Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İmamoğlu: Seçilmiş başkanların yerine kayyum atanması gaflet ve dalalettir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanması ne yazık ki gaflet ve delalettir” dedi. En kısa zamanda sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, beklenen Diyarbakır ziyaretini gerçekleştirdi. CHP İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, belediyeleri kayyuma devretmenin altında israf düzenini devam ettirme çabası olduğunu kaydetti.

AMEDSPOR TARAFTARLARI KARŞILADI

Diyarbakır Havaalanı’na gelen İmamoğlu, vatandaşların yoğun sevgisi ile karşılaştı. İmamoğlu’nu karşılayanlar arasında Amedspor taraftarları da vardı. Daha sonra partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’na geçen İmamoğlu, burada İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan belediye başkanlarına ilişkin açıklama yaptı. İktidara 23 Haziran hatırlatması yaptı.

İDDİALARINIZI TOPLUM VİCDANINA KABUL ETTİRMEK ZORUNDASINIZ

Kayyum atamalarını “Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul’da hissettik” diyerek eleştiren İmamoğlu, iddiaların yargı ve toplum vicdanına kabul ettirilmesi gerektiğini dile getirdi. İmamoğlu, “Bizler bir kişinin, bir ailenin, bir grubun ya da bir kesimin değil milli iradesine uygun olarak yönetilme kararlılığını ortaya koymuş, bunun için bedeller ödemiş bir devletin vatandaşlarıyız” dedi.

KENDİ İRADESİNİ MİLLET İRADESİ ÜSTÜNDE GÖRME GAFLETİ

Ülkede kendi iradesini milletin iradesinden üstün görme gafletine düşenlerin bunun bedelini en ağır şekilde ödeyeceğini dile getiren İmamoğlu, “Seçilmiş belediye başkanlarının soyut ve hukukta karşılığı bulunmayan, kamu vicdanını ikna etmekten uzak sebeplerle görevden alınarak yerine kayyum atanması da ne yazık ki gaflet ve dalalettir. Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne de hukukun üstünlüğü kalır” ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

İmamoğlu şunları dile getirdi: “Bu demokrasi dışı kesimlere karşı hep birlikte mücadele edeceksek eğer, ki öyle yapacağız, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak zorundayız. Bu ülkeyi yönetenleri bu ülkede 82 milyon vatansever yurttaşımızın yaşadığını kabul etmesi ve bu idrakle bu ülkeyi yönetmesi şarttır. Bazı seçmen kesimlerini, bazı siyasi partileri, bazı seçilmişleri diğerlerinden ayrı tutmak, farklı ölçütler farklı kurallar uygulamaya kalkmak kabul edilemez. Bu çok tehlikeli ve çok riskli bir ayrımcılıktır.”

ERDOĞAN’IN KAYYUM TEHDİDİNE SIFIR ENDİŞE CEVABI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kayyum” tehditlerine ilişkin soruya İmamoğlu, şöyle cevap verdi: “Duyacağım tek endişe demokrasi adına olur. Şahsım adına endişe duyan biri değilim. Bunun adı Diyarbakır veya başka yer önemli değil. Milletin iradesini arkasında hissetmiş biri olarak görevimizi en iyi şekilde yapıyoruz, şehre huzur getirmek adına mücadelemize devam ediyoruz. Şahsım adına sıfır endişe var. Demokrasi adına endişe duyuyorum.”

TAHİR ELÇİ’NİN KABRİ BAŞINDA DUA ETTİ

İmamoğlu, basın toplantısından sonra m İmamoğlu, silahlı saldırıda hayatını kaybeden avukat, insan hakları savunucusu Tahir Elçi’nin mezarını ziyaret etti. İmamoğlu Tahir Elçi’nin mezarı başında dua ederken İmamoğlu’na, eşi Dilek İmamoğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da eşlik etti.

TÜRK VE MIZRAKLI İLE GÖRÜŞTÜ

İmamoğlu oradan da Kayapınar Belediyesi’ne geçerek, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ile görüştü. İmamoğlu, “Size İstanbul’dan selam getirdim. Umut ediyorum bu günleri aşarız. Size yapılan Türkiye demokrasisine yapılmıştır” dedi. İmamoğlu burada da sevgi gösterileri ile karşılandı, ayakta alkışlandı.

Kayyuma karşı başlatılan oturma eylemi 12. günde de devam etti

Politika

Erdoğan Libya’dan haber verdi: Birkaç tane şehidimiz var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iç savaş bataklığındaki Libya’ya gönderilen askerlerle ilgili şehit haberi verdi: “Birkaç tane şehidimiz var, birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik.”

BOLD – Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu. Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye Suriye’de Libya’da Akdeniz’de gerçekten kritik bir mücadele verirken bir anda içeride hiçbir dayanağı olmayan tartışmaların başlatıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfe kederdir. Bunun için ülke ve millet olarak yeni bir istiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Ülkemizin çıkarlarıyla diğer ülkelerin çıkarları çatışıyor. Masada ve sahada olayların gidişatını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK

Hükümetin anlaşmalar imzaladığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanındığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Deniz hukukundan anlamayan uluslararası hukuktan anlamayan bu noktada akıl hocaları olmayan, akıl hocası karga olanın akıbeti ne olur? Gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli lejyoner Hafter’e karşı yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle oradayız. Tabi birkaç tane şehidimiz var ama şunu da söyleyeyim ki birkaç şehidin karşılığında da 100’e yakın lejyonerleri etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi boş kalmayacak.”

Okumaya devam et

Politika

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’e ateş püskürdü: Yazıklar olsun!

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’ün Gezi Parkı olaylarına ilişkin açıklamalarına ateş püskürdü. Gül’ün Erdoğan’ı yalnız bıraktığını vurgulayarak “Yazıklar olsun size” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gezi Parkı olaylarına ilişkin, “Gurur duyuyorum” açıklamasına tepki gösterdi. “O günkü Cumhurbaşkanımızın sanki o olayların yaşandığı bir ülkede yaşamıyormuş gibi bugün söz söylemesi de bırakın İçişleri Bakanlığını, bu ülkenin bir ferdi olarak, içime hançer gibi saplanmıştır” dedi.

Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Hem Tayyip Erdoğan’ı yalnız bırakacaksınız hem Tayyip Erdoğan’ın karşısında birileriyle anlaşma yapacaksınız, ondan sonra da bugün gelip sırça köşklerinizde devletin size sunduğu bütün imkanlarla bu milletin size verdiğini bir şekilde bu millete kötülük olarak anlatmaya çalışacaksınız. Yazıklar olsun size.”

“GEZİ İLE BÜYÜK BİR GURUR DUYUYORUM”

Gezi Parkı olayları ile gurur duyduğunu söyleyen Gül ise şunları dile getirmişti:

“Nerede sessiz kaldım. Mesela en büyük olaylar Gezi olaylarıydı değil mi? Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap şuydu: ‘Bununla büyük bir gurur duyuyorum” dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü ‘Türkiye’nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. Eskiden insanlar insan hakları için sokağa çıkardı. Faili meçhuller dursun diye çıkardı. Yolsuzluk dursun diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar ağacı kestirmem diye sokağa çıkmış, çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye’nin problemlerini İngiltere’nin, ABD’nin problemleri haline çevirmişiz” dedim. Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğimiz vahim olaylar, vandallıklar cereyan eti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda “demokrasi sadece seçim değildir” dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları milli irade dersi vermeye kalktı. Milli idarenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi sadece seçim değildir, seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken bu kadar tatsız politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum. O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz, Haşim Bey’e gidin sorun.”

Okumaya devam et

Politika

HDP’de eşbaşkanlığa Buldan ve Sancar aday olacak

HDP’nin 4. Olağan Kongresi’nde Sezai Temelli bir dönem yürüttüğü eş başkanlık görevinden ayrılacak. Diğer Eş Başkan Pervin Buldan görevine devam edecek. Temelli’nin yerine TBMM Başkanvekili Mithat Sancar aday gösterilecek.

BOLD – HDP’nin yarın toplanacak 4. Olağan Kongresi’nde Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın eş genel başkan adayı olacağı öğrenildi.

SANCAR ADAY OLARAK ÖNERİLECEK

Gazeteduvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre yarın yapılacak HDP 4. Olağan Kongresi öncesi eş başkan ve Parti Meclisi adaylarını belirlemek için kurulan Mutabakat Komisyonu çalışmalarını tamamladı. 2018 yılında yapılan kongrede eş başkan seçilen Pervin Buldan’ın ikinci dönem için de devam etmesi yönünde görüş oluştu. HDP Eş Başkanı Sezai Temelli yerine ise TBMM Başkanvekilliği görevini yürüten, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın önerilmesine karar verildi.

KONGRE ANKARA ARENA’DA YAPILACAK

Ankara Arena’da yarın yapılacak kongrede eş başkan adayları olarak Buldan ve Sancar’ın delegelerin oyuna sunulması bekleniyor. Parti kongresi, “Demokrasi ittifakını güçlendirme” hedefiyle toplanacak. Ana sloganının “Umut” olacağı HDP Kongresi’nde “Demokrasi için üçüncü bir yol var” mesajı verilecek.

Süleyman Soylu, Abdullah Gül’e ateş püskürdü: Yazıklar olsun!

Okumaya devam et

Popular