Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Saray’da adli yıl açılışı demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddidir”

Beştepe Sarayı’ndaki yeni adli yıl açılışı davetine İzmir’in ardından 6 baro daha katılmayacaklarını açıkladı. İstanbul Barosu, “Bu toplantının Cumhurbaşkanlığında yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddi anlamına gelir” dedi.

BOLD – Yargıtay, 2019-2020 Yargı Yılı açılış törenini Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapma kararının ardından baroların tepkisi artıyor. İzmir Barosundan sonra İstanbul, Muğla, Antalya, Adana, Aydın ve Ordu baroları da Saraydaki törene katılmayacaklarını açıkladı.

Yargıtayın davetine İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu imzasıyla verilen cevapta şunlar belirtildi:

DAVETE GELMEMİZ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR

“Yargının kurucu unsuru olan savunmanın meslek örgütü olarak, yeni bir yargı yılının açılışında birlikte olmaktan kıvanç duyabilirdik. Ancak bu toplantının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddi anlamına geleceğinden, davetinize icabet etmemiz mümkün olamayacaktır.”

Yürütmenin mekanlarında adli yıl açma ve giderek bunu ‘teamül’ noktasına taşıma fikrinin sadece Anayasanın 104. maddesiyle değil, Yargıtayın birkaç ay önce açıkladığı Yargı Etiği İlkeleriyle de çelişeceği vurgulandı.

Cevap yazısı “Tarihe not düşmek adına Başkanlığınızın takdirlerine sunarız” cümlesiyle bitirildi.

EŞİTLİK VE TARAFSIZLIK VURGUSU

İstanbul Barosunun ardından Muğla Barosu da davete katılmayacağını duyurdu. Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun’un imzasını taşıyan cevap yazısında şunlar aktarıldı:

“2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılıyor olması, bu anlayışa (yargının herkese eşit ve tarafsız olduğu) katkı sunmak yerine zarar verici olduğu değerlendirildiğinden, nazik davetinize icabet edemeyeceğimizi üzülerek bildiririz” denildi.

BOYUN EĞENLERDEN DEĞİLİZ

Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan da Yargıtayın davetini şu ifadelerle reddetti:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni ve Adli Yıl Açılış Kokteyli daveti bize de yapıldı. Şu ana kadar bu konuyla ilgili bazı baro başkanlıklarınca açıklamalar yapıldı. Açıklamalara katılıyorum. Konuya ilişkim görüşümü özetlemeye çalışayım: Biz, adaletsizliklere, hak ihlallerine, hukuksuzluklara direnenlerdeniz; alkışlayan, boğun eğenlerden değil! Biz, hukuk devleti ve insan haklarından yana taraf oluruz; iliksiz cübbelerinde düğme arayanlardan, sıraya dizilenlerden değil! Biz, gerçek bir hukuk devleti, bağımsız ve tarafsız yargı ve özgür savunma istiyoruz; ‘Yargı denetimsiz iktidar, savunmasız yargı’ değil. Yargıya duyulan güveni dibe düşüren, hukuku ve yargı bağımsızlığını hiçe sayan bir anlayış ile mekansal sorumluluğu bile paylaşmayız.”

Yargıtay’ın Saray’daki adli yıl töreni davetine İzmir Barosundan ret!

Gündem

Bahçeli’den tartışılacak suçlama: Gündeme gelmek için kendilerine saldırı organize edenler…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye gündemine oturan gazeteci ve siyasilere yönelik şiddet olayının ülkücü hareketle arasında bağ olmadığını ileri sürdü. Bahçeli şiddete maruz kalan gazeteci ve siyasiler için ise “Gündeme gelmek için kendilerine saldırı organize edenler” ifadelerini kullandı.

BOLD – MHP lideri Devlet Bahçeli, siyasilere ve gazetecilere yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi. Partisinin grup toplantısında tartışılacak açıklamalar yapan saldırılarla MHP’nin ilişkilendirilmesine karşı çıktı. Şiddet olayı için faili olarak ise mağdurları işaret etti.

“UCUZ BİR PROVAKASYON”

Evrensel’in haberine göre Bahçeli, “Bazı gazeteci ve siyasetçilere yönelik saldırılarda milliyetçi-ülkücü hareket arasında bağ kurmak zorba ve zorlama bir isnattır. Taraf olmadığımız saldırının faili olarak gösterilmek ucuz bir provokasyon taktiğidir. Hiç kimse şiddet ihalesini üzerimize yıkmaya çalışmasın” ifadesini kullandı.

“SUÇ VE SUÇLUYU UZAKLARDA ARAMASINLAR”

Bahçeli diğer yandan tartışılacak bir çıkış yaptı. Saldırılarda şiddete maruz kalan isimleri hedef alan Bahçeli “Gündeme gelmek için kendilerine saldırı organize edenler, sudan sebeplerle ve kişisel anlaşmazlıklarla husumet çemberine sıkışınlar suç ve suçluyu uzaklarda araştırmasınlar” dedi.

MHP’nin şiddet olayları ile bir araya getirilmesine tepki gösteren MHP lideri “MHP’yi şiddet yanlısı göstermek, sokak diline saplanıp kaldığını iddia etmek ayıplı ve ahlaksız bir suçlamadır. Biz bu tuzağa düşmeyiz, kara kampanyalara asla teslim olmayız” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile gazeteciler Orhan Uğuroğlu ve Afşin Hatipoğlu saldırıya uğramış, saldırıların arkasında MHP’nin olduğu ileri sürülmüştü.

Okumaya devam et

Gündem

Zamlara AKP’li trol de isyan etti

AKP’li Abdurrahman Uzun son aylarda artan zamlara isyan etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen Uzun, “Bu millet sizin yanınızdan gider” dedi.

BOLD – AKP’li ünlü trollerden Abdurrahman Uzun, uçuşa geçen gıda fiyatları nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi. Erdoğan’a seslenen Uzun, “Böyle giderse bu millet sizin yanınızdan gider” dedi.

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Kişisel Youtube kanalından kendi videolarını yayınlayan ve hükumete yakınlığı ile bilinen Abdurrahman Uzun’un son yayınladığı ve gıda fiyatlarındaki hızlı artışı ele alan videosu dikkatleri çekti. Uzun, Erdoğan’ı, gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle uyararak, “Bu millet eğer bu sıkıntının içerisine, bu sarmalın içerisine bırakılırsa, bu millet sizin yanınızdan gider sayın Cumhurbaşkanım. Bir ay önce 25 lira olan, evin temel ihtiyacı olan zeytinyağ bugün 85 liraya çıkmış. Yüzde 300 zam almış” dedi.

 

İşyerinden kaçırılan Gökhan Güneş bu sabah evine döndü

Okumaya devam et

Gündem

İşyerinden kaçırılan Gökhan Güneş bu sabah evine döndü

İstanbul Başakşehir’de iş yerine gittiği sırada bir araca zorla bindirilerek kaçırıldığına ilişkin görüntü kayıtları ortaya çıkan ve günlerdir haber alınamayan Gökhan Güneş, gözleri kapalı bırakıldığı Bahçeşehir’den kendi imkanlarıyla evine döndü.

BOLD – İstanbul’da 20 Ocak günü kaçırılan elektrik işçisi Gökhan Güneş, 138 saat sonra evine döndü. Sabaha karşı 6 civarında gözleri kapalı şekilde Bahçeşehir’de bırakılan Gökhan Güneş, kendi olanakları ile ailesinin evine döndü.

DETAYLI AÇIKLAMA YAPILACAK

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, attığı tweet ile Güneş’in bu sabah erken saatlerde İkitelli’deki evine döndüğünü duyurdu. Güneş’in bulunmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Ezilenlerin Hukuk Bürosu, yaptıkları paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Müvekkilimiz Gökhan Güneş az önce İkitelli’de bulunan ailesinin evine geldi. Detaylı açıklamayı müvekkilimizle görüştükten sonra gün içerisinde yapacağız. Gökhan’ın bulunmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

EMNİYET, “TESLİM EDECEĞİZ” DEMİŞTİ

Başakşehir’de elektrik işçisi olarak çalışan, ESP’li Gökhan Güneş’ten 20 Ocak’tan bu yana haber alınamıyordu. Kaçırılma anının görüntülerine ulaşılan Gökhan Güneş ile ilgili olarak günlerdir eylemler yapılıyor, ailesi emniyet ve savcılık nezdinde girişimlerde bulunuyordu. Bir işyerinin ve İETT’nin kamera kayıtlarında, Güneş’in otobüsten indiği ve bir grup tarafından zorla araca bindirildiği net biçimde görülüyordu. Emniyet yetkililerinin Gökhan Güneş’in ailesine “oğlunu teslim edeceğiz” dediği öğrenilmişti. Gökhan Güneş’in avukatı Sezin Uçar, daha önce ajanlık teklifi yapılan Güneş’in “istihbarat görevlileri veya Terörle Mücadele Polisleri tarafından gözaltında tutulduğunu” düşündüklerini söylemişti.

OHAL Komisyonunun Mehmet Altan’ın ihracına dayanak yaptığı rapor yok

Okumaya devam et

Popular