Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’na ‘cemaat’ baskısı sonuçsuz kaldı

15 Temmuz kurgu ve kumpas darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İTT) Hizmet Hareketi’ni bir terör örgütü olarak resmen tanımasına yönelik baskı ve girişimleri sonuçsuz kaldı.

BOLD- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, 15 Temmuz’un ardından hizmet hareketini hiçbir delil ortaya koymadan terör örgütü ilan etti. Türkiye’nin bu tezi, 17 Ekim 2016 tarihinde Taşkent’te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları toplantı sonuç metnine girdi.

İİT GENEL SEKRETERLİĞİ GÖREVLENDİRİLDİ

2016 yılındaki zirvede İİT genel sekreterliği, Türkiye’in bildiriye ekletmeyi başardığı kararın takibini yapmak için görevlendirildi ve bir sonraki zirveye genel sekreterin konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren bir rapor sunması kararlaştırıldı.

3 YILDIR BİR RAPOR HAZIRLANMADI

Ancak, İİT Genel Sekreteri Ahmad Al-Othaimeen, 2017 yılında Abidjan’da (Fildişi Sahili), 2018 yılında Dakka’da (Bangladeş) ve 2019’da Abu Dabi’de (BAE) düzenlenen zirvelerde konu ile ilgili bir rapor sunmadı. Genel Sekreter ayrıca İİT Şartı’nın 18. Maddesi’nin kendisine tanıdığı yetki çerçevesinde herhangi bir İİT kurumunu görevlendirmedi ve bu konuda çalışmalar yürütmesi için bir görevli tayin etmedi.

İİT HAREKETİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLAMIYOR

İngilizce yayın yapan Nordic Monitor’ün ulaştığı diplomatik kaynaklar, Genel Sekreter Al-Othaimeen’ın bu tavrıyla Gülen Hareketi’ne yönelik BM ve AİHM’den farklı bir bakışının olmadığını ve İİT’nin hareketi bir terör örgütü olarak tanımlamadığını teyit ettiğini aktardı.

AB, BM VE AİHM İÇTİHATLARI İLE ÇELİŞMEK İSTEMİYORLAR

Aynı kaynaklar 2008 yılında teşkilatın onayladığı İİT Şartı’nın 2. Maddesi İİT’nin tüm çalışmalarının uluslararası hukuk ve BM Şartı’na uygun olması gerektiğini bu sebeple teşkilatın BM organları, AB kurumları ve AİHM içtihatlarıyla çelişen bir karar almak istemediklerini iletti.

TÜRKİYE TEŞKİLATTAKİ ETKİSİNİ KAYBETTİ

Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır ile yaşadığı diplomatik krizlerden sonra teşkilat bünyesinde etkisini büyük oranda kaybetti. Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda Mekke’de düzenlenen devlet ve hükümet başkanlarının buluştuğu 14. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmamış, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etmişti.

Doğum gününde AKP’nin karnesi: 2002’de yönetimi aldı 17 yılda Türkiye’yi 2001’e götürdü

Politika

Devlet Bahçeli’den Soylu’ya tebrik

MHP Lideri Devlet Bahçeli ‘Yerinde ve önemli bir operasyon’ dediği HDP’li 3 belediyelerdeki görevden almalarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak tebrik etti.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yapılan operasyonlarla ilgili ‘Yerinde ve önemli bir operasyon’ dedi. Bahçeli ayrıca operasyonlardan dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak tebrik ettiği öğrenildi.

Terörle mücadele konusunda hükumetin ve İçişleri Bakanlığının tasarruflarını desteklediklerini vurgulayan Bahçeli’nin telefonda Soylu’ya ‘Size ve hükumete desteğimizi tamdır’ dediği öğrenildi.

İmamoğlu operasyonlara sessiz kalmadı: ‘Millet iradesi yok sayılamaz’

Okumaya devam et

Politika

Yeni bir parti daha geliyor

Eski bakanlardan Rifat Serdaroğlu’nun kuracağı parti Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye gireceği ileri sürüldü.

BOLD – Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanı ve Devlet Bakanı olarak görev yapan Rifat Serdaroğlu’nun “Çoban Ateşi” adını verdiği siyasi bir hareketi partileştirme çalışmaları içinde olduğu öğrenildi.

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın verdiği bilgiye göre; Serdaroğlu’nun partisi Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerden sonra devreye girecek.

Turan, “İsyan Bayrağı” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümünde kurulacak olan partiye dair şunları kaydetti:

“Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun partileri AKP’nin benzeri olacak. Serdaroğlu’nun çalışmaları ise Atatürkçü çizgide, her yurtsever vatandaşa kucak açacak demokratik merkez partisi olmayı hedefliyor.”

Okumaya devam et

Politika

Kayyım operasyonu: 418 gözaltı

Belediye başkanlarının kayyım atanarak görevden alındığı Diyarbakır, Van ve Mardin’de gece saatlerinde çok sayıda eve polis baskınları yapıldı. 29 ilde aralarında HDP’li siyasetçilerin de bulunduğu 418 kişi gözaltına alındı.

BOLD – İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Diyarbakır, Mardin ve Van illeri başta olmak üzere toplam 29 ilde PKK/KCK terör örgütüne yönelik 418 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yakalamaya dönük operasyonlar devam etmektedir” denildi. Gözaltına alınacak kişi sayısının artabileceği ifade edildi.

HDP ve DBP yöneticileri ile belediye çalışanlarının evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan isimlerden bazıları şöyle:

1-HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Kadir İnanır

2-DBP MYK Üyesi Sevim Biçici

3-DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Hayri Etyemez

4-Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Eminoğlu

5-Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Akdoğan

6-Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Selda Baran

7-HDP PM Üyesi Mesut Bağcık

8- HDP PM Üyesi Burhan Karakoç

9- Tümen Anlı

10- Edip Binbir

11-Mustafa Akengin

12-Mahmut Korkmaz

13-Fevzi Işık

14-HDP İl yöneticisi Ali Ihsan Karahan

15- HDP ilçe yöneticisi Avniye Tanrıkulu

16-Belediye çalışanı Şiyar Dağ

17-Fuat Yalçın

18-DBP Çınar yönetiminden Mahmut Ulus

19- DBP Çınar yönetiminden Fevzi Demirkıran.

HDP’li üç belediyeyi kimin gaspettiğini gösteren fotoğraf

 

Okumaya devam et

Popular