Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Demirtaş: Babacan ve Davutoğlu ileri demokrasinin adresi olamaz

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş, AKP içerisinden çıkması beklenen Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hareketlerinin ileri demokrasinin adresi olamayacaklarını söyledi.

BOLD – Demirtaş, “AKP’den ayrılarak parti kuracaklarını söyleyen kesimlerin nasıl bir program ve kadroyla yola çıkacaklarını bilmiyoruz. Bunların AKP tabanını etkileme gücünün olup olamayacağı da belli değil. Merkezinde sol hareketlerin olduğu bir demokrasi bloku dışında hiçbir alternatif ne gerçekçi olabilir ne de umut” dedi.

FAŞİZMİ GERİLETMEK AÇISINDAN ÖNEMLİ

Birgün gazetesine konuşan Demirtaş, şunları dile getirdi: “Ancak yine de merkez sağda, otoriter faşizan AKP-MHP blokunun içinden liberal bir sağ çizginin çıkması, faşizmi geriletmek açısından önemli olabilir. HDP her halükârda demokrasi ve barış çizgisinde ısrarcı olacaktır.”

CHP İLERİ DEMOKRASİ BLOKUNUN PARÇASI OLMALI

Demirtaş, “Burada kritik konumda olan CHP’dir. CHP, demokrasi blokuna yüzeysel ve pragmatik yaklaşmaktan vazgeçerek açık, şeffaf ve ilkeli bir demokrasi blokunun parçası olmalıdır. Bunu geciktirir veya tedirgin yaklaşmaya devam ederse bundan faşizm kazançlı çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

AİHM’İN İHLAL KARARI VERECEĞİNE İNANIYORUM

18 Eylül’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) görülecek duruşma öncesinde açıklamalarda bulunan Demirtaş, “Bizim hukuki argümanlarımız son derece güçlü, delilli, belgelidir. AİHM şaşırtıcı bir kararla kendi içtihatlarından sapmazsa AKP hükûmeti aleyhine ihlal kararları çıkacağına inanıyorum” dedi. AİHM’in de politik baskılardan az da olsa etkilendiğini de ekledi.

AKP İŞİNE GELMEYEN KARARLARI TANIMIYOR

Demirtaş, “Türkiye’de mahkemelerin AİHM ve AYM kararlarını tanımama gibi bir yetkileri yoktur. AKP iktidarının ise hesabına gelmeyen hiçbir yargı kararına saygı göstermediğini ve göstermeyeceğini geçmişteki pratiklerinden biliyoruz. Ancak bizim de hukuki ve siyasi mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Yine AİHM’nin benimle ilgili vereceği karar, tutuklu yüzlerce siyasetçi için emsal olacaktır” dedi.

TÜRKİYE’NİN TUTUMU KÜRTLERİ ABD VE RUSYA’YA DOĞRU İTTİ

Fırat’ın doğusuna operasyonu da değerlendiren Demirtaş, “Türkiye’nin Suriye politikası ilk gün de yanlıştı şimdi de yanlış. Suriyeli Kürtler işbirliği için gözünü Türkiye’ye dikmişken AKP iktidarı cihatçılarla işbirliği yapmayı tercih etti. Bu da, Kürtleri adım adım ABD ve Rusya’ya doğru itmiş oldu. Bugün imkânsız gibi görünen ama en gerçekçi, en mantıklı ve kazandırıcı olan şey Suriyeli Kürtler ile Türkiye’nin doğrudan görüşmesi ve işbirliğine gitmesidir” ifadelerini kullandı.

CHP KONFERANSINDA KÜRTLER GÖRMEZDEN GELİNMEMELİ

Demirtaş şunları kaydetti: “Savaş ve işgal girişimleri Türkiye’yi çok daha büyük tehditlere açık hale getirir. Savaş ısrarından vazgeçip Suriyeli Kürtlerle diyalog ve işbirliği ortamı geliştirilmelidir. Umarım CHP’nin yapacağı Suriye Konferansında da Kürtler görmezden gelinmez. PYD’nin davet edilmemesini anlayabiliyorum ancak Kürtler bir şekilde kendilerini o konferansta açıklayabilmelidir.”

Selahattin Demirtaş, eşinin doğum gününü Yusuf Hayaloğlu’nun dizeleri ile kutladı

Politika

Cem Uzan, Erdoğan’ın rakiplerini hedef aldı: Davutoğlu ve Babacan’ı ajanlıkla suçladı

Türkiye’ye dönüş hazırlığı içinde bulunan firari Cem Uzan, sosyal medya hesabından bugün parti kuruluş başvurusu yapan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı ajanlıkla suçladı.

BOLD – Yıllardır hakkındaki davalar nedeniyle firari konumda bulunan Cem Uzan, bir dönemler Tayyip Erdoğan’ın kabinesindeki iki eski bakanı hedef alan paylaşımlarıyla dikkat çekiyor.  Son günlerde, Uzan’ın adına alınmış 484 bin takipçili sosyal medya hesabından sık sık paylaşımlar yapılıyor ve iktidarla ters düşen siyasiler hedef alınıyor.

Uzan’ın sosyal medya hesabından bugün de bir paylaşım yapıldı. Parti kuracakları kesinleşen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı hedef alındı. Uzan’ın hesabından bugün parti kurma başvurusunda bulunan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın fotoğraflarıyla birlikte “Ajanlarla imzaladığınız belge elimde. Yargılanacaksınız” paylaşımı yapıldı.

Türkiye siyasetine 2002 seçimlerindeki vaatleriyle giren Cem Uzan, şirketlerine el konulmasıyla birlikte Fransa’ya kaçmıştı. Uzan’ın son dönemde AKP muhaliflerini hedef alan açıklamaları, “Dönüş hazırlıklarını hızlandırdı ve iktidar partisiyle anlaşma yaptı” olarak yorumlanıyor.

Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi için resmi başvuruyu yaptı

Okumaya devam et

Politika

Soylu bile gazetecilikten şikayetçi: “Her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum”

Cezaevlerinde onlarca gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ilginç bir açıklama geldi. Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin neredeyse bittiğini savunan Soylu, “Basın mensupları artık çok rahatlar. Her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum” dedi.

BOLD – Radyo D’de Adem Metan’ın sunduğu programa katılan Süleyman Soylu, “Gazetecileri eleştirir misiniz? Yanlış bilgi verdiklerinde kendilerine ulaşıp düzeltme yapar mısınız?” sorusuna trajikomik cevaplar  verdi. Gazetecilerin hata yapma lüksü olmadığını belirten Soylu, “Bizim vardır ama onların yoktur. Bir gazeteci bir iki kere hata yaparsa affedilir. Basın mensupları artık çok rahatlar… Araştırmacı gazetecilik şu an yok neredeyse” ifadelerini kullandı.

BASIN MENSUPLARI ARTIK ÇOK RAHATLAR

“Bazı gazeteciler var ideolojik olarak kopmuşlar, doğruyu görmüyorlar. Biz ne dersek diyelim bizi yok hükmünde görüyorlar” diyen Soylu, şunları söyledi: “Biz onları ikna edemeyiz. Onlarla uğraşmam ama yazdıklarını okurum nasıl psikolojide olduklarını bilmem gerek. Ben gazetecilik mesleğini en çok eleştiren bir siyasetçiyim. Bir gazetecinin hata yapma lüksü yoktur. Bizim vardır ama onların yoktur. Bir gazeteci bir iki kere hata yaparsa affedilir. Basın mensupları artık çok rahatlar. Bir dönemin gazetecileri çok emek verirdi. Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum. Şu an eleştirerek düzeltilmesi gereken onca konu var ki anlatamam.

ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK NEREDEYSE YOK

Araştırmacı gazetecilik şu an yok neredeyse. Türkiye’de birçok şey üretilir. Beni affedin ama en ağır iş adliye muhabirliği oldu. Dün Ertuğrul Özkök bir yazı yazmış kendisine mektup yazdım. Yazısında eksikler vardı. Bu eksikleri mektup yazar ilettim. Beni eleştiriyor. Bana, ‘Siz Kadıköy’de dans eden kadınlara müdahaleyi savunuyorsunuz’ diyor. Niye ben karşı olayım beni bağışlayın dans eden kadınlar ‘devlete, polise, hakime tecavüzcü katil’ derse biz nasıl çözeriz bu işi? Türkiye kadına şiddet, cinayette Avrupa yasaları ile eş değerde ilerliyor. Bu konuda her kesimden desteğe ihtiyacımız var. Biz destek bekliyoruz. İdeolojik tutum beklemiyoruz. Ben de mektupta dedim ki ‘keşke dans etselerdi de devlete katil, tecavüzcü demeselerdi’ biz huzur iklimi inşa etmeye devam edeceğiz.”

Gazeteci Nevşin Mengü, Soylu’nun gazetecileri eleştiren açıklamalarına sosyal medyadan cevap verdi. Soylu’nun açıklamasını alıntılayan Mengü, “Silivri soğuk yalnız sayın bakan” dedi.

“Erdoğan, Nobel’e değil AİHM’e kızdı, Orhan’a değil Osman’a ‘terörist’ dedi”

 

Okumaya devam et

Politika

“Sen otur işine bak! Kanal İstanbul çok ciddi sükse yapacak”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesinin siyasi boyutunun da olacağını söyledi. “Dünyada çok ciddi bir sükse yapacak” dedi. Projeyi eleştiren Ekrem İmamoğlu’nu ise “Sen otur işine bak” diyerek azarladı.

BOLD Cumhurbaşkanlığı Sarayında Çevre Bakanlığı ile Hazine Bakanlığının sosyal konut inşasına yönelik protokol töreninde konuşan Erdoğan, Kanal İstanbul projesine değindi. Kanal İstanbul’u cinayet projesi sözleriyle eleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki gösteren Erdoğan, şöyle devam etti: “Çıkmış belediye başkanları diyor ki, Kanal İstanbul buraya uymaz. Sen otur işine bak. Nasıl uyduğunu göreceksin, bütün bunların çalışmalarını gayet iyi yaptık. Üniversiteleri kendi ekiplerimizi çalıştırdık. İnşallah en kısa zamanda ihalesini yapmak suretiyle Kanal İstanbul’a da başlayacağız.”

BMC İHALEYİ ALIYOR

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25 yıllığına Katarlı BMC şirketine ‘kiralanan’ tank palet fabrikasıyla ilgili sözlerine cevap verdi. Erdoğan, “Yatıyor kalkıyor bu fabrikayı yabancılara sattılar diyor. Burada satış diye bir şey yok” dedi. Fabrikanın zararda olduğunu ve ileri teknolojiye sahip olmadığını belirten Erdoğan, “Üç firma katılıyor BMC ihaleyi alıyor ne ihalesi bu satış değil işletme. BMC buraya da 50 milyon dolarlık bir yatırım yapma şartıyla alıyor, 25 yıllığına. Bunların işletme kabiliyeti yok. Hayatlarında bunlar 5 koyun gütmemişler” ifadelerini kullandı.

SEKA ARAZİSİNİ MİLLET BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

SEKA’nın da zamanında zarar eden bir kuruluş olduğunu savunan Erdoğan, “Makinaların olduğu bölümü müze yapacağız SEKA’nın olduğu bu alanı da Kocaeli halkına dev bir millet bahçesi haline dönüştüreceğiz, fabrikada çalışanlara da Kocaeli Belediyesi istihdam sağlayacak” dedi.

ELİNE DİLİNE DURSUN YA

Kılıçdaroğlu’nu SSK üzerinden eleştiren Erdoğan, “Ya sen SSK’yı yönetemedin ya. Şimdi biz şehir hastanesi yapıyoruz eline diline dursun ya. Biz şimdi daha çok doktor yetiştireceğiz, inşallah bu hastanelerimizdeki sağlık personeli ihtiyaçlarımızı da gidereceğiz” şeklinde konuştu.

ÇOK CİDDİ SÜKSE YAPACAK

Kanal İstanbul’a başlanacağını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kanal İstanbul nedir biliyor musunuz? Boğaz’ı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir. Daha önce bir Independent olayı olmuştu Selimiye’de 7 ay Romen tankeri orada yanmıştı. Zaman zaman yalılara bindiren gemiler. Fakat burası yapıldığında bu işin sadece çevrecilik yönünden kurtuluşu değil, bunun yanında bir siyasi boyutu da olacak ki bunu şimdi kullanmıyorum vakti gelince kullanırız bu siyasi boyutuyla Kanal İstanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak. İstanbul’la birlikte ülkemizin gelecek asrına damga vuracak böyle stratejik bir projeyi engellemek için ellerinden geleni yapıyoruz. Biz burada kimlere mesaj verilmek istendiğini biliyoruz. Birileri başlarını okşayan efendilerine diyet borcu ödeyecek diye Türkiyeyi büyütecek stratejik bakımdan elini güçlendirecek bu projeyi biz kaldırmayız, CHP’nin takoz siyasetine boyun eğmeyiz. CHP’nin kendi çapsızlığının bedelini milletimizin ve ülkemizin ödemesine kesinlikle rıza göstermeyiz. Türkiye’nin 2023 hedefleriyle arasına hiçbir gücün girmesine izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Melih Gökçek’e Moldovalı masöz

Okumaya devam et

Popular