Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’na ‘cemaat’ baskısı sonuçsuz kaldı

15 Temmuz kurgu ve kumpas darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İTT) Hizmet Hareketi’ni bir terör örgütü olarak resmen tanımasına yönelik baskı ve girişimleri sonuçsuz kaldı.

BOLD- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, 15 Temmuz’un ardından hizmet hareketini hiçbir delil ortaya koymadan terör örgütü ilan etti. Türkiye’nin bu tezi, 17 Ekim 2016 tarihinde Taşkent’te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları toplantı sonuç metnine girdi.

İİT GENEL SEKRETERLİĞİ GÖREVLENDİRİLDİ

2016 yılındaki zirvede İİT genel sekreterliği, Türkiye’in bildiriye ekletmeyi başardığı kararın takibini yapmak için görevlendirildi ve bir sonraki zirveye genel sekreterin konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren bir rapor sunması kararlaştırıldı.

3 YILDIR BİR RAPOR HAZIRLANMADI

Ancak, İİT Genel Sekreteri Ahmad Al-Othaimeen, 2017 yılında Abidjan’da (Fildişi Sahili), 2018 yılında Dakka’da (Bangladeş) ve 2019’da Abu Dabi’de (BAE) düzenlenen zirvelerde konu ile ilgili bir rapor sunmadı. Genel Sekreter ayrıca İİT Şartı’nın 18. Maddesi’nin kendisine tanıdığı yetki çerçevesinde herhangi bir İİT kurumunu görevlendirmedi ve bu konuda çalışmalar yürütmesi için bir görevli tayin etmedi.

İİT HAREKETİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLAMIYOR

İngilizce yayın yapan Nordic Monitor’ün ulaştığı diplomatik kaynaklar, Genel Sekreter Al-Othaimeen’ın bu tavrıyla Gülen Hareketi’ne yönelik BM ve AİHM’den farklı bir bakışının olmadığını ve İİT’nin hareketi bir terör örgütü olarak tanımlamadığını teyit ettiğini aktardı.

AB, BM VE AİHM İÇTİHATLARI İLE ÇELİŞMEK İSTEMİYORLAR

Aynı kaynaklar 2008 yılında teşkilatın onayladığı İİT Şartı’nın 2. Maddesi İİT’nin tüm çalışmalarının uluslararası hukuk ve BM Şartı’na uygun olması gerektiğini bu sebeple teşkilatın BM organları, AB kurumları ve AİHM içtihatlarıyla çelişen bir karar almak istemediklerini iletti.

TÜRKİYE TEŞKİLATTAKİ ETKİSİNİ KAYBETTİ

Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır ile yaşadığı diplomatik krizlerden sonra teşkilat bünyesinde etkisini büyük oranda kaybetti. Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda Mekke’de düzenlenen devlet ve hükümet başkanlarının buluştuğu 14. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmamış, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etmişti.

Doğum gününde AKP’nin karnesi: 2002’de yönetimi aldı 17 yılda Türkiye’yi 2001’e götürdü

Politika

MHP’li başkandan tepki çeken benzetme: “Asker karısı gibi ağlıyor”

Düzenlediği basın toplantısı ile İyi Partili İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kara’yı hedef alan MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan’ın ‘asker karısı’ benzetmesi tepki çekti.

BOLD – MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, İncirliova’nın İyi Partili Belediye Başkanı Aytekin Kara’nın eleştirilerine cevap vermek için basın toplantısı düzenledi. Kara’nın 31 Mart seçimlerindeki söylemlerine atıfta bulunan Pehlivan, “Kendisinin seçimlerde bir takım açıklamaları vardı. ‘Satmayacağız, sattırmayacağız, yok satıldı, o oldu, bu oldu’ gibi konuşuyor. Geldiği günden beri maşallah asker karısı gibi ağlıyor. Devamlı bir serzeniş içerisinde” ifadelerini kullandı.

MHP’li Pehlivan’ın İyi Partili Belediye Başkanı Kara ile ilgili ‘asker karısı’ benzetmesi sosyal medyada büyük tepki topladı. Skandal ifadelere tepki mesajları yağdı.

Bağış parasıyla ailesini tatile götüren İl Milli Eğitim Müdürü’ne ‘kınama’ kıyağı

Okumaya devam et

Politika

AKP’de kongre öncesi istifalar artıyor; görevden ayrılan il başkanı sayısı 20’yi bulabilir

Eski bakanların yeni oluşum hamleleriyle sarsılan AKP’de istifaların ardı arkası kesilmiyor. Kongre hazırlığına başlayan AKP’de şimdiye dek 9 il başkanı istifa etti. Sayının 20’yi bulabileceği konuşuluyor.

BOLD 31 Mart yerel seçimlerinde yaşadığı hezimetin yanı sıra, Eski Bakan Ali Babacan ile Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti girişimlerinin çalkantılara neden olduğu AKP’de sular durulmuyor. AKP’li Artvin İl Başkanı Şenol Alpaslan’ın istifasının ardından, partinin Denizli ilçe örgütlerinden de peş peşe istifalar geldi.

Birgün’ün haberine göre önümüzdeki aylarda gerçekleşecek kongre öncesi parti içinde yaşanan çatlaklar derinleşirken, istifaların da ardı arkası kesilmiyor. Uzun süredir Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi başta olmak üzere rahatsızlıkların yüksek sesle dillendirildiği partide, Genel Başkan Erdoğan’ın parti tabanını Davutoğlu ve Babacan ekseninden ne kadar koruyabileceği de merak konusu.

Seçim yenilgisinin faturasının il ve ilçe başkanlarına kesildiği partide, aylardır uzun soluklu bir yeniden dizayn mücadelesi yaşanıyor. Şimdiye kadar 9 il başkanı partiden istifasını verirken, AKP’ye yakın kaynaklar, bu rakamın ilçe kongrelerinin başlayacağı 2020 Şubat’ına dek 20’yi bulacağını ifade ediyor. Kesin tarihin henüz açıklanmadığı genel kongreye kadar ise partide tansiyon düşecek gibi görünmüyor.

AÇIKLAMA YOK

Son olarak AKP’li Artvin İl Başkanı Şenol Alpaslan’ın içinde bulunduğu ekonomik durumu gerekçe göstererek istifasının ardından, partinin Denizli ilçe örgütlerinden de peş peşe istifalar geldi. AKP Bozkurt İlçe Başkanı Tolga Yanal, Çivril İlçe Başkanı Mehmet Kale, Serinhisar İlçe Başkanı Ali Özcan ve Güney İlçe Başkanı Celal Özgülen istifalarını verdi. Dört ilçe başkanı da istifa kararlarını AKP İl Başkanlığı’na gönderirken, konuya ilişkin AKP İl Başkanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

AKP’de geçtiğimiz ay Çanakkale, Kütahya, Manisa, Amasya, Siirt, Iğdır, Kırşehir ve Balıkesir il başkanları da istifa etmiş, AKP Balıkesir İl Başkanı Ahmet Sağlam’ın istifa açıklamasında MHP’nin yanı sıra CHP ve İyi Parti il başkanlarına da teşekkür etmesi dikkat çekmişti.

İLÇE BAŞKANLARI DA İSTİFA EDECEK

AKP’ye yakın kaynakların aktardığına göre il başkanlarının yanı sıra birçok ilçe başkanının da 2020 Şubat’ında başlayacak kongreler öncesinde istifaları istendi. AKP kaynakları, “İlçe kongrelerinde göreve kimlerin getirileceği, il başkanları ile birlikte belirlenecek. Bu amaçla, mevcut il başkanı devam etmeyecekse yerine gelecek yeni il başkanı ile ilçe yönetimlerini belirleyeceğiz. İlçe kongreleri konusunda yeni tayin edilen il başkanları söz sahibi olacak” açıklamasında bulundu.

Erdoğan eski yol arkadaşlarını böyle suçladı: Bunlar Halkbank’ı dolandırıyor

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu’nun Genel Merkez binası belli oldu: İyi Parti’ye komşu

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisinin genel merkez binası belli oldu. Genel merkez binası, İyi Parti genel merkezinin de bulunduğu Çankaya Mustafa Kemal Mahallesinde tutuldu.

BOLD Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, hazırlıklarına devam edilen yeni partisinin genel merkez binasının Çankaya Mustafa Kemal Mahallesi’nde 4 katlı bir binanın kiralandığı ve binada tadilat çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. Davutoğlu’nun partisinin İstanbul İl Başkanlığı için Balçelievler’de kiraladığı bina AKP’li belediye tarafından mühürlenmişti.

Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı yeni partinin genel merkez binası Mustafa Kemal Mahahllesinde.

Davutoğlu’nun yeni partisini yıl sonuna kadar ilan etmesi beklenirken, Kurucular Kurulu’nu oluşturmak için son çalışmalarını yapıyor. Yeniçağ gazetesinin haberine göre, Ahmet Davutoğlu bir yandan yeni partiye katmak istediği isimlerle görüşmelerini sürdürürken, diğer yandan ise partinin genel merkez binası için çalışmalarını sürdürüyor. Bina içinde tadilat çalışmaları sürerken, tadilatın partinin açıklanmasından önce tamamlanması hedefleniyor.

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a hodri meydan: Akrabalar da dâhil tüm mal varlıklarımız soruşturulsun!

Okumaya devam et

Popular