Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Türkiye’nin Oscar adayında “Saray” ve “Turkuvaz Medya” etkisi

Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun henüz gösterime girmeyen “Bağlılık-Aslı” filmi Türkiye’nin Oscar’daki aday adayı oldu.

BOLD– Türkiye’nin Oscar adayını belirleme süreci tamamlandı. Yabancı dilde en iyi film Oscar’ı için mücadele edecek film olarak Semih Kaplanoğlu’nun 20 Eylül’de gösterime girecek olan Bağlılık-Aslı filmi seçildi.

Kaplanoğlu’nun bir önceki filmi “Buğday”ın galası Beştepe’de yapılmıştı

ERDOĞAN ETKİSİ Mİ?

Türkiye’nin Oscar adayının birçok festivalden ödülle dönen “Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti” imzalı “Sibel” olması yönündeki beklenti gerçekleşmedi. Birçok sinema eleştirmeni “Sibel”in seçilmesi durumunda Oscar şansının olabileceği yönünde görüş bildirmişti.

Kültür Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’nun tercihi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Semih Kaplanoğlu’nun filmi “Bağlılık-Aslı”dan yana oldu.

SARAYDA GALA YAPAN YÖNETMEN

Semih Kaplanoğlu’nun bir önceki filmi Buğday’ın galası 2017’de Beştepe’de yapılmıştı. Kaplanoğlu, 2017’de Habertürk’ten Kübra Par’a verdiği röportajda talebin Erdoğan’dan geldiğini söylemişti. Erdoğan, Meltem Cumbul’un Kaplanoğlu’nun elini sıkmaması olayından sonra yönetmeni aramış ve filmin ilk gösteriminin sarayda yapılmasını teklif etmiş.

Kaplanoğlu, “sanatçının iktidara yakın durmasının” sorunlu bir durum olup olmadığıyla ilgili soruya ise “İktidar bana yakın durdu. Ayrıca Erdoğan, şahsi olarak Türkiye’yi yönetişini takdir ettiğim birisi.” şeklinde karşılık vermişti.

İLGİNÇ TURKUVAZ MEDYA BAĞLANTISI
Cumhuriyet’ten Emrah Kolukısa ise Bağlılık-Aslı ile ilgili ilginç bir bağlantıyı dile getirdi. Kolukısa’nın haberine göre Bağlılık-Aslı’nın yapımcılarından Furkan Yeşilnur filmin afişinde de yer verilen Sinehane isimli şirketin yönetiminde ve bu şirket Turkuvaz Medya’ya bağlı.

Turkuvaz Medya’nın iktidara bağlı bir medya olması ve Kaplanoğlu’nun filminin galası Beştepe’de yapılacak kadar Saray’a yakın olması bir arada düşünüldüğünde Oscar meselesinden de kirli kokular yükseldiğini söylemek abartılı olmayacak gibi görünüyor.

20 Eylül’de vizyona girecek olan Bağlılık-Aslı fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular