Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Belki sadece hukuk siyasetin köpeği değildir…

“Yargı altın çağını yaşıyor” diyen Doğu Perinçek’in yayın organlarında çalışan muhabirler, Adli Yıl açılışı için gittikleri Saray’dan içeri alınmadı. Ulusal Kanal ve Aydınlık, kendilerine yönelik akreditasyona ses çıkarmadı.

BOLD – Yargıtayın Adli Yıl açılış törenine davet ettiği Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ törenin düzenlendiği Saray’da içeriye alınmamıştı. Durumu sosyal medya hesabından duyuran Uludağ, “Yargıtay Başkanlığı, adli yıl açılış töreni için adıma davetiye gönderdi. Sabah töreni izlemek için Saray’a gittim. Listede ‘adınız yok, içeri alamayız’ dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay’ın listesinden adımı çıkarmış. Yargı bağımsızlığı mı? Buraya kadar işte” ifadesini kullandı.

GAZETEMİZE AMBARGO

Cumhuriyet gazetesi de davet edilen görevli muhabirinin Saray’dan içeriye alınmamasını yaptığı haberle okurlarına duyurdu. Gazete, Saray’ın tavrını ‘Cumhuriyet’e Saray’dan ambargo’ olarak yorumladı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği de Saray’ın, davetli Uludağ’ı geri çevirmesine tepki gösterdi. ÇGD’nin twitter hesabından yapılan açıklamada “Gazeteci Alican Uludağ’ın Yargıtay Başkanı İsmail Cirit’in davetlisi olmasına karşın Cumhurbaşkanlığındaki Adli Yıl Açılış Törenine alınmamasının bir tek açıklaması var: ‘Saray’ın kapılı kapılarının ardında hazırlanan sansür ve fişleme listeleri” denildi.

AMBARGO SADECE CUMHURİYET’E DEĞİL

Sarayın ambargo uyguladığı tek gazeteci Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ değildi. Adli yıl açılış törenine Ulusal Kanal muhabirleri ile Aydınlık Temsilcisi İsmet Özçelik de alınmadı. Fakat ne Ulusal Kanal televizyonu ne de Aydınlık’ta konuya dair en ufak bir haber yer almadı. Doğu Perinçek’in yönettiği Vatan Partisinin yayın organları kendilerine uygulanan ambargoyu vermek bir yana; adli yıl açılış törenlerini öve öve bitiremedi.

SARAY’IN DUVARLARINDA TUZLA BUZ OLDULAR

Sansürü kamuoyuna duyuran Gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabımdan yargıyı öven Perinçek’i eleştirdi. Yarkadaş paylaşımında, ”Perinçek’in ‘Yargı altın çağını yaşıyor’ sözü, Saray’ın duvarına çarptı ve tuzla buz oldu. Saray’da yapılan Adli Yıl açılış törenine, Yargıtayın davetlisi oldukları halde, Ulusal Kanal muhabirleri ile Aydınlık Temsilcisi İsmet Özçelik de alınmadı. Gazete ise sansüre yer vermedi” dedi.

Özdil’den Feyzioğlu’na ‘Hediye’: ‘Papa müslüman olur da AKP adil olamaz’

Medya

Tarihçi İlber Ortaylı: Yakın zamanda gideceğim buralardan

Pelin Batu’nun Biz10 TV Youtube kanalının ilk konuğu olan Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, uzun bir araştırma seyahatine çıkacağını belirterek “yakın zamanda gideceğim buralardan” dedi.

BOLD-Tarihi konularda ilginç yorum ve bakış açılarıyla tanınan Tarihçi Yazar İlber Ortaylı, Pelin Batu’nun Biz10 TV Youtube kanalında yaptığı ‘Batu Yakası’ programının ilk konuğu Tarihçi İlber Ortaylı oldu.

Pelin Batu’nun sorularını yanıtlayan Ortaylı, yakında Avrupa’daki arşivleri incelemek için uzun süreli bir yurt dışı seyahati olacağını açıkladı. Uzun zamandır bu seyahatin hayalini kurduğunu belirten Ortaylı, “Burada çok fırsat olmuyor, bir yandan kitap yazmam gerekiyor, bir yandan söyleşiler var konferanslara katılmam gerek ancak yakın zamanda gideceğim buralardan” dedi.

Türkiye’de tarihi mekânlar ve binalarla ilgili yapılan restorasyonları eleştiren Ortaylı, “Türkiye’de kötü restorasyon yok değil var. Ama bilmiyorlar. Geniş anlamda sorarsan onları bu gözle değerlendirmek fazla iyimserlik olur. Sen düşün ki bütün restorasyonları belirli bir yer yapıyorsa ve orası Türkiye’deki mimarı mirasın çok azını barındıran bir bölgeyse orada zaten gelişmenin, bilgi edinmenin mümkün olmadığını anlarsın” şeklinde konuştu.

“ŞEHRİNE SAHİP ÇIKMAYANLARLA AYNI YERDE MEZARIM OLMAYACAK”

Ortaylı şehrine sahip çıkamayanlar diyerek eleştirdiği bir kesim İstanbullu’yu kast ederek “Senin burada mezarın var mı diyorlar. Çok şükür yok, olmayacak da! Şehrine sahip çıkamayan insanlarla aynı yerde ne mezarım olacak” diyerek sitem etti.

“KÖTÜ KİTABIN İMHASI GEREKİR”

Pelin Batu’nun, Ortaylı’ya “Nasıl bir okuyucusunuz? Bir kitabı baştan sona okur musunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine “Bir kitabın okunacağı var, şöyle böyle okunacağı var, hiç okunmayacağı var.” diyerek yanıtladı.

Batu, Ortaylı’nın sözlerine karşılık “Hiç böyle suçluluk duymadan atar mısınız?” demesi üzerine “Beş para etmez kitabı ne koyayım? Ben kitabı koyacak yer bulamıyorum” dedi.

Ortaylı sözlerine “Kötü kitabı atarsın, atman da gerekir. Çünkü senden sonra çocuğun okur olmaz. Kötü kitabın en kısa zamanda imhası gerekir” diyerek devam etti.

Ahmet Altan: Sana ait bir cümle…

Okumaya devam et

Medya

“Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız” diyen AKP’li yazar çark etti: Yazdıklarım ironiydi

“Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız, Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız” diyen iktidara yakınlığı ili bilenen yandaş yazar Müfid Yüksel, gelen tepkiler üzerine “yazdıklarım ironiydi” dedi.

BOLD- Sosyal medya hesabında “Bu ülkeyi biraz Araplaştıracağız. Büyükşehirlere Arap mahalleleri kuracağız” paylaşımı yapan AKP yanlısı eski Yeni Şafak yazarı Müfid Yüksel gelen tepkiler üzerine geri adım attı.

ŞAHSIMA SALDIRI VAR

Paylaşımını silen Yüksel yaptığı bir diğer paylaşımda Kürt olduğu için sosyal medyada linç edildiğini ileri sürdü. Yüksel, ”Araplara yönelik bazı ağır saldırılara karşı ironik olarak yazıp sildiğim bazı cevapları baz alan bir kısım ırkçı çevreler hem Araplara hem de Kürtlüğüm üzerinden şahsıma ağır saldırılarda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı

ÖLÜMLE TEHDİT EDİLİYORUM

Daha önce de okullarda okutulan Andımız’ı ‘Bölücülük’ olarak nitelendiren Yüksel gelen tepkiler üzerine paylaşımını silmek zorunda kaldı. Yüksel, takipçilerinden birinin kendisini ölümle tehdit ettiğini de iddia etti.

Bakan “Kullanılamaz” dedi, küçük damat şov yaptı

Okumaya devam et

Medya

Hakkını arayanı hain ilan eden Nedim Şener, EYT’lileri kızdırdı

Hak arayışındaki Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın sosyal medyada örgütlenmeleri, AKP destekçisi Nedim Şener’i rahatsız etti.

BOLD – Ülkede iktidara muhalefet eden her oluşumu terörle ya da Hizmet Hareketi ile bağlantılı göstermeye çalışyan Nedim Şener, son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) çattı.

Yerel seçimler öncesinde, Erdoğan EYT yasasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söylemişti. EYT’li sosyal medya hesapları, Erdoğan’ın sözlerinin ardından AKP ve iktidar ortağı MHP’yi hedef alan paylaşımlar yapıyor.

HER KOŞULDA AKP’YE KALKAN

Bu paylaşımlar, Şener’i rahatsız etti. Şener, EYT’liler için Hizmet Hareketinin güdümünde imasında bulundu. EYT’lileri kızdıran bu açıklama sosyal medyada da günden oldu. EYT’li hesaplar “Nedim Şener’i protesto ediyorum” etiketiyle tepkilerini dile getiriyor.

İktidarın muhalif guruplara her türlü baskısını meşru gören Şener, daha önce de KHK’lılar ve Bylock mağdurları için adalet isteyen siyasileri ve gazetecileri hain ilan etmişti.

Cezaevindeki annesini özleyen minik İpek’in gözyaşları yürekleri dağladı

Okumaya devam et

Popular