Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Konut satışlarındaki düşüş 7 aydır devam ediyor

Türkiye genelinde konut satışları temmuz ayında yüzde 17.5 düştü. Konut satışlarındaki düşüş, yılın 7 aylık döneminde ise yüzde 21.03'e ulaştı.

Geçen yılın tamamında yüzde 2.4 azalan konut satışları, en son yüzde 2.9 ile artış gösterdiği Aralık 2018’den bu yana aralıksız düşüyor.

BOLD – Ocakta yüzde 24.8, şubatta yüzde 18.2, martta yüzde 5.3, nisanda yüzde 6.8, mayısta yüzde 23.2 ve haziranda yüzde 48.6 olarak devam eden konut satışlarındaki azalma trendine temmuz ayındaki yüzde 17.5’lik düşüş de eklendi.

Önceki yıllarda “Konut balonu ne zaman patlar?” sorusuyla fazlaca muhatap olan inşaat sektöründen gelen veriler, söz konusu soruyu cevaplamış gibi görünüyor.

YÜZDE 2.4 GERİLEMİŞTİ

Türkiye’de parlamenter sistemin sona erdiği ve Tayyip Erdoğan liderliğindeki Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin hakim olduğu 2018 yılının tamamında konut satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.4 gerilemişti.

Söz konusu gerileme daha sonra adeta “trend” haline gelmiş ve konut satışları bugüne kadar kesintisiz bir şekilde düşmüştü.

Türkiye genelindeki konut satışlarında ocakta yüzde 24.8, şubatta yüzde 18.2, martta yüzde 5.3, nisanda yüzde 6.8, mayısta yüzde 23.2 ve haziranda yüzde 48.6 azalma yaşanmıştı.

TREND DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Temmuz verileri, inşaat sektöründeki “çöküş” trendinin devam ettiğini gösterdi.

Konut satışları temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.5 düştü. Söz konusu düşüş, Ocak-Temmuz 2019 döneminde ise yüzde 21.03’e ulaştı.

Konut satışları hiç bu kadar düşmemişti: Geçen yıla göre yarı yarıya azaldı

Toplamda 102 bin 236 konutun satıldığı temmuz ayında İstanbul 17 bin 276 konut satışı ve yüzde 16.9’luk pay ile birinci sırada yer aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u yüzde 9.3’le Ankara ve yüzde 5.5’le İzmir takip etti.

KREDİLİ KONUT SATIŞLARI YÜZDE 57 GERİLEDİ

“İpotekli” olarak ifade edilen banka ya da diğer finans kuruluşlarından alınan krediyle gerçekleşen konut satışları Türkiye genelinde yüzde 57 azaldı.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 12.8 olarak gerçekleşti.

“SIFIR DAİRE” SATIŞLARI YÜZDE 32.4 AZALDI

İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32.4 azalarak 38 bin 931’e geriledi.

Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 38.1 oldu.

YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞI YÜZDE 46.7 ARTTI

Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 46.7 artarak 4 bin 192’ye yükseldi.

Ülke uyruklarına bakıldığında, temmuz ayında Türkiye’den en çok konutu (734 konut) Irak vatandaşları satın aldı. Irak’ı 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

Erdoğan’ın AKP’lilere dağıttığı keyif çaylarının bedelini tüm Türkiye ödüyor: Çaya yine zam geldi

Ekonomi

İdlib gerginliği ‘ek kota’ imkanını da vurdu

Türkiye Rusya arasındaki İdlib gerilimi ihracatçıyı vurdu. Rusların bazı ürünleri kota ile aldığını hatırlatan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilişkiler iyiyken sağlanan ek kotadan da mahrum kalındığını belirtti.

BOLD – CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domatesin yüklü olduğu TIR’ların, ‘kota doldu’ gerekçesiyle sınırda bekletildiğini kaydetti.

GERGİNLEŞEN İLİŞKİLER ÜRETİCİYİ ZORA SOKTU

İlişkilerin iyi olduğu dönemde kotanın dolması akabinde ek kota alındığını ifade eden Güzelmansur, “İdlib nedeniyle ilişkiler gerginleşince ek kota da alınamıyor” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li vekil şunları dile getirdi:

– Rusya’ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. İhracatın çoğu Hatay’ın özverili ihracatçılarınca yapılıyor. Önceki yıllarda kota dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır; ihracatçı, üretici, nakliyeci mağdur edilmezdi.

‘MUHATAP TARAFLAR UYARILMAMIŞTIR’

– Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bu gerçekleştirilemiyor. Ticaret Bakanlığı gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır. Ne İhracatçılar Meclisi ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla muhatap taraflar uyarılmamıştır.

SORUMLULARIN GEREĞİNİ YAPMAMASI ÇALIŞANI MAĞDUR ETTİ

– Gelinen noktada yüzlerce TIR ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması ihracatçıyı, üreticiyi, nakliyeciyi, çalışanı mağdur etmektedir.

YHT’leri sigortalatmayan TCDD 114 milyon TL zarara yol açmış

Okumaya devam et

Ekonomi

Çeyrek rekora doymuyor: 525 liraya ulaştı!

Bir haftada yüzde 4,5’i aşan hareketle rekor kıran çeyrek altın dünkü 528 liralık seviyeyi de aşarak 525 düzeyine ulaştı. Artışta Türk parasındaki değer kaybı ve dolar endeksindeki yükseliş etkili oldu.

BOLD – Altın fiyatlarındaki yükseliş durmuyor. Dün 518 lirayı gören çeyrek altın bugün 525 noktasına ulaşarak rekor tazeledi. Bir haftada çeyrek altın fiyatındaki artış yüzde 4,5’i aştı.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatındaki yükseliş, dolar endeksindeki ivme ve de Türk parasındaki değer kaybı, sonuçta etkili oldu.

YUR DIŞI KAYNAKLI İKİ YURT İÇİ KAYNAKLI BİR SEBEP VAR

Altın fiyatlarındaki artışta, yurt dışı kaynaklı iki, yurt içi kaynaklı bir sebep öne çıktı.

Çin’deki koronavirüs salgınının uluslararası yatırımcıları güvenli liman altına yönlendirmesiyle, ons fiyatı 20 Ocak ila 21 Şubat arası bin 560 dolardan bin 636 dolara erişti.

İDLİB MERKEZLİ GERİLİM DE TABLODA ETKİLİ

Bu süreçte dolar endeksi de yaklaşık yüzde 2 artınca, altının lira karlılığı daha da yükseldi.

İdlib kaynaklı jeopolitik gerilimlerdeki artışla lirada değer kaybının hızlanması ve dolar/TL kurunun 6,10’un üzerine çıkması da altına yaradı.

Çeyrek altın Kapalıçarşı’da ‘yok’ satıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş ayağını marketten kesiyor, evde üretim artıyor

Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’na göre 2019’da hane halkı evde daha çok zaman geçirdi. Fiyatı artan salça, konserve, reçel ve yoğurt gibi temel gıda ürünleri de daha çok evde üretilmeye başlandı.

BOLD – Araştırma şirketi Ipsos’un ‘Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’ndaki hane halkı harcamaları analizi dikkat çekici bulgular içeriyor. Bilhassa ‘evde üretim’ konusu göze batıyor.

İLK TEDBİR EV DIŞI DAVRANIŞLARDAKİ AZALMA

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci’nin haberine göre raporda şöyle deniliyor:

“Kriz söylemleri başlayınca ilk tedbir ev dışı davranışların azalması veya yapılmaması yönündeydi. Bu da, 2019’da evde daha çok zaman geçirildiğini bize gösteriyor.

Temel gıda ürünleri, ev yapımı ürünlerde kullanılan malzemelerin artması, bu sene ilk defa büyüme gösteren kategorilerin olması bize bu yönde bir hareket olduğunu gösteriyor.”

KONSERVELİK KAVANOZ SATIŞI ÇOK ARTTI

‘Ev yapımı ürünlerde kullanılan malzeme’ payındaki artışta Ipsos verilerini destekleyen başka gözlemler de var. Son iki yıldır ‘konservelik kavanoz satışlarının çok arttığı’, tüketicinin salça, konserve, reçel, yoğurt vs. şeyleri daha çok evde üretmeye yöneldiği belirtiliyor.

Alkollü içecek fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle evde üretimde ciddi artışlar olduğu daha önce haber konusu olmuştu. Bu eğilimin diğer gıda ürünlerine de yansıdığı anlaşılıyor.

SATIN ALINANLARA DAHA YÜKSEK ÖDEME KAYNAKLI

2019’da harcama artışı çok yüksekken miktarsal endekslerde daralma görülmediği, sebebin ‘sepet değerindeki artış’ olduğu ifade edildi. “Sepet değerindeki artış, sepete giren ürünlerin artmasından değil, satın alınanlara daha yüksek ödeme yapılmasından kaynaklandı” denildi.

MARKALI ÜRÜNLERİN HARCAMADAKİ PAYI DÜŞTÜ

Rapora göre tüketici geçen yıl daha ucuz ürünlere yöneldi: “Trend olarak bakıldığında ‘markalı ürünlerin’ toplam harcamadan aldığı pay azalırken marketlerin kendilerine özel ürünlerinin ve açık ürünlerin büyümeye etki ettiği görülüyor. Son 12 ayda harcanan paradan indirim marketlerin aldığı pay yüzde 28 seviyesine ulaştı.”

EKONOMİ KÖTÜYE GİDECEK DİYENLERİN ORANI YÜKSELDİ

Vatandaş, 2020’de ekonominin kişisel ve ülke bazında daha iyiye gideceğini düşünmüyor. Çoğunluk kısa vadede değişime inanmıyor. Özellikle şahsi ekonomik durum için ‘daha iyiye gidecek’ diyenlerin oranı yüzde 12’den yüzde 8’e düştü. ‘Daha kötüye gidecek’ fikrindekilerin yüzdesi ise 31’den 33′ yükseldi.

İŞSİZLİK BEKLENTİSİNDE DİKKAT ÇEKEN DEĞİŞİM

Raporda yer alan işsizlik beklentileri de dikkat çekici: 2018’de her 100 kişinin 41’i ‘artar’ derken geçen sene sayı 54’e çıktı.

Giriş tarihine dikkat, emekliliğe mani olabilir

Okumaya devam et

Popular