Gündem

27 yıl önce kaybedilen Mehmet Ertak’ın oğlu: Umut asla bitmez!

Cumartesi Anneleri, 751’inci haftada 27 yıl önce gözaltına kaybedilen Mehmet Ertak için buluştu. Polis ablukası altındaki hak arayışında “Umut asla bitmez” mesajı verildi.

BOLD – İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan Cumartesi Anneleri, Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. İHD Gözaltında Kayıplar Komisyonu Üyesi Sebla Arcan, yaptığı basın açıklamasında demokratik bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve hakikatin olmadığını belirtti. Arcan, 27 yıl önce gözaltında kaybedilen Mehmet Ertak dosyası ile ilgili şu bilgileri aktardı:

KÖMÜR OCAĞINDA İŞÇİYDİ

“Şırnak’a bağlı Rezuk Mezrasında yaşayan 32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak, bölgedeki bir kömür ocağında işçi olarak çalışıyordu. Kardeşi dağa gittiği için tüm aile yoğun baskı ve tehdit altındaydı. Mehmet Ertak daha önce 2 kez gözaltına alınarak ağır işkence gördü. 20 Ağustos 1992 tarihinde aynı yerde çalıştıkları 3 akrabası ile birlikte işten eve dönmek üzere yola çıktı. Bindikleri araç kontrol noktasında resmi giyimli polislerce durduruldu. Kimlik kontrolü sonrasında Mehmet Ertak gözaltına alınarak Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 3 kişi Mehmet Ertak’ı gözaltına alındığına, 6 kişi de gözaltında işkencede gördüğüne tanıklık etti. Baba İsmail Ertak savcılığa başvurdu, tanıklar gördüklerini savcıya anlattı. Olay soru önergeleriyle Meclise taşındı. Ancak, ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Mehmet Ertak’ın gözaltına alındığı inkar edildi.”

“Koğuşlar 130 kişi, yatacak yer yok! Mahkum da memur da perişan”

AVUKATI TAHİR ELÇİ’YDİ

Ertak’ın avukatlığını Diyarbakır’a öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi yapıyordu. Arcan, Elçi’yi hatırlattı ve şunları söyledi: “Şırnak Emniyet Müdürlüğü emrinde çalışan Jitem personeli Murat İpek, 1997 yılında yaptığı itiraflarında; ‘Mehmet Ertak’ı Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş ve Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Mehmet Kaplan’ın emriyle öldürüp gömdük’ dedi. Yaptıkları tüm infazların dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan’ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini söyledi. İç hukukta kapatılan dosyanın AİHM’e taşınmasını engellemek için ailenin avukatı Tahir Elçi de gözaltına alındı. Tehditlere rağmen dava AİHM’e taşındı. AİHM ‘Ulusal düzeyde gerçekleştirilen soruşturma bağımsız yürütülmemiş, etraflı bir soruşturma yapılmamış ve başvurucunun müdahil olmasına izin verilmemiştir’ tespitinde bulundu. Türkiye’yi yaşam hakkını ihmalde oy birliği ile mahkum etti.”

BU MÜCADELE DEVAM EDECEK

Mehmet Ertak’ın oğlu Serhat Ertak’ın söyledikleri ise dikkat çekiciydi. Ertak, babasının 27 yıl önce gözaltına kaybedildiğini hatırlatarak, “Kilometrelerce ötede adaleti aradık. Ne yazık ki adalet çok uzak şu an. Bundan 6 yıl önce Galatasaray Meydanı’na büyük umutlarla gelmiştim. Ama umut asla bitmez. Bizden sonra gelenler bu mücadeleyi devam ettirecekler” dedi.

Cumartesi Annelerine destek veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, buluşmanın polis ablukasına altında olmasına tepki gösterdi. “Mehmet Ertak’ı ve avukatı Tahir Elçi’yi bu yağmurun altında bir kez daha anıyoruz” diye konuştu.

Bana “korkuyor musun” diyorlar. Neden korkacağım?

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version