Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sincan Cezaevinde yaşananlar OHAL dönemini aratıyor: “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz?”

Ankara Sincan Cezaevindeki hak ihlalleri resmi olarak sona eren OHAL dönemini bile geçti. Bir tutuklu eşinin BOLD’a ulaştırdığı mektup, tutuklulara psikolojik işkence yapıldığını ve insani ihtiyaçlarının karşılanması konusunda eziyet edildiğini gösteriyor.

BOLD ÖZEL – Güvenlik gerekçesiyle isminin gizli tutulmasını isteyen tutuklu eşi, Sincan Cezaevinde yaşanan skandalları tek tek anlattı. Paslı suları içmek zorunda kalan, yeterli sıcak ve soğuk su verilmeyen, yemekleri azaltılan, bir ağrı kesici dahi alamayan tutuklular artık çok zor durumda… “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz” noktasına gelen tutuklular çaresiz.

Mektubu aynen yayınlıyoruz…

28 AYDIR TUTUKLU

“Eşim 28 aydır tutuklu bulunuyor. Ancak yaklaşık olarak son 2 aydır olan uygulamalar OHAL dönemini aratır hale gelmiş durumda. Eşimin kaldığı bölüm zaten yapı olarak insanları psikolojik olarak daha da zora sokmak amacıyla inşa edilmiş.

Koğuş 3 kişilik, dar, alçak tavanlı olan ufak havalandırmanın gökyüzüne bakan kısmı da dikenli tel ile çevrili durumda. Cezaevinin koridorları da iki kişinin yan yana yürüyemeyeceği kadar dar. Böylesi fiziksel şartların yeterince insanın tahammülünü zorladığı ortamda yaşanılanlar, artık insanların bedensel ve ruhsal sağlıklarını tehdit eder hale gelmiştir.

SU KOTAYLA SINIRLANDIRILDI

3 kişilik olarak planlanan koğuşlarda artık aşırı yoğunluktan dolayı 5 kişi kalıyorlar. Yere verilen yatakların üzerinde uyuyor sonradan gelenler. OHAL süresinde bile 24 saat devamlı olan sıcak-soğuk su artık bir kotayla sınırlandırıldı. Kota miktarı kalan kişi sayısı gözetilmeksizin sadece koğuş başına sıcak su günlük 40 litre, soğuk su ise 70 litredir. 3 kişi de olsa 5 kişi de olsa bu sınırdan sonra suları kesiyorlar.

Zaten tüm sistemleri gibi su tesisatı da çok eski olan cezaevinde 40 litrelik sıcak suyu temiz bir şekilde kullanabilmek için en az 20 litresini boşa akıtmak zorundasınız ki aksi halde çeşmeden akan su tamamen paslı ve kahverengi. Kalan su da ancak günlük 1 kişinin duş ve çamaşırını yıkamaya yeterli gelebildiğinden, bu sıcak yaz zamanında bile 5 günde bir ancak sırayla duş alabilme imkanına sahipler. Küçük bir koğuşta sıcak ve yetersiz havalandırmanın olmadığı bu şartlar insanları gün geçtikçe daha da zorluyor.

PASLI SUYU İÇTİLER ENFEKSİYON KAPTILAR

Suyun sınırlandırılması sadece çeşmeden akan suyla da sınırlı değil. İçme suyu için normalde kantinden şişe suyunu kullanıyorlar. Fakat Ramazandan beri kantine içme suyu da çok kısıtlı şekilde getirilmeye başlandı. Kantinden yeterince içme suyu alamayınca da çeşmeden akan paslı suyu içmek zorunda kalmışlar ve doğal olarak pek çok kişi ishal ve enfeksiyon sebebiyle doktora çıkmış, serum tedavisi görmek zorunda kalmışlar. Defalarca içme suyu için dilekçe yazmış olmalarına rağmen bu konuda dışarıdan yeterli su getirilmediği söylenmiş.

BEDENEN VE ZİHNEN ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİLER

Verilen yemekler de 5-6 aydan beri kademeli olarak azaltılmıştır. Yine koğuşta kalan kişi sayısına bakılmadan 5 kişi için 1 kepçe yemek verilmeye başlanmış. Eşimin dediğine göre bazı öğünleri bisküvi yiyerek geçirmek zorunda kalıyorlarmış. Bazı kişiler yeterince et/protein tüketemediği için vücudundaki değerler düşmüş ve B12 iğnesi olmaya başlamışlar. İnsanların hem bedenlerinin hem hafızlarının gün geçtikçe çürüdüğünü söylesem abartı olmaz bu durumda.

Normalde et yiyemeyen kişiler doktora çıkıp bunu izah ettiğinde gerekli protein takviyesi için vejetaryen menü alabilme hakkına sahipler. Cezaevi yemekhanesinde bulunan diyetisyenler de günlük bir kişinin tüketmesi gereken ortalama karbonhidratı, proteini, yağı hesaplayıp menüleri ona göre düzenlediklerini söylüyorlar. Ayrıca hükmü kesinleşen tutukluların orada kaldıkları süre boyunca yedikleri yemeklerin, içtikleri suyun ücreti de tutukludan daha sonra talep edileceği de düşünülünce…

AĞRI KESİCİ DAHİ VERİLMİYOR

Cezaevinde kalan tutuklular devlet tarafından sigortalı olduğu için sağlık hizmetleri, ilaca ulaşma konusunda sigortanın kapsamındaki ilaçları talep edebilme hakları var. Bu kapsamın dışında kalan bazı ilaçları da ücreti karşılığında alabiliyorsunuz. Eşim de şiddetli baş ağrısı yaşadığı için dilekçeyle güçlü bir ağrı kesici yazmış.

SİZ BİZİ ÖLDÜRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

OHAL döneminde bile bu konuda sıkıntı çıkmazken şimdi çocuk aspirini getiriyorlarmış. 6-7 çocuk aspirini içmesi gerekiyor ki bi miktar etki edebilsin. Aynı durum birkaç kez daha tekrarlanınca bir gün durumu bir müdüre “Siz bizi öldürmek mi istiyorsunuz?” diye anlatmış. Sonrasında sorulduğunda ilacın getirildiği ama kapı önünde bekletilip verilmediği anlaşılmış.

Sık sık yapılan aramalardan birinde bir kitabın içi incelenirken, hiçbir özel anlam taşımıyor olmasına rağmen kitaptaki bir yerin altının çizilmiş olması sebebiyle de kınama cezası verilmiş.”

Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarının sayısı 62’ye çıktı

 

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular