Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Arınç’tan partideki çözülmelere karşı yeni ittifak önerisi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AKP’deki çözülmelere karşı yeni ittifaklar kurulması gerektiğini belirtti. Adres olarak ise alevi kesimini gösterdi.

BOLD – Arınç, yeni parti kurmaları gündemde olan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdi. Bunun bir hata olacağını ileri süren Arınç, Erkan Mumcu, İdris Naim Şahin ve Abdüllatif Şener örneğini verdi. Ancak o partiler kuruluğunda AKP’nin çok güçlü zamanları oluğunu belirterek, “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var” dedi.

MUHALİF SESLERE DE HAYAT HAKKI VERECEKSİN

AKP Malatya İl Başkanlığında konuşan Bülent Arınç, partideki ayrılıklara müsaade etmeyeceklerini söyledi. Arınç, “Bunun içerisinde muhalif sesler olabilir mi, olur ama bu ayrılığa dönüşmemeli. Muhalif seslere de hayat imkanı vereceksin kardeşim, eleştiri olacak. Eleştiri bir şeyin olmazsa olmazıdır, yemeğin tuzu ve lezzetidir. Ben parti grubunda konuşurken, Bakanlar Kurulunda (eleştiri) yaparım ama dışarıda yapmam, yapmamaya çalışırım” ifadelerini kullandı.

YENİ PARTİLERİN TEK ZARARI AKP’YE OLUR

Geçmişte AKP’den ayrılarak kurulan partilerin üfürük gibi gittiklerini beliren Arınç, şunları dile getirdi: “Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var. Bunları tekrar toplamamız lazım. Birilerinin yol göstermesiyle, onların sözlerine bakarak, karşımıza çıkıp parti kurarlarsa millet onları affetmez. Hiçbir şey bize zarar vermez. Bu partiler kurulursa tek zararı AK Parti’ye olur. Bizden 3-5 alsalar maalesef sistem o hale geldi, bizden yarım da alsalar.”

ALEVİLERİ BAŞKA SİYASETÇİLERİN ELİNE TERK ETTİK

Bülent Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Ben Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Alevi kardeşlerimiz, bu ülkenin bir varlığıdır. Bizim onlarla iftihar etmemiz lazım. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Onları başka siyasetçilerin eline terk ettik. Ben azlığında çokluğunda değilim, bir Alevi’nin bize oy vermesi çok önemli çünkü önümüzdeki seçimlerde bizim Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var. Biz Alevileri kendimizden görüyoruz” diye konuştu.

“Türk milliyetçiliği üstüne kurulu ‘derin devlet’ Erdoğan’ı esir aldı, istediğini yaptırıyor”

Politika

Turizm Bakanı rakip firmaları iflasa sürüklemiş

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketinin rakiplerini iflasa sürüklediği iddia edildi. Konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

BOLD – CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, halen turizm sektörünün lider firmalarından birisinin sahibi olması sebebiyle, sektörde yaşanan iflasları ve tepkileri Meclis gündemine getirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Budak, sektörde geniş düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, aynı zamanda turizm sektöründe hakim durumda bulunmasının, rekabet kurallarına, siyasi ve ticari etiğe uygun olmadığını söyledi.

RAKİPLER İŞ YAPAMAZ HALE GELDİ

Bakanın halen tek sahibi olduğu seyahat acentesinin, sektörün en büyüğü olduğunun altını çizen Budak, “Bu şirketin otellerle yaptığı anlaşmalar yüzünden, diğer acenteler iş yapamamaktan şikayetçi oluyor. Şimdi sen bir sektörün en önemli oyuncusu olacaksın, diğer tarafta sektörle ilgili temel ve kritik kararların alındığı en üst makamda bulunacaksın. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olamaz” dedi.

ŞİKAYET ETMEKTEN ÇEKİNİYORLAR

Mehmet Nuri Ersoy’un rekabet hukuku kapsamında, hakim durumu kötüye kullandığına da vurgu yapan Budak, “Bakanın şirketleri yüzünden sektörde iş yapamayan diğer oyuncular, bu konuyu doğrudan şikayet etmekten bile çekiniyorlar. Turizm sektörü tamamen sindirilmiş durumda. Normal şartlarda başvuru olmasa bile Rekabet Kurulunun acilen devreye girerek re’sen soruşturma başlatması gerekir. Burada açıkça hakim durumun kötüye kullanılması söz konusudur” dedi.

KAPANAN ACENTE SAYISI AÇIKLANSIN

Budak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

“Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, sahip olduğu ve turizm sektöründe hakim durumda bulunan şirketlerin, emsallerine göre daha avantajlı faaliyet gösterdiğine ilişkin iddialar doğru mudur? Oteller ile en fazla tek yetkililik anlaşması imzalayan şirketin Kültür ve Turizm Bakanı’na ait olması bir tesadüf müdür? Bazı otel sahiplerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığındaki işlerini daha kolay yürütebilmek için, önergemize konu şirketle “tek yetkillik” anlaşması imzaladıkları iddiaları doğru mudur? Mehmet Nuri Ersoy’un Turizm Bakanı olarak göreve başladığı 2018 yılı Temmuz ayından bu yana ülkemizde kapanan turizm acentesi sayısı nedir?”

“Hastalar ile çocuklu kadınlara infaz indirimi geliyor, KHK’lılar geri dönüyor”

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ın Pınarhisar’dan avukatı da istifa kararı aldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevinde kaldığı dönemde avukatlığını yapan, AKP eski Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan’ın partisinden istifa edeceği öğrenildi.

BOLD – Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından AKP’de sular durulmuyor. Bir dönem Erdoğan’ın, avukatlığını yapan AKP eski Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan “Düzelmeyi bırakın, daha da kötüye gitmeye başladı. Gelinen noktada ekonomi ortada” diyerek istifa kararı aldı.

EN TEPEDEN AŞAĞIYA KADAR METAL YORGUNLUĞU VAR

Ahmet Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği belirtilen Gürşan, “Ben de ayrılacağım. Sadece teşkilatlar anlamında değil, en tepeden aşağıya kadar mental yorgunluğu var” dedi. AKP eski Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan AKP içinde Refah Partisi kökenli isimlerden biri.

REFAH PARTİSİ İL BAŞKANLIĞI YAPMIŞTI

1994 yılında Tayyip Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu seçimde Gürşan da Refah Partisi Pınarhisar Belediye Başkan adayı idi. Erdoğan ile tanışıklığı ise daha eski. Avukat Şenol Gürşan daha sonraki yıllarda Refah Partisi İl başkanlığı yaptı. Hatta Refah Partisi kapanınca açılan ‘Kayıp Trilyon’ davasında mahkum oldu ve 2004 yılında cezaevinde kaldı.

CEZAEVİNE GELİP GİDENLERİ ORGANİZE EDİYORDU

Gürşan’ın yolu Erdoğan ile 1999’da şiir yüzünden cezaevine girdiğinde yeniden kesişti.O dönemde Erdoğan için 4 ay kalacak cezaevi aranırken Şenol Gürşan’ın da ısrarıyla Pınarhisar seçilmişti. 4 ay Erdoğan’a en yakın isim olan Gürşan avukatlığını da üstlendi. Cezaevine gelen gidenleri organize eden Şenol Gürşan Emine Erdoğan’ı da misafir etti.

EMİNE ERDOĞAN’A DA YAKIN BİR İSİM

2007’de milletkevili adayı olduğunda YSK kayıp trilyon davası sebebiyle Şenol Gürşan’ın adaylığını reddetti. Kanun değişikliği ile 2011’de milletvekili olan Gürşan Emine Hanıma da yakın bir isim. Hatta milletvekili olmasında Emine Hanım’ın da etkili olduğu söyleniyor.

AKP’de aktif görevde olan kadrolardan ilk toplu istifa Sultanbeyli’den geldi

Okumaya devam et

Politika

“Hastalar ile çocuklu kadınlara infaz indirimi geliyor, KHK’lılar geri dönüyor”

Af tartışmaları sürerken, hasta tutuklular ile çocuklu kadınların denetimli serbestlik sürelerinin uzatılacağı, bu şekilde infaz indiriminden yararlanarak erken tahliyelerinin önünün açılacağı belirtildi.

BOLD – Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya, MHP’nin şartlı ceza indirimi ile ilgili teklifinin hazırlayıcılarından Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ile konuştu. Yıldız, “Anladığım kadarıyla Adalet Bakanlığının hazırlığı bizim talebimizin biraz ötesinde” dedi.

MAHKUM LEHİNE DÜZENLEME YAPILACAK

Sarıkaya, “Çocuklu kadınlar, yaşlılar, hastaların denetimli serbestlikle salıverilme sürelerinde düzenlemeye gidilecek. Örneğin daha önce cezasının bitimine üç yıl kalan hasta yaşlılar ile iki yıl kalan çocuklu annelerin denetimli serbestlikle salıverilmeleri de mümkündü. Tutukluluk ile birlikte bu sürelerde de mahkum lehine düzenlemeye gidileceği ve tahliye için gerekli cezanın bitimine kalan sürenin uzatılmasının beklendiği ifade ediliyor” ifadelerini kullandı.

DENETİMLİ SERBESTLİK KONUSUNDA DÜZENLEME

Yıldız’ın izlenimine göre bakanlık, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un “Denetimli Serbestlik” başlığı altındaki 105 ve 107. maddelerinde düzenlemeye gidecek. Haziran 2018’de çıkarılan 671 Sayılı KHK ile 1 Temmuz 2016’dan önce işlenen suçlarda denetimli serbestlik süresi iki yıl olarak belirlemişti.

CEZASININ YARISINI ÇEKEN SERBEST KALMIŞTI

Sarıkaya yazısında şunları dile getirdi: “Süreli hapis cezasına mahkum olanların cezalarının yarısını (1/2) infaz kurumlarında çektikleri takdirde koşullu salıverilme hükmünden yararlandırdı. Ancak, kasten adam öldürme, altsoy-üstsoy, eşe ve kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten işlenen suçlar ile cinsel dokunulmazlığa, özel hayata ve hayatın gizliliğine, devletin güvenliğine, Anayasal düzene, milli savunmaya karşı suçlar ile Terörle Mücadele, Örgütlü Suçların da arasında bulunduğu bazı suçları kapsam dışı bıraktı.”

GEÇİCİ DÜZENLEME KALICI HALE GETİRİLİYOR

Sarıkaya, bakanlığın bu kez de aynı kapsamda kalarak, geçen yıl geçici olarak getirdiği düzenlemeyi, bu kez kanun ile kalıcı hale getirmesi beklendiğini belirtti. “Yani bu kapsam dışında kalanlar, eğer cezalarının yarısını infaz kurumlarında geçirdiyse şartlı tahliyeden yararlanacak” dedi.

2004 ÖNCESİNE DÖNÜLMÜŞ OLACAK

Sarıkaya, düzenlemenin detaylarına ilişkin şunları dile getirdi: “Bu oran mevcut kanunda üçte iki oranında uygulanıyordu. Bakanlık düzenlemeyi bu şekliyle getirirse 2004’ten önceki döneme dönülmüş olunacak. Çünkü İnfaz Kanunu’nda yapılan düzenleme ile cezaevinde kalma süresi yüzde 50’den (1/2), yüzde 66’ya (2/3) yükseltilmişti. Böylece daha önce 10 yıl kesinleşmiş cezası bulunan bir mahkum 6,5 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye hakkını elde ederken, düzenleme ile bu süre 5 yıla inecek; 1,5 yıl erken tahliye olacak.”

TUTUKLULUK SÜRESİNE DÜZENLEME

Sarıkaya yazısında, “Bakanlık da hazırladığı Yargı Reformu paketinde tutukluluk sürelerini de AB kuralları kapsamında düzenleyeceğini duyurmuştu. Mevcut uygulamada tutukluluk süreleri Asliye Ceza’nın kapsamına giren suçlarda bir yıl, Ağır Ceza’nın kapsamına giren suçlarda iki yıl, terör suçlarında ise beş yıl olarak uygulanıyordu. Geçen yıl KHK ile yapılan düzenlemede de bu süre iki yılla sınırlandırılmıştı” ifadelerini kullandı.

2 YIL İLE SINIRLANDIRILACAK

Sarıkaya’nın aktardığına göre, bu kez de bir standarda bağlanıp, uzun tutukluluğun sona erdirilmesi hedefleniyor. Öngörülen süre AB uygulamalarında da ve AİHM kararlarında da baz alınarak iki yıl olması. Böylece tutukluluğun ceza olmaktan çıkarılması amaçlanıyor.

HAKKINDA TAHKİKAT OLMAYAN KHK’LI İŞE DÖNECEK

Bakanlığın çalışmalarından biri de KHK ile ihraç edilip, yargıda suçsuzluğunu kanıtlayanların işe dönüşüne yönelik düzenleme olduğunu söyleyen Sarıkaya, “Bu konuda tam bir netlik olmamakla birlikte, eğer haklarında herhangi bir takibat söz konusu değilse, kamunun belirleyeceği yerlerde yeniden işe başlamaları öngörülüyor” diye yazdı.

AKP’li Bostancı: Cezaevlerinde sayı 300 bine ulaştı, infaz değişikliği için mutabakat arıyoruz

Okumaya devam et

Popular