Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Dinlediğiniz zaman verimliliğinizi artıran 5 müzik türü

Bilim insanları, performansa en iyi şekilde etki eden müzik türlerini belirledi. Bu türler klasik müzik, doğa sesleri, epik müzik, video oyunu müzikleri ve ambiyans müzikleri.

BOLD – Müzik dinlemek pek çok kişi için hayatın vazgeçilmezleri arasında. Stresi azaltıp ruhu beslediği söylenen müzik dinlemenin verimliliği artırdığı da ifade ediliyor.

Ancak bilim insanlarına göre her müzik türü verimliliği artırmıyor. Öncelikle müziğin yapısı, türünden bağımsız olarak müzik dinlemenin etkisini şekillendiriliyor. Müziğin etkisini azaltan ya da aksine verimliliğin azalmasına neden olan eserleri belirlemekte ise 5 kriter öne çıkıyor.

Karmaşık Müzik Yapısı: Daha karmaşık müzikal yapılara sahip olan eserler öyle kolay kolay çalışırken fayda getirmiyor. Daha basit müzikler daha verimli çalışmak için önemli.

Şarkı Sözleri: Şarkı sözleri de insanın dikkatini dağıtabiliyor. Zihnimizde başka düşünceler canlanmasını sağlayan ve bizi şarkının mesajına çeken lirikler verimliliği düşürüyor.

Dinleme Alışkanlığı: Müzik dinlemek sizin için başlı başına bir iş ise çalışırken müzik dinlemeniz aklınızın dağılmasına neden oluyor. Bu durum bir alışkanlığa dönüştüyse faydalı olmaya başlıyor.

İşin Zorluğu: Yaptığınız işin gerilimi, zorluğu ve önemi de müzik dinleme alışkanlığınıza etki ediyor. Bu durumlarda müzik dinlemek çok da fayda getirmiyor.

Kontrol: Birine sevmediği müziği zorla dinletmek de bir çeşit eziyettir. Müziğin kontrolü kendinde olmadığında insanlar bu durumdan hoşlanmaz ve dikkatleri dağılır.

Bilim insanlarına göre verimliliği arttıran müzik türleri klasik müzik, doğa sesleri, epik müzik, video oyunu müzikleri ve ambiyans müzikleri olarak sıralanıyor.

Klasik Müzik

Klasik müzik dendiği anda herkesin aklına Mozart, Beethoven, Vivaldi gibi isimler geliyor. Radyologların yaptığı araştırmaya göre her 8 kişiden 7’si, barok müzik çalarken kendini daha iyi hissediyor ve çalışma konsantrasyonları artıyor.

Genelde Vivaldi’nin Four Seasons eseri ve Bach’ın Brandenburg Konçertosu tavsiye edilir.

Doğa Sesleri

Doğa sesleri aslında bir müzik türü değil ancak bilişsel fonksiyonları artırıp stresi azaltabiliyor.

Epik Müzik

Epik müzik söz konusu olduğunda genel olarak insanlar çok önemli bir iş yaptıklarını ve büyük işler başardıklarını hissederler. Bu türdeki eserlerde ya ritim değişimiyle epik anlar bulunur ya da parçanın tamamı epik oluşturacak şekilde çalışma yapılır.

Video Oyunu Müzikleri

Bu türün müzikleri zaten odaklanmayı ve performansı artıracak şekilde bestelenir. Sonuçta oyunda yapmanız gereken bir dolu iş bulunur. Arkada kendini tekrar eden, zihni yormayan müzikler performansınıza olumlu etki eder.

Ambiyans Müzikleri

Bu müziklerde genelde söz olmaz, sık sık filmlerde de karşımıza çıktığı üzere belli bir hissi yansıtmak için kullanılırlar. Bu müzikler bir tane türü ya da bir tane müzik aletini şart koşmadan müzik dinlemeyi mümkün kılar ve zihni meşgul etmez.

Kültür

Rapçiler mahkemelik olunca bu sefer vatandaş ‘SUSAMAM’ dedi

Suç duyurusu haberinin ardından vatandaş, adalet, özgürlük, eğitim, kadına yönelik şiddet, hayvana yönelik şiddet, doğa gibi konuların işlendiği şarkıdan, kimin neyden rahatsız olduğunu sordu.

BOLD – Rapçi Şanışer’in (Sarp Palaur) 17 şarkıcı ile seslendirdiği, şuana kadar sadece Youtube’da 25 milyon kez izlenen, ve sosyal medyada da gündem olan “Susamam” isimli şarkı mahkemelik oldu. Bir vatandaş Cumhuriyet Başsavcılığına giderek şarkıdan şikayetçi oldu.

TROLLERİN HEDEFİNDELER

İktidar yanlılarını rahatsız eden, 15 dakika süren parçada, adalet, özgürlük, eğitim, kadına yönelik şiddet, hayvana yönelik şiddet, doğa gibi konular işleniyor. Şarkının yayınlanmasının ve gündem olmasının ardından, şarkıcılar hakkında, hükumet yanlısı sosyal medya hesapları, gazete ve kanallarının hedefindeydi.Başta Rapçi Şanışer’in ve diğer şarkıcıların, CIA Ajanı, Hizmet Hareketi mensubu yada PKK’lı olduklarına dair yorumlar yapılıyor.

KİM NEYDEN RAHATSIZ OLDU

Sosyal medya kullanıcıları ‘Susamam’a sahip çıktı. Suç duyurusu haberinin ardından, şarkı sosyal medyada tekrar gündem oldu. Yapılan sosyal medya paylaşımlarında, adalet, özgürlük, eğitim, kadına yönelik şiddet, hayvana yönelik şiddet, doğa gibi konuların işlendiği şarkıda vatandaşlar, kimin neyden rahatsız olduğunu sordu.

MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE YÜKSELİYORUZ

Gazeteci Sedef Kabaş da sarkıcılara destek verdi. Kabaş, ‘Halkın sesini kesmek suçtur’ diyerek, suç duyurusunda bulunanların hakkında suç duyurusunda bulunmayı önerdi.

Bir sosyal medya kullanıcısı ”Şarkıda cinsellik Yok, esrar Yok, kadına şiddet Yok, şarkı dava edilir; Kendi kanalının dizisinde, kadına şiddet var, tecavüz var, silah ve uyuşturucu ticareti var, cinayet var, dizinin yeni sezonu çekilir. Evet arkadaşlar ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine yükseliyor” diyerek tepkisini gösterdi.

Sosyal medyada suç duyurusuna karşı yükselen tepkilerden bazıları şöyle;

“Susaman” şarkısını söyleyen 18 sanatçı hakkında suç duyurusu

Okumaya devam et

Kültür

Süreyya Operası’nda “Beethoven” yılı…

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin farklı ülkelerden sanatçıların da katılımıyla 28 Eylül’de vereceği gala konseriyle perdelerini açıyor.

BOLD– Yeni sezonda büyük besteci Beethoven’in 250. doğum yılı olması sebebiyle yıl boyunca sanatçının birçok eserini tarihi opera binasında dinlemek mümkün olacak.

Kadıköy Süreyya Operası

BEETHOVEN İSTANBUL’UN TEK OPERA SAHNESİNDE
Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı sebebiyle dünyada olduğu gibi Süreyya Sahnesi’nde de bestecinin eserleri sahnelecek. İDOB, Beethoven’ın 9. Senfonisi ile orkestra, solistler, koro ve piyano için yazdığı çok özel bir yapıt olan ‘Koral Fantezi’yi de programına aldı.

İstanbul’un tek opera sahnesi olan Süreyya Operası’nda bu yıl Beethoven’in yanı sıra Don Kişot, Falstaff, Aleko, Faust, The Rakes Progress, Don Pasquale operaları ile Mançalı Adam müzikali de sanatseverlerle buluşacak. Üç Silahşör balesi ile Yunus Emre oratoryo/balesi de geçen yıl olduğu gibi sahnelenmeye devam edecek.

Okumaya devam et

Kültür

‘Susamam’ iki gün içinde 10 milyondan fazla dinlendi

18 sanatçının birlikte seslendirdiği #SUSAMAM şarkısı, YouTube’da 1.1 milyon beğeni, 10.2 milyon da görüntülenme sayısına ulaştı. Şarkı, YouTube Trend’de dünden beri 1. sırada yer alıyor.

BOLD – Türkiye’nin ünlü rap sanatçılarından Şanışer, dün YouTube kanalından #SUSAMAM etiketini kullanan yeni şarkısını paylaştı. Tutuklu gazeteciler, kadın şiddeti ve hayvan hakları gibi pek çok soruna dikkati çeken video Twitter gündemine 1. sıradan girerken, YouTube’da da dünden beri Trend listesinde 1. sırada yer alıyor.

Klip, Türkiye’de son dönemde çıkan en başarılı şarkılardan biri oldu. Şu anda YouTube’da 1 milyon beğeniyi geçen şarkı, buna karşılık 18 bin beğenilmeme aldı.

Şarkıyı Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle seslendiriyor.

Sosyal medyada şarkı hakkında yorum yapan pek çok kişiye göre, müzik alanında yeni bir dönem başlatacak şarkı 14 dakika 54 saniyelik süresiyle de ne kadar farklı bir yapım olduğunu gösteriyor.

SUSAMAM… 15 dakikalık dev rap klip…

Okumaya devam et

Popular