Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan’ın korumalarından avukata dayağa ‘orantılı müdahale’ kalkanı

Cumhurbaşkanlığı koruma polisleri tarafından darp edilen avukat Sertuğ Sürenoğlu ile ilgili yargı süreci durduruldu. İstanbul Valiliği, koruma görevlisi iki polis memurunun ‘orantılı müdahale’de bulunduğunu kaydederek soruşturma izni vermedi. Avukat Sürenoğlu’nun yüzündeki yaralar için ise valilik, “götürüldüğü araca kafa atarak kendisine zarar verdi” iddiasında bulundu.

BOLD Avukat Sürenoşlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Demirören ve Kalyoncu ailelerinin düğününe katılmak üzere Çırağan Sarayı’na gittiği 13 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı konvoyu nedeniyle saray önündeki caddede trafik yoğunluğuna tepki göstermişti. Yeniköy’den Beşiktaş’a gitmeye çalışan avukat Sürenoğlu, el-kol hareketleri yaptığı gerekçesiyle konvoydaki Cumhurbaşkanlığı koruma polisleri tarafından yakalanarak, bir araca bindirilmişti. Çırağan Sarayı bahçesinde iki saat kadar araç içinde bekletilen Sürenoğlu, burada darp edildiğini kendisine hakaret edildiğini ifade etmişti. Gözü morardığı anlaşılan Sürenoğlu, olay sonrası kendisine zorla bir tutanak imzalatıldığını öne sürerek, şikâyetçi olmuştu.

SORUŞTURMA İZNİ YOK

Olay ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü bir polis başmüfettişini görevlendirdi. Başmüfettiş ön inceleme raporunu 26 Haziran 2019’da tamamladı. Rapor sonrası İstanbul Valiliği, şüpheli iki koruma polisi E. T. ve E. F. A.’ya ilişkin kararını verdi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın imzasını taşıyan yazıda, iki polis için soruşturma izni verilmediği kaydedildi.

MÜDAHALE ORANTILIYMIŞ

Yazıda, Sürenoğlu’nun üç ayrı noktada trafik polislerine tepki gösterdiği, konvoya yönelik de el ve kol hareketi yaptığı kaydedilirken, polislerin müdahalesinin ‘orantılı’ olduğu ifade edildi. Yazıda, cumhurbaşkanı ve devlet başkanının korunması gereken kişiler arasında ilk sırada yer aldığı belirtilerek, “Bu korumayı yapan görevlilerin en ufak bir ihmal veya hataları telafisi mümkün olmayan çok büyük olaylara sebebiyet verebilir” dendi.

‘ARACA KAFA ATARAK KENDİSİNE ZARAR VERDİ’

Cumhuriyet’in haberinde ise, Sürenoğlu’nun yüzündeki yaralara ilişkin, “Götürüldüğü araç içerisinde beklerken aracın sert kısımlarına kafasını vurarak kendisine zarar verdi” iddiasında bulunuldu. Görüntülerde olmamasına karşın Sürenoğl’nun “şerefsiz köpek” dediğini iddia edilen yazıda, Sürenoğlu’na zorla tutanak imzatılmasına ilişkin ise “35 yaşında olgun ve eğitimli bir insan olduğu düşünüldüğünde Çırağan Oteli’nde merkezi bir yerde kalabalık bir ortamda kendisini tehlikede hissetmesi ve bu tutanağı imzalamak zorunda kaldığını söylemesi hayatın olağan akışına aykırı” denildi. Valilik yazısı, 16 Ağustos günü avukat Sürenoğlu’na tebliğ edildi. Sürenoğlu’nun karara karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açacağı belirtildi.

Kanserli hücreleri onaran ilacı bulan Prof. Oğuz Aslan Özen cezaevinde ölüme sürükleniyor

 

Gündem

678 bin sağlık çalışanına Çin aşısı vuruldu

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının üçüncü gününde, Çin’den getirilen ve üçüncü faz testleri devam eden aşılar 678 bin sağlık çalışanına vuruldu. Sağlık çalışanları 28 gün sonra ikinci doz aşılarını olacak. 

BOLD – Çin’den getirilen ve Çin’de daha yapılmasına onay verilmeyen, güvenirliliği tartışmalı aşının sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam ediliyor. Aşının yapılmasına başlandığı günden beri 678 bin sağlık çalışanına Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı vuruldu.

AŞILAMA 14 OCAK’TA BAŞLADI

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde başlatılan aşılamaya devam ediliyor. Bu kapsamda öncelikle sağlık çalışanları aşılanıyor. Aşılamanın üçüncü gününde 678 binden fazla sağlık çalışanı Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Aşılanan kişilere ilk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Milyonluk makam odası tefrişatına “itibar” savunması

Kayseri OSB

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın lüks makam odası için 1.1 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Müfettiş raporlarına da yansıyan bu durum için “Kayseri OSB’nin itibarı” savunması yapıldı.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı için yapılan lüks makam odasına başkanlıktan açıklama geldi.

HARCAMA OSB’NİN İTİBARI İÇİN YAPILDI

OSB’de ortaya çıkan milyonlarca liralık makam odası harcamasına cevap geldi. Lüks makam harcamasıyla ilgili Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’den açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

“TAHİR NURSAÇAN ŞAHSI İÇİN YAPMADI”

Yapılan haberlerle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ın hedefe konulduğu öne sürülen açıklamada, “Haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmadı. Osmanlı odasına alınan malzemeler piyasa değerine ve faturalı olarak alındı. Makam odası ve tefrişatı yönetim kurulu ve şahıslar için değil bizatihi Kayseri OSB itibarı ve kurumsal kimliği için yapılmış, genel kurul bütçesinde yer almış, bir sonraki genel kurul bütçesinde de açıkça ibra edilmiş bir harcamadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Ankara’da demokrasi ve laikliği ‘küfür’ olarak nitelendirilen bildiriler dağıtıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Misket Mahallesi’ndeki sokağa çıkma yasağında binalara demokrasi ve laikliğin ‘küfür’ olarak nitelendirildiği bildiriler bırakıldı. Bildirilerde Atatürk, devlet memurları ve din adamlarına hakaret edilmesi dikkat çekti.

BOLD – Ankara’nın Mamak ilçesinin Misket Mahallesi’ndeki binalara ‘şeriat çağrısı’ yapılan bildiriler bırakıldı. CHP, bildiriyi dağıtanların bir an önce tespit edilip gözaltına alınmasını talep etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DAĞITILDI

Binaların kapılarına bırakılan bildirilerde, demokrasi ve laikliği ‘küfür’, oy kullanmayı ise ‘kafirlik’ olarak nitelendiren ifadeler yer aldı. Ayrıca bildirilerde, Mustafa Kemal Atatürk, devlet memurları ve din insanlarına hakaret edildi. Ayrıca bildirilerin sokağa çıkma yasağında dağıtılması da dikkat çekti. Bildirinin sonunda ise ‘Fatih Sadri’ adlı bir kişinin sosyal medya hesabına yönlendirildi.

CHP’Lİ HAKVERDİ: SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Olayı sosyal medya hesabından duyuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Şeriat çağrısı var. Atatürk’e, devlet memurlarına, din adamlarına hakaret var. Kim yaptıysa halkı kin ve nefrete sürüklüyor. Bunu herhangi bir sol yapı dağıtmış olsaydı, hemen gözaltına alınırlardı. Güvenlik kameralarından tespit edilebilir ve soruşturma başlatılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Popular