Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kayyım gerginliği giderek tırmanıyor

HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasının ardından bölgede yaşanan gerginlik giderek artıyor. Diyarbakır’da eylemler sürerken, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli Van’a sokulmuyor. İzmir’de ise avukatlara gözaltı var.

BOLD – Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına tepkiler sürüyor. Diyarbakır’da sokak eylemleri devam ediyor. Milletvekilleri ve HDP polis ablukasında eylemlerine devam ediyor.

POLİS TOMALARLA ABLUKAYA ALDI

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde toplanan HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, yüzlerce polis ve TOMA’larla ablukaya alındı. Açıklamaya katılan yurttaşlardan sık sık “Amed bizim irademizdir” sloganları attı. Açıklamaya, TİP Genel Başkan Yadımcısı Barış Atay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin görevdene alınan Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt partilileri temsilcileri ve HDP milletvekilleri katıldı.

SALDIRIYI DİRENEREK PÜSKÜRTECEĞİZ

MA’nın haberine göre, Diyarbakır’da kayyum atamalarını protesto eden milletvekilleri, Kürt partileri temsilcileri ve yurttaşlar, açıklamadan sonra oturma eylemine geçti. HDP’li vekil Hişyar Özsoy, “İşgali reddediyoruz” derken, TİP’li vekil Barış Atay ise, “Saldırıyı direnerek püskürteceğiz” dedi.

SEZAİ TEMELLİ VAN’A SOKULMUYOR

Kayyım atanan Van’a doğru yola çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün içinde bulunduğu araçlar, Tatvan’da polis noktasında bekletiliyor. Van’da da Temelli ve Öztürk’ü karşılayacak partililerin de geçişlerine izin verilmiyor.

BİLİNÇLİ OLARAK BEKLETİLİYORUZ

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, saatlerdir bilinçli olarak oluşturulan araç kuyruğunda bekletildiklerini söyleyerek, “Bilinçli olarak yolun iki tarafı kesilerek uzun araç kuyrukları oluşturuldu. Biz de şuan kuyrukta bekliyoruz. Yolun iki şeridi de tıkalı olduğu için hiçbir yerden geçiş yapamıyoruz” dedi.

AVUKATLARA POLİS TARAFINDAN DARP VE GÖZALTI

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atama kararını protesto etmek amacıyla İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Eyleme izin vermeyen polis, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Ardından avukatlara sert müdahalede bulunan polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

4 MUHTARIN YERİNE DE KAYYIM ATANDI

Öte yandan Batman Valiliği, 3 mahalle muhtarı ve 1 köy muhtarını görevden alarak yerlerine kayyum atadı. Batman’da Çay, Korik ve Bağlar mahalle muhtarları ile Kösetarla köyü muhtarları, hakların açılan davalar ve soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alındı. Görevden alınan muhtarların yerlerine Batman Valiliğince kayyum atandı.

Görevden uzaklaştırmalar ilçe belediyelerine de sıçradı

Gündem

Klasik bozulmadı; Elazığ depremiyle ilgili paylaşım yapan 50 kişiye sosyal medya operasyonu

Türkiye’de her büyük olaydan sonra hükumeti eleştiren paylaşımlara yapılan operasyon Elazığ depreminde de tekrarlandı. 6.8’lik deprem sonrası sosyal medyada paylaşım yapan 50 kişi hakkında ‘devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

BOLD – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası sosyal medyada provokatif paylaşım yaptığı iddia edilen 50 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca depremin ardından sosyal medyada provokatif paylaşımlar yaptığı iddia edilen, farklı yerlerden çekilen fotoğrafları yayımlayarak, algı oluşturmaya çalıştığı ileri sürülen kişiler takibe alındı. Bu kapsamda tespit edilen 50 kişi hakkında; “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldı.

Provokatif paylaşımda bulunduğu iddia edilen kişilerin yer tespiti yapılmasının ardından gözaltı işleminin yapılacağı öğrenildi.

Yeni Türkiye: Halk “Elazığ Kürt mü?” diye sorar; devlet HDP’linin yardımını kente sokmaz

Okumaya devam et

Gündem

Çin’den dönen Türk iş adamı ‘Corona Virüsü’ şüphesiyle hastaneye karantinayla getirildi

Çin’den 10 gün önce dönen, 30 yaşındaki K.Ü., yüksek ateş şikayetiyle gitti özel bir hastaneden, Tepecik Devlet Hastanesine sevk edilerek karantinaya alındı.

BOLD- İş için gittiği Çin’den 10 gün önce dönen K.Ü., dün gece yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Hasta corona virüsü taşıyıcısı olabileceği şüphesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sağlık ekipleri, özel sedyede taşıdıkları K.Ü.’yü hastaneye getirirken özel kıyafet giydi. Tüm hasta ve hasta yakınlarına maske dağıtılırken, K.Ü., tek kişilik odaya alındı.

K.Ü’nün yapılan ilk tetkiklerinde virüse rastlanmadığı öğrenildi. İzmir Sağlık Müdürlüğü de, gerekli numunelerin hastadan alınarak, referans laboratuvarına gönderildiğini açıkladı.

ÇİN SEYAHATİ YÜZÜNDEN TEDBİRLER UYGULANDI

İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, K.Ü.’nün Önlem amacıyla tek kişilik odada gözlem ve tedavi altına alındığı belirtilerek, ”Hastanın 10 gün önce Çin’e iş seyahati yaptığı belirlendiğinden n-CoV hastalığı yönünden değerlendirilmesine karar verilmiştir. Hastanın, hastalığın görüldüğü Wuhan kentine 600 kilometre uzaklıktaki bir şehirde bulunduğu, bu şehirde n-CoV hastalığının görülmediği tespit edilmiştir. Hastanın yapılan muayenesinde ateş tespit edilmemiş, solunum sıkıntısı bulgusuna rastlanmamıştır” denildi.

ŞUANA KADAR 80 KİŞİ ÖLDÜ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve burun akıntısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtileri olan ‘Corona Virüsü’ şu ana kadar, Çin’de 80 kişinin ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı olan hastalığın dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla, geçen ay bir dizi çalışma başlattı.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye: Halk “Elazığ Kürt mü?” diye sorar; devlet HDP’linin yardımını kente sokmaz

Elazığ depreminden sonra halk, Google’da “Elazığ Kürt mü?” diye arama yaptı en çok. Devlet ise HDP’li belediyelerin yardımını Elazığ’a sokmadı.

BOLD  – Depremden sonra Elazığ’a yardım için seferber olanlar arasında HDP’li belediyeler de vardı. Ancak Elazığ Valiliği, HDP’li Ergani Belediyesi’nin depremzedelere gönderdiği 2 kamyon yardım malzemesinin kente girişine izin vermeyerek, geri gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği 2 kamyon yardım kent girişinde polis tarafından durdurularak geri çevrildi. Ergani’den yola çıkan ve içinde gıda, çocuk bezi, kadın pedi, el feneri, ekmek, su gibi birçok malzemenin olduğu yardım kolileri, Elazığ Valisi’nin emriyle kente sokulmadı. Valiliği’nin talimatı doğrultusunda kamyonları kente alamayacaklarını kaydeden polisler, AFAD ekiplerinin yardımları dışında yardım kabul edilemeyeceğini söyledi.

Belediyenin hazırladığı 2 kamyon yardım malzemesi Elazığ’dan Ergani’ye doğru polis eşliğinde geri gönderildi.

ELAZIĞ KÜRT MÜ?

Elazığ ‘da yaşanan deprem sonrası google üzerinde “Elazığ kürt mü türk mü?” sorusu arama trendlerine girdi.

Google ‘da trend olan arama:

Bu aramanın yapılması büyük ayrımcılık olarak nitelendi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Acıların dili, dini, ırkı olmadığını” söyledi:

”Elazığ’da ki depremden sonra Google’da en çok aranan ‘Elazığ Kürt’mü sözcüğü olmuş. Herkes şunu iyi bilsin ki Türküyle, Kürdüyle, Ermeni Süryanisiyle, Lazı, Arabı, Çerkez’iyle bir bütünüz.”

İktidar partisi AKP ise HDP’li belediyelerin yardımlarını Elazığ’a sokmayarak bu söyleme destek vermekle suçlanıyor.

 

Okumaya devam et

Popular