Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Konut satışlarındaki düşüş 7 aydır devam ediyor

Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında yüzde 17.5 düştü. Konut satışlarındaki düşüş, yılın 7 aylık döneminde ise yüzde 21.03'e ulaştı.

Geçen yılın tamamında yüzde 2.4 azalan konut satışları, en son yüzde 2.9 ile artış gösterdiği Aralık 2018’den bu yana aralıksız düşüyor.

BOLD – Ocakta yüzde 24.8, şubatta yüzde 18.2, martta yüzde 5.3, nisanda yüzde 6.8, mayısta yüzde 23.2 ve haziranda yüzde 48.6 olarak devam eden konut satışlarındaki azalma trendine temmuz ayındaki yüzde 17.5’lik düşüş de eklendi.

Önceki yıllarda “Konut balonu ne zaman patlar?” sorusuyla fazlaca muhatap olan inşaat sektöründen gelen veriler, söz konusu soruyu cevaplamış gibi görünüyor.

YÜZDE 2.4 GERİLEMİŞTİ

Türkiye’de parlamenter sistemin sona erdiği ve Tayyip Erdoğan liderliğindeki Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin hakim olduğu 2018 yılının tamamında konut satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.4 gerilemişti.

Söz konusu gerileme daha sonra adeta “trend” haline gelmiş ve konut satışları bugüne kadar kesintisiz bir şekilde düşmüştü.

Türkiye genelindeki konut satışlarında ocakta yüzde 24.8, şubatta yüzde 18.2, martta yüzde 5.3, nisanda yüzde 6.8, mayısta yüzde 23.2 ve haziranda yüzde 48.6 azalma yaşanmıştı.

TREND DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Temmuz verileri, inşaat sektöründeki “çöküş” trendinin devam ettiğini gösterdi.

Konut satışları temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.5 düştü. Söz konusu düşüş, Ocak-Temmuz 2019 döneminde ise yüzde 21.03’e ulaştı.

Konut satışları hiç bu kadar düşmemişti: Geçen yıla göre yarı yarıya azaldı

Toplamda 102 bin 236 konutun satıldığı temmuz ayında İstanbul 17 bin 276 konut satışı ve yüzde 16.9’luk pay ile birinci sırada yer aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u yüzde 9.3’le Ankara ve yüzde 5.5’le İzmir takip etti.

KREDİLİ KONUT SATIŞLARI YÜZDE 57 GERİLEDİ

“İpotekli” olarak ifade edilen banka ya da diğer finans kuruluşlarından alınan krediyle gerçekleşen konut satışları Türkiye genelinde yüzde 57 azaldı.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 12.8 olarak gerçekleşti.

“SIFIR DAİRE” SATIŞLARI YÜZDE 32.4 AZALDI

İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32.4 azalarak 38 bin 931’e geriledi.

Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 38.1 oldu.

YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞI YÜZDE 46.7 ARTTI

Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 46.7 artarak 4 bin 192’ye yükseldi.

Ülke uyruklarına bakıldığında, temmuz ayında Türkiye’den en çok konutu (734 konut) Irak vatandaşları satın aldı. Irak’ı 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

Erdoğan’ın AKP’lilere dağıttığı keyif çaylarının bedelini tüm Türkiye ödüyor: Çaya yine zam geldi

Ekonomi

Borcunu ödeyemeyen çiftçi banka önünde kendini yakmaya çalıştı

Malatya’da Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri ödeyemeyen çiftçi, banka önünde kendini yakmaya çalıştı. Traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya fırlatan çiftçinin kendini yakmaya çalışmasını çevredekiler engelledi.

BOLD – Bir tütün üreticisi, Malatya’daki Ziraat Bankası önünde borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştı. O anların görüntüsün paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sert sözlerle tepki gösterdi.

KENDİSİNİ YAKMASINI ÇEVREDEKİLER ENGELLEDİ

CHP’li Veli Ağbaba, bir tütün üreticisinin borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerdeki çiftçi, önce üzerine benzin döktü, sonra traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya doğru savurdu. Kendini yakmaya çalışan yurttaşı, çevredekiler engelledi.

1 MİLYAR DOLARLIK KREDİ KAYIP

Konuya tepki gösteren Ağbaba, “Görevi üreticiyi desteklemek olan Ziraat Bankası’nın hali; bir yanda Virgin Adaları’nda 1 milyar dolarlık kayıp kredi, Serdar Ortaç’ın borç ertelenmesi, yandaşlara verilen bitmek bilmeyen destekler diğer yanda, borcu yüzünden kendini yakmak isteyen Malatyalı tütün üreticisi” dedi.

Avrupa Konseyi’nden AİHM uyarısı: Kavala’nın serbest kalması rica değil yasal zorunluluk

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrasya tüneline yüzde 26 zam yolda

Avrasya Tüneli’nde, 1 Şubat’ta geçiş ücretleri yüzde 26 arttırılacak. Otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücreti de 69 TL’ye çıkacak.

BOLD – Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor.

OTOMOBİL GEÇİŞ ÜCRETİ 46 TL’YE YÜKSELECEK

Zamla birlikte otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. Yeni tarife, 1 Şubat 2021 ile 31 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulamada olacak. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, kaynaklar, Avrasya Tüneli’ni işleten şirketin, sözleşmede yer alan formüller ve parametreler uyarınca hesaplamalarını yaptığını ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de günlük 273 esnaf iflas etti

Türkiye’de geçen yıl, günlük ortalama 273 esnafın kepenk kapattığı ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de sadece İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de ise 6 bin 537 esnaf kepenk kapattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile tartışmaya açılan ‘iflas’ta resmi rakamlar ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de günlük ortalama 273 iş yerinin kapılarına kilit vurduğu ortaya çıktı.

“ENTÜBE OLDULAR”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kovid-19 salgın sürecinin, esnafı entübe hale getirdiğini söyleyen Ağbaba, kepenk kapatan esnafın sayısını, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile açıkladı. 2020’de en az 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığını belirten Ağbaba, “Bir başka deyişle 2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. 2019’da ise bu sayı yıllık 114 bindi, yani son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

İSTANBUL’DA 9 BİN 587 İFLAS

Ağbaba, 2020’de iflas ederek kepenk kapatan esnafların en yoğun olduğu 5 ili de açıkladı. Buna göre 2020’de, İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de 6 bin 537 esnaf, Ankara’da 5 bin 586 esnaf, Antalya’da 4 bin 735 esnaf ve Bursa’da 3 bin 993 esnaf, sicil ve meslek terkini yaparak kepenk kapattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bazı dostlar geldi, ‘Dükkânlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok” açıklamasına Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile yanıt verdi. Ağbaba, “2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. Son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

“Zamanında darbe girişimini eniştesinden, ekonomiyi damadından öğrenen Erdoğan’ın esnafın içler acısı halini ‘bazı dostlarından’ öğrenmesi bizi şaşırtmadı” diyen Ağbaba, Erdoğan’ın, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen esnafa “Bu bana çok abartılı geldi. Al keyif çayı iç” yanıtını anımsattı. Ağbaba, “Saray’da lüks ve şatafat içinde yaşayıp ekmek derdini anlatana keyif çayı fırlatan birinden esnafın halini anlamasını da beklemiyorduk zaten” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular