Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Midilli’de mültecilerden ‘kapasite’ eylemi

Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampında olaylar çıktı. Kapasitesinin 3 katı insan barındıran kamptan Yunanistan ana karasındaki kamplara geçmek isteyen 50 ailesiz genç gösteri düzenledi.

BOLD – Yunan Polisi, göstericilerin kamp çalışanlarına saldırması üzerine “sınırlı oranda” göz yaşartıcı gaz ile müdahale edildiğini ve gençlerin görüşmeler yapılabilmesi için “güvenli bir bölgeye alındığını” açıkladı. Daha sonra bir müzakere ekibinin gençlerle görüşmeler gerçekleştireceği ifade edildi.

3 bin kişi kapasiteli Moria Mülteci Kampı’nda kalan kişi sayısı geçen hafta yaşanan büyük göçmen akını ile 11 bine yaklaşmıştı.

Bunun üzerine Yunan hükümeti kamptaki bazı kişileri ana karadaki diğer göçmen kamplarına taşıma kararı aldı. Moria Mülteci Kampı’ndaki olaylar, Yunanistan’ın kapasitesinin 3 katını aşan kamptaki bin 500 kadar sığınmacıyı Pazartesi ve Salı günü iki ayrı tekneyle Selanik’e taşımasından bir gün sonra meydana geldi.

MİDİLLİ ADASINDAKİ MORİA GÖÇMEN KAMPI

İnsan hakları kuruluşları, Midilli Adası’ndaki Moria Göçmen Kampındaki şartları “aşırı kalabalık, güvensiz ve insani olmayan” olarak vasıflandırıyor. Bu ay kampta yaşanan bir kavgada bir Afgan hayatını kaybetmiş ve 2 kişi de yaralanmıştı.

Yunanistan’a göçmen akışı 2015’te en yüksek seviyeye çıkmış ve 2016 yılı Mart ayında Türkiye-AB arasındaki göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle bir anda düşmeye başlamıştı. Ağustos ayında ise Yunanistan’a aylık bazda ulaşan göçmen sayısı 7 bin ile son 3 yılında rekorunu kırdı.

Yunanistan’da şu an kamplarda 25 bin göçmenin tutulduğu ve bu sayının da son 3 yılın rekoru olduğu kaydedildi. Göçmen kamplarının her birinin kapasitesinin 2-3 katı üzerinde olduğu bildiriliyor.

Yunanistan, 1500 sığınmacıyı Midilli Adası’ndan Selanik’e nakletti

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Eski başbakan ve iki sağlık bakanına Fransa’da koronavirüs soruşturması

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma başlatılıyor.

BOLD – Fransa Yargıtay Savcısı François Molins, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden 9’unun kabul edildiğini açıkladı. Molins, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski Başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti. Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti. Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

Okumaya devam et

Popular