Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar/TL 5.70’in altına düştü

Dün açıklanan ağustos enflasyon rakamlarının baz etkisiyle düşük çıkmasının ardından 5.80’li seviyelerden aşağı inen kur, gerilemeye bu sabah da devam etti.

BOLD – TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre enflasyon ağustosta yüzde 0.86, yıllık bazda ise yüzde 15.01 arttı. Beklentilerden düşük gelen enflasyon sonrası dolar/TL 5.83’lerden 5.73’e kadar geriledi. Bu sabah da düşüşünü sürdüren kur, 5.70’in altına geriledi ve 5.68’i test etti.

Dün 6.28-6.37 bandında dalgalanan euro/TL de bu sabah 6.26’ya çekilirken, sepet kur 5.98’e indi.

BIST 100 endeksi dün yüzde 0.49 artışla 98 bin 826 puandan günü tamamladı. 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 2.76 düşüşle yüzde 15.49’a, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 1.90 düşüşle yüzde 16’ya geriledi.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, TL’deki pozitif ayrışmanın devam edebileceğini belirterek, “5.80 – 5.95’in aşağı yönlü kırılmasıyla düşüş ivme kazandı. İlk aşamada 5.65’lere doğru eğilim devam edebilir. TL’de geçen süredeki negatif ayrışma şu anda telafi ediliyor dolayısıyla bu pozitif ayrışma devam edebilir” yorumunu yaptı.

“TCMB FAİZİ İNDİRECEK” BEKLENTİSİ ARTTI

Enflasyondaki düşüş Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine bu ay da devam edeceği beklentisini güçlendirdi.

Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim, Merkez Bankası’ndan 225 baz puanlık faiz indirimi beklediklerini belirterek, “Enflasyonun beklentinin altında kalması Merkez Bankası’nın 12 Eylül toplantısında indirim döngüsünü sürdürmek için alan yaratıyor” ifadesini kullandı.

İcradaki dosya sayısı 21 milyonu aştı

Ekonomi

Erdoğan’ın temel atma törenine katıldığı BMC fabrikasının inşaatı durduruldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Mart seçimleri öncesi temel atma törenine katıldığı BMC fabrikası inşaat çalışmalarını durdurma kararı aldı.

BOLD-Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’nin Sakarya Karasu ilçesinde kurulması planlanan ‘BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü’ inşaatı durduruldu. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Erdoğan’ın temel atma törenine katıldığı fabrika inşaatının BMC’nin ‘Tank Palet Fabrikası’nı alması nedeniyle durdurulduğu iddia edildi.

Yeniçağ’da yer alan habere göre, BMC’nin Sakarya Karasu’da kuracağı fabrikadaki çalışmalar 6 ay süreyle ertelendi. Karasu’nun İhsaniye Mahallesinde bakanlık tarafından tahsis edilen arazide, savunma sanayi alanında fabrika kurmak için çalışmalara başlayan BMC, inşaat durdu.

BMC’nin fabrika inşaatını neden durdurduğuna dair henüz bir bilgi verilmezken, firmanın tank palet fabrikasını 25 yıllığına kiralaması nedeniyle fabrika kurma çalışmalarını 6 ay süreyle ertelediği ileri sürüldü. Fabrikanın inşaatını üstlenen yüklenici firmanın zemine beton döktükten sonra tüm inşaat malzemelerini ve araçlarını alarak bölgeden ayrıldığı, inşaat alanında şantiye görevlisi dahil hiçbir görevlinin kalmadığı ileri sürüldü.

Edinilen bilgilere göre, yüklenici firma yetkililerinin de, BMC’nin tank palet fabrikasına yapacağı yatırım nedeniyle Karasu’daki fabrika inşaatını ertelediği yönünde bilgi verdiği ifade edildi.

Ahlat’taki köşkün inşaatını Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı yapıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

İkinci e-haciz dalgası: 1.5 milyondan fazla kişinin banka hesapları bloke edildi

Ekim ayında 3.3 milyon kişiye gönderilen elektronik hacizlerin (e-haciz) ardından şimdi de 1.5 milyondan fazla kişi, hesaplarına konulan hacizle şoke oldu.

BOLD – Kapanmayan bütçe açığı için artırılan vergilerin ardından vatandaşın başı bu sefer de hesaplarına getirilen elektronik hacizlerle dertte.

Sözcü’nün haberine göre, ekim ayının başında 3.3 milyon kişiye gönderilen e-hacizlerde ikinci dalga dün başlatıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezalar için e-haciz yapıldı.

Bu sefer 1.5 milyondan fazla kişiyi kapsayan e-haciz sonrası vatandaşlar hem paralarını çekmek hem de borç ödemek için bankalara akın etti.

E-HACİZİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Ekim ayında yapılan e-hacizlere göre yapılan bu son işlemlerin kapsamı da genişletildi. Şu an kişi çalışsın veya çalışmasın, hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor.

Dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte KYK borcu olup henüz çalışmayanların da hesaplarına e-haciz işlemi yapıldı.

E-haciz işlemi sadece borçlu için değil, o kişinin yakını veya iş ortakları için de ilk defa yapıldı.

“ŞİRKET ÇALIŞANLARINA DA GÖNDERİLİYOR”

Konuyu değerlendiren Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, şöyle konuştu:

“Anonim şirketlerde vergi borcundan ‘kanuni temsilci’ olan yönetim kurulu, limited şirketlerde şirket müdürü ile müdür olmayan ortak hissesi oranında sorumlu.

Buna rağmen, elektronik haciz uygulamalarında şirketlerin sorumlularını ticaret sicil gazetesinden tespit edip işlem yapmak yerine, şirketlerle ilgili imza sirkülerlerinde adı geçen çalışanlara da e-haciz uygulaması yapılıyor.”

“HAZİNE, MÜKELLEFLERİN PARASI OLDUĞU HALDE BORCUNU ÖDEMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR AMA YANILIYOR”

Ekonomik krizin etkisi ile vergi mükelleflerinin vergi ve sigorta primlerini ödeyemediklerini ifade eden Türkmen, “Ciddi bir nakit açığı yaşayan Hazine, bu alacakların tahsili için 6183 sayılı Kanun’daki bütün tahsil yollarını deniyor.

Mükelleflerin parası olduğu halde ödemediğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Şu anda aylık gecikme zammı oranı yüzde 2, daha 1.5 ay önce aylık yüzde 2.5’ti. Hiçbir basiretli tüccar, parası olduğu halde banka faizlerinin 10 puan yukarısına borçlanmayı tercih etmez” dedi.

Bütçe açığı Türkiye ekonomisi için önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Daha önce 2019 için 80.6 milyar olarak hedeflenen bütçe açığı, Merkez Bankasından aktarılan kaynaklara rağmen Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 125 milyar lira olarak revize edildi.

2020 yılında 138 milyar lira olarak öngörülen açık, 2021’de 157 milyar, 2022’de ise 160 milyar lira olacak. Bütçe açığı büyüdükçe hükumet vergileri ve hacizleri artırıyor.

AB dışişleri bakanları Türkiye’ye yaptırımların çerçevesini belirledi

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’da son sürat israf: Sınırsız harcama yetkisi

Son günlerde geçim sıkıntısı nedeniyle intiharlar yaşanırken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki israf durmak bilmiyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Saray’a uluslararası toplantılar için sınırsız harcama yetkisi verildi.

BOLD – Türkiye tarafından düzenlenen uluslararası toplantılardan Cumhurbaşkanı’nca belirlenenler için yapılacak harcamalara geniş kapsamlı kural muafiyeti getirildi. Buna göre Cumhurbaşkanı’nın belirlediği uluslararası toplantılar için yapılacak mal ve hizmet alımları, herhangi bir parasal üst sınır olmaksızın “doğrudan alım” usulü ile yapılacak. Ayrıca bu tür alımlarda ilana çıkılması, teminat alınması, yaklaşık maliyet hazırlanması, yeterlilik kurallarının aranması, sözleşme yapılması, alım komisyonu kurulması, belge hazırlanması zorunluluğu aranmayacak.

Cumhuriyet’in haberine göre, Türkiye tarafından düzenlenen uluslararası organizasyonlar ve toplantılardan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenenler için yapılacak mal ve hizmet alımları, daha önce Kamu İhale Yasası’nda yapılan bir değişiklikle bu yasa hükümlerinden istisna tutulmuştu.

Yasanın bu maddesine göre düzenlenen ve Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı’nın uluslararası düzenleyeceği toplantılardan Cumhurbaşkanı’nın belirleyecekleri için yapılacak mal ve hizmet alımlarının esasları belirlendi. Hangi uluslararası toplantının bu kapsama gireceğini Cumhurbaşkanı belirleyecek. Bu karar kapsamında gerçekleştirilen uluslararası organizasyonlar ve toplantılar süresince düzenlenecek ikili ve çok taraflı görüşme, her türlü toplantı, basın toplantısı, kültürel, sanatsal ve turistik program ile tanıtım etkinlikleri çerçevesinde ihtiyaç duyulan her türlü mal ve hizmet alımları, kiralama ya da doğrudan alım yoluyla temin edilebilecek.

ÜST SINIR YOK

Bu kapsamdaki doğrudan alım usulü için herhangi bir parasal üst sınır bulunmadığı da kararla hükme bağlandı. Ayrıca bu tür alımlarda ilana çıkılması, geçici veya kesin teminat alınması, yaklaşık maliyet hazırlanması, yeterlilik kurallarının aranması, sözleşme yapılması, alım komisyonu kurulması, belge hazırlanması zorunluluğu aranmayacak. Bu zorunlunluluklardan her birinin uygulanıp uygulanmayacağı, alımı yapan harcama biriminin takdirinde olacak.

TÜRKİYE’NİN İMAJI İÇİN…

Getirilen kural muafiyetine “uluslararası toplantıların Türkiye’nin imajı için büyük önem taşıdığı ve kısıtlı zaman diliminde hızla hareket edilmesi gerekliliği” gerekçe gösterildi. Ayrıca bu tür toplantılar için yapılacak alımlarda “devletin yüksek çıkarları ile devlet itibarının gereklerine uygun hareket edilmesi” temel ilkeler arasında sayıldı.

Ahlat’taki köşkün inşaatını Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı yapıyor

Okumaya devam et

Popular