Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

8 bin 605 suç işlendi sadece 23 kişi tutuklandı

Almanya’da 2019’un ilk 6 ayında aşırı sağ kaynaklı 8 bin 605 suç kayıtlara geçti. Geçen yılın aynı dönemine göre suç sayısı 900 arttı, suç işleyenlerden sadece 23’ü tutuklandı.

BOLD – Alman Sol Partili Meclis Başkan Yardımcısı Petra Pau tarafından aşırı sağ suçlarla ilgili sunulan soru önergesine hükumetten yanıt geldi. Deutsche Welle’nin haberine göre 2019 yılının ilk yarısında ülke çapında toplam 8 bin 605 aşırı sağ kaynaklı suç kayda geçti.

Böylece suç sayısında geçen yılın aynı dönemine göre suç sayısı 900 arttı. Bu vakalardan 363’ü şiddet suçu…

Almanya’da aşırı sağ kaynaklı işlenen suçlarda toplamda 179 kişi yaralandı. Şiddet olaylarının sayısında ise önemli bir değişiklik olmadı.

Emniyet birimleri bu yılın ilk 6 ayında 2 bin 625 aşırı sağcı şüpheli hakkında soruşturma yürüttü ve sadece 23 kişi tutuklandı.

KASSEL BÖLGE VALİSİNİN ÖLÜMÜ İSTATİSTİKLERE AŞIRI SAĞ SUÇ OLARAK GİRMEDİ

Tagesspiegel gazetesinin haberine göre, Almanya’da büyük yankı uyandıran Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayeti, polis istatistiklerinde aşırı sağ suç olarak yer almıyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Lübcke cinayetinin işlendiği Hessen eyaletinde, eyalet yönetimince Haziran ayında herhangi bir aşırı sağ motivasyonlu şiddet olayı yaşanmadığının açıklandığını bildirdi.

Walter Lübcke 2 Haziran 2019 tarihinde evinin terasında, sabıkalı bir Neonazi olan Stephan Ernst tarafından silahlı saldırı sonucu katledilmişti. Ernst polisteki ifadesinde cinayeti işlediğini itiraf etmiş ancak daha sonra bu ifadesini geri çekmişti.

SORUŞTURMALARDAKİ YENİ BİLGİLERLE AŞIRI SAĞ SUÇ SAYISI ARTABİLİR

Yetkililer, emniyet birimlerince soruşturma aşaması devam eden ve ilk etapta siyasi arka planı olduğu görülmeyen birçok suç olayının da aydınlatılması ile, ilk altı ayı kapsayan aşırı sağ suç sayısının daha da artabileceğini belirtiyor.

Almanya’da gözaltına alınan suç makinesi Killa Hakan: ‘Sebep felan yok ara sıra oluyor böyle’

Dünya

Trump’ı azil davası 8 Şubat’ta başlayacak

ABD’de görev süresi dolan eski Başkan Donald Trump’ın azil davası 8 Şubat haftasına ertelendi. Hakkında ikince kez azil soruşturması açılan ilk başkan olan Trump, görevden ayrıldıktan sonra azil davası olan ilk başkan olma sıfatını da aldı.

BOLD – ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardıktan sonra Trump’a hukuk ekibini örgütleme ve savunma hazırlama şansı vermek için azil davasının 8 Şubat haftasına ertelendiğini duyurdu.

TRUMP’IN SİYASİ KARİYERİ SONA EREBİLİR

Sözcü’de yer alan habere göre Trump mahkum olursa, Senato hiçbir zaman göreve gelmemesi için oy kullanabilir ve Trump’ın siyasi kariyeri son bulabilir. Donald Trump, sadece 4 yıl başkanlık yaptığı için ABD yasalarına göre önümüzdeki dönemde 4 yıl daha başkan olma şansı bulunuyor.

BEŞ KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Görev süresi 20 Ocak’ta biten Donald Trump, 6 Ocak’ta Kongre binasını basan göstericileri kışkırtmakla suçlanıyor. Trump’ın mitingde hileli seçim sonucunu kabul etmemelerini söylemesinin ardından binlerce kişi Kongre binasına yürüdü. Polislerle yaşanan arbede sonucu içeri giren göstericiler, yeni başkan Joe Biden’ın tescil oylamasının durmasına yol açtı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası güçlükle kontrolün sağlandığı olaylarda biri polis olmak üzere beş kişi hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’nın Kovid-19 aşısı Sputnik V Türkiye’de de üretilecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Sputnik V adlı korona virüsü aşısının Türkiye’de üretimi için bir Türk ilaç firması ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Üretim için gerekli teknoloji transferi başladı.

BOLD – Türkiye, henüz kendi Kovid-19 aşısını üretemezken Rusya, kendi aşısı Sputnik V’yi Türkiye’de üretmek için bir ilaç firması ile anlaştığını açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre Korona virüsüne karşı kendi aşısını geliştiren ülkelerden biri olan Rusya, aşının yurt dışında üretilmesi için anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Ülkede Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ve geniş çaplı olarak uygulanmaya başlayan ilk aşı olan Sputnik V’nin yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu öne sürülmüştü.

Sputnik V, Rusya dışında ilk olarak Hindistan’da üretilmeye başlarken, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) kritik bir açıklamada bulundu. RDIF, Türkiye’nin de uzun süredir üretmeye talip olduğu aşı için bir Türk ilaç firmasıyla anlaşmaya varıldığını duyurdu.

TÜRKİYE YEDİNCİ ÜLKE OLDU

RDIF, Türkiye’yle yapılan anlaşma neticesinde üretim için teknoloji transferinin başladığını duyurdu. Söz konusu anlaşmaya göre üretim kapasitesinin ne kadar olacağı ise duyurulmadı. Rusya, Türkiye’nin dışında daha önce Sputnik V’nin üretilmesi için Hindistan, Güney Kore, Çin, Brezilya, Belarus ve Kazakistan’la anlaşmaya varmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

Kovid-19 ilacı piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

İlaç şirketi Eli Lilly, antikor ilacının Kovid-19’u önlediğini duyurdu. Faz 3 denemeleri yapılan ilacın, Kovid -19 hastalarını tedavi etmede etkili olduğu açıklandı.

BOLD – Aşıların ardından şimdi de Kovid-19 ilacında umutlar tazelendi. İlaç şirketi, Eli Lilly & CO, LY-CoV555 diye de bilinen Bamlanivimab adlı ilacın Faz 3 denemelerinin Kovid-19 hastaları üzerinde etkili olduğunu duyurdu.

FAT 3 ÇALIŞMALARI DA BAŞARILI OLDU

Aşılama çalışmaları başlamasına rağmen Kovid-19 salgını henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Salgınla mücadelede umut verici haber geldi. İlaç şirketi, Eli Lilly & CO, perşembe günü yaptığı açıklamada monoklonal antikor kombinasyon ilacının FAZ 3 çalışmalarının, huzurevi sakinleri ve personelleri arasında semptomatik Covid-19 enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olduğunu duyurdu.

BİN 97 KİŞİDE DENENDİ

CNN International’ın haberine göre, LY-CoV555 diye de bilinen Bamlanivimab adlı ilacın FAZ 3 denemelerine toplamda bin 97 kişi katıldı. Tüm sonuçların hakemli bir klinik dergide yayınlanmak üzere sunulacağını belirten şirket, çalışmanın bulgularını bir bülten olarak yayınladı.

Şirkete göre, ilacı alan huzurevi sakinlerinin semptomatik Kovid-19’a yakalanma riski yüzde 80’e kadar daha düşürdü.

Bulgular, Kasım ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yetişkinlerde ve çocuklarda hafif ila orta dereceli koronavirüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için acil kullanım izni verilen antikor tedavisinde önemli olan önleyici bir ilaç kullanımını öneriyor.

İlaç şirketinin baş bilim sorumlusu Dr. Daniel Skovronsky, çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Bamlanivimab’ın ciddi Covid-19 hastalığına geçiren veya bakım evlerinde olanlar da dahil olmak üzere hastaneye yatma riski yüksek olan hastalar için halihazırda bir tedavi olarak mevcut olduğu için mutluyuz.”

Okumaya devam et

Popular