Bizimle iletişime geçiniz

Medya

TV5’e para cezası kesen RTÜK, Pelikancılar için “Varlığı ispatlanamayan dedikodu” dedi

Medya ambargosu uygulanan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuk olduğu TV5 kanalına RTÜK, idari para cezası kesti. Etyen Mahçupyan’ın bir programda “Pelikancılar” diye bilinen grubu hedef almasını, düşünce ve ifade özgürlüğüne darbe olarak nitelendirildi.

BOLD-AKP’ye yönelik muhalif hareket eden eski AKP’li isimlere yönelik uygulanan medya ambargosuna karşın TV5 kanalı, söz konusu isimlere ekranlarını açmış ve AKP’ye yönelik eleştirileri kamuoyuyla paylaşmıştı.  TV5 son olarak AKP’den ihracı istenilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ekrana çıkarmış o yayın, kamuoyunda ciddi bir yankı bulmuştu.

DAMADI İMA ETMESİ SUÇ SAYILDI

TV5’te Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan Etyen Mahçupyan’ın konuk olduğu programda dile getirdiği “Aynı şekilde medya operasyonu yapıldı. B.A.’nın kardeşi S.A., bütün medyayı kontrol eden kişi haline getirildi ve onların altında da meselâ bu pelikan hikâyesini gördük değil mi? Zaten o pelikan hikâyesi, şu andaki adı AK Parti olan partinin fıtratını da söylüyor. Yani pelikancı denen insanlar T. E’ye rağmen yapmadılar bunları…” şeklindeki ifadeleri, RTÜK tarafından “fişleme, kişisel alana müdahale, iftira” olarak nitelendirilerek cezaya gerekçe gösterildi.

Etyen Mahçupyan, yaptığı konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ı ima etmişti. Mahçupyan’ın bu iması ve konuşması nedeniyle RTÜK, TV5 kanalına idari para cezası kesti.

PELİKAN İÇİN “VARLIĞI ISPATLANAMAYAN DEDİKODU” DENİLDİ

RTÜK verdiği kararda “İfade ve ithamlar neticesinde bir grubu hedef haline getirerek ve belirli olay ya da durumlarla ilgili olarak sorumlu tutarak toplumu ayrıştırıcı bir üslup kullanıldığı, kamuoyunda ‘pelikan’ veya ‘pelikan dosyası’ olarak bilinen bir yapı ya da oluşumla ilgili olarak siyasi ve sosyal kimlikleri kamuoyunda bilinen isimlerin sorumlu tutularak hedef alındığı, ‘şucu’ veya ‘bucu’ denilerek varlığı ispatlanamayan dedikodu düzeyinde fişleme sayılabilecek ifadeler ile kişisel alanlarına müdahale edildiği, dolayısı ile eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü iftira ve itham niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varılmıştır” denildi.

RTÜK, TV5’e gönderdiği ceza kararında, bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarı halinde yayının 5 günden 10 güne kadar durdurulmasına, ihlalin ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptaline karar verileceği uyarısı yapıldı. Karara, aralarında RTÜK Başkanvekilinin de bulunduğu 3 kişi karşı oy kullandı.

Erdoğan’ın paralel örgütüne soruşturma! Bold Ana Haber CANLI YAYIN

Medya

“Bu Cemil’e köprü de satarlar yakında”

Televizyon yorumcusu Cemil Barlas, fizikçilerin şehir efsanesi dediği yoktan enerji üreten devr-i daim makinesini “gözlerimle gördüm” deyince sosyal medyada alay konusu oldu.

BOLD – Gazeteci Yazar Mehmet Barlas’ın televizyon yorumcusu oğlu Cemil Barlas, fizikçilerin şehir efsanesi dediği yoktan enerji üreten devr-i daim makinesini “gözlerimle gördüm” deyince sosyal medyada alay konusu oldu. Barlas paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün devridaim makinesi denen şeyi gözlerimle gördüm. İnanması çok zor ama yani yoktan enerji üreten bir alet. Şimdilik resim video paylaşmıyorum. Tam sağlamasından sonra.”

BU DEDİĞİN İMKANSIZ

Takipçileri Barlas’a böyle bir aletin olmasının mümkün olmadığını anlatmaya çalıştı. Bir takipçisi Barlas’ın iddiasına şöyle yanıt verdi, ”Bu dediğin imkansız. Olursa Dünyadaki bugüne kadarki en büyük buluş olur. Çağ kapatıp çağ Açar. Petrol, kömür çöp olur. Hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç kalmaz.”

İddiasını kanıtlamaya çalışan Barlas bir de video paylaştı. Takipçilerinden videoya da cevap gecikmedi. İşte Cemil Barlas’ın devr-i daim makinesi iddialarına gelen yorumlardan bazıları;

Okumaya devam et

Medya

Meral Akşener’den Ahmet Takan tepkisi: “Daha kaç gazetecinin saldırıya uğraması gerek”

Ahmet Takan’a yapılan saldırıyı ‘basın özgürlüğünü kısıtlama amaçlı’ diye niteleyen Akşener, “Bu olayların önüne geçilmesi için daha kaç gazetecinin saldırıya uğraması gerekecek” diye sordu.

BOLD – Ankara siyasetine ilişkin yayınladığı kulis haberlerle bilinen Korkusuz Gazetesi yazarı Ahmet Takan, dün akşam saatlerinde evinin önünde saldırıya uğradı. Saldırganların sopayla saldırdıkları Takan, bacağına aldığı darbelerle hastanelik oldu. Takan atakta tedavinin ardından karakola giderek şikayette bulundu.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMA AMAÇLI

Sosyal medya hesabından saldırıyı kınayan Akşener, ”Değerli gazetecimiz Ahmet Takan’a yapılan saldırıyı kınıyorum. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Basına yönelik, özgürlüğümüzü kısıtlama amacı güden bu olayların önüne geçilmesi için daha kaç gazetecinin saldırıya uğraması gerekecek!” ifadelerini kullandı.

Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ da İBB’deki yolsuzlukları konuştuğu bir program sonrası evinin önünde saldırıya uğramış ve yaralanmıştı.

Gazeteci Ahmet Takan, evinin önünde saldırıya uğradı

Okumaya devam et

Medya

Gazeteci Ahmet Takan, evinin önünde saldırıya uğradı

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, Ankara Dikmen’de evinin önünde yumruklu saldırıya uğradı. Saldırısı sonrası Takan, 29 Mayıs Hastanesinde tedavi altına alındı. Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi.

BOLD-Ankara siyasetine ilişkin yayınladığı kulis haberlerle bilinen Korkusuz Gazetesi yazarı Ahmet Takan, akşam saatlerinde evinin önünde saldırıya uğradığı öğrenildi. Saldırganın Ahmet Takan’ın arkasından gelerek bacağına sopayla vurduğu öğrenildi.

Yeniçağ Gazetesi’ne konuşan Takan, “Slogan atarak yaklaşan saldırganı fark ettiğimde elimdeki çantayla kendimi korudum. Çanta sayesinde sadece bacağıma vurabildi. Daha sonra uzaklaştı. Daha sonra en yakın hastaneye giderek tedavi oldum. Karakolda bir kez daha ifade verdim” dedi. Takan’ın saldırı sonrasında yapılan tedavisinde bacağındaki kaslarda ezikler meydana geldiği belirtildi.

Ahmet Takan’a yönelik gerçekleştirilen sopalı saldırıdan saatler öncesinde MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın, Takan’ı hedef alan paylaşımlarda bulunması dikkat çekti.

Büyükataman, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarından “Ahmet Takan isimli boş muhabbet erbabından başka herkes görmüş ve anlamıştır ki Milliyetçi-Ülkücü Hareket’in Sayın Genel Başkanı Devlet Bahçeli her beşer gibi hastalanmış ve başarılı bir tedavi sürecinin ardından görevinin başına geri dönmüştür” ifadelerine yer vermişti.

“İçişleri’nde bir tane Menzilci göstersinler bakanlığı bırakırım”

Okumaya devam et

Popular