Politika

AKP’de ikinci büyük kırılma

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Ahmet Davutoğlu ve ekibinin ihracının istenmesinin, AKP’deki ikinci büyük kırılma olduğunu belirtti. “Davutoğlu seçim zaferinden 6 ay sonra ne oldu da başbakanlıktan istifa ettirildi?” diye sordu.

BOLD- Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı, Selçuk Özdağ’ın kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevkedilmesine karar vermesinin yankıları sürüyor. Bugünkü köşesinde konuyu irdeleyen Taşgetiren, Davutoğlu’nun danışmanlık, Dışişleri Bakanlığı yaptığını hatırlattı.

YÜZDE 49 ALDIKTAN 6 SONRA İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDI

Taşgetiren, Davutoğlu’nun bu görevlerde başarılı olduğuna inanıldığı için Başbakanlığa getirildiğini belirtti. “İki yıla yakın başbakanlık yaptı, 7 Haziran’da yüzde 40’a düşen Ak Parti oylarını 1 Kasım’da yüzde 49 küsura çıkardıktan 6 ay sonra, başbakanlıktan ayrılmak zorunda bırakıldı.” diye yazdı.

DAVUTOĞLU BAŞBAKANLIK YAPMAYA KALKTI

Taşgetiren şunları dile getirdi: “Davutoğlu başbakanlık yapmaya kalktı. Ne demek bu? Başbakan olan bir insanın başbakanlık yapması neden sorun olsun? Bunun cevabı da Davutoğlu’ndan sonra ‘Düşük profilli başbakan’ arayışında saklı. Davutoğlu ‘Başbakan isem bunun gereğini yaparım’ dediği için boy hedefi haline geldi.”

ERDOĞAN SİSTEMDEKİ GÖRÜNTÜSÜ KURTARMAK İSTEDİ

Taşgetiren, “Manzara şu: Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmuş, ama sistem henüz değişmemiş. Yani henüz Cumhurbaşkanı, icranın başı rolünü yeterince ifa edemiyor. İsteniyor ki, sistemdeki görüntüyü kurtaralım, ama fiiliyatta Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak tam belirleyici olsun, Başbakan da onun yardımcısı, müsteşarı vs. her ne ise o olsun. Erdoğan lider, öyleyse sistem hep onun etkili olduğu biçimde işlemeliydi” dedi.

ERDOĞAN’IN RAHATSIZLIĞINA PELİKAN OPERASYONU EKLENDİ

Taşgetiren şunları kaydetti: “Davutoğlu Başbakanlığa getirilirken, Erdoğan’la arasında bu anlamda bir mutabakat oldu mu bilmiyorum, değilse, Başbakan iseniz başbakanlığı hakkıyla yerine getirmekten sorumlusunuz. Asıl bunu hakkıyla yapmadığınız zaman görevi suiistimal etmiş olursunuz. Kaldı ki, Başbakan olup başbakanlığı yapmamanın sınırlarını tayin de kolay değil. Her adımınızda Cumhurbaşkanı’nın gözünün içine bakmak gibi bir durum sürdürülebilir olamaz. O zaman ihtilaf çıkıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsızlığına Pelikan grubunun operasyonel çıkışı eşlik ediyor ve Davutoğlu’nun tasfiyesi gerçekleşiyor.”

ALBAYRAK: DAVUTOĞLU’NUN SUÇU NE?

Konu aynı gazetenin yazarı olan Hakan Albayrak’ın da gündemindeydi. “Davutoğlu’nun suçu ne?” başlıklı yazısında, şu ifadeleri kullandı: “Ahmet Davutoğlu AK Parti’ye eleştiriler yöneltiyor ve telkinlerde bulunuyor. Böyle şeyler serbestçe konuşulamayacaksa parti içi demokrasi iddiası AK Parti Programı’ndan çıkarılmalı. Kuru kuruya olmaz ki. ‘Ama Davutoğlu ve arkadaşları yeni bir parti kurma hazırlığına girişerek haddi aştılar’ mı deniyor? Öyle deniyorsa bile, Davutoğlu ve arkadaşlarına AK Parti içinde hareket sahası tanımayan ‘parti içi demokrasi’ anlayışının sorgulanması gerek.”

Davutoğlu ve ekibi ihraca kadar bekleyecek

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version