Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adnan Tanrıverdi TSK’daki muvazzafları baştan aşağı fişledi: Yeşil-Beyaz-Kırmızı

Skandallarla dolu YAŞ kararlarının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin hazırladığı ve muvazzaf subayların üç renkte fişlendiği dosyaya göre alındığı ortaya çıktı.

BOLD – Türk Silahlı Kuvvetlerindeki tüm yerleşik kural ve teamüllere aykırı olarak bu yılki Yüksek Askeri Şura’da alınan terfi ve atama kararlarının Saray’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olan Adnan Tanrıverdi tarafından hazırlanan “yeşil-beyaz-kırmızı” renkli listeye göre hazırlandığı iddia edildi.

TSK’da çalışan mevcut muvazzaf tüm subayların renklendirildiği liste aynı zamanda bir fişleme listesi olma özelliğini taşıyor.

LİSTE ÖNCEDEN YAPILDI

Konuyu gündeme getiren ise gazeteci Müyesser Yıldız oldu. Sadece 1,5 saat sürmesi nedeniyle kararların önceden alındığı iddialarını beraberinde getiren bu yılki YAŞ Toplantısı öncesi ve sonrasında yaşananlar Müyesser Yıldız’a göre şöyle:

“Toplantı öncesi tüm kuvvet komutanlıklarında çalışmalar yapılmış, kimlerin terfi edip, etmeyeceği belirlenmiş ve bunlar Milli Savunma Bakanlığı’na sunulmuş.

Ancak toplantıdan 1 gece önce Bakanlığa çağrılan Kuvvet Komutanları, öyle bir listeyle karşılaşmış ki, herkesin morali bozulmuş. Zira, ‘Terfi etmeli, şu göreve getirilmeli’ denilenlerin neredeyse tamamının emekliliğine, terfisi öngörülmeyen ve yetersiz bulunanların ise terfisine karar verildiği görülmüş.

Gerek terfi ve emekliliklerde, gerekse görevlendirmelerde, Komutanlıkların hazırladığı liste yerine ‘Yeşil-Kırmızı-Beyaz’ şeklinde üç liste dikkate alınmış.

Yeşilde, iktidara yakın isimler, beyazda, ‘İtaat eden, zararsızlara’ yer verilmiş.

Kırmızı listede kimlerin olduğunu ise hiç aktarmayalım.”

SADAT BAŞKANI HAZIRLADI

Müyesser Yıldız, TSK personelinin üç renkle fişlenmesine ilişkin çalışmayı yürüten kişi olarak ise SADAT Başkanı ve şu an Saray’da başdanışman olarak görevli Adnan Tanrıverdi’yi işaret etti:

“Bu iddialardan sonra genel duruma geçersek; TSK’daki gidişata itiraz edenler, bir kişiyi işaret ediyor. O isim, 15 Temmuz’dan sonra Erdoğan’ın ‘Güvenlik politikaları’ Başdanışmanı olan emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi.”

TANRIVERDİ KİMDİR?

28 Şubat öncesinde Tayyip Erdoğan’la tanışan Tanrıverdi, AKP’nin kuruluş aşamasında da teklif götürülen isimlerden biriydi. Emekli Tuğgeneral olan Tanrıverdi, TSK’dan ayrıldıktan sonra önce ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği) ve ASSM (Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi) Başkanlığı yaptı, ardından SADAT (Uluslararası Savunma Danışmanlığı)’ın kurucusu oldu. SADAT, Suriye’de ve 15 Temmuz’da paramiliter faaliyetler icra ettiği iddiasıyla gündeme geldi.

Yargı reformu bir paketle halledilmeyecek, 5 yıla yayılacak

Gündem

KHK’li istihbaratçı Şike Operasyonu ve Telekulak-VIP dinleme iddialarını anlattı

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz, 5 milyon kişinin dinlendiği iddiaları ve şike operasyonlarının nasıl başladığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BOLD – Gazeteci Adem Yavuz Arslan, YouTube kanalında KHK ile kamu görevinden uzaklaştırılan ve Cemaat soruşturmaları kapsamında 2 yıl hapis yatan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz’ı konuk etti. Arslan, Yılmaz ile çok konuşulan ‘Telekulak-VİP dinleme’ davalarını masaya yatırdı.

Yılmaz’ın, Erdoğan’ın ‘kumpas’ dediği davalara ilişkin önemli veriler paylaştığı konuşmasında, Havuz medyasının VIP dinleme diyerek manşetlere taşıdığı, 5 milyon kişinin dinlendiği iddialarına da cevap verdi.

Yılmaz ayrıca, uzun yıllar konuşulan şike operasyonları ile ilgili de önemli bilgileri izleyici ile paylaştı. Aziz Yıldırım’ın bir suç örgütü takibi sırasında telefonlara takıldığını anlatan Yılmaz, kendisini tutuklayan hakimle arasında geçen trajikomik diyaloğu ve savcının “dosya boş ama 2 yıl yatarsın” demesini anlatıyor.

Erdoğan’ın en pahalı oyuncağı

 

Okumaya devam et

Gündem

Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi’ye tahliye

Özel Kuvvetler Komutanlığında görevliyken 15 Temmuz gecesi öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

BOLD – Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanan Nazire Terzi, “silahlı terör örgütüne üye olma” gerekçesiyle 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Terzi’nin tutuklulukta geçen süre dikkate alınarak yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine kara verildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılan Nazire Terzi’nin avukatı duruşmada hazır bulundu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma ilamının okunmasının ardından söz verilen Terzi, alt derece mahkemenin hakkındaki karara uymasını talep ettiğini, ancak bozma ilamındaki aleyhe hususları kabul etmediğini söyledi. İddia makamı ise mahkemeden kararında direnmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Yargıtayın bozma ilamına uyulmasına oy birliğiyle karar verip yargılamayı sürdürdü. Cumhuriyet savcısının sanık hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirtmesi üzerine söz alan Nazire Terzi, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığını fakat Yargıtay’ın eylemlerinin “silahlı terör örgütüne üyelik” yönünde değerlendirmesini istediğini belirtti.

DARBEDEN HABERİ OLMADIĞINI DELİLLENDİRDİ

Terzi, darbe girişiminden de haberdar olmadığını, bunun telefon kayıtları ve mesajlarla da delillendirdiğini belirtti.

Terzi’nin avukatı Ertuğrul Cem Cihan da mahkemede Semih Terzi’nin değil Nazire Terzi’nin yargılandığını, yargılamanın bu kapsamda yapılması gerektiğini belirtti.

Müvekkilinin ölen eşinin peşinden gitmesi, neden öldüğünü öğrenmeye çalışmasının son derece insani olduğunu anlatan Cihan, “Müvekkilimin eşinin öldürülmesine ilişin bilgi almak istemesi örgütsel bir faaliyeti göstermez” dedi. Avukat Cihan, müvekkilinin sözde terör örgütü üyesi de olmadığını da söyledi.

Avukat beyanının ardından Nezire Terzi’ye son sözleri soruldu. Terzi, 4 yıl 3 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep etti.

Yusuf Bilge Tunç’un kaçırılması AİHM gündeminde

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 85 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 85 kişiyle birlikte toplam can kaybı 10 bin 887 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Son verilere göre, bugün hayatını kaybeden 85 kişiyle birlikte toplam can kaybı 10 bin 887 oldu. Son 24 saatte yapılan testlerin sonuçlarına göre 2 bin 576 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 396 bin 831’e yükseldi.

Ağır hasta sayısındaki artış da dikkat çekti. Sağlık Bakanlığının açıkladığı tabloda ağır hasta sayısı 2 bin 867 olduğu belirtildi.

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 2.576 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız dünden 127 fazla. Salgının yayılma hızının arttığı bu dönemde en etkili silahımız düzgün şekilde ağız ve burnunu kapayacak şekilde maske takmaktır. Maskenizi doğru takarak virüs yükünü azaltın.”

Yüzde 30’un altını gören AKP’nin rakipleri koronavirüs ve ekonomi

Okumaya devam et

Popular