Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan’ın AKP’lilere dağıttığı keyif çaylarının bedelini tüm Türkiye ödüyor: Çaya yine zam geldi

Geçen yıl 657 milyon lira zarar eden ÇAYKUR, seçimden iki gün sonra yapılan yüzde 15’lik zammın ardından bugün yine bir yüzde 15’lik zam daha yaptı.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce miting meydanlarında AKP’lilere bedava keten torba ve 200 gramlık “keyif çayı” dağıtması birçok kişi tarafından eleştirilmiş ve alay konusu edilmişti.

Seçim sonrası zamlar son sürat: Motorinden sonra şimdi de çaya ve şekere zam yapıldı

 

Ancak seçimden sonra başlayan zam furyasının en büyük katılımcılarından birinin çay olması işin ciddiyetini ortaya koymaya başlamıştı ki, daha iki ay geçmeden ikinci kez zam yapılması vatandaşı isyan ettirdi.

Öte yandan ÇAYKUR, 2017 yılında 267.6 milyon lira zarar etmesinin ardından geçen yıl için 42 milyon lira kar bekliyordu.

Çaykur bir yılda üç genel müdür değiştirdi kar beklerken zarar rekoru geldi

Ancak sonuç beklentinin o kadar fazla aksine bir şekilde ortaya çıktı ki, 2017 zararını yaklaşık 3’e katladı. ÇAYKUR, 2018 yılını 657 milyon 86 bin lira zararla kapattı.

Bu zararın nedeni vatandaşlar tarafından çok fazla sorgulanırken, Erdoğan’ın seçim meydanlarında dağıttığı bedava çaylar da yeniden gündeme geldi.

Ayrıca ÇAYKUR’un Varlık Fonu bünyesinde yer alması, Varlık Fonu başkanının da Erdoğan, başkan vekilinin ise damadı ve hazine bakanı Berat Albayrak olması okları Erdoğan’a çeviren en büyük sebeplerden biri.

Erdoğan, 31 Mart seçimleri öncesinde düzenlediği Adana mitinginde bedava çay dağıtırken AKP’lilerle MHP’liler arasında kavga çıkması üzerine, “Ben sizin hepinize çay vereyim, niye kavga ediyorsunuz. Ben bunu cumhur ittifakının mensuplarına yakıştıramadım. Çok ayıp” demişti.

Tank palet fabrikası Katarlı BMC’ye gidiyor

Ekonomi

Moody’s: Türkiye ekonomisi küçülecek, sorunlu krediler artacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, korona salgını nedeniyle Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 küçüleceği tahmininde bulundu. 

BOLD – Korona salgını nedeniyle dünya ekonomisi zor bir dönemden geçiyor. Ülkelerin aldıkları ekonomik tedbirleri inceleyen Moody’s, Türkiye ekonomisinin küçüleceğini ve bu durumun kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını belirtti. 

Euronews’in haberine göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisinin Koronavirüs salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 5 küçüleceği tahmininde bulundu. Daralmanın bankaların kredi profilini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan kuruluş, küçülmenin kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını, bunun da bankalar üzerindeki baskıyı artıracağını belirtti. 

Türk bankacılık sistemi ile ilgili raporunda görünümün negatif olduğunu açıklayan Moody’s Türk Lirası’ndaki değer kaybının da sıkışmaya neden olacağını belirtti. Ekonomik zayıflıkların geniş tabanlı olacağı vurgulanan raporda küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile turizm ve ulaşım sektörlerindeki firmalarla daha fazla çalışan bankaların risklerinin daha yüksek olduğunun altı çizildi. 

Kuruma göre, ekonomi 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyerek kısmi olarak toparlanacak. 

Parasını bankada unutanlar 15 Eylül’e kadar paranızı alabilirsiniz

Okumaya devam et

Ekonomi

Parasını bankada unutanlar 15 Eylül’e kadar paranızı alabilirsiniz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, daha önce 15 Haziran olarak açıklanan 2019 yılında zaman aşımına uğrayan mevduat için son başvuru tarihini koronavirüs salgını nedeniyle 15 Eylül’e uzattı.

BOLD – Koronavirüs salgını süreci ve alınan önlemler nedeniyle, 2019 yılı itibarıyla zaman aşımına uğrayan mevduat için son başvuru tarihi 15 Haziran’dan 15 Eylül’e uzatıldı.

30 EYLÜL’DE TMSF’YE DEVREDİLECEK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararına göre, bu kapsamda mevduat, emanet ve alacağı bulunan hak sahibi veya mirasçılar, 15 Eylül’e kadar başvuru yapabilecekler. Karar uyarınca, hak sahibi ve mirasçıları tarafından aranmayan 2019 yılına ilişkin tutarlar, faiz ve kâr paylarıyla birlikte 30 Eylül’e kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek.

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

Okumaya devam et

Ekonomi

Sağlık Bakanlığından Afrika’ya 17 milyon lira yardım

Türkiye, bu yılın ilk dört ayında Afrika ülkeleri Nijerya, Somali, Sudan’daki hastane projelerine 17 milyon TL harcadı. Türkiye ayrıca Bangladeş’te 3 milyon liraya sahra hastanesi yaptı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı 2020’nin ilk 4 ayında; Nijerya, Somali, Sudan ve Bangladeş’teki hastane projelerine toplamda 20 milyon 868 bin TL harcadı. 20 milyonun 3 milyonuyla Bangladeş’e sahra hastanesi yapıldı. AKP’nin 2003 yılında başlattığı Sağlıkta Dönüşüm Projesi için ise 4 ayda toplam 19 milyon 982 bin TL harcama yapıldı.

ŞEHİR HASTANELERİ İÇİN 2.5 MİLYAR KİRA ÖDENDİ

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’nın 2020’nin ilk 4 ayındaki bütçe giderlerini açıkladı. Bütçe harcamalarında şehir hastanelerine 4 ayda 2.5 milyar TL kira bedeli ödendi. Sudan Nyala Türk Hastanesi Projesi’ne 4 milyon 583 bin 570 TL, Mogadişu-Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Projesi’ne 9 milyon 435 bin 264 TL, Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi Projesi’ne 3 milyon 147 bin 879 TL, Bangladeş Sahra Hastanesi’ne 3 milyon 702 bin 271 TL ödendi.

YEŞİLAY’A 148 MİLYON LİRALIK YARDIM

Yeşilay’a 148 milyon 548 bin 420 TL’lik yardım yapıldı. Sağlık Hizmetleri Temel Yasası’nın maddesine göre “Türkiye’de tedavi talebinde bulunan ve bu talepleri Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen yılda en fazla 400 yabancı hastanın tedavisi” için 1 milyon 479 bin 959 TL harcandı.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM İÇİN 20 MİLYON HARCANDI

AKP hükumeti tarafından 2003 yılında başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında, proje için 17 milyon 138 bin 584 TL, proje hizmetleri için ise 2 milyon 844 bin 167 TL olmak üzere toplamda 20 milyon liraya yakın harcama yapıldı. Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı’na 12 milyon 732 bin TL’lik ödeme yapıldı. Cumhurbaşkanı yetkisince onaylanan sağlık alanındaki ikili anlaşmalar gereğince yapılan tedavilere ise toplamda 3 milyon 439 bin 990 TL harcandı.

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

Okumaya devam et

Popular