Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Ahmet Davutoğlu, devletin kara kutusu! Mecliste konuşmalı”

HDP Milletvekili Garo Paylan, “devletin kara kutusu” olarak tanımladığı eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ülkenin karanlık bir döneminin aydınlatılması için Mecliste konuşması gerektiğini söyledi.

BOLD – Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi insan yüzüne çıkamaz. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki dönem olacaktır” sözleri yeni bir tartışmanın kapısını araladı.

DARBE MEKANİĞİ O DÖNEMDE DEVREYE SOKULDU

Paylan, çözüm sürecini dinamitleyen, darbe mekaniğinin Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde devreye konulduğu ifade etti. 22 Temmuz 2015’te ise, Ceylanpınar’da iki polisin ölümüyle Davutoğlu’nun diyalog sürecini resmen bitirdiğini ve operasyonların talimatını verdiğini anımsatan Paylan, 2014 Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında onaylanan “Çöktürme Planı”nın devreye konularak, bir bir uygulandığını belirtti.

2 POLİSİN ÖLDÜRÜLMESİ BİR PROVOKASYONDU

Davutoğlu’nun konuşması durumunda 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara Gar katliamlarının sorumlularının da açığa çıkacağını ifade eden Paylan, “Ceylanpınar’da öldürülen polislerin PKK tarafından öldürüldüğünü söylemişti. Savaş emrini vermişti. Daha sonra ortaya çıktı ki, 2 polisi öldüren dinamik, darbe mekaniğiydi. O dönem gözaltına alınan gençlerin, bu olayla ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve bir provokasyon olduğu ortaya çıktı. Davutoğlu, bunlarla ilgili konuşmaya başlamalı” dedi.

BOMBALARA KİM YOL VERDİ AÇIKLANMALI

Paylan, Davutoğlu tarafından yanıtlanması gereken soruları ise, şöyle sıraladı: “Suruç ve Ankara Gar katliamlarında canlı bombalara kim yol verdi? Kimler o katliamın önünü açtı? Diyalog süreci nasıl dinamitlendi? Darbe mekaniği nasıl devreye geçti? Kendisi nasıl bir darbeyle görevden alındı?”

AĞAR KONUŞMADI DAVUTOĞLU KONUŞMALI

Davutoğlu gibi 1990’lı yıllarda İçişleri Bakanlığı görevinde olan Mehmet Ağar’ın da, daha önce ‘Ben konuşursam, bir tuğla çekersem, duvar yıkılır’ dediğini hatırlatan Paylan, şunları söyledi: “Ama maalesef Mehmet Ağar konuşmadı. O kötülük duvarı yerinde duruyor. Yıllarca pek çok acı yaşadık, kan ve gözyaşı yaşadık. Bu dönem de karanlık bir dönem. Davutoğlu’nun, Başbakan olduğu dönemdi. Davutoğlu eğer yeni bir siyaseti ortaya koyma niyetindeyse; ki biz bunu çok zor görüyoruz, o dönemle yüzleşilmeli. Aksi taktirde bu karanlık hepimizi boğar.”

FÜZE ATIP SAVAŞ BAŞLATMAK İSTEYENLER

Sınırın diğer tarafına füze atıp, savaşı başlatmak isteyenler olduğunu belirterek, Dışişlerinden sızan konuşmayı hatırlatan Paylan, “Çatışmalı sürecin devam etmesini isteyen bir mekanik vardı. Bunlar bu çatışmalı süreci ilerletip, darbeye yürümek istiyorlardı. Bu devletin içinde pek çok karanlık aktör vardı. O dönemde ‘F…’ ile AKP’nin yanı sıra diğer aktörler de vardı. Darbe süreci sonrası Erdoğan yüzünü MHP, statüko ve Ergenekonculara döndü. Bunun alternatifi daha özgürlükçü siyasetin bir iddia ortaya koymasıdır. Aksi taktirde ülkemiz bu karanlığa doğru daha fazla sürüklenecektir” dedi.

AKP’de eski defter savaşı başladı: Davutoğlu döneminde Suriye’ye silah gönderme kararı

Politika

Yüzde 30’un altını gören AKP’nin rakipleri koronavirüs ve ekonomi

MetroPOLL Araştırmanın Ekim ayı anket çalışması, başka bir siyasi aktörün etkisi olmamasına rağmen AKP oylarındaki Kovid-19 sonrası başlayan düşüşün devam ettiğini ortaya koydu.

BOLD – MetroPOLL Araştırma Şirketi, Ekim 2020 anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. ‘Türkiye’nin Nabzı’ adlı çalışmaya göre, AKP oyları ilk kez yüzde 30’un altına düştü. Aynı ankete göre kararsızlar ve seçimi protesto edeceklerin oranı ise yüzde 20’nin üzerinde.

Araştırma Kovid-19 salgınının başından bu yana AKP oylarında yaşanan düşüşün devam ettiğini de gözler önüne serdi.

Anket çalışmasına katılan seçmene ‘Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?’ sorusunun yöneltti.

Soruya cevap verenlerin yüzde 28.5’i AKP derken, CHP diyenlerin oranı 17.2’de kaldı.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ BAŞKA PARTİ DEĞİL

Düşüşün AKP yerini başka bir siyasi hareketin almakta olduğu anlamına gelmediğinin belirtildiği çalışmada, Türkiye siyasetinde özellikle ekonomik zorlukların seçmenlerin yaklaşımında değişime yol açtığı ve kararsızların oranının hiç olmadığı kadar yükseldiği belirtildi.

Ankete göre, DEVA ve Gelecek partilerinin de oy oranı da yükselişte. Ali Babacan’ın kurduğu DEVA partisinin oy oranı yüzde 1.5, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ise yüzde 0.9 olarak kaydedildi.

Diğer partilerin oy oranları ise şöyle: İyi Parti oy oranı yüzde 8.6, HDP yüzde 8.5, MHP ise yüzde 7.9.

Muhalefet bu sefer Albayrak’a destek verdi

Okumaya devam et

Politika

“İstifa değil iflas açıklaması”

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Berat Albayrak’ın istifasını sert şekilde eleştirdi. “Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması. Beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik” dedi.

BOLD – Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bilecik İl Kongresinde konuştu. Babacan şunları dile getirdi:

 • Devletin vatandaşına hesap verdiği bir yönetim sisteminin inşası için biz hazırız.
 • Şu an ekonomimiz adeta bir uçurumdan aşağı doğru yuvarlanıyor.
 • Ülkenin her alanda durumu içler acısı.
 • Basın özgürlüğü yok, AYM’nin kararlarına dahi uyma yok. Hukuk devleti yok. Böyle olunca da ekonomi tam gaz düşüşe geçiyor.
 • Bu milletin kazandığı ne varsa teker teker tükettiler.
 • MB’nin yedek akçelerini bir çırpıda harcadılar.
 • Kendileri ve yandaşları dışında herkes fakirleşti, fakirleşiyor.
 • Bu yönetim anlayışıyla da ekonominin toparlanması artık mümkün görünmüyor.
 • Pazara, markete gittiğinizde hangi parayla neyi alabiliyorsunuz?
 • Bütün bu tablonun tek bir sebebi var o da kötü yönetim.
 • Açıkça söyleyelim bu Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve onun ortakları ülkemizi her konuda aşağı çekiyor.
 • Rekor demişken dün akşam saatlerinde bir istifa mektubu paylaşıldı. Bu mektup da beğeni rekoru kırdı.
 • Ülkenin bir bakanı sosyal medya hesabından istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok.
 • İnsanlar sosyal medyadan bu haberi alıyorlar ne devlet basınında ne de hükumetin kontrol ettiği basında hiçbir şey yok belli ki talimat bekleniyor.
 • Gerçekten sadece ekonominin değil basın özgürlüğünün de şu anda gelmiş olduğu nokta içler acısı.
 • Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması.
 • Sistem dün gece aslında sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır.
 • Beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik.
 • Türkiye bir kabile devleti değil. Şu anda bakıyorsunuz devletin bir kurumunun başı boş.
 • Hazineyi boşalttılar anladık da şu anda hazinenin başı da boş.
 • Şu anda yaşanan sorun böyle tek tek kişilerle çözülebilecek bir sorun değil.
 • Şu anda ne yapıyorlar bütün bu başarısızlığın faturasını bir iki tane isim değişikliğiyle kapatmaya çalışıyorlar.
 • Şu anda Türkiye ekonomisinin içine düştüğü bu çukur sadece ekonomi yönetimini değiştirmekle olmaz.
 • Şu anda tam bir varlık içerisinde yokluk yaratıyorlar ülkeye.
 • Şu yaşadığımız son 24 saatteki gelişmeler herhalde yakın tarihe bir not olarak düşecektir.

Okumaya devam et

Politika

İstifa sonrası ilk kez konuşan Erdoğan’dan ‘kavşak’ uyarısı

Berat Albayrak’ın istifasının ardından ilk kez konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Siyasi ve ekonomik arenanın yeniden belirlendiği bir kavşaktayız” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından ilk kez Saray’da düzenlenen Büyükelçiler Konferansında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

 • Eskiler dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz diyor biz de zihniyetimizi kurumlarımızı ve kurallarımızı bu yeni dönemin şartlarına göre düzenlemeden uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçemeyiz.
 • Siyasi ve ekonomik arenanın yeniden belirlendiği bir kavşaktayız.
 • Ülkemiz maalesef gerek 2. Dünya Savaşı gerekse Soğuk Savaş sırasında fırsatları değerlendirememiştir.
 • Ülkemize ve milletimize yeni pişmanlıklar yaşatmamakta kararlıyız.
 • İlkelerimizden, değerlerimizde taviz vermeden milli menfaatlerimizi savunuyoruz.
 • 4.5 – 5 milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz. Bir o kadarına da Suriye’de bakıyoruz.

Okumaya devam et

Popular