Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Diyarbakır’da HDP’lilere polis müdahalesi: Milletvekilleri yaralandı

3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasını protesto etmek için Diyarbakır’da yapılan eyleme polis sert müdahale etti. HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile bazı vatandaşlar yaralandı. Bazı vekillerde gazdan etkilendi.

BOLD – HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) hizmet binası önünde yapacağı açıklamaya katılmak için Eş Genel Başkan Sezai Temelli, milletvekilleri ve belediye başkanları Lise Caddesi’ne geldi. Polis ablukasına alınan Temelli, açıklama yapacağı sırada polis, milletvekillerine ve belediye eş başkanlarına müdahale etti.

VEKİLLER SIKILAN GAZDAN ETKİLENDİ

HDP Milletvekilleri Feleknaz Uca, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları belediye binası önünde beklerken, polis belediye binası önüne gelmek isteyen yurttaşlara tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Polisin hedefinde HDP’li milletvekilleri de vardı. Saldırıdan Feleknaz Uca, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da gazdan etkilendi.

TOMALARLA TAZYİKLİ SU SIKILDI

Vatandaşların, milletvekillerin bulunduğu noktaya girişlerine izin verilmedi. TOMA’larla vatandaşlara tazyikli su sıkılırken, polis müdahalesi sırasında milletvekili Ayşe Acar Başaran da darp edildi. Başından yaralandığı belirtilen Başaran’ı, tazyikli sudan etkilenmemesi için milletvekili arkadaşları ve vatandaşlar çembere aldı.

Lise Caddesi’nde polisin milletvekilleri, belediye eş başkanları ve yurttaşlara müdahalesi sürüyor.

HER YERDE SES ÇIKARIN DURDURUN HAYATI

Açıklama yapması engellenen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Her yerden ses çıkartın, durdurun hayatı. Bizimkisi bir hukuk ve adalet mücadelesidir. İradenize geleceğinize sahip çıkın. Dün olduğu gibi bugün de meydanlardayız. Faşizmi yıkacağız, bu ülkeyi mutlaka özgürleştireceğiz, mutlaka kazanacağız” dedi.

İKTİDAR YANGININ ÜZERİNE BENZİN DÖKÜYOR

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli daha sonra İHD Diyarbakır Şubesi’ne giderek burada basın toplantısı düzenledi. Temelli, “Bugün zorbalığın bir yüzünü Diyarbakır sokaklarında yaşadık. Adeta bir savaş ortamı yaratıldı. Belediyesine, kentine sahip çıkan insanlar bu saldırıyla yüz yüze kaldı. Savaş politikalarından beslenen bu iktidar yangını harlamaya, yangının üzerine benzin dökmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ÇEVRE İLLERDEN GELİŞLERE İZİN VERİLMEDİ

Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına tepki göstermek amacıyla çevre il ve ilçelerden bu illere gelmek isteyen HDP’liler kontrol noktalarında durdurularak, geçmeleri engellendi. Polisler HDP’lilere geri dönmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Mardin’e girmekte ısrar eden HDP’lilere, Mardin Valiliği tarafından kentte 30 günlük eylem ve etkinlik yasağı olduğu söylenirken, HDP’lilerin kontrol noktalarındaki bekleyişleri sürüyor.

KENTLER ABLUKA ALTINA ALINDI

HDP’nin yapacağı açıklama öncesi Diyarbakır abluka altına alınırken, birçok yere TOMA ve zırhlı polis araçları ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı. Polisler HDP’lilere belediye önüne gitmelerinin engelleneceği ve sadece parti binası içinde açıklama yapabileceklerini bildirdi.

VEKİLİN ARACININ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEDİ

Bingöl’den Diyarbakır’a gelen HDP Milletvekili Hişyar Özsoy’un aracının da Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin Değirmen Dere mevkisindeki karakolda durdurulduğu ve Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiğini belirtildi. Özsoy’un, saat 10.00’dan bu yana aracının geçişine izin verilmediği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU’NA SESSİZLİĞİNİZİ BOZUN ÇAĞRISI

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise HDP İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. Buldan, Kılıçdaroğlu başta olmak üzere Meclis’te AK Parti ve MHP hariç grubu olan bütün partilere ve Meclis dışı partilere çağrıda bulundu: “Sessizliğinizi bozun. Gün bugündür” dedi.

HDP kayyım atamalarına karşı ‘kesintisiz eylem’ kararı aldı

Politika

İktidardan gitmemek için göze alamayacakları hiçbir şey yoktur

Gelecek Partisi’ne geçmiş olsun ziyaretinden bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu düzenlenen ortak basın açıklamasında, gündemi değiştirmek için iktidarın her şeyi yapabileceğini söyledi.

BOLD – Selçuk Özdağ’ın evinin önünde uğradığı saldırı sonrası, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurmaylarıyla Gelecek Partisi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saldırıya ilişkin konuşan Davutoğlu, “Eğer Türkiye’de bir korku atmosferi yaratmak istiyorlarsa bizi korkutamayacaklarını bilsinler. Bu bir Gelecek Parti meselesi değil ülke meselesidir” diye konuştu

HER ŞEYİ YAPABİLİRLER

Bir gazetecinin “Bu sertleşen dilin bilinçli bir tansiyon yükseltme olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Tansiyon yükselir mi ya da iktidar gündemi değiştirmek için bu tür yollara tevessül edebilir mi? Edebilir. Her şeyi yapabilirler. Her şeyi. Altını özenle çiziyorum. Her şeyi yapabilirler. İktidardan gitmemek için göze alamayacakları hiçbir şey yoktur.”

Kılıçdaroğlu, Özdağ’a yapılan saldırı konusunda da şu ifadeleri kullandı: “Gayet açık ve gayet net söylüyorum. Eğer başkentte, Ankara’da bir siyasal partinin genel başkan yardımcısına planlı bir şekilde geliniyorsa ellerinde silahlar ve sopalarla, darp ediliyorsa, bu genel başkan yardımcısına hastanede 18 dikiş atılıyorsa kafasına, kan kaybı varsa, failler hala yakalanamıyorsa veya tespit ediliyorsa, bunlar birer adi suçlu muamelesi görüyorsa…konuşan kişiye terörist, elinde sopayla genel başkan yardımcısına darp eden kişi adi suçlu…Böyle bir devlet anlayışı olamaz. Terörist asıl o. Nerede yargılanması lazım? Hangi polisin bakması lazım? Organize suçlar. Gidiyor mu organize suçlara? Gitmiyor. Nereye gidiyor? Adi suçlar. Yok böyle bir şey. Ama ben bütün yurttaşlarıma seslenmek isterim. Biz vatandaşlarımıza şunu demek zorundayız. Önce Allah’a, sonra kendinize güvenin.”

SOĞUKKANLILIĞIMIZI KORUYACAĞIZ

Türkiye’de doğru dürüst siyaset yapan liderlere güvenilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu: “Bu çerçevede biz yeni yol haritası çizmek zorundayız. Bu yolda yürümek zorundayız. Türkiye’yi bu badireden kurtarmak zorundayız. Bu tür organize işler olur, gündem saptırılmak istenebilir, başka şeyler yapılabilir ama biz soğukkanlılığımızı koruyacağız. Halkın hakemliği kadar değerli bir şey yoktur. Tansiyonu yükseltebilir, gerilimi artırabilirler ama bizi halkın gündeminden koparmak istiyorlarsa o gündemden kopmamaya özen göstereceğiz” dedi.

‘Saldırılarla ilgimiz yok’ diyen Bahçeli 3 gazeteciyi hedef gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Vatandaşı yokluktan sokakta donarak ölen Türkiye bakın dışarıya ne kadar hibe gönderdi

Adıyaman Kongresinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyacı olan ülkelere 8,5 milyar dolar hibe gönderdiğini söyledi.

BOLD – AKP Adıyaman İl Kongresi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yoluyla katılımıyla bugün gerçekleştirildi.

63 MLYAR LİRA HİBE

Kongreye AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli de katıldı. Canikli burada bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan ile Türkiye’nin yeni bir tarih yazdığını yazdığını söyleyen Canikli: “Türkiye’nin ayağa kalkıp etrafında olan bitene bakma imkanı yoktu. Böyle bir ülkede ekonomi yerlerde sürünüyordu. Bugün en son 2018 yılı rakamları yayımlandığı için söylüyorum, Türkiye olarak dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyacı olan ülkelere 8,5 milyar dolar (63 milyar TL) yardım yaptık” dedi.

TÜRKİYE’NİN 2002 ÖNCESİ BÖLGEDE SÖZ HAKKI YOKTU

2002 öncesinde Türkiye’nin bölgede ciddiye alınan bir ülke olmadığını savunan Canikli konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada çok büyük olaylar olurdu, Türkiye hiçbir şekilde olaylara müdahale edemezdi, söz hakkı yoktu. Türkiye sadece egemen ülkeler tarafından kendisine verilen talimatları yerine getirmenin ötesinde hiçbir şey yapabilme kabiliyetine sahip olmayan ülke konumundaydı.”

LİSTEYE TÜRKİYE’Yİ DE EKLESEYDİNİZ

Ülkenin, içeride de kardeş kavgasıyla meşgul edildiğini söyleyen Canikli, şunları kaydetti: “Şöyle düşünün, bir tanker petrolü veresiye alamayan bir ülkeden, bugün dünyanın ihtiyacı olan fakir topluluklarına 8,5 milyar dolar hibe yardımı yapan bir Türkiye. İşte aradaki fark bu.”

Canikli’nin sözleri sosyal medyada da gündem oldu. Dün gece Kadıköy’de hayatını kaybeden evsiz vatandaşın cenazesini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, “Listeye Türkiye’yi de ekleseydiniz” diyerek tepki gösterdi.

AKP Milletvekili yeryüzündeki tüm felaketlerden İmamoğlu’nu sorumlu tuttu

Okumaya devam et

Politika

AKP Milletvekili yeryüzündeki tüm felaketlerden İmamoğlu’nu sorumlu tuttu

AKP Aydın İl Kongresinde konuşan Aydın Milletvekili Metin Yavuz, dünyada köklü değişimlere neden olan koronavirüs salgını dahil tüm felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu suçladı.

BOLD – AKP Aydın 7. Olağan İl Kongresi bugün, kentteki Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirildi. Kongreye katılan Aydın Milletvekili ve AKP MKYK üyesi Metin Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında skandal bir iddiada bulundu.

Son bir yıldır Türkiye’de ve dünyada yaşanan felaketlere değinen Yavuz, isim vermeden bu felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu sorumlu tuttu.

LÜZUMSUZ BİRİ

Kovid-19 salgınıyla birlikte eğitimden ticarete, devletten özel sektöre, sanayiden sağlık hizmetine kadar her şey köklü bir değişim yaşandığını vurgulayan Yavuz konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Geçenlerde lüzumsuz biri çıktı ‘Martın sonu bahardır’ dedi. O günden sonra Türkiye’nin ve dünyanın başına gelmeyen kalmadı. Öylesine sıkıntılı ve zor bir süreç yaşadık ki, daha önce yapılan projeler olmasaydı koca İstanbul susuz kalacaktı.”

KHK’lı öğretmen Mehmet Dersulu cezaevinde darp edildi

Okumaya devam et

Popular