Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Hıncal Uluç’tan Sabah’a ‘İmamoğlu’ fırçası

Sabah gazetesi köşe yazarı Hıncal Uluç, hafta sonu İstanbul’da yaşanan sel felaketi nedeniyle gazetedeki köşe yazarlarının topyekun İmamoğlu’nu hedef almasını eleştirdi. “100 yılda bir olacak Allah’ın rahmetinin hesabı, 3 günlük başkandan mı sorulur” dedi.

BOLD – İstanbul’da yaşanan ve bir kişinin ölümüne neden olan sel felaketi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Hükumet yanlısı gazeteler 23 Haziranda İstanbul Büyükşehir Belediye koltuğuna oturan çiçeği burnunda başkan Ekrem İmamoğlu’nu hedefe koydular. Hemen her gün İmamoğlu’nun aleyhinde yazılara yer veriliyor.

SELİN HESABI 3 GÜNLÜK BAŞKANA MI SORULUR?

Hükumet yanlısı basının ve özellikle yandaşların amiral gemisi Sabah’ın tutumu deneyimli köşe yazarı Hıncal Uluç’u da bıktırdı. Uluç, Sabah’ta yer alan köşesinde kendi gazetesini yerden yere vurdu. Uluç konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı, “Tüm ama tüm köşe yazarları söyleşmiş gibi İmamoğlu yazmış. Öyle bir görüntü var ki, İmamoğlu olmasa gazete boş kalacak. 100 yılda bir olacak Allahın Rahmeti’nin hesabı, 3 günlük başkandan mı sorulur, yoksa, ondan evvel bu kenti 17 yıl yöneten Kadir Topbaş’dan mı?”

Independent Türkçe’nin yandaş yayın yönetmeninden “HDP’ye kayyım” yorumu

Okumaya devam et
Reklamlar

Medya

Cengiz Çandar yakalama kararına isyan etti: Son derece yakışıksız

Çandar hakkında, Rakka’da IŞİD’le savaşırken hayatını kaybeden Gezi’nin ‘kırmızı fularlı kızı’ paylaşımı yüzünden ifadeye çağrılmasına rağmen gitmediği gerekçesiyle yakalama kararı çıkartıldı.

BOLD – Gazeteci Cengiz Çandar hakkında 2017 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı yüzünden yakalama kararı çıkarıldı.

Çandar, Gezi eylemleri sırasında “Kırmızı fularlı kız” olarak tanınan ve Rojava’da IŞİD saldırısında hayatını kaybeden Ayşe Deniz Karacagil için, “‘Kırmızı Fularlı Kız, Gezi’nin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği. Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı” ifadelerini kullanmıştı.

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ

30 Mayıs 2017’deki bu paylaşımı yüzünden Çandar hakkında dava açıldı. Karacagil’in ölümüne ilişkin üzüntüsünü dile getiren Çandar’a ‘suçu ve suçluyu övmek’ gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması dün İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İsveç’te bulunan Çandar’ın duruşması, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından takip edildi. MLSA, dava sonrası yaptığı bilgilendirmede mahkemenin Çandar’ın savunmasının İsveç’ten istinabe yoluyla alınması için talimat yazısı yazılmasına hükmettiğini ve Çandar hakkında savunmasının alınmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına da karar verildiğini belirtti.

Yakalama kararına Çandar tepki gösterdi. Çandar, “Bursa’da bir arazi davası ile ilgili olarak bana tebligat iletilebilir iken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beni bulamamış olması inandırıcı olmaktan çok uzak” dedi.

SON DERECE YAKIŞIKSIZ

Rudaw’a açıklamalarda bulunan Çandar: “İstanbul’da görülmeye başlanan bir dava ile ilgili olarak savunmamın alınması için hakkımda yakalama kararı çıkartılmasını ülkemde adalet mekanizmasının içine düşürüldüğü durumu ortaya koyan bir yeni olumsuz örnek olarak görüyorum. Üzüntü duydum” ifadelerini kullandı.

5 yıldır nerde olduğunun belli olduğunu belirten Çandar: ” İsveç’te Stockholm Üniversitesi’nde ‘Saygın Araştırmacı’ sıfatıyla ve ülkenin en önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde Kıdemli Orta Doğu Uzmanı olarak bulunduğum yer aldığım konferanslar ve yaptığım çok sayıda yayın ile biliniyor. Adresim Türkiye’nin Stockholm Başkonsolosluğu’nda kayıtlı” dedi.

40 yıllık gazeteci olduğunun altını çizen Çandar hakkında yakalama kararının son derece yakışıksız olduğuna vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çin’in Uygur zulmüne ‘soykırım’ dedi

Okumaya devam et

Medya

İşte AKP’li trol gazeteciler TOP 10 listesi

Bold Plus’ın izleyicileri için hazırladığı bu haftaki içeriklerden biri, gazeteci sıfatıyla siyasi propagandanın dibine vuran, trollükte de sınır tanımayan AKP’li gazeteciler oldu.

BOLD – Youtube kanalı Bold Plus, bu hafta trollükte sınır tanımayan AKP’li gazetecileri masaya yatırdı. Haberci sıfatıyla siyasi propaganda yapan trollerin söylemlerini içeren kesitlerin paylaşıldığı görselde Ahmet Hakan’a da özel bir yer ayrıldı.

Videoda 2015’e kadar muhalif bir çizgi izleyen Ahmet Hakan uğradığı saldırı sonrası nasıl iktidarın güdümüne girdiği irdeleniyor. Bold Plus, haber dili yerine tehdit, hakaret, şantaj ve racon dili kullanan havuz medyasının en popüler 10 trol gazetecisini sizin için derledi.

Okumaya devam et

Medya

Akit çalışanı Murat Alan’dan sağlıkçı ve askere çirkin benzetme: ‘Rüşvetimi ver susayım’ mantığı

Akit TV’de Sabri Balaman’ın sunduğu Ters Kutuplar adlı programa katılan Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat Alan, sağlıkçı ve askerlerin tepkisini çeken ifadeler kullandı.

BOLD – Türkiye’de koronavirüs pandemisinin başladığı günden bu yana sağlıkçıların özlük hakları tartışma konusu. İzin ve tayin haklarının yanı sıra emeklilik ve istifa hakları bile askıya alınan sağlıkçılar hükumet tarafından verilen sözlerin tutulmamasından şikayetçi.

Öte yandan, Yeni Akit Haber Müdürü Murat Alan katıldığı bir programda sağlıkçılara yönelik tepki çeken ifadeler kullandı. Altı bin liradan aşağı maaş alan hemşire olmadığını söyleyen Murat Alan, sağlıkçıların sürekli ‘özlük hakları’ meselesini gündeme taşımasından şikayet etti.

KANALI DEĞİTİRSİNLER

Yaşanılan kriz sırasında özlük hakları gibi konuların gündeme gelmemesi gerektiğini söyleyen Alan: “Afrin’e ordumuz gideceği zaman subaylarımızın ‘bizim özlük haklarımızı verin’ demesi gibi. Yahu biz bunu mu konuşuyoruz? TSK’nın oraya nasıl gireceğini mi konuşacağız, yoksa sizin özlük hakları konusunu mu? Bu ne biliyor musunuz? ‘Rüşvetimi ver susayım’ mantığı gibi bir şey” ifadelerini kullandı.

Alan, sözlerini tepkiyle karşılan izleyiciler için de “kanalı değiştirsinler o zaman” dedi.

ALAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Alan’a sosyal medyada da tepki vardı. Sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıyan Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği yönetimi, Alan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Dernek tarafından yapılan paylaşımda: “Sağlık Çalışanlarını rüşvet almakla itham eden ve toplumu kin ve düşmanlığa sevk edici açıklamalar yapan Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. Hiç kimse vatanseverliğimizi sorgulayamaz!” denildi.

İnsan kaçırma Freedom House gündeminde: Türkiye illegal geri getirmelerde lider

Okumaya devam et

Popular