Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ailesini bile tanıyamayan 75 yaşındaki hasta tutuklu tahliye edilmiyor

Hayatını tek başına idame ettiremez raporu bulunan ve ailesini bile tanıyamaz hale gelen, 75 yaşındaki Ahmet Sılık, bütün girişimlere rağmen tahliye edilmiyor.

BOLD – İzmir Menemen R Tipi Cezaevinde bulunan 75 yaşındaki Ahmet Sılık’ın durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirten eşi Binefş Sılık, adalet istiyor. Eşinin görüşüne gittiği esnada kendisini ve çocuklarını tanımadığını belirtiyor. Sılık, bir an önce eşinin serbest bırakılmasını talep ediyor.

2011’DE ÖRGÜTÜ YARDIM VE YATAKLIKTAN TUTUKLANDI

İzmir’in Bayraklı ilçesine bağlı Onur Mahallesinde ikamet eden ve 4 Kasım 2011 tarihinde “ihbar” olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 74 yaşındaki Ahmet Sılık, 8 Kasım 2011’de çıkarıldığı mahkemece “Örgüte yardım ve yataklık” yaptıkları iddiasıyla tutuklandı.

CEZASI ONANINCA YENİDEN CEZAEVİNE GİRDİ

Yaklaşık bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra 19 Ekim 2012’de tahliye edildi. 2 ay sonra kapatılan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında Sılık hakkında, “Örgüte yardım ve yataklık yapmak” iddiasıyla 6 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. Sılık’a verilen ceza 21 Şubat 2017’de Yargıtay tarafından onandı.

Sılık, 9 Mart 2018’de mahalledeki kıraathaneye giderken, polislerce yapılan GBT sonrasında hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

KISMİ FELÇ, KALP, ŞEKER VE TANSİYON HASTASI

MA’nın haberine göre Sılık, önce İzmir Adliyesi’ne oradan da Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Yaşadığı sağlık problemlerinden dolayı Menemen R Tipi Cezaevine götürülen Sılık’ın, kısmi felç, prostat hastalığı, şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarından tedavi görmeye başladı.

BEYNE GİDEN İKİ DAMAR TIKANINCA AMELİYAT OLDU

Beyne giden damarları tıkandığı için iki ayrı ameliyat geçiren Sılık, ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayacak durumda. Adli Tıp Kurumunun (ATK) 16 Ekim 2018 tarihin de Sılık’a verdiği raporda; “Hayatını yalnız idame ettiremeyeceği kesinleştirilmiş salınmasının toplum güvenliği bakımında tehlike oluşturup oluşturmayacağına değerlendirilmesini adli tıbbi dair bir konu olmadığı oy birliğiyle belgelenmiştir” denildi.

BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLU BAKANLIKTIR

Sılık’ın eşi Binefş Sılık, bayramda görüşe gittiğinde gardiyanların eşini tekerlekli sandalye ile yanına getirdiklerini belirtti. “Eşim evden kaçacak ya da başka bir yere gidecek durumu yok. Cezaevinde yaşayacak bir insan değildir. Başına gelecek olumsuz bir durumda Adalet Bakanlığı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı sorumludur. Yetkililer biran önce gerekeni yapmalıdır. Daha ne kadar hasta tutukluların ölümüne göz yumulacak” dedi.

Cezaevlerindeki gardiyan terörü Meclis gündeminde

Gündem

Leyla’nın davası başladı: “Şikayetçi olmayacağız, davaya gelme!”

Ağrı’da vahşice katledilen 4 yaşındaki Leyla’nın öldürülmesiyle ilgili 7 sanık hakim karşına çıktı. Küçük kızın ailesi, avukata “Biz şikayetçi olmayacağız, davaya gelme” dedi.

BOLD – Bayram ziyaretine gittiği Ağrı’daki dedesinin köyünde kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin biri tutuklu 7 sanığın yargılanması başladı. Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 4 yaşındaki Leyla’nın ölümüne ilişkin tutuklanan Mehmet Ali Aydemir, Elazığ’daki cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada, 6 tutuksuz sanık ve avukatları, Leyla Aydemir’in babası Nihat ve annesi Şükran Aydemir ile yakınları da hazır bulundu. İlk olarak sanıkların kimlik tespiti işlemi yapıldı.

Leyla Aydemir’in ailesinin dün avukatları Ali Artuk’un ofisine giderek, “Biz şikayetçi olmayacağız, sen davaya gelme” dediği ortaya çıktı. Bu nedenle avukat Artuk, duruşmaya katılmadı.

‘SIRITMA’ TARTIŞMASI

Tutuksuz sanıklardan amca Yusuf Aydemir’in oturduğu yerde gülmesi üzerine Mahkeme Başkanı sinirlendi. Hakimin “Sen kimsin, niye sırıtıyorsun? Neyle yargılandığını biliyor musun? Yeğenini öldürmekle yargılanıyorsun, bir de sırıtıyorsun” çıkışına sanık, “Ben Yusuf Aydemir’im. Sırıtmıyorum” dedi.

Tutuksuz sanıkların sorgusuna geçilen duruşmada, küçük kızın anne babasına şikayetçi olup olmadıkları sorulacak.

DARP VE YARA İZİ YOKTU

Minik Leyla, 15 Haziran 2018’de Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle dedesine ziyarete gittiği Bezirhane köyünde kaybolmuştu. 18 gün boyunca bölgedeki dere yatakları, sazlık alanlar, otla kaplı araziler, köydeki metruk yapılar, tandır evleri, ahır ve çocuğun gidebileceği bütün alanlar, kadavra köpekleri de kullanılarak aranmıştı.

Leyla Aydemir’in cansız bedeni, köye 2 kilometre mesafede, kent merkezine giden yolun yakınında akarsu kenarındaki ağaçların arasında bulunmuştu. Vücudunda darp ya da yara izine rastlanmamıştı. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, baba Nihat Aydemir’in tutuklu bulunan kuzeni Mehmet Ali Aydemir, Leyla’nın ölümünden sorumlu tutulmuştu.

MÜEBBET HAPİS İSTENİYOR

Leyla’nın amcaları Musa Aydemir (28), Yusuf Aydemir (42) ve köylülerden Besim Dursun (47) ile eşi Hatun Dursun (55), Ayşe Artam (37) ve eşi Yıldırım Artam (40) hakkında da ‘çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Adli Tıp Kurumu Twitter kullancılarını fişleme yazılımı geliştirdi

Okumaya devam et

Gündem

74 muvazzaf askere ‘ankesör’ gözaltısı

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) ankesör-sabit kontörlü hattan irtibat sağladığı gerekçesiyle görevde bulunan 74 asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

BOLD – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 2’si uzman personel 72’si astsubay olmak üzere 74 muvazzaf hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelileri yakalamak için İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, İstanbul merkezli 30 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan şüphelilerden 25’inin Kara Kuvvetleri Komutanlığında, 7’sinin Hava Kuvvetleri Komutanlığında, 10’unun Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, 30’unun Jandarma Genel Komutanlığında ve 2’sinin Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yaptığı öğrenildi.

Adli Tıp Kurumu Twitter kullancılarını fişleme yazılımı geliştirdi

Okumaya devam et

Gündem

Polis, HDP önüne gitmeleri karşılığında ailelere iş vaadinde bulundu

HDP önünde ailelerin eylemi sürürken, polis katılımı artırmak için bazı ailelerin evlerine giderek iş ve masraflarının karşılanması vaadinde bulundu.

BOLD – Mardin’in ardından Şırnak’ın Cizre ilçesinde kimi ailelerin evine giden polis, ailelerden PKK’ya katılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Binası önüne gitmelerini istedi. Bunu yaparken de iş vaadinde bulundu. Aileler, kendilerine iş vaadinde bulunan polislere olumsuz cevap verdi.

HER TÜRLÜ YARDIMI SAĞLARIZ

MA’nın haberine göre, polisler, çocuklarının geri dönmeleri için HDP binası önündeki eyleme katılmaları için ailelere ısrar ediyor. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı aile fertlerinin aktardıklarına göre polisler, “Siz de gidin oradaki eyleme katılın. Eğer oraya giderseniz tüm masraflarınızı karşılarız. Her türlü yardımı sağlarız. Ailenizin tüm ihtiyacını da karşılarız. Size iş imkanı da sağlarız” vaatlerinde bulundu.

BARIŞ İÇİN HÜKUMET ADIM ATSIN

Söz konusu isteği kabul etmediklerini belirten aileler, kendi rızalarıyla PKK’ye katılan yakınlarının geri gelmesinin yolunun HDP önünde oturmaktan geçmediğini belirtti. “Çocuklarımızın dönmesini biz de istiyoruz. Barış için hükumet adım atsın” ifadelerini kullandı.

AKP’nin polisi, adalet arayan annelere öfkesini kustu: “Empati yapacak değilim, boşaltın burayı!”

Okumaya devam et

Popular