Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye Demokratik Güçleri: Türkiye sınırındaki askeri tahkimatları kaldıracağız

Büyük çoğunluğunu PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, ABD askerleri ile birlikte Türkiye sınırında bir devriye gerçekleştirdiklerini ve ileride yıkılacak askeri tahkimatları belirlediklerini açıkladı.

BOLD – Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, ABD askerleri ile birlikte Türkiye sınırında bir devriye gerçekleştirdiklerini ve bu devriye sırasında ileride yıkılacak askeri tahkimatları belirlediklerini söyledi.

Twitter adresinden açıklama yapan Mustafa Bali, devriyenin Tel Abyad civarında Salı günü gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye ve ABD tarafından Fırat’ın doğusunda kurulacak güvenli bölgeyi “güvenlik mekanizması” olarak adlandıran Mustafa Bali, iki ülke arasındaki anlaşmanın başarılı olması ve sınırdaki gerginliği azaltmak için çalıştıklarını ifade etti.

YPG, GEÇEN HAFTA TEL ABYAD VE RES EL-AYN’DAN ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Suriye’de PKK’nın uzantısı YPG ve YPG’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye sınırındaki militanlarının ve ağır silahlarının bir kısmını çektiğini geçen hafta açıklamıştı.

Türkiye ve ABD, Ağustos ayı başında Ankara’da yapılan görüşmelerde Fırat’ın doğusunda bir güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmıştı. Türkiye-ABD mutabakatı çerçevesinde Şanlıurfa’da bir müşterek harekat merkezi kuruldu.

Güvenli bölgenin derinliği ve kontrolü konusundaki detaylar ise belirsizliğini koruyor. ABD-Türkiye mutabakatında bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye uzun süredir bölgenin derinliğinin 32-40 kilometre olması gerektiğini belirtiyordu.

SDG: GÜVENLİ BÖLGE DEĞİL “GÜVENLİK MEKANİZMASI”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Musta Bali, Türkiye kamuoyundan gizlenen bazı detayları geçen hafta kamuoyuyla paylaşmıştı.

SDG, Fırat’ın doğusunda kurulacak güvenli bölgenin Türkiye’nin istediği şekilde 32-40 kilometre derinlikte olmayacağını 5-14 kilometre derinlikte olacağını iddia etmişti.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, ABD-Türkiye anlaşmasına göre güvenli bölgenin civardaki şehirleri ve kasabaları da kapsamayacağını belirtti. Güvenli bölge sadece kırsal kesimleri ve askeri noktaları kapsayacak.

Mustafa Bali, YPG ve Suriye Demokratik Güçleri’nin bölgedeki “savunma amaçlı” askeri noktaları kaldıracağını ve kontrolünü de “bölgesel savaşçılardan oluşan bir askeri konseye” devredeceğini belirtti.

Türkiye, ABD ile yürüttüğü güvenli bölge görüşmelerinde SDG ve YPG’nin tamamen bölgeden çekilmesini ve bölgedeki kontrolün tamamen Türk Ordusu’na geçmesini istiyordu.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali ayrıca Türk-ABD askerlerinin sınır hattında devriye görevinde bulunacağını ancak bu iki ülke askerlerinin Türkiye içinde konuşlandırılacağını söylemişti.

ABD-Türkiye mutabakatının “güvenli bölge” olmadığını “bir güvenlik mekanizması” olduğunu vurgulayan SDG Sözcüsü Mustafa Bali, bu mekanizmanın Türkiye’nin “ulusal güvenliğine yönelik korkularını ve iddialarını dindireceğini” ifade etti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR: FIRAT’IN DOĞUSUNDA KENDİ GÖBEĞİMİZİ KESEBİLECEK DURUMDAYIZ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda 2019-2020 Eğitim Uçuş Yılı Töreni’nde yaptığı açıklamada Güvenli Bölge konusunda ABD’nin verdiği sözleri yerine getirmesini büyük bir hassasiyet ve dikkatle takip ettiklerini söyledi.

“Bize verilen bilgilerin her birini tek tek kontrol etmeden o işi kabul etmiyoruz” diyen Milli Savunma Bakanı Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize verilen sözlerin gerçekleşmesini takip etmekteyiz. Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse,  bununla alakalı olarak Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var. Onları da uygulamaya  koymaya hazırız.  Gerekirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, kendi göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız.”

 

Afganistan’da ABD ile Taliban anlaştı: 5 bin asker çekilecek

Dünya

Rusya açıkladı: İdlib’de Türk-Rus ortak devriyesine bombalı saldırı

Rusya, İdlib’de yapılan Türk-Rus ortak devriyesine uzaktan kumandalı bomba ile saldırı düzenlendiğini açıkladı. Rusya Haber Ajansı, “Saldırıda birkaç Türk ve üç Rus askeri yaralandı” dedi.

BOLD – İdlib’de Türk ve Rus askerlerin birlikte düzenledikleri devriyeye bombalı saldırı düzenlendi. Rusya Haber Ajansının Rus kaynaklara dayandırdığı habere göre saldırıda ‘birkaç’ Türk ve üç Rus askeri yaralandı. Bazı askeri araçların zarar gördüğü ve yaralanan tüm askerlerin olay yerinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Reuters’a konuşan iki kaynağa göre uzaktan kumandalı bombanın patlatıldığı saldırıda hiçbir Türk askeri hayatını kaybetmedi.

ATEŞKES MUTABAKATI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’de 36 Türk askerinin şehit olmasının ardından 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gitmişti. Burada yapılan görüşmeler sonucunda Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov İdlib’de yeniden ateşkes ilan edilmesini içeren mutabakat imzalamıştı. Söz konusu Moskova Mutabakatı’nda İdlib’de neler yapılacağı şöyle sıralanmıştı:

  • İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.
  • M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.
  • Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

Okumaya devam et

Dünya

Gölde kaybolan ünlü dizi oyuncusunun cesedi bulundu

ABD’de geçen hafta, 4 yaşındaki oğluyla birlikte Piru Gölü’ne açıldıktan sonra ortadan kaybolan, ödüllü Glee dizisini Santana Lopez’i Naya Rivera’nın cesedi bulundu.

BOLD- Kaliforniya eyaletindeki Piru Gölüne, 4 yaşındaki oğluyla birlikte tekneyle açılan, Naya Rivera’dan haber alamayan yakınlarının ihbarı üzerine harekete geçen ABD polisi, ünlü oyuncunun 4 yaşındaki oğlunu teknede yalnız bulmuştu.

Ventura bölgesindeki gölde, üzerinde can yeleği bulunan küçük çocuk, polislere yüzmek için göle gittiklerini, annesinin suya atladıktan sonra bir daha geri dönmediğini söylemişti.

HAYATINI KAYBEDEN 3. OYUNCU

Polis tarafından yapılan arama çalışmalarında Rivera’nın cansız bedeni bulundu. Rivera’nın cesedi 15 metre derinlikte bulundu ve ölüm nedenini kesinleştirmek için otopsi yapılacak. Glee dizisiyle yıldızı parlayan Rivera, dizi ekibinden hayatını kaybeden 3’ncü oyuncu oldu.

Ünlü oyuncu Rivera’nın oğlunu kurtardıktan sonra kendisini kurtarmak için enerjisinin kalmadığı bu sebeple hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden ‘dobra’ uyarı: Kötünün kötüsü olacak!

Koronavirüs vakalarında dünyanın birçok ülkesinde tehlikeli tırmanış olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, “Dobra olmak gerekiyorsa kötünün kötüsü olacak. Eskisi gibi olmayacak” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde dün 230 bin yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini duyurdu. Bunların yüzde 80’inin 10 ülkeden bildirildiğini vurguladı. Virüse ilişkin büyük endişe taşıdıklarını anlatan Ghebreyesus, tüm ülkelerin risk altında olduğunu ve aynı şekilde etkilendiğini söyledi.

KAZANIMLAR KAYBEDİLDİ

Ghebreyesus, “Dünyanın birçok ülkesinde artık vakalarda tehlikeli artışlar görüyoruz ve hastane odaları tekrar doluyor. Birçok ülkenin riski azaltmak için kanıtlanmış önlemleri uygulamadığı veya takip etmediği için kazanımlarını kaybettiği görülmektedir” diye konuştu. Dünyadaki tüm vakaların yüzde 50’sinden fazlasının kaydedildiği Amerika kıtasının salgının merkez üssü olma özelliğini koruduğunu vurguladı. Ghebreyesus şöyle konuştu: “Dobra olmak gerekiyorsa çok fazla ülke yanlış istikamete gidiyor. Virüs bir numaralı halk düşmanı olmaya devam ediyor ancak birçok hükumet ve halkın eylemleri bunu yansıtmıyor. Virüse ilişkin tek amaç enfekte olmuş kişileri bulmak. Liderlerden gelen karışık mesajlar salgına ilişkin en önemli unsur olan güveni baltalıyor. Temel prensipler takip edilmezse, bu salgın gittikçe kötüleşecek, kötünün kötüsü olacak. Ama bu şekilde olmak zorunda değil.”

SALGINI KONTROL EDEBİLİRİZ

Ghebreyesus, liderleri, hükumetleri ve tüm insanları “salgının yayılması zincirini kırmak için” ellerinden gelen her şeyi yapmaya davet etti. “Sizinle dürüst olmak istiyorum; öngörülebilir bir gelecek için ‘eski normal’e dönüş olmayacak” uyarısı yapan Ghebreyesus, ancak salgını kontrol ederek hayatın sürmesini sağlayacak bir yol haritası olduğunu ifade etti. Ghebreyesus, bu yol haritasını ise ölüm oranlarının düşürülmesi, virüsün yayılma hızının bastırılması, bireysel tedbirlerin alınması ve geniş kapsamlı stratejiler uygulayacak güçlü iktidarlar olduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Popular