Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunanistan’a bir günde 643 göçmen ulaşınca Türk büyükelçiyi çağırdılar

Türkiye üzerinden deniz yoluyla Yunanistan’a ulaşan göçmen sayısı son haftalarda büyük artış gösterdi. Yunanistan’ın Midilli adasına dün öğleden sonra 13 botta tam 546 göçmen ulaştı. Yunanistan, Atina’daki Türk Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

BOLD – Denizin ortasında kalan bir bottan kurtarılıp Midilli’ye getirilen 32 göçmenle birlikte sayı 578’e çıktı. Ayrıca Kos Adası ve Dedeağaç’ta 65 göçmen daha yakalandı ve toplam sayı 643 oldu. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Perşembe günü Yunanistan’a ulaşan göçmen sayısının 2016’dan beri kaydedilen en yüksek sayı olduğunu vurguladı. Örgüt, yakalanan göçmenlerin, kapasitesi 3 bin olan ancak şu anda 11 bin kişinin barındırıldığı Midilli adasındaki Avrupa’nın en büyük göçmen kampı Moria’ya götürüleceğini belirtti.

MİDİLLİ ADASINDAKİ MORİA GÖÇMEN KAMPI

İnsan hakları kuruluşları, Midilli Adası’ndaki Moria Göçmen Kampındaki şartları “aşırı kalabalık, güvensiz ve insani olmayan” olarak vasıflandırıyor. Bu ay kampta yaşanan bir kavgada bir Afgan hayatını kaybetmiş ve 2 kişi de yaralanmıştı.

Yunanistan’a göçmen akışı 2015’te en yüksek seviyeye çıkmış ve 2016 yılı Mart ayında Türkiye-AB arasındaki göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle bir anda düşmeye başlamıştı. Ağustos ayında ise Yunanistan’a aylık bazda ulaşan göçmen sayısı 7 bin ile son 3 yılında rekorunu kırdı.

Yunanistan’da şu an kamplarda 25 bin göçmenin tutulduğu ve bu sayının da son 3 yılın rekoru olduğu kaydedildi. Göçmen kamplarının her birinin kapasitesinin 2-3 katı üzerinde olduğu bildiriliyor.

TÜRK BÜYÜKELÇİ ÇAĞRILDI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Yunanistan Temsilciliği Sözcüsü Boris Cheshirkov, “Bu bizim için sürpriz oldu. 2016 yılından beri aynı anda bu kadar geliş görmedik” dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Atina’daki Türk Büyükelçisini çağırarak ülkesinin “derin rahatsızlığını” iletti.

Türk Büyükelçisinin görüşmede Türkiye’nin 2016 yılındaki AB ile yapılan göçmen anlaşmasına bağlı olduğunu ve bu konuda Ankara’nın politikasının değişmediğini Yunanlı muhatabına ilettiği kaydedildi.

ABD’nin peşinde olduğu İran petrol tankeri rotasını İskenderun’a çevirdi

Dünya

Çekya’da katliam: Bir saldırgan hastanenin bekleme odasında 6 kişiyi öldürüp intihar etti

Çekya’nın Ostrava kentinde, bir silahlı saldırganın bir hastanenin bekleme odasındaki altı kişiyi öldürdükten sonra kendi kafasına ateş ederek intihar etti. Polisler, saldırganın cesedini yakındaki bir araçta buldu.

BOLD – Saldırının yaşandığı klinik ve hastanenin bir kısmı hemen kapatıldı. Hastanenin içinde kalan personel koridorda acil durumun sona ermesini bekledi.

Zanlının araçta ölü bulunmasından önce şehirde polis, okullar, alışveriş merkezleri ve hastanelerde güvenlik önlemlerini artırdı.

Çekya Başbakanı Andrej Babis, altı kişinin öldürüldüğünü doğruladı ve kurbanların hastanenin bekleme odasında yakın mesafeden vurulduklarını anlattı.

Babis “Dört ölü ve daha sonra maalesef hayatını kaybeden iki yaralı vardı.” dedi. Polis daha sonra iki kişinin daha yaralandığını açıkladı.

Zanlının saldırıdaki amacının ne olduğu henüz bilinmiyor.

Putin, Berlin’de öldürülen Hangoşvili’yi haydut diye tanımladı; Almanya tepki gösterdi

Okumaya devam et

Dünya

Peter Handke, Nobel Edebiyet Ödülü’nü protestoların gölgesinde aldı

Eski Sırp lider Slobodan Miloşeviç’e destek verdiği için eleştirilen 2019 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Avusturyalı yazar Peter Handke, ödülünü protestolar ve boykot eşliğinde aldı.

BOLD – İsveç Akademisi’nin, Birleşmiş Milletler Uluslararası Lahey Savaş Suçları Mahkemesinin suçlu bulduğu eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’i destekleyen ifadelerde bulunan ve cenazesine katılan yazar Peter Handke, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’te protestolar eşliğinde aldı.

Törene Handke’ye tepki olarak Türkiye, Bosna, Arnavutluk, Kosova, Afganistan, Kuzey Makedonya ve Hırvatistan katılmama kararı almıştı. Bir akademi üyesi de ödülü boykot etti.

Handke ile birlikte kimya, tıp, fizik ve ekonomi alanlarında Nobel ödülü kazananlara ödüllerini Stockholm Konser Salonu’ndaki gösterişli törende İsveç Kralı Kral 16. Gustaf takdim etti.

Nobel Akademisi Handke’ye ödülü verirken onu “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki en etkili yazarlardan biri” olarak tanımladı.

Nobel Barış Ödülü ise ayrı bir törende Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye verildi.

Etiyopya Başbakanı Ahmet Ali, ödüle komşu ülke Eritre ile barışı sağlama çabaları nedeniyle layık görüldü.

HANDKE’YE PROTESTO

Handke Stockholm Konser Evi’nde ödül alırken, şehrin iki farklı noktasında toplanan yüzlerce kişi, Handke’nin ödül almasını protesto etti. Bina dışında da pankartlar açıldı.

Katılımcılar limuzinleriyle ödül töreninin yapılacağı salona yaklaştıkları sırada soğuğa rağmen toplanan yüzlerce kişi sloganlar ve pankartlarla ödülün Handke’ye verilmesini protesto etti.

Avusturyalı yazar, 1997 yılında yayımladığı ‘Tuna, Sava, Morava ve Drina’ya Bir Kış Yolculuğu – Ya Da Sırbistan’a Adalet – Bir Kış Yolculuğu’na Yaz Eki’ isimli kitabında Sırpların işlediği savaş suçlarını önemsizleştirmekle suçlanmıştı.

Handke; 2006 yılında soykırım ve diğer savaş suçları nedeniyle yargılandığı Lahey’deki hücresinde ölü bulunan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in cenazesinde konuşma yapması da tepki doğurmuştu.

Nobel Komitesi’nin Başkanı Anders Olsson karara yönelik eleştirilere, “Amaç, olağanüstü edebi eserlerini kutlamak, kendisini değil” sözleriyle yanıt vermişti.

Saray’dan Erdoğan’ın ‘Nobel alan terörist’ ifadelerine düzeltme: Orhan Pamuk’a yönelik değil

Okumaya devam et

Dünya

Esad’dan Erdoğan’a: “Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim…”

Tayyip Erdoğan’la görüşme ihtimali sorulan Beşar Esad, “Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim. Müslüman demiyorum, İslamcı diyorum… Bu başka bir terim” dedi.

BOLD – İtalya Devlet Televizyonu Rai’ye mülakat veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, gelecekte AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşme ihtimaliyle ilgili bir soruya, “Eğer bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla iş yapmaktan tiksinirim. Müslüman demiyorum, İslamcı diyorum… Bu başka bir terim, siyasi bir terim” dedi” cevabını verdi.

Sözlerini sürdüren Esad, “Ama ben hep şunu söylerim: benim görevim yaptıklarımdan mutlu olmak ya da olmamak değil. Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim, neyi yapmamı gerekirse onu yaparım” dedi.

TÜRKİYE’Yİ İŞGALCİLİKLE SUÇLADI

Esad, Suriye’deki mevcut durumla ilgili bir soruyu yanıtlarken de “Suriye ordusu son birkaç yıldır ilerleme kaydetti ve birçok bölgeyi teröristlerden temizledi. Türklerin desteklediği El Nusra’nın bulunduğu İdlib ise hala duruyor, Türklerin geçen ay topraklarımızı işgal ettiği Suriye’nin kuzey bölgeleri de duruyor” dedi.

Esad, ülkedeki siyasi durumun “dahil olan aktör sayısının artması nedeniyle gittikçe karmaşıklaştığını” da söyledi. “Türk işgali, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlalidir” diyen Esad, Rusya’nın pozisyonunun da bu yönde olduğunu belirtti.

Beşar Esad, sığınmacı kriziyle uğraşan Avrupa için “eden bulur” dedi

Okumaya devam et

Popular