Bizimle iletişime geçiniz

Genel

ABD vizesi için başvurucudan, sosyal medya hesap bilgileri de isteniyor

ABD Dışişleri Bakanlığı birkaç ay önce ülkeye göçmen ya da ziyaretçi kategorisinde gitmek üzere vize başvurusunda bulunacaklardan ek bilgiler isteneceğini duyurdu.

BOLD – Diplomatik ve resmi kategorideki bazı vize başvuruları bu uygulamadan muaf tutulurken, genel olarak turistik gezi ya da aile ziyareti yapmak, çalışmak ve eğitim almak için ülkeye gideceklerin bu ek bilgileri sunması bekleniyor.

Yeni kurallara göre başvuru sahiplerinin uluslararası seyahat faaliyetleri, sınır dışı edilme tarihçeleri ve aile fertlerinin herhangi bir terörist faaliyette bulunup bulunmadıkları yönündeki bilgilere ek olarak son beş yıldır kullandıkları telefon numaraları, elektronik posta adresleri ve sosyal medya hesaplarına ait kullanıcı adlarını da bildirmeleri gerekiyor.

LİSTEDE HANGİ SOSYAL MEDYA HESAPLARI VAR?

ABD vizesi başvuru formunda Facebook ve Twitter’ın yanı sıra birçok sosyal medya platformuna ait kullanıcı adlarının bildirmesi bekleniyor. Listede belirtilen bu hesaplar şöyle sıralanıyor:

– Facebook

– Flickr

– Google+

– Instagram

– LinkedIn

– MySpace

– Pinterest

– QZone

– Reddit

– Sina Weibo

– Tencent Weibo

– Tumblr

– Twitter

– Twoo

– Vine

– VKontakte

– YouKu

– YouTube

Bu platformlarda birden fazla hesabı bulunanların bütün kullanıcı adlarını beyan etmesi isteniyor.

Mesajlaşma uygulaması Snapchat ve çöpçatan uygulaması Tinder ise henüz liste dışında bulunuyor. Yetkililer gelecekte listeye yeni platformların eklenebileceğini belirtiyor.

Form doldurulurken vize almak isteyenlerin listede yer almayan başka sosyal medya platformlarına ait kullanıcı hesaplarını bildirmesinde bir sakınca bulunmuyor. Kişinin herhangi bir sosyal medya hesabının olmaması ise başvuru yapmasına ve vize almasına engel teşkil etmiyor.

Kraliçe onayladı, İngiltere parlamentosu askıya alındı

Genel

Ders saati lise müdürünün odasında silah sesleri: Önce müdürü sonra kendini vurdu

Ankara’daki Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi Müdürü Şerafettin Ali Gürüler’le tartışan okulun güvenlik görevlisi silahla girdiği odada, müdürü vurduktan sonra intihara kalkıştı.

BOLD – Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi Müdürü Şerafettin Ali Gürüler ve güvenlik görevlisi Murat Ekici arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine silahla müdür odasına giden güvenlik görevlisi Ekici, okul müdürü Gürüler’i tabancayla vurarak yaraladı. Daha sonra intihara kalkışarak kendini vuran Ekinci, ağır yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, ilk müdahalenin ardından yaralıları hastaneye kaldırdı.

ÖĞRENCİLER EVLERİNE GÖNDERİLDİ

Olayın olduğu sırada okulda bulunan öğrenciler evlerine gönderildi. Olayın ardından başlatılan soruşturma devam ediyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Öte yandan Ankara Valiliği, Şehit Veli Bekdaş Anadolu Lisesi’nde meydana gelen olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Olayın ders saatinde gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, ” İlimiz Etimesgut ilçesi Şehit Velit Bekdaş Anadolu Lisesi’nde, okulda hizmetli olarak görev yapan Murat Ekinci, henüz bilinmeyen bir sebeple Okul Müdürü Şerafettin Ali Gürüler’i makam odasında ateşli silahla vurarak yaralamış, akabinde aynı silahla intihara teşebbüs etmiştir. Olay yerine intikal eden görevlilerimizce yaralı şahıslar ivedilikle bölge hastanelerine sevk edilmiş, öğrencilerin okuldan güvenli bir şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Konuyla ilgili adli ve idari tahkikat çok yönlü olarak yürütülmektedir” denildi.

Kadir Şeker’in kaderini kanlı montu belirleyecek: Cinayet öncesi son görüntüsü mahkemeye ulaştı.

 

Okumaya devam et

Genel

Kadir Şeker’in kaderini kanlı montu belirleyecek: Cinayet öncesi son görüntüsü mahkemeye ulaştı.

Şiddet gördüğünü düşündüğü Ayşe D.’ye yardım etmek isterken, Özgür Duran’ın ölümüne sebep olan Kadir Şeker’in montunda tespit edilen kan izleri, soruşturmaya yön verecek.

BOLD – Özgür Duran cinayetine ilişkin savcılığın topladığı deliler Emniyet Kriminal Dairesi ile Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Polis, Kadir Şeker cinayetiyle ilgili olayın yaşandığı park ve çevresinde güvenlik kamerası araştırması yaptı. Akşam saati olduğu için karanlık olan park ve çevresinde herhangi bir güvenlik kamerası görüntüsüne ulaşılamadı.

ŞEKER’İN TRAMVAYDAKİ GÖRÜNTÜLERİ

Soruşturmada Kadir’in cinayetten önce tramvayda kaydedilen görüntüleri ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına giren o görüntülere göre, kütüphanede ders çalışan Kadir sırt çantasıyla tramvaya bindi. Etüt merkezine giden Kadir’in, kent merkezinden bindiği tramvaydan, teyzesinin evine gitmek için Yazır Mahallesindeki Piri Reis tramvay durağında indiği görülüyor.

RAPOR BEKLENİYOR

Kadir Şeker ifadesinde, “Adam boğazımdan tutmaya devam etti. Geri giderken botumun topuğu takıldı. Yere sırt üstü düştüm, adam da yanıma doğru düştü. Tam olarak üstüme doğru düşmedi galiba öyle hatırlıyorum. Adam düşünce elimde acı hissettim. Kendimi yan taraftan çıkarttım ayağa kalktım, elimde ve bıçakta kan gördüm” demişti.

SAĞ CEP HİZASINDA KAN İZLERİ İNCELENİYOR

Kadir’in olay günü giydiği ve Adli emanette bulunan mont üzerinde yapılan incelemede montun sağ cep hizasında yoğun kan bulunduğu, bu kanın Kadir’in elindeki kesikden kaynaklandığı düşünülüyor. Göğüs hizasındaki kan damlalarının da Özgür Duran’a ait olup olmadığı araştırılıyor. Montta Özgür Duran’ın kan izleri bulunursa, boğuşma yaşandığı ve Kadir’in düşerken bıçağın Duran’a saplandığı tespit edilmiş olacak. Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek sonuçlara göre de iddianame hazırlanacak.

Öte yandan cinayet davasına ilişkin açıklama yapan AKP Genel Başkavekili Numan Kurtulmuş, toplumun büyük bir kesiminin öyle ya da böyle, kadına şiddete duyarlı bir gencin bu davadan ceza almadan kurtulmasını beklediğini söylemişti.

Okumaya devam et

Genel

Delegenin sözleri CHP kongresini karıştırdı

CHP Ankara Kongresinde, delege Tevfik Koçak’ın kürsüden “Siyasetçinin işine, kadının işvesine aldanılmaz” demesi salonda tansiyonu yükseltti. Partili bir kadın Koçak’ın elinden mikrofonu alırken, pet şişe fırlatıldı.

BOLD – CHP Ankara İl Kongresi’nde bir delegenin kadınlar hakkında söylediği sözler gerginliğe neden oldu.

Tevfik Koçak adlı delege konuşmasında, “Siyasetin işine, kadının işvesine aldanılmaz” sözünü kullanınca, salonda önce yuh sesleri yükseldi, ardından da Koçak’a pet şişe fırlatıldı.

Salonda kadın erkek bütün partililerin sözlerine tepki göstermesi üzerine önce, “Yüz yıldır Anadolu’da kullanılan bir söz. Ne var bunda gocunacak” diye kendisini savunan Koçak, tepkilerin artması üzerine geri adım atmak durumunda kaldı.

ÖZÜR DİLEYEREK KÜRSÜYÜ TERK ETTİ

CHP’li kadınlar Koçak’ın elinden mikrofonu alıp kürsüden inmesini istedi. Koçak ise “Sözümü geri aldım” dedi ancak kürsüden inmeyince atılan pet şişelere hedef oldu. Salondan gelen büyük tepki karşısında ne yapacağını şaşıran Koçak, “Arkadaşlar ben özür diliyorum, yüz bin defa özür diliyorum. Bu bir Anadolu sözcüğüdür, hepinizden özür diliyorum kadınlar benim anamdır, bacımdır, her şeyimdir, kızmayın bana “ diyerek kürsüyü terk etti.

“9 milyona yakın kişinin aylık geliri 673 liranın altında!”

Okumaya devam et

Popular