Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tenkil Süreci’nin bilançosu: 24 kuruluşun raporları derlendi

Üç yıl boyunca Türkiye’de yaşanan Tenkil Süreci’ne ilişkin hazırlanan çok sayıda raporu derleyen AST, devlet eliyle yapılan hukuksuzlukları tek tek sıraladı.

BOLD – Kısa adı AST olan insan hakları örgütü Susturulmuş Türkiye’nin Savunucuları (Advocates of Silenced Turkey), 15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini raporlaştırdı. Tenkil Süreci’ne ilişkin çarpıcı bilgilerin yer aldığı rapor, 15 Temmuz’un ardından Türkiye’de hukukun nasıl rafa kalktığını ve binlerce insanın darbe soruşturmaları adı altında nasıl cadı avına tabi tutulduğunu gözler önüne seriyor.

EN AĞIR TABLO

AST, aralarında Freedom House, Amnesty International, American Bar Association, Reuters gibi kurumların da aralarında bulunduğu 24 kurumun hazırladığı toplam 854 sayfalık raporları bir infografikte derledi. 1 yıllık bir çalışmanın sonucu olan raporda yer alan rakamlar, 15 Temmuz sonrası Türkiye’de yaşanan ağır tabloyu gözler önüne serdi.

 • Tenkil Süreci’nde 8 bine yakın kişi insan hakkı ihlali, 2 bin 300’e yakın kişi ise işkenceyle yüz yüze kaldı.
 • Elektrik ve cinsel istismar, rapor edilen işkenceler arasında…
 • 864 çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde.
 • Demir parmaklıklar arkasındaki kadınların sayısı 10 binden fazla… Bunların 3 binden fazlası düşünce suçlusu.
 • İşlerinden edilen, özgürlükleri tehdit altına alınan ve sosyal ölüme mahkum edilen binlerce kişi ise darbe sonrası kaçak yollarla yurt dışına çıkmayı denedi.
 • Ege ve Meriç kıyılarında can veren sadece çocukların sayısı 13.
 • Basın özgürlüğü 15 Temmuz sonrası ağır darbe yedi. 187 basın organı kapatıldı, 2 bin 500’den fazla medya emekçisi işsiz kaldı, 200’e yakın gazeteci tutuklandı.
 • Committee to Protect Journalists’in derlediği rakamlara göre dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke Türkiye.
 • Darbe girişimi bahane edilerek bugüne kadar 2 bin 300 eğitim kurumu kapatıldı.
 • 33 bin 500’den fazla öğretmen, 8 binden fazla akademisyen mesleklerinden ihraç edildi.
 • 69 bin 301 öğrenci bu süreçte demir parmaklıklar ardına atıldı.
 • Terörist olmakla suçlanan öğrencilerden 197’si 18 yaş altında.

Malezya BM korumasını hiçe saydı: Arif Komiş Türkiye’ye gönderildi

Gündem

Müge Anlı’yı şok etti: 24 yıl ceza aldım 3 yılda cezaevinden çıktım

Müge Anlı ile “Tatlı Sert” programına konuk olan bir kişinin, 24 yıl cezasını infaz yasasıyla 3 yılda çekip cezaevinden çıktığını söylemesi stüdyoda bulunanları şok etti. Şaşkınlığını gizleyemeyen Müge Anlı, “O zaman boşa mı kürek çekiyoruz” tepkisi verdi.

BOLD – 24 yıl hapis cezası nedeniyle 2017 yılında cezaevine girdiğini ve infaz yasasından faydalanarak 3 yılda çıktığını söyleyen kişinin sözleri stüdyoda şaşkınlığa neden oldu.

Müge Anlı, annesiyle yayına katılan konuğa, “Sen birini mi öldürdün” diye sordu. Sorusuna cevap alamayan Anlı, “Madem 24 yıl ceza aldın, şimdi nasıl dışarıdasın?” sorusunu yöneltti.

2017’de cezaevine girdiğini, infaz yasası değişikliği tahliye olduğunu söyleyen konuk, “2’de 1 yasası vurdu yarı oranına düştü. Açığa çıktım. Koronavirüsten çıkan yasadan da faydalandım” dedi. Konuğun sözleri üzerine büyük bir şaşkınlık yaşayan Anlı, ,”O zaman biz hiç uğraşmayalım cezaevine girsin diye. 24 yıl ceza alması için birinin ne yapması gerektiğini biliyoruz. O zaman boşa mı kürek çekiyoruz” dedi.

Yayın sırasında konuğun annesi de oğlunun 20 suç dosyası olduğunu söyledi.

AKP’nin yargıda reform vaadine ‘göstermelik’ tepkisi

Okumaya devam et

Gündem

Damadın gazetesinden Bakan Fahrettin Koca’ya eleştiri

Hıncal uluç

Yakın zamanda istifa eden damat Berat Albayrak’ın ağabeyinin yönettiği Sabah gazetesinin köşe yazarı Hıncal Uluç, Sağlık Bakanı Koca’yı eleştirdi. “Bakan Koca merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır açıklamalar getirmiyor” dedi.

BOLD – Sabah yazarı Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüsle ilgili açıklamalarını, “Bakan Koca merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır ve akılda kalır açıklamalar getirmiyor” diye eleştirdi.

MİLLETİ PANİK YARATACAK BİN BİR SORUYLA YATAĞA YOLLUYOR

Sabah gazetesi yazarı Uluç, Kovid-19 hastalığının Türkiye’de başladığı günden bu yana en sevdiği ve saydığı insanın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğunu belirterek, “Hem de tam akşam yemeği saatinde halkı iki saat ekran başında tutup elle tutulur çok az şey söyleyen, merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır ve akılda kalır açıklamalar getirmeyen, milletin yarısını usandırıp ekran başından kaçıran, kalanı da aç susuz, kafasında panik yaratacak bin soruyla yatağa yollayan Sağlık Bakanı’ma, gene bir Şinasi Nahit lafıyla veda edeyim. Neler yapmadık bu vatan için.. Kimimiz öldük. Kimimiz nutuk söyledik'” dedi.

GÜCÜ YETMEYENLER İLAÇLARA NASIL ULAŞACAK?

Sağlık Bakanı Koca’nın 25 Kasım Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında, zatürree ilaçlarını erken kullanılmaya başlanması yönündeki açıklamasına da değinen Hıncal Uluç, bugünkü yazısında “Bu ilaçlar sayesinde “Zatürre kovid” ölümleri yüzde 30’dan yüzde 3’e düşmüş. Harika da bakanım, harika da, ilaçlara nerede, nasıl ulaşacak özellikle gücü yetmeyenler” ifadelerini kullandı.

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sokaklarda düdük sesi duymak istiyorum” sözleriyle alımına başlanan ve silah taşıma, olaylara müdahale etme, üst arama gibi yetkiler de verilen bekçilerin sayısı 29 bini geçti.

BOLD – İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çok sayıda tartışmalı yetkiye kavuşan bekçilerin sayısının üç yıl içerisinde 29 bine ulaştığını söyledi.

ERDOĞAN’IN TALEBİYLE OLUŞTURULDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığının 2021 yılı Bütçe Teklifi onaylandı. Bütçe sunuşunda konuşan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sokaklarda düdük sesi duymak istiyorum” sözleriyle alımına başlanan ve silah taşıma, olaylara müdahale etme, üst arama gibi yetkiler de verilen bekçilerin sayısının 29 bine ulaştığını açıkladı.

HEDEF 30 BİNE ÇIKARMAK

Hedefin bekçi sayısını 30 bine çıkartmak olduğunu belirten Soylu, “Kolluk birimlerimizde 2016 sonundan bugüne personel sayımız yüzde 25,5 oranında artmıştır. Sayısal artışın yanı sıra yeni alımlar, emekli olanlar ve yeni açılan kadrolarla, önemli bir yenilenme yaşadık. Çarşı ve mahalle bekçiliğinde 2017’de ilk alımları yaptık, şu ana kadar 29 bin 185 bekçimiz görev başında, kalan 695 arkadaşımızın da alım süreci devam ediyor” dedi.

EL KONULAN BELEDİYE SAYISI 151

Bakan Soylu, el konulan belediyelerle ilgili de bilgi verdi. Son iki dönemde kayyum atanan belediye sayısının 151’e ulaştığını dile getiren Soylu, “151 belediye başkanından 73’ü ilk derece mahkemelerce toplam 694 yıl 998 ay 338 gün hapis cezası almış, diğerlerinin ise adli süreçleri devam etmektedir” dedi. Soylu, kayyum politikalarına dönük eleştirileri de “yol yaptık” diyerek belediyelerin faaliyetlerinden örnekler vererek cevapladı.

Trump: Seçiciler Kurulu onaylarsa Beyaz Saray’ı terk edeceğim

Okumaya devam et

Popular