Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevi yönetimi beyin kanaması riski bulunan hastayı MR randevusuna göndermedi

İstanbul Silivri Cezaevinde böbrek ve beyin anevrizması hastası hükümlü MR randevusuna cezaevi yönetimi tarafından gönderilmedi. Avukatı, böbrek nakli olan müvekkilinin düzenli doktor muayenesinin de aksatıldığını belirterek “Hayati tehlikesi var” dedi.

BOLD Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sağlık kurumlarına erişiminin keyfi olarak engellendiği haberlerine yenisi eklendi. Silivri Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan 50 yaşındaki böbrek ve beyin anevrizması hastası Yasemin Karadağ, beyin kanaması riskine karşı kendisine 6 Ağustos’ta verilen MR randevusuna, cezaevi yönetimi tarafından gönderilmedi. Cumhuriyet’e açıklama yapan Karadağ’ın avukatı Fatih Gökçe, müvekkilinin tedavi olma ve sağlık hakkının açıkça engellendiğini belirterek “Yasemin Karadağ’ın, her an beyin kanaması geçirip hayati tehlikeye girmesi hali söz konusudur” dedi.

CEZAEVİNDE HASTALANDI

Tutuklu kaldığı dönemde hapishane koşulları nedeniyle böbreklerinde sorun oluşan ve böbrek nakli yapılan Karadağ, İzmit’te bulunan hastanelerin tedavide yeterli olmaması nedeniyle Silivri 9 No’lu hapishaneye sevk edilmişti. Müvekkilinin 3 ayda bir düzenli doktor muayenesinin aksatıldığını belirten avukat Gökçe süreci şöyle anlattı:

DOKTOR UYARDI

“Karadağ kafasında ve kollarında uyuşma olduğu için doktora gitmiştir. Beyin damarlarında ciddi sorun olabilir diyerek doktor tarafından 6 Ağustos tarihine MR ve beyin tomografisi çekilmesi için gün verilmiştir. Hatta muayeneyi yapan doktor tarafından; dikkatli olunması, kafada ve kollarda uyuşmanın tekrarlaması ya da en ufak bir baygınlık geçirilmesi halinde derhal hastaneye sevk edilmesi hususu müvekkile ve hapishane görevlilerine defaatle söylenmiştir. Ancak Silivri Hapishanesi İdaresi müvekkilin sağlık sorunlarını ve yakın zaman öncesinde ortaya çıkan beyin kanaması geçirip, bunun sonucunda hayati tehlikeye sokacak bir duruma girme ihtimali bulunduğunu bilmesine rağmen, müvekkilin 6 Ağustos günü çekilecek MR ve beyin tomografisi randevusuna götürmemiş, müvekkil bu kadar acil bir duruma rağmen neden götürülmediğini sorduğunda somut bir gerekçe sunmaksızın, kendisinden değil müvekkilin hastaneye nakil götürecek olan jandarmadan kaynaklı olarak müvekkili hastaneye götürülmeyeceğini söylemiştir.”

AVUKAT: İHMALİN SORUMLUSU SİLİVRİ JANDARMASI

Hapishane idaresinin bu tavrının açıkça keyfi bir uygulama olduğunu vurgulayan Gökçe, “Müvekkilin sağlık hakkının engellenmesi sonucunda oluşabilecek tüm ihtimallerin sorumlusu Silivri 9 No’lu Hapishane İdaresi ve Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampus Jandarma Komutanlığı’dır. Hapishane koşulları ve idarenin bu uygulamaları sonucunda müvekkilin hapishane koşullarında durumu gün geçtikçe daha da kötüye gitmektedir. Bu nedenle müvekkilin tedavisinin yapılması ve iyileşmesinin sağlanabilmesi için derhal tahliye edilmesi gerekmektedir” dedi.

Kanserli hücreleri onaran ilacı bulan Prof. Oğuz Aslan Özen cezaevinde ölüme sürükleniyor

Gündem

İdlib oturumu için CHP ‘yarın’ AKP ise ‘salı’ dedi

İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırı sonrası CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisinde yarın kapalı oturum yapılması teklifine AKP Meclis Grubu, “Salı” diye yanıt verdi. Kapalı oturumda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Meclisi bilgilendirecek.

BOLD – CHP, İdlib’teki saldırı sondası Türkiye Büyük Millet Meclisini 29 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 14.00’te olağanüstü toplantıya çağırdı. AKP ise toplantının Salı günü yapılması için teklif vereceklerini açıkladı.

AKAR MECLİS’İ BİLGİLENDİRECEK

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırı sonrası Salı günü kapalı oturum yapılması için teklifte bulunacaklarını söyledi. Bostancı, İdlib’de gerçekleştirilen 33 askerimizin şehit olduğu saldırı ile ilgili, “Salı günü kapalı oturum yapılması ve Milli Savunma Bakanının Meclisi bilgilendirmesini teklif edeceğiz” dedi.

CHP’NİN TOPLANTI TALEBİ İSE YARIN 14.00

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise İdlib’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere; Meclis’in yarın saat 14.00’te olağanüstü toplantıya çağrılmasına yönelik partisinin talebini TBMM Başkanlığına sundu. Özel, “Bugünün gündemi, Meclis’in bir an önce zaman kaybetmeksizin toplanmasıdır. ‘İçtüzük bize 7 günlük süre veriyor, Salı günü zaten toplanacağız’ yaklaşımını doğru bulmuyoruz” dedi.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Okumaya devam et

Gündem

Türk tır şoförleri koronavirüsün yayıldığı İran’da mahsur kaldı

Türkmenistan koronavirüs nedeniyle İran’la olan sınır kapılarını kapattı. Türkiye’den Türkmenistan’a taşımacılık yapan bine yakın tır şoförü sınır kapısında mahsur kaldı. 10 gündür kapının açılmasını bekleyen şoförler yardım istiyor.

BOLD – Türkmenistan koronavirüsten dolayı kapılarını kapattı. Lütfabad Sınır Kapısı’nda bine yakın tır şoförü, 10 gündür kapıların açılmasını bekliyor. Şoförler, taşıdıkları malların bozulmasından ve İran’da kendilerine virüs bulaşmasından endişe ediyor.

ŞOFÖRLERLE İLGİLENEN YOK

Şoförlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, koronavirüs nedeniyle Türkmenistan’ın sınır kapılarını kapattığını hatırlatarak, “Türkmenistan’a gıda, yük taşıyan şoförlerimiz de Lütfabad Sınır Kapısı’nda mahsur kaldı. Bine yakın şoförümüz, vatandaşımız İran sınırında bekletiliyor, bu insanlarla ilgilenen yok. Ne “Geri dönün.” deniliyor ne “Şu kadar zamanda Türkmenistan’a giriş yapacaksınız.” deniliyor” dedi.

VİRÜSE KARŞI AÇIK HEDEFLER

Koronavirüsün yayıldığı bir ülkenin sınırında Türk TIR şoförlerinin sıkışıp kaldığını belirten Güzelmansur, “Bu insanlar için gerekli sağlık tedbirleri alınmıyor. Şoförlerimizin yiyecekleri azalmış, mahsur kaldıkları nokta hijyenik değil; maskeleri yok, virüse karşı âdeta açık hedef olarak bekletiliyorlar. Durum bu kadar vahim, bu kadar içler acısı ama ilgilenen kimse yok” dedi.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Sultan Abdülhamid Han Hastanesinde (eski GATA) bir kat koronavirüslü hastalar için boşaltıldı. Teşhis konulan iki hastanın geldiği belirtiliyor.

BOLD – Üsküdar’daki Sultan Abdülhamid Han Hastanesi’nde bir kat koronavirüslü iki hasta nedeniyle boşaltıldı. Hastaların getirildiği acil servis temizlemeye alınırken, giriş de yasaklandı.

İki hastaya ilk teşhis olarak koronavirüs konulurken, bir kat boşaltıldı. Şu an olayın duyurulmamaya çalışıldığı öğrenildi.

Hastanede görevli personelin Korona Servisi olarak adlandırılan katta görev almak istemediği yönünde bilgiler de geliyor…

Ayrıntılar geliyor…

Okumaya devam et

Popular