet sistemine gölge düşürmesi önlenecektir.

Uluslararası Af Örgütü, Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz için acil eylem çağrısında bulundu

Politika

Burhan Kuzu Twitter’a ara verdi: ‘Beni özleyeceğinizi biliyorum’

Sosyal medya platformu Twitter’da, paylaşımlarıyla sık sık gündem olan AKP’li Burhan Kuzu, takipçilerine, hesabına yapılan saldırılar yüzünden bir süre Twitter’da olmayacağını duyurdu.

BOLD- Yaptığı paylaşımlarla sosyal medya platformu Twitter’da sık sık gündem olan AKP’li Burhan Kuzu, takipçilerine bir süre Twitter’da olmayacağını duyurdu. Hesabının saldırı altında olduğunu belirten Kuzu, polisin de saldırıların izini sürdüğünü yazdı.

BİR SÜRE KULLANMAMA KARARI ALDIM

Kuzu’nun paylaşımı söyle; ”Bir çete tarafından Twitter’da yoğun bir saldırı altındayım. Twitter hesabımı kısa bir süreliğine kullanmama kararı aldım. Emniyet güçlerimiz bu alçak çeteyi en kısa sürede çökertecek. Beni özleyeceğinizi biliyorum. Görüşmek üzere.”

EMİR BÜYÜK YERDEN Mİ?

Sosyal medyayı aktif kullanan Burhan Kuzu’nun bu son paylaşımına 2 bine yakın yorum geldi. Yapılan yorumlarda takipçileri, Kuzu’nun vedasını inandırıcı bulmadı. Emrin yukarıdan geldiğini düşünen takipçileri, ara verme kararının, Kuzu’ya dikte edildiği görüşünde.

STAR VE GÜNEŞ’TEN SONRA BURHAN KUZU DA KAPANDI

Kuzu’nun ara verme kararı ile ilgili paylaşımına, eğlenceli yorumlar da damga vurdu. Bir sosyal medya kullanıcısı, yakın zamanda, maddi sorunlar yüzünden kapatılan hükumet yanlısı Star ve Güneş gazetelerine atıfta bulunarak, ‘Star ve Güneş’ten sonra Burhan Kuzu da kapandı’ yorumu yaptı.

https://twitter.com/OzsoySerdar06/status/

Fahiş doğalgaz faturaları mizah konusu oldu: Faturasını indiremeyen adamın dramı

Okumaya devam et

Politika

AKP’li başkandan skandal Rahşan Ecevit paylaşımı: ‘Ateşi bol olsun İnşallah’

DSP İlçe Başkanı Veysel Araç, Korgan Belediye Başkanı AKP’li Tuncay Kiraz’ın, sosyal medya hesabından, Rahşan Ecevit için skandal bir paylaşım yaptığını iddia etti.

BOLD- DSP Ordu Korgan İlçe Başkanı Veysel Araç, AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz’ın, partisinin kurucu başkanı Bülent Ecevit’in, geçenlerde vefat eden eşi, Rahşat Ecevit hakkında skandal bir paylaşım yaptığını iddia etti. Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yaptı.

Sosyal medyada yer alan iddialar ile ilgili, söz konusu skandal paylaşımların fotoğraflarda yer aldı.

Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.

YORUMUN KENDİSİNE AİT OLMADIĞINI SAVUNDU

Öte yandan, Belediye Başkanı Kiraz, paylaşımın ortaya çıkmasının ardında bir açıklama yaptı. Kiraz açıklamasında yorumun kendisine ait olmadığını belirterek, “Bizim inancımızda vefat edenler Hayırla anılır Rahşan Ecevit Hanfendinin vefatı nedeni ile Bld. basında çalışan birinin kabul edilemez yorumunu öğrenir öğrenmez yorumu kaldırtıp ilgili hakkında soruşturma açmış bulunmaktayım. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

 

Fahiş doğalgaz faturaları mizah konusu oldu: Faturasını indiremeyen adamın dramı

Okumaya devam et

Genel

Tuncay Özkan’dan Sisi ve Macron’la aynı karede bululan Erdoğan’a: ‘Kendine güldürme ar ediyoruz’

CHP’li Tuncay Özkan, Berlin Zirvesinde, Erdoğan’ın kavgalı olduğu Macron ve Sisi’yle aynı karede fotoğraf vermesini eleştirerek, ‘Kendine güldürme. Ar ediyoruz, memlekete yazık!’ dedi.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen uluslararası Libya Zirvesine dün tamamlandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, açıkladığı bildiride tarafların kapsamlı bir plan üzerinde anlaştığı ilan edildi.

MACRON İLE YAN YANA SİSİ DE KAREDE

Zirvenin ardından katılımcı liderler birlikte fotoğraf çektirdi. Fotoğraf karesinden Erdoğan, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleştiğine” sözleri sonrası polemik yaşadığı, sömürgecilikle suçladığı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yan yana geldi. Fotoğraf karesinde Erdoğan’ın darbeci olmakla suçladığı ve devrik lider Mursi’nin ölümünden sorumlu tuttuğu Mısır Devler Başkanı Sisi de yer aldı.

İNGİLİZ SANA GÜLÜYOR

Erdoğan’ın ‘terörist’ dediği Hafter ile birlikte, katıldığı zirve sonrası çekilen bu fotoğrafa CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan çok sert tepki gösterdi. Özkan ‘Teröristle’, ‘darbeciyle’, ’emperyalistle’ güle oynaya fotoğraf çektir, sonra bağır CHP diye. Ne diyeceksin şimdi? Hele Macron ile duruşunuz, Sisi ile aynı pozu vermeniz, Hafter ile aynı masa… Demedi deme, İngiliz sana gülüyor. Kendine güldürme. Ar ediyoruz, memlekete yazık’ ifadelerini kullandı.

Libya Zirvesi sona erdi, kapsamlı plan üzerinde anlaşıldı

Okumaya devam et

Popular