Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Masal Şatosu Tarantino’yu tahttan indirdi… Hafta sonu izlenme rakamları

Bir Zamanlar Hollywood’da filminin Türkiye gişe liderliği bir hafta sürdü. Masal Şatosu, gösterime girdi
ği ilk haftada listenin zirvesine oturdu.

BOLD– Masal Şatosu- Sihirli Davet’in gişe lideri olmasıyla 11 hafta sonra ilk defa yerli bir film ilk sıraya yükselmiş oldu. İşte 30 Ağustos- 1 Eylül 2019 izlenme rakamları…

MİRCİN

3.056 izleyici

İBLİS ESİR-İ BEDEN

4.416 izleyici

A RAINY DAY IN NEW YORK

9.962 izleyici

KEDİLER

10.584 izleyici

ABIGAIL SINIRLARIN ÖTESİNDE

16.484 izleyici

BİR ZAMANLAR HOLLYWOOD’DA

54.670 izleyici

MASAL ŞATOSU SİHİRLİ DAVET

61.147 izleyici

Gündem

Madımak katliamı için yakılan ağıtlar

Türkiye tarihinin utanç tablolarından biri olan Madımak Katliamı’nın üzerinden tam 27 yıl geçti. Baş aktörleri açığa çıkarılamayan olay hafızalarda ve yüreklerde acısını korumaya devam ediyor.

BOLD– 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli yakıldı. Çoğunluğu Alevi 33 yazar ve ozan ile iki otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayata veda etti. Adalet hiçbir zaman tecelli etmese de katledilenler için yakılan ağıtlar, türküler ve şarkılar hafızamızı ve acımızı taze tutuyor. Unutmamak ve belki bir gün gerçek anlamda yüzleşmek için… İşte o ağıtlardan bazıları…

SEN BENDEN GİTTİN GİDELİ – MAZLUM ÇİMEN

Birçok kişi aşk şarkısı zannetse de bu parça aslına Mazlum Çimen’in Madımak’ta katledilen babası Ozan Nesimi Çimen’e duyduğu özlemin bestesidir.

SİVAS DRAMI – AŞIK MAHSUNİ ŞERİF

ISSIZLIĞIN ORTASINDA – MOĞOLLAR

BİR ŞEHİR – FERHAT TUNÇ

METİN ALTIOK AĞIDI – FAZIL SAY

TÜRKÜLER YANMAZ – ALAADDİN US

GÜN TUTUŞUR – GRUP YORUM

YANGIN YERİ – ZÜLFÜ LİVANELİ

CANIMI YAKANLAR BAKTI DUMANA – SELDA BAĞCAN

Okumaya devam et

Kültür

Oscarlı Mahershala Ali efsane boksçuyu canlandıracak

The Green Book ile en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kucaklayan Mahershala Ali HBO için çekilecek dizide ünlü boksör Jack Johson’ı canlandıracak.

BOLD– Mahershala Ali dışındaki oyuncuların henüz açıklanmadığı yapım 6 bölümlük bir mini dizi olacak ve ilk siyahi ağır sıklet boks şampiyonu olan Jack Johnson’ın kariyerine odaklanacak.

Mahershala Ali ve dizide canlandıracağı Jack Johnson

İLK AFRO-AMERİKALI AĞIR SIKLET ŞAMPİYONU

The Green Book’tan sonra True Detective dizisinin üçüncü sezonu ile izlediğimiz Mahershala Ali’nin yeni projesi sonunda belli oldu. Oscarlı oyuncu, Unruly(Asi) adı verilen altı bölümlük dizide 1878-1946 yılları arasında yaşayan boksör Jack Johnson’ı oynayacak.

İlk siyahi ağır sıklet boks şampiyonu olan Johnson’ın sıkıntılarla dolu inişli çıkışlı kariyerini anlatacak olan dizi, Ken Burns tarafından üretilen ve yönetilen PBS belgeseli “Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson” isimli yapım temel alınarak uyarlanıyor. Unruly için henüz bir yayın tarihi verilmedi.

Jack Johnson’un maçlarından görüntüler içeren bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Kültür

Sir Ian McKellen yeniden ‘Hamlet’ olacak

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerindeki Gandalf ve X-Men evrenindeki Magneto rolleriyle küresel çapta şöhret kazanan “Sir” unvanlı Ian McKellen 50 yıl aradan sonra yeniden Hamlet rolünü üstlenecek.

BOLD– Sinema ve TV çalışmalarına rağmen tiyatroya hiç ara vermeyen ünlü İngiliz oyuncu 1970’ten sonra ilk defa Shakespeare’in ünlü oyununda sahne alacak. McKellen “rolüne döndüğü için kendini şanslı hissettiğini” söylüyor.

Ian McKellen 1970’te Hamlet rolünde (ortada)

81 YAŞINDA HAMLET’İ OYNAMAK

Altı kez Laurence Oliver Ödülleri, birer kez Tony Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülleri, dört kez Drama Desk Ödülleri, ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri sahibi olan iki kez Akademi Ödüllerine, dört kez BAFTA ödüllerine aday gösterilen Ian McKellen 81 yaşında yeniden Hamlet olmaya hazırlanıyor.

William Shakespeare’in ünlü eserini sahneye bu kez yönetmen Sean Mathias uyarlayacak. Oyunun yapımcılığını ise “Waiting For Godot” (Godot’yu Beklerken) oyununda da McKellen ile çalışan Bill Kenwright üstleniyor.

Ian McKellen ilerleyen yaşına rağmen sahne çalışmalarına devam ediyor

Theatre Royal Windsor’da sahnelenecek oyunun gösterim tarihi ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı zira tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sebebiyle tiyatronun ne zaman açılacağı belli değil.

1970 yılında Hamlet’te başrol oynayan Ian McKellen konuyla ilgili olarak “Bill Kenwright’ın ilham veren iyimserliği ve Sean Mathias’ın beni ‘Hamlet’i yeniden incelemeye davet etmesi sayesinde rolüme 50 yıl sonra yeniden döndüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum.” açıklamasında bulundu.

Ünlü oyuncunun bir başka Shakespeare eseri olan Macbeth’teki performansından tadımlık bir bölümü aşağıya bırakıyoruz.

Okumaya devam et

Popular