Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bakan’ın uçmaz dediği uçaklar tatbikatta uçtu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin motorları olmadığı için uçamadığını iddia ettiği THK’ya ait uçaklardan ikisi başarılı bir şekilde yangın söndürme tatbikatı yaptı.

BOLD – İzmir’de meydana gelen orman yangınlarında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından bozuk ve motoru olmadığı söylenerek kullanılmayan Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçakları bugün tatbikat yaptı. Uçaklar yangınları başarılı bir şekilde söndürdü.

BAKAN’A CEVAP TATBİKATLA VERİLDİ

İzmir’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen orman yangınında on binlerce ağaç yok olurken yangının neden söndürülemediği kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Son olarak THK’ya bağlı uçaklarının yangında kullanılmaması konusunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin apronda bekletilen THK uçaklarının uçmaya elverişli olmadığını söylemişti.

Türk Hava Kurumu ise yaptığı yangın söndürme tatbikatı ile Bakan Pakdemirli’ye yanıt verdi. Tatbikatta uçakların başarılı bir şekilde söndürme yaptıkları görüldü.

Sincan Cezaevinde yaşananlar OHAL dönemini aratıyor: “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz?”

Gündem

Hakkını arayan kadın işçi, patronunun taşlı saldırısına uğradı

Esenyurt’taki bir tekstil firması sahibi, tazminatsız kovulduğu gerekçesiyle işyeri önünde basın açıklaması yapan Reyhan Kara adlı işçiyi eyleminden vazgeçiremeyince yerden aldığı taşla kafasını yardı.

BOLD- Esenyurt’taki Cihan Tekstil’de çalışan Reyhan Kara tazminatı verilmeden iten atıldı. Hakkını arayan Kara, işyeri önünde, Emeğin Gücü Derneği Başkanı Hasan Ergül’ün de aralarında bulunduğu bir grup ile basın açıklaması yapmak istedi. Cihan Tekstil’in sahibi Şükrü Üner, basın açıklamasının yapıldığı yere gelerek Kara ve Ergül’ü vazgeçirmeye çalıştı. Dernek Başkanı Ergül ile işyeri sahibi Üner arasında tartışma çıktı. Kavgaya dönüşen tartışma sırasında Üner yerden aldı taşlarla eylemcilere saldırdı. Taşın isabet ettiği Reyhan Kara’nın başı yarıldı. Kanlar içinde kalan Kara’nın başına hastanede dikiş atıldı.

“HAKKINI ALANA KADAR BURADAYIZ”

Reyhan Kara’ya zorla istifa dilekçesi imzalatılmaya çalışıldığını iddia eden Emeğin Gücü Derneği Başkanı Hasan Ergül, ‘Kara’nın hakları ödeninceye kadar kapınızın önündeyiz. Her gün oturma eylemimize devam edeceğiz’ dedi.
İşyeri sahibi Şükrü Üner’in basın açıklaması yapan Reyhan Kara ve beraberindekilere taşlı saldırısı haber için orada bulunan Evrensel muhabirinin objektifine yansıdı. İşte o görüntüler;

İstanbul’da istihbarat oyunları: Rusya’nın İngiliz ajanı olmakla suçladığı Mesurier ölü bulundu

Okumaya devam et

Gündem

TBB’de sular durulmuyor; bir istifa haberi daha geldi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetiminin, 12 baronun “olağanüstü genel kurula gitme” çağrısını reddetmesi üzerine istifa haberleri gelmeye devam ediyor.

BOLD-TBB CMK Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi avukat Erkan Şenses’in istifasının ardından avukat Mustafa Ruhan Erdem de TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Gazete Duvar’ın haberine göre Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem istifasında TBB’nin 12 baronun ‘olağanüstü genel kurul’ çağrısını reddettiğini hatırlattı.

Avukat Erdem yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere Avukatlık Kanunu 115/2’de ‘Birlik Yönetim Kurulu en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplanmaya çağırır’ denilmektedir. ‘Çağırır’ denilmiş olmasından da açıkça anlaşılacağı üzere, TBB Yönetim Kurulu’na herhangi bir inisiyatif tanınmış olmayıp, bu hükmün gereği olarak TBB Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantıya çağrılması zorunlu olduğu halde, bazı mülahazalarla Avukatlık Kanunu’nun bu hükmüne aykırı olarak genel kurulun toplantıya çağrılmaması bende derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır. Bu nedenlerle Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa ettiğimi belirtir, saygılarımı sunarım.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Barolar Birliği Bakanı Metin Feyzioğlu’na karşı baroların olağanüstü genel kurul çağrısı ‘şekil şartını’ taşımadığı gerekçesiyle değerlendirmeye alınmamıştı.

TBB Başkanı Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine katılması nedeniyle barolar tarafından protesto edilmişti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Adana, Antalya, Aydın, Van ve Şanlıurfa baroları olmak üzere 10 baronun çağrısıyla Avukatlık Kanunu’nda belirtilen şartlara göre TBB’de olağanüstü genel kurulun toplanması gerektiği bildirilmişti.

Tutuklu Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’dan mektup

Okumaya devam et

Dünya

İstanbul’da istihbarat oyunları: Rusya’nın İngiliz ajanı olmakla suçladığı Mesurier ölü bulundu

Rusya’nın geçen hafta İngiliz MI6 ajanı olmakla suçladığı, Suriye’deki Beyaz Baretliler  acil yardım kuruluşunun kurucularından, eski İngiliz asker James Le Mesurier İstanbul’da evinin yakınlarında ölü bulundu.

BOLD – Suriye’de acil yardım çalışmaları yürüten Beyaz Baretliler grubunun destekçisi Mayday Kurtarma Vakfı’nı kuran İngiliz vatandaşı James Le Mesurier ölü bulundu.

Karaköy’deki evinin yakınlarında bulunan Mesurier’in cansız bedeninin ilk olarak çevredeki caminin müezzini tarafından fark edildiği belirtildi.

POLİS, İNTİHAR OLARAK DEĞERLENDİRİYOR

Reuters’a bilgi veren bir güvenlik kaynağı, Le Mesurirer’in ofis olarak kullandığı evinin balkonundan düştüğünü ve olayın intihar vakası olarak değerlendirildiğini söyledi. Reuters’a konuşan diplomat komşusu da ölümüne ilişkin ayrıntıların netleşmediğini belirtti.

Reuters’a bilgi veren güvenlik kaynağı Le Mesurier’in eşinin polise sabah saat 4’te uyku ilacı aldıklarını ve yattıklarını söylediğini belirtti.

Güvenlik kaynağına göre, Le Mesurirer’in eşi, kapının çalmasıyla uyandığını ve sonrasında da eşinin etrafı polislerle çevrilmiş bir şekilde sokakta yerde yatarken bulduğunu söyledi.

İstanbul Valiliği de Le Mesurier’nin ölümüyle ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Mayday Rescue Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, medyadan James Le Mesurier’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlanana kadar gereksiz spekülasyonlardan kaçınması istendi.

ESKİ İSTİHBARATÇI ASKER MESURIER

İngiliz ordusunun eski bir askeri istihbarat görevlisi olan 48 yaşındaki İngiliz vatandaşı Le Mesurier, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askeri olarak eski Yugoslavya’da görev yapmıştı.

Le Mesurier, 2014 yılında amacını ‘çatışma ve doğal afet bölgelerinde acil yardım müdahalesi’ olarak tanımlayan Mayday Kurtarma Vakfı’nı (Mayday Rescue Foundation) kurdu.

Vakıf, Lübnan ve Mogadişu’da bazı projeler geliştirmekle birlikte asıl olarak Suriye’yle ilgili faaliyet yürüttü.

Mesurier, vakfın Suriye projeleri için 2015’te İstanbul’da bir ofis kurdu. Le Mesurier’in başkanlığını yürüttüğü Mayday Kurtarma Vakfı’na birçok ülke ile birlikte Birleşmiş Milletler ve hayırseverler yardımda bulunuyordu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 2016 yılında, “Suriye’deki sivil savunma ve sivillerin korunmasıyla ilgili yaptığı hizmetlerden ötürü” Le Mesurier’e şövalyelik unvanı verdi.

RUS DIŞİŞLERİ AJANLIKLA SUÇLADI

Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Le Mesurier’nin eski bir MI6 – İngiliz Dış İstihbarat Servisi- ajanı olduğunu, yıllarca Balkanlar ve Orta Doğu’da görev yaptığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından da paylaşılan açıklamada Zaharova, Le Mesurirer için, “Balkanlar ve Orta Doğu dahil olmak üzere tüm dünyada görülen James Le Mesurirer’in terör gruplarıyla bağlantısının Kosova’daki misyonu sırasında da bildirildiği” ifadesini kullanmıştı.

Rusya Dışişleri, aynı açıklamada Beyaz Baretlileri, provokasyon yapmak, en tehlikeli terör örgütlerini desteklemek ve anti-terör operasyonlarına engel olmakla suçladı. Rusya, Beyaz Baretlileri ayrıca sahte kimyasal silah saldırısı haberleri tertip etmekle de itham etti.

BEYAZ BARETLİLER

Mayday Kurtarma Vakfı’nın en önemli projelerinden birisi Suriye’deki Beyaz Baretliler sivil savunma ve acilyardım kuruluşunu eğitmek oldu.

Beyaz Baretliler, sekiz yıldır devam eden Suriye iç savaşında Esat rejimi ve Rus güçlerinin rejim karşıtı grupların denetimindeki bölgelerde düzenlenen bombardımanda binlerce kişinin kurtarılması için düzenlenen operasyonlarda yer aldı.

Beyaz Baretliler, birçok Batı ülkesinde insani yardım yönüyle öne çıkıyor ve önemli destek görüyor.

Türkiye’deki Beyaz Baretliler gönüllülerine Arama Kurtarma Derneği de (AKUT) eğitim desteği verdi.

Grup, 2016’da alternatif Nobel ödülü olarak görülen Right Livelihood ödülü alan kurumlar arasında yer aldı.

Grubun çalışmalarını anlatan Netflix yapımı ‘Beyaz Baretliler’ belgeseli 2017 yılında en iyi kısa belgesel film ödülünü kazandı.

Beyaz Baretliler’in Halep kentindeki çalışmalarını anlatan ‘Last Men in Aleppo’ (Halep’teki Son Adamlar) ise aynı yıl Sundance Film Festivali’nde belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

SURİYE VE RUSYA, PROPAGANDA YAPMAKLA SUÇLADI

Suriye yönetimi ve Rusya, grubu ‘insani yardım kılıfını kullanarak Suriye yönetimi karşıtı propaganda yapmakla’ suçluyor. Beyaz Baretlilerin ‘El Kaide bağlantılı grup üyeleri dâhil birçok militana bünyesinde yer açtığı, sahada onlarla işbirliği içinde hareket ettiği’ ileri sürülüyor.

Grubun bazı videolarının ‘gerçek değil mizansen olduğu’ da iddialar arasında.

Ayrıca grubun, Suriye yönetiminin ‘kimyasal silah saldırısı düzenlediği’ iddialarını, ‘teyitli edilmiş bir bilgi’ gibi kamuoyuna yayarak Suriye’ye yönelik olası bir ‘dış müdahaleyi meşrulaştırmaya çalıştığı’ da iddia ediliyor.

Hong Kong’da canlı yayında bir gösterici gerçek mermiyle vuruldu

Okumaya devam et

Popular