Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKP’ye güvenmeyen Uygur Türkleri: Çin zulmünü meşrulaştıracaksanız gelmeyin

Uluslararası arenada Çin lehine açıklama yapan AKP’ye güvenmeyen Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin temsilcisi Seyit Tümtürk uyardı: “Çin zulmünü meşrulaştıracaksanız gelmeyin.”

BOLD – Çin zulmü altında yaşayan Uygur Türklerini temsil eden Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk bölgedeki son gelişmeleri Euronews Türkçe servisinden Mustafa Bağ’a anlattı. Tümtürk, Türkiye’nin tutumu ve Türkiye’nin bölgeye göndereceği inceleme heyetinden beklentilerini canlı yayında anlattı.

TÜRKİYE SES ÇIKARAMAYINCA ZULMÜ ZİRVEYE TAŞIDILAR

Her zaman Doğu Türkistanlıların yanında olan Türkiye halkına müteşekkir olduklarının altını çizen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, şunları söyledi:

“Son dönemlerde (son birkaç yıldır) Türkiye’nin ABD, Batı ve İsrail’le ilişkilerindeki istikrarsızlık, güvensizlik Türkiye’yi Batı’dan uzaklaşarak Doğu’da farklı alternatif arayışına, stratejik ilişkileri farklı mecralarda geliştirme ihtiyacına itti. Çin’i kendisi için dost olarak, stratejik olarak seçen Türkiye’nin bu çıkmazı, sıkışık pozisyonu, uluslararası alandaki bu zor pozisyonu Çin tarafından suistimal edilmekte. Her zaman için Doğu Türkistanlıların hamisi olan Türkiye’yi çaresiz olarak gören Çin, burada maalesef oldubittiyle Türkiye’yi ses çıkaramaz, artık bir şekilde suskun kalmak zorunda diye düşünerek Doğu Türkistan’daki soykırımını zirveye taşımış durumda.”

Tümtürk, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası ilişkilerde farklı alternatifleri oluşturma hakkı olduğunun vurguladı. Tümtürk, “Fakat Çin’le ilişkiler geliştirilirken Türkiye’nin de kendi soydaşı, kendi dindaşı olan akrabaları olan Doğu Türkistanlılarla ilgili makul ve mantıklı politikalar üretmesi ve Çin’e bu zulüm politikalarından vazgeçtiği takdirde ancak Türkiye Çin ilişkilerinin stratejik boyutta kalıcı hale gelebileceğini söylemesi gerekir” dedi.

DIŞİŞLERİNİN ÇİN’İ DESTEKLEYEN İFADELERİNİ ANIMSATTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavışoğlu’nun Şubat ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “Tek Çin politikasını destekliyoruz” sözlerini hatırlatan Tümtürk, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’a gönderme yaptı. Önal’ın Mayıs ayında, Pekin’de Uygur Türkleri için “Çin’in terörist unsurlara karşı mücadelesini destekliyoruz” sözlerini anımsatan Tümtürk, şöyle devam etti:

“Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz, Tek Çin politikasını destekliyoruz, Uygurlardan terörist olursa biz onları cezalandırırız’ sözü, dünyanın en büyük terör devleti olan 1,5 milyarlık Çin’in bugün en modern silahlarla, elinde silah değil demirin bir parçası bile olmayan, hiçbir hukuk ve uluslararası hukuku kullanma yetkisine sahip olmayan mağdur Doğu Türkistanlıları 1,5 milyarlık diktatör Çin, askeri birlikleriyle işgal ederek toplu soykırım yaparken bu terörist olmuyor da işgale uğramış, ‘ben Türküm, Müslümanım ve benim vatanım Türkistan’ diyen ‘ben burada özgür ve bağımsız, insanca yaşamak istiyorum’ diyenler terörist oluyor öyle mi? Böyle bir terör anlayışı olamaz. Türkiye kendi gücüyle, kendi doğrularıyla hakkaniyetli, adaletli olmalı. Zalim kim olursa olsun ona karşı durmalı.”

ÇİN ZULMÜNÜ MEŞRULAŞTIRACAKSANIZ GELMEYİN

Çin’in Türk İslam dünyasında bir öz kütlesi olan Türkiye’yi önemsediğini söyleyen Tümtürk’ün şu ifadeleri dikkat çekti:

“Türkiye bir denge unsuru. Türkiye’nin hakemliği, Doğu Türkistan’da Çin’in uyguladığı soykırımla ilgili açıklaması ya da referansı Çin’i rahatlatacak dünyada da bir algı oluşturacak. O açıdan Türkiye’yi önemsiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin ziyaretinde, Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüşmesinde ‘Türkiye’den bir heyet Sincan, yani Doğu Türkistan’da bir inceleme yaparak buradaki olayları araştırsın’ dediler. Fakat akabinde biz hemen şu açıklamayı yaptık; Sayın Cumhurbaşkanımıza hitaben dedik ki, burada Çin bir operasyon yapıyor. Bütün bu katliamları, 5 milyona yakın zulüm gören soydaşımızın görmüş olduğu işkenceleri örtbas etmek istiyor. Türkiye’den bir heyet gidecekse eğer bunun şartları ve gerekçeleri olmalı. Mutlaka iktidar ve muhalefetten oluşan bir siyasi grup olmalı. BM ve Avrupa Parlamentosundan, insan hakları örgütlerinden de birer temsilci. Yine Doğu Türkistan’da katledilen veya cezaevlerinde ve kamplarda işkence gören mağdur kardeşlerimizin ailelerinden bir ya da iki kişilik bir temsilci olmalı. Çünkü önemli kanaat önderlerimizin bir kısmının bugün hayatta olmadığını biliyoruz, bunların isimlerini vereceğiz ve hayatta olup olmadıkları kontrol edilmeli. Uydu görüntülerine göre yıkılan ibadethanelerimizin yerleri ziyaret edilmeli. Bunların araştırılmasını istiyoruz. Eğer bu şekilde bir heyet Türkiye’den Çin’e gidecek olursa o zaman bu adaletli bir ziyaret olur. Tarafsız bir ziyaret olur. O zaman ancak Çin’in katliam yapıp yapmadığı anlaşılır. Ama bugün Türkiye, Çin’le ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında bir oldubittiyle bizim de tasvip etmediğimiz bir heyet gönderip de Çin’in bu katliamlarını eğer meşrulaştıracaksa bu heyetin gitmesinden, gitmemesi daha eftaldir ve gitmesinin hiçbir kıymeti yok. Tam aksine bize zarar verir.”

AKP’li gençler torpille işe girdiklerini artık açıkça yazıyorlar

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Romanya’dan iyilik ve dostluk mesajları verecek

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verecek.

BOLD – Yarın akşam Türkiye saatiyle 21.00’de IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanacak etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sunacak.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmeyecek. Bir projede Romen öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlatılacak.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirecek. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku katacak.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNACAK

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sunacak. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Dünya

191 yolcusu bulunan Hindistan uçağı inişte düştü

Dubai’den kalkıp Hindistan’ın Calucut Havalimanı’na giden yolcu uçağı iniş sırasında düştü. Hindistan Havayolları’na ait uçakta 191 yolcu bulunduğu öğrenildi.

BOLD – İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın son dakika anonsu ile aktardığı habere göre 191 yolcu taşıyan Hindistan Havayolları’na ait uçak iniş sırasında düştü. Uçağın Dubai’den yola çıktığı ve hedefinin Hindistan Calucut Havalimanı olduğu bildirildi.

YEREL POLİS EN AZ 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Kaza sonrası kabini ortadan ikiye ayrılan uçakta, yerel polisin açıklamasına göre en az 2 kişi hayatını kaybetti, 35 yolcu da yaralandı. Hindistan Havayolları sözcüsü kaza sonrası birkaç yolcunun yaralı kurtulduğunu aktardı.

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Okumaya devam et

Dünya

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması için “Hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Doğu Akdeniz’de görevine yeniden başladığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması için, “Bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Yunanistan’ın imzaladığı MEB anlaşmasının kapsadığı alan, Türkiye’nin Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları ile çakışıyor.

Mısır ile Yunanistan, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının ‘‘yasa dışı’’ olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürmüştü.

“LİBYA’YLA ANLAŞMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’nin çalışmaya devam edeceğini belirterek, “Biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” diye konuştu.

SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Türkiye, geçen ay Yunanistan’a ait Meis adasının güneyi ve doğusu için denizcilere bir uyarı (NAVTEX) yayınlamış, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bu bölgede araştırma yapacağını belirtmişti.

Yunanistan ise NAVTEX ilan edilen bölgenin kendi yetki alanında olduğunu belirtmişti. Türkiye ile Yunanistan deniz kuvvetleri, Yunanistan’a ait Meis adası çevresinde karşı karşıya gelmiş ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in devreye girmesiyle bir çatışma son anda önlenmişti.

Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e, sondaj çalışmalarına belirli bir süre için ara verileceği konusundasöz verdiği basına yansımıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerin tutulmadığını belirterek Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları çerçevesinde çalışmalarına yeniden başladığını açıkladı.

Erdoğan, “Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. ‘İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ dedi. Ben de Şansölye Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan’dan onların kendi gerek Dışişleri Bakanı gerekse danışmanları, benim danışmanım, Dışişleri Bakanım Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında üçlü görüşmeler başlattılar. Bu sözde de durmayınca, şimdi ne olacak? Şimde de biz hemen sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar ve aynı durumu da tabii Sayın Merkel’e dedik ki, bak sözünde durmadılar, biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir”

Okumaya devam et

Popular