Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktasına Suriye kuşatması

İdlib’de Rusya’nın desteğindeki Suriye Ordusu’nun ilerlemesi bölgedeki dengeleri değiştirdi. Rusya ile Eylül 2018’de yapılan mutabakat çerçevesinde kurulan Türkiye’nin askeri gözlem noktaları da sıkıntıya girdi.

BOLD – İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun’u almak için Rusya desteğinde saldırılarını sürdüren Suriye Ordusu, Han Şeyhun’un etrafına tamamen ele geçirdi.

TAMAMEN ELE GEÇİRDİ

Han Şeyhun kenti ve çevresindeki kasabalar Suriye Ordusu’nun kuşatması altına girdi. Bu arada Han Şeyhun yakınlarındaki Morek kasabası civarında bulunan Türkiye’nin 9 numaralı askeri gözlem noktasının etrafı da tamamen Suriye Ordusu kontrolüne girmiş oldu.

BBC Suriye yapımcılarından Riam Dalati, Suriye Ordusu’nun Morek’teki 9 numaralı gözlem noktasının etrafına bir koruma çemberi oluşturduğunu belirtti.

Dalati, Rusya’nın da 9 numaralı gözlem noktasında bulunan askeri birliği İdlib bölgesi dışına Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” operasyonu bölgesine taşıma ve Suriye Ordusu’nun kontrolündeki bölgeden geçerken Türk birliğine eskortluk yapma teklifinde bulunduğunu yazdı.

YENİ GÖZLEM NOKTASI

Türkiye’nin 9 numaralı gözlem noktasının Suriye Ordusu tarafından çevrelenmesinin ardından Türkiye’nin Han Şeyhun’un kuzeyine yeni bir kontrol noktası inşa etmeye başladığı belirtildi.

Bölgeyi yakından takip eden Levent Kemal, Pazartesi günü İdlib’e giriş yapan TSK’ya ait askeri konvoyun Han Şeyhun kuzeyindeki Hiş ile Maarat Hitat arasında yeni bir nokta inşa etmeye başladığını belirtti.

ÇEVRESİNİ BOMBALADI

Bu arada muhalif kaynaklar, Suriye ordusunun TSK’nın 8 numaralı gözlem noktası yakınlarını bombaladığını duyurdu.

Suriye Ordusu’na ait savaş uçaklarının Sirman’da TSK’ya ait gözlem noktasının yakınına hava saldırısı düzenlediği ve ağır makineli tüfeklerle taciz ateşinde bulunduğu ifade edildi.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan 2 Türk güvenlik kaynağı da İdlib’deki bir askeri gözlem noktasına Suriye Ordusu tarafından saldırı düzenlendiğini doğruladı. Saldırıda ölen ya da yaralanan Türk askeri olmadığı belirtildi.

TÜRK F-16’LARINI ENGELLEDİ

Bazı haber siteleri de İdlib üzerinde uçan Türk F-16’larının Suriye uçaklarına koruma sağlayan Rusya’ya ait Su-35 savaş uçakları tarafından engellendiğini ve bölgeden uzaklaştırdığını iddia etti.

İNSANİ KORİDOR AÇTI

Suriye Dışişleri Bakanlığı, kuşatma altındaki Han Şeyhun kentinin güneyindeki Suran köyünden sivillerin bölgeyi terk etmesi için “insani koridor” açıldığını duyurdu.

KAPANMAYACAK, TAŞINMAYACAK!

Türkiye ise çevresi tamamen Suriye Ordusu tarafından ele geçirilen Morek’teki 9 numaralı gözlem noktasının taşınmayacağını ve kapatılmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “9. gözlem noktasının kapatılması, başka noktaya kaydırılması söz konusu değil. Tümü bulundukları yerde faaliyet göstermeye devam edecek” dedi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 9 numaralı gözlem noktasının taşınmayacağını vurgulamıştı.

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib konusunu önümüzdeki günlerde telefonda görüşeceğini belirtti.

Kalın, “İdlib konusunda tepkilerimizi Rus tarafına ilettik. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi olacak” diye konuştu.

Kalın, 16 Eylül’de Ankara’da Rusya ve İran’ın katılımıyla üçlü zirve gerçekleştirileceğini de kaydetti.

Türkiye ve Rusya, ABD yaptırımlarına karşı ortak toplantı yaptı: Belgeler Moskova’da çöpten çıktı

Dünya

Koronavirüsün hızla bulaşan yeni mutasyonu daha ölümcül çıktı

Aralık ayında İngiltere’de görülen ve en az 60 ülkeye yayılan koronavirüsün yeni mutasyonunun yüzde 30 daha ölümcül olduğu açıklandı. İngiltere Başbakanı Johnson, mutasyona uğramış koronavirüs türünün sağlık sistemi üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

BOLD – İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüsün (Kovid-19) yeni mutasyonunun bir öncekinden daha ölümcül olduğunu açıkladı. Yeni mutasyonun yüzde 30 daha ölümcül olduğu değerlendiriliyor.

HIZLA YAYILAN VİRÜS DAHA DA ÖLÜMCÜL

İngiltere’de Aralık ayında ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olduğu ifade edilen koronavirüsün yeni mutasyonunun daha da ölümcül olduğu ifade edildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, “Bugün, yeni varyantın yayılma hızının daha fazla olduğunun yanı sıra, daha ölümcül olduğunun da bilgisini aldık. Büyük ölçüde bu yeni varyantın etkisi, NHS’nin yoğun baskı altında olduğu anlamına geliyor” dedi.

SAĞLIK SİSTEMİNİ TIKADI

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Johnson ülkenin sağlık sisteminin yaşadığı büyük baskının nedeninin yeni mutasyon yüzünden olduğunu söyledi. Yeni virüs tehditlerine karşı hükumete danışmanlık yapan bir kurum tarafından yapılan sunumda, ortaya konulan verilerin farklı bilim insanları tarafından değerlendirmeye alındığı da kaydedildi. Yeni mutasyon ile öncesindeki verilerin matematiksel olarak karşılaştırılması ile elde edilen verilere göre, yeni mutasyonun yüzde 30 daha ölümcül olduğu değerlendirildi.

EN AZ 60 ÜLKEYE YAYILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olduğu düşünülen koronavirüs varyantının en az 60 ülkeye yayıldığını, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve yine daha hızlı bulaştığı düşünülen mutasyonun ise şimdiye kadar 23 ülkede tespit edildiğini açıkladı.

 

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Okumaya devam et

Dünya

Twitter’dan Trump’ın ardından Hamaney’e de yasak

Daha önce ABD eski Başkanı Donald Trump’ın hesabını “daha fazla şiddet olayını kışkırtma riski” nedeniyle kapatan Twitter, intikam çağrısı yapan İran’ın dini lideri Hamaney’in hesabını askıya aldı.

BOLD – İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Twitter hesaplarından biri, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik intikam saldırısı çağrısı yapan bir görsel paylaşmasının ardından askıya alındı. 800 bini aşkın takipçisi bulunan Hamaney’in hesabından paylaşılan tasvirde Trump, bir bombardıman uçağının gölgesinde golf oynarken resmediliyor.

“İNTİKAM HER AN GERÇEKLEŞEBİLİR”

İran dini liderinin hesabında bu görselle birlikte, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin intikamının alınacağı belirtilerek, “İntikam kaçınılmazdır. Süleymani’nin katili ve emri veren adam intikamı tatmalıdır. İntikam her an gerçekleşebilir” ifadeleri yer alıyor.

TRUMP’UN HESABI DA KAPATILMIŞTI

Kasım Süleymani, ABD’nin 3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği saldırıda öldürülmüştü. Paylaşılan gönderinin ardından Twitter, sosyal ağın belirlediği kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle Hamaney’e ait hesabı askıya aldı. Twitter daha önce Trump’ın hesabını “Daha fazla şiddet olayını kışkırtma riski” nedeniyle kapatmıştı.

Gezi Davası’nda Osman Kavala ve 8 kişi hakkında beraat kararı bozuldu

Okumaya devam et

Dünya

Uluslararası Kriz Grubu’ndan Türkiye’de yükselen milliyetçilik uyarısı

Dünya çapında çatışmalı ihtilafların olduğu bölgeler üzerine saha araştırmaları yapan ve bunları raporlaştıran Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye ve bölgedeki PKK bağlantılı çatışmalara ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Raporda Türkiye’de yükselen milliyetçiliğe dikkat çekildi.

BOLD – Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Türkiye ve bölgedeki PKK terör örgütü bağlantılı çatışmalara ilişkin yayınladığı yeni raporda, “Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir” görüşüne yer verdi.

“Grafik ve Haritalarla Türkiye’deki PKK Çatışması” başlıklı raporda, Türkiye ve PKK arasındaki çatışmaların ülkenin güneydoğusu ve Kuzey Irak’ta sürdüğü belirtildi.

Suriye’nin kuzeyinde ise Ankara, PKK, YPG arasındaki gerilimin devam ettiği vurgulanan raporda şu görüşlere yer verildi: “Suriye ve Kuzey Irak’ta belirsizlik devam ederken ve Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir.”

Türkiye ile PKK arasında 40 yıla yakın zamandır süren çatışmaların en kanlı safhasının çatışmasızlık sürecinin 2015 yılının Temmuz ayında sona ermesiyle başladığına dikkat çekilen raporda, “2016’nın ilk yarısında benzeri görülmemiş şekilde Güneydoğu’daki bazı kentsel merkezlere ve batıdaki metropollere sıçrayan çatışma daha sonra kademeli olarak tekrar kırsal alanlara kaymıştır” denildi.

EN AZ CAN KAYBI ÇÖZÜM SÜRECİ DÖNEMİNDE

Verilerin de yer aldığı raporda Temmuz 2015’ten 20 Ocak 2021’e kadar çatışmalarda en az 5.229 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Rapordaki verilere göre ölenlerin 539’u sivil.

Olaylarda 1.266 güvenlik görevlisi hayatını kaybettiği belirtilirken PKK terör örgütünün kayıpları 3.198 olarak ifade edildi.

ICG verilerine göre Türkiye’nin Kürt sorununa çözüm aradığı 2013-2015 yılları arasına can kaybı en düşük düzeydeydi.

AB sınır teşkilatı Frontex’te mültecilere yönelik ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma derinleştirilecek

Okumaya devam et

Popular