Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kuleli Askeri Lisesi’nin “Araplara satıldı” iddiası ortalığı karıştırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) geçmişinde büyük öneme sahip eski Kuleli Askeri Lisesi’nin binasının Suudi Arabistan Kralı’na satıldığı iddiası ortalığı karıştırdı.

BOLD-15 Temmuz’dan sonra TSK’ya binlerce subay yetiştiren Kuleli Askeri Lisesi, Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmıştı. Kapatıldığı ilk günden beri binanın Araplara satılacağı iddia edilmişti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “Kuleli Askeri Lisesi yabancılara satıldı” iddiası tartışmaları tekrar alevlendirdi.

İstanbul’un en kıymetli binasına ve arazisine sahip olan Kuleli Askeri Lisesi, uzun süredir Arapların ilgi odağı olduğu biliniyor. Okul binasının Suudi Arabistan Kralı’na satıldığı iddiasını TBMM gündemine taşıyan CHP’li Gürsel Tekin, twitter’dan yaptığı açıklamada “Tam 16 ay askerlik vazifesini gururla yaptığım, İstanbul’un sembolü, harp tarihimizin simgesi Kuleli Askeri Lisesi’nin yabancılara satıldığı yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdım. Cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKANIN AÇIKLAMASI KUŞKULARI ARTIRDI

İddianın sosyal medyada ve basında gündeme gelmesinin ardından Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Ersoy, “İstanbul Çengelköy’de bulunan Kuleli Askeri Lisesi’nin satıldığına ilişkin, sosyal medya ve basına yansıyan haberler tamamen asılsızdır. Bakanlığımıza tahsisli olan bölümünde müze yapım çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy’un “Bakanlığımıza tahsisli bölümü” ifadesi sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekti. Kuleli Askeri Lisesi’nin bakanlığa tahsis edilmeyen bölümünün kime tahsis edildiği kuşku oluşturdu.

Türk-İş Başkanı’na istifa çağrısı: “İşçinin alın terini Saray’a sattı”

Politika

CHP’den Merkez Bankası FED kadar bağımsız diyen Berat Albayrak’a: ‘Oksijen çarpmış’

Davos’taki toplantıda Merkez Bankasının, Amerikan Merkez Bankası FED kadar bağımsız olduğunu söyleyen Hazine Bakanı Berat Albayrak’a, CHP’li Faik Öztrak’tan ‘Ziya Paşa’lı yanıt geldi.

BOLD – İsviçre’nin Davos kasabasında devam eden, Dünya Ekonomik Forumunda bir oturumda söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk ekonomisinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundu. “Küresel büyüme gündemini şekillendirmek” konulu oturumda konuşan Albayrak’a, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie, Kanada Maniye Bakanı William Fracis Morneau ve Harward Üniversitesinden Carmen Reinhard da eşlik etti.

FED KADAR BAĞIMSIZ

Konuşmasının bir bölümünde “Maliye politikaları konusunda çok güçlü bir karnemiz var” diyen Albayrak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini belirtti. Albayrak ayrıca, “Merkez Bankası dahil tüm kurumların bağımsızlığından bahsetmişken, hep aynı örneği veriyorum ‘FED (Amerikan Merkez Bankası) kadar bağımsız’” ifadelerini kullandı.

HERKESİ KÖR ALEMİ SERSEM Mİ SANIRSIN?

Bu ifadelere CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından cevap verdi. Erdoğan’ın görevden aldığı Merkez Bankası Başkanını hatırlatan, Öztrak Bakan Albayrak’ı eleştirdiği paylaşımında şu ifadeleri kullandı, “Damatı İsviçre Alplerinde herhalde oksijen çarpmış. Davos’ta yatırımcılara ‘TCMB, FED kadar bağımsızdır’ demiş. Bugüne kadar hangi ABD Başkanı, bir FED Başkanını süresi bitmeden görevden alabilmiş? Ziya Paşanın dediği gibi, sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?”

Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı: Tek adam rejimi Türkiye’yi dibe çekiyor

Okumaya devam et

Politika

AKP’de ‘fitneci’ kavgası; Metiner ile Elitaş bir birine girdi!

AKP’li Mustafa Elitaş ile Mehmet Metiner arasında ‘fitneci’ kavgası alevlendi. Elitaş, katıldığı canlı yayında Metiner’i bombaladı. Metiner’de sosyal medya hesabından Elitaş’a yüklendi.

BOLD-AKP’de 26. Dönem Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner birbirine girdi. TV Kayseri’de dün bir programa katılan Mustafa Elitaş, programda Mehmet Metiner’i hedef alarak, “Kayseri’yi Pensilvanya gibi gösteren Mehmet Metiner haddini aşmıştır. İki tane bozuntu adam var onlardan bilgi alıyor. Her devirde fitne sokmaya çalışan iftira eden adamlarla sen düşüp kalkamazsın. Kayseri’ye çamur atmak senin haddine değil” ifadelerini kullandı.

“200 FABRİKANIN HESAPLARI DONDURULDU”

Kayseri’de bir şebekenin bazı iş adamlarını cemaate yakın olmakla itham ederek korkuttuğunu ifade eden AKP’li Elitaş, “Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Bu tehditleri yapanlar takibe alınsın” dedi. 15 Temmuz’dan sonra şebekenin iftirası üzerine Organize Sanayii Bölgesi’ndeki 200 fabrikanın hesaplarının dondurulduğunu belirten Elitaş, AKP’li Mehmet Metiner’i bu şebekenin iftiralarıyla hareket etmekle suçladı.

METİNER’DEN “FİTNE FÜCUR” CEVABI

AKP’li Elitaş’ın sözlerine sosyal medya hesabından tepki gösteren AKP’li Mehmet Metiner ise, “Asıl sen haddini aşıyorsun Elitaş efendi! Sen Pensilvanya metaforu üzerinden yaptığım analizi ya anlayacak kapasitede değilsin ya da başka kuyruk acın var senin! Kiminle düşüp kalktığına asıl sen dikkat et! Halktaki karşılığın belli! Her tarafından fitne fücur akıyor!” diyerek cevap verdi.

Okumaya devam et

Politika

İBB’de yeni işe alım yöntemi ile 420 personel görevine başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ihtiyacı olan 420 sözleşmeli personeli, 22 bin 725 başvuru arasından mezuniyet notuna göre seçti.

BOLD-İBB Aralık 2019’da, 420 sözleşmeli personel alımı için iş ilanı verdi. İlana 22 bin 725 kişi başvurdu. Adaylar arasında mezuniyet notuna göre eleme yapıldı. Uygun şartları taşıyan bin 298 kişi ile mülakat yapıldı. İBB yönetimi, tüm görüşmeleri kamera ile kayıt altına aldı. Şeffaf bir şekilde yapılan mülakatlar sonucu, 420 kişiyi işe alındı.

BAŞKAN İMAMOĞLU, YENİ PERSONELİ İLE BİR ARAYA GELDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 22 gün önce işe başlayan yeni personelle, Saraçhane’deki merkez binada bir araya geldi. Meclis salonunda yeni mesai arkadaşlarıyla buluşan İmamoğlu “Çok şeffaf bir süreçle işe alım gerçekleştirdiler. İyi bir netice çıkmış. Gözlerinizdeki o enerjiyi, ışıl ışıl bakışı görüyorum.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizin en büyük kurumsal yapılarından biri olan bir kamu kurumuna dahil oldunuz” diyen İmamoğlu, “Bu sürecin başka bir boyutu şudur: Çok üst seviyede hedefler koyabilirsiniz. Performansınızla kendinizi çok güzel yerlere taşıyabilirsiniz. Biz, bu alanı size açacağız. Kamuda sizin gibi yetenekli arkadaşların daha iyi yerlere gelebilmesini, gerçekten kamuda bir dönemin değişmesi gerektiğine inanan ben ve halkımız, bunu sizlerle yapabileceğimize inanıyoruz. Böyle bir süreci yaşamak, sizin hizmetlerinizi ol anlamda da görmek istiyoruz. İnşallah bu döneme sıkı sıkı sarılır, sahiplenir, büyük bir motivasyonla çalışırsınız.” dedi.

İBB olarak nasıl çalıştıklarından bahseden İmamoğlu, “Biz, dürüstüz; dürüst olacağız. Adiliz; adil davranacağız. Şeffaflık… Kamuya ait bir birimde, kamunun değerlerini yöneteceksiniz. Dolayısıyla, sizler de dürüst, adil ve şeffaf olmalısınız.” tavsiyesinde bulundu.

“Bu etik değerlerden asla taviz vermeden, her anında halka hesap verdiğinizi, vermek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız” diyen İmamoğlu, “Bütün benliğimle bunu söylüyorum ki; insan sevgisiyle doluyuz. Kimseyi ayırt etmiyoruz. Düşünsenize, insana hizmet ediyorsunuz ve bu şehir, dünyanın en karma kültürleriyle yoğrulmuş ve buluşmuş bir şehir. Bu bakımdan mutlaka sizler de insan sevgisiyle dolu olmalısınız. Aynı zamanda insan sevgiyle dolu olan yüreğiniz işinize kapsayıcılıkla yansımalı. Tüm işlerinizde, tüm eylemlerinizde kapsayıcı ruhla topluma hizmet vermelisiniz” dedi.

Davutoğlu: Cumhurbaşkanının tabiri beni utandırdı

Okumaya devam et

Popular