Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKP’ye güvenmeyen Uygur Türkleri: Çin zulmünü meşrulaştıracaksanız gelmeyin

Uluslararası arenada Çin lehine açıklama yapan AKP’ye güvenmeyen Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin temsilcisi Seyit Tümtürk uyardı: “Çin zulmünü meşrulaştıracaksanız gelmeyin.”

BOLD – Çin zulmü altında yaşayan Uygur Türklerini temsil eden Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk bölgedeki son gelişmeleri Euronews Türkçe servisinden Mustafa Bağ’a anlattı. Tümtürk, Türkiye’nin tutumu ve Türkiye’nin bölgeye göndereceği inceleme heyetinden beklentilerini canlı yayında anlattı.

TÜRKİYE SES ÇIKARAMAYINCA ZULMÜ ZİRVEYE TAŞIDILAR

Her zaman Doğu Türkistanlıların yanında olan Türkiye halkına müteşekkir olduklarının altını çizen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, şunları söyledi:

“Son dönemlerde (son birkaç yıldır) Türkiye’nin ABD, Batı ve İsrail’le ilişkilerindeki istikrarsızlık, güvensizlik Türkiye’yi Batı’dan uzaklaşarak Doğu’da farklı alternatif arayışına, stratejik ilişkileri farklı mecralarda geliştirme ihtiyacına itti. Çin’i kendisi için dost olarak, stratejik olarak seçen Türkiye’nin bu çıkmazı, sıkışık pozisyonu, uluslararası alandaki bu zor pozisyonu Çin tarafından suistimal edilmekte. Her zaman için Doğu Türkistanlıların hamisi olan Türkiye’yi çaresiz olarak gören Çin, burada maalesef oldubittiyle Türkiye’yi ses çıkaramaz, artık bir şekilde suskun kalmak zorunda diye düşünerek Doğu Türkistan’daki soykırımını zirveye taşımış durumda.”

Tümtürk, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası ilişkilerde farklı alternatifleri oluşturma hakkı olduğunun vurguladı. Tümtürk, “Fakat Çin’le ilişkiler geliştirilirken Türkiye’nin de kendi soydaşı, kendi dindaşı olan akrabaları olan Doğu Türkistanlılarla ilgili makul ve mantıklı politikalar üretmesi ve Çin’e bu zulüm politikalarından vazgeçtiği takdirde ancak Türkiye Çin ilişkilerinin stratejik boyutta kalıcı hale gelebileceğini söylemesi gerekir” dedi.

DIŞİŞLERİNİN ÇİN’İ DESTEKLEYEN İFADELERİNİ ANIMSATTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavışoğlu’nun Şubat ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “Tek Çin politikasını destekliyoruz” sözlerini hatırlatan Tümtürk, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a gönderme yaptı. Önal’ın Mayıs ayında, Pekin’de Uygur Türkleri için “Çin’in terörist unsurlara karşı mücadelesini destekliyoruz” sözlerini anımsatan Tümtürk, şöyle devam etti:

“Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz, Tek Çin politikasını destekliyoruz, Uygurlardan terörist olursa biz onları cezalandırırız’ sözü, dünyanın en büyük terör devleti olan 1,5 milyarlık Çin’in bugün en modern silahlarla, elinde silah değil demirin bir parçası bile olmayan, hiçbir hukuk ve uluslararası hukuku kullanma yetkisine sahip olmayan mağdur Doğu Türkistanlıları 1,5 milyarlık diktatör Çin, askeri birlikleriyle işgal ederek toplu soykırım yaparken bu terörist olmuyor da işgale uğramış, ‘ben Türküm, Müslümanım ve benim vatanım Türkistan’ diyen ‘ben burada özgür ve bağımsız, insanca yaşamak istiyorum’ diyenler terörist oluyor öyle mi? Böyle bir terör anlayışı olamaz. Türkiye kendi gücüyle, kendi doğrularıyla hakkaniyetli, adaletli olmalı. Zalim kim olursa olsun ona karşı durmalı.”

ÇİN ZULMÜNÜ MEŞRULAŞTIRACAKSANIZ GELMEYİN

Çin’in Türk İslam dünyasında bir öz kütlesi olan Türkiye’yi önemsediğini söyleyen Tümtürk’ün şu ifadeleri dikkat çekti:

“Türkiye bir denge unsuru. Türkiye’nin hakemliği, Doğu Türkistan’da Çin’in uyguladığı soykırımla ilgili açıklaması ya da referansı Çin’i rahatlatacak dünyada da bir algı oluşturacak. O açıdan Türkiye’yi önemsiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin ziyaretinde, Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüşmesinde ‘Türkiye’den bir heyet Sincan, yani Doğu Türkistan’da bir inceleme yaparak buradaki olayları araştırsın’ dediler. Fakat akabinde biz hemen şu açıklamayı yaptık; Sayın Cumhurbaşkanımıza hitaben dedik ki, burada Çin bir operasyon yapıyor. Bütün bu katliamları, 5 milyona yakın zulüm gören soydaşımızın görmüş olduğu işkenceleri örtbas etmek istiyor. Türkiye’den bir heyet gidecekse eğer bunun şartları ve gerekçeleri olmalı. Mutlaka iktidar ve muhalefetten oluşan bir siyasi grup olmalı. BM ve Avrupa Parlamentosundan, insan hakları örgütlerinden de birer temsilci. Yine Doğu Türkistan’da katledilen veya cezaevlerinde ve kamplarda işkence gören mağdur kardeşlerimizin ailelerinden bir ya da iki kişilik bir temsilci olmalı. Çünkü önemli kanaat önderlerimizin bir kısmının bugün hayatta olmadığını biliyoruz, bunların isimlerini vereceğiz ve hayatta olup olmadıkları kontrol edilmeli. Uydu görüntülerine göre yıkılan ibadethanelerimizin yerleri ziyaret edilmeli. Bunların araştırılmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde bir heyet Türkiye’den Çin’e gidecek olursa o zaman bu adaletli bir ziyaret olur. Tarafsız bir ziyaret olur. O zaman ancak Çin’in katliam yapıp yapmadığı anlaşılır. Ama bugün Türkiye, Çin’le ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında bir oldubittiyle bizim de tasvip etmediğimiz bir heyet gönderip de Çin’in bu katliamlarını eğer meşrulaştıracaksa bu heyetin gitmesinden, gitmemesi daha eftaldir ve gitmesinin hiçbir kıymeti yok. Tam aksine bize zarar verir.”

AKP’li gençler torpille işe girdiklerini artık açıkça yazıyorlar

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Almanya’da silahlı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Rot Am See kasabasında silahlı saldırı yaşandı. 6 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından saldırgan yakalandı.

BOLD Reuters’ın Focus Online’a dayandırdığı habere göre İlk belirlemelere göre 6 kişi yaşamını yitirdi. Alman polisi saldırganın yakalandığını duyurdu. Saldırıların sebebinin kişisel ilişki olduğu açıklandı.

Aalen polisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını ve saldırının olduğu yere çok sayıda polis ekibinin görevlendirildiği aktarıldı.

Alman medyasında yer alan haberlerde, saldırının kişisel bir tartışmanın akabinde yaşandığı vurgulandı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD Başkanı Donald Trump, ‘yüzyılın anlaşması’nı açıklayacak

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmesinden bu yana ‘Yüzyılın anlaşması olacak’ diyerek sözünü verdiği ve İsrail – Filistin sorununa kalıcı çözüm getireceğini vadettiği yeni Orta Doğu barış planını birkaç gün içerisinde açıklayacağını söyledi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Orta Doğu’ya barış getirmeyi hedefleyen “Yüzyılın Anlaşması” planını görüşmek üzere İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve muhalefet lideri Benny Gantz’ı Beyaz Saray’a davet etti.

Trump, “Harika bir plan. Filistinliler başta negatif yaklaşabilir ama onlar için de iyi bir plan olduğunu görecekler” diye konuştu.

İSRAİLLİ LİDERLER WASHİNGTON YOLUNDA

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail ziyareti sırasında hem Başbakan Binyamin Netanyahu’yu hem de Netanyahu’nun siyasi rakibi Mavi-Beyaz ittifakının lideri Benny Gantz’ı Beyaz Saray’a davet etmiş, iki siyasi liderin ziyaretinin 28 Ocak Salı günü gerçekleşmesi kararlaştırılmıştı.

Mike Pence, “Başkan Trump, bölgesel meseleler ve kutsal topraklardaki barış olasılığını görüşmek üzere Başbakan Netanyahu’yu Beyaz Saray’a davet etmemi istedi” ifadelerini kullanmıştı.

Pence ayrıca Netanyahu’nun talebi üzerine Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ı da çağırdığını duyurdu.

Pence ile görüşmesinin ardından konuşan Netanyahu ise Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak kabul ettiğini, işgal altındaki Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’nin “İsrail’e ilhakını” tanıdığını hatırlatarak, ülkesinin ABD Başkanı’ndan “daha iyi bir dostu” olmadığını söyledi.

PLAN, ZİYARETTEN ÖNCE AÇIKLANACAK

Gazetecilerin Orta Doğu barış planının ne zaman açıklanacağı yönündeki sorularını yanıtlayan Trump, planın Netanyahu ve Gantz’ın Beyaz Saray ziyaretinden önce kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.

Trump, aylardır üzerinde çalışılan ve geçen yılın sonunda tamamlandığı belirtilen plan için “Gerçekten işe yarayabilecek bir plan” dedi.

ABD Başkanı, Filistinli yetkililerle de heyetler düzeyinde temas halinde olduklarını ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde de yeni görüşmeler olacak” dedi.

Geçen yıl Aralık ayında İsrail’deki siyasi belirsizlik nedeniyle Beyaz Saray’ın planının açıklanma tarihinin ertelendiği ifade edilmişti.

Trump’ın açıklayacağı planın kapsamı ve içeriği konusunda basına sızmış olan fazla bir bilgi bulunmuyor.

PLANIN MİMARI DAMADI KUSHNER

ABD Başkanı Trump, 2016’da göreve geldikten kısa bir süre sonra kızı Ivanka Trump’ın eşi Yahudi asıllı Jared Kushner’i Orta Doğu danışmanı olarak atamış, İsrail – Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek olan bir planın geliştirilmesi için de damadını görevlendirmişti.

Filistin yönetimi ise ABD Başkanı’nın İsrail’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı alarak İsrail – Filistin sorununda tarafını belirlemiş olduğu görüşünde ve açıklanacak barış planı taslağına şüpheyle yaklaşıyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkı lehine hiçbir şey içermediği iddia ediliyor.

Kudüs’te Yahudi yerleşimciler bir camiyi ateşe verdi: İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya girdi

Okumaya devam et

Dünya

AB: Türkiye’ye mülteciler için mali yardım yapılmadığı eleştirileri asılsız

Avrupa Birliği, mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini reddetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Merkel’in ziyareti öncesinde Avrupa Birliği’ni sözlerini yerine getirmemekle eleştirmişti.

BOLD Avrupa Birliği (AB), mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini reddetti. AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi, “Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor” dedi.

AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Zagreb’de yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Türkiye’nin AB’ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisinin “asılsız” olduğunu söyleyen temsilci, “Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor” dedi.

AB-TÜRKİYE MÜLTECİ MUATABAKATI

AB 2016 yılında Avrupa’ya sığınmacı akınının sınırlandırılması için Türkiye ile geri kabul anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım verilmesi kararlaştırılmıştı.

AB 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktarılmasını öngörüyor. Böylece 2020 sonuna dek Türkiye’ye yaklaşık dört milyar euroya yakın mali yardım yapılmış olacak. Paranın geri kalanının ise 2025 yılına kadar ödenmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, “Şu anda 2020’deyiz ve hâlâ ilk 3 milyar euronun tamamı elimize ulaşmış değil” diye konuşmuştu.

Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi Brexit anlaşmasını imzaladı

Okumaya devam et

Popular