Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yerli tohum üretimini yasaklayan AKP’ye ihanet suçlaması

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, yerli tohum üretimini yasaklayıp piyasayı küresel tohum tekellerine bırakan AKP’yi ihanetle suçladı.

BOLD – MHP eski Grup Başkanvekili Erhan Usta, 2006 yılında yerli tohum üretimini yasaklayan AKP’yi sert şekilde eleştirdi. AKP’nin elde kalan son yerel tohumlar için de tuzak kurduğunu ifade etti.

PİYASA KÜRESEL TEKELLERE BIRAKILDI

Sosyal medya hesabından AKP’nin başlattığı Ata Tohum Projesini eleştiren Usta, “2006 yılında çıkardığı 5555 sayılı Tohumculuk Kanunuyla binlerce yıllık yerel tohumların satışını yasaklayan ve bütün piyasayı küresel tohum tekellerine bırakan AKP hükumeti, yaptığı büyük yanlışı düzeltmek için Ata Tohum Projesi başlatmış” dedi.

SORUMLULAR HESAP VERECEK Mİ?

13 yıl boyunca yerli tohum bitirildikten sonra, 3 Eylül 2019’da çıkarılan yönetmelikle; AKP hükumetinin bütün engellemelerine rağmen elde kalabilen cüzi miktardaki yerel tohum çeşitlerinin devlet adına tescil edilmesi hükmünün getirildiğini hatırlatan Usta, “Bunları kamu malı olarak tanımlıyor. Şimdi soru şu: 13 yıl boyunca Türk tohum piyasasını İsrail başta olmak üzere küresel tekellere teslim ederken aklınız neredeydi? Bu işin sorumluları hesap verecek mi” dedi.

ELDE KALAN TOHUM TÜRLERİNE TUZAK MI KURULUYOR?

Yerel tohumların bitme noktasına getirilmesinin ardından Ata Tohum Projesinin getirildiğini aktaran Usta, “Endişe ise şu: Bu proje ve yönetmelikle elde kalan azıcık yerel tohum türlerine başka bir tuzak mı kuruluyor? Devletin kozmik odasına dahi girilen bir ülkede, bu tohumların güvenliği sağlanabilecek mi” dedi.

KHK’lılara ‘harekete geçin’ çağrısı: “Karşımızda bir hukuk devleti varmışçasına davranmalıyız!”

Ekonomi

Kavcıoğlu faizi yine indirmedi, dolar 8,70 yolunda

Faizi indirmek için göreve getirilen Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu politika faizini sabit tuttu. Kavcıoğlu’nun temmuz ve ağustosta 100 baz puan faiz indireceği beklentisi arttı.

BOLD – TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı.  Kurul politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu. “Yüksek faiz emperyalizme hizmettir.” diyen Kavcıoğlu’nun 3 aydır faiz indirimi yapmaması dikkati çekti.

DOLAR 8,68’E YÜKSELDİ

Kararın hemen akabinde dolar 8,68 liraya, Euro ise 10,37 liraya çıktı. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise 1.423 puanda.

ERDOĞAN TEMMUZ VE AĞUSTOS’U İŞARET ETTİ

AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizlerin inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım.” ifadelerini kullanmıştı. Erodoğan’ın çıkışı “Kavcıoğlu’na faiz indir talimatı” diye yorumlanmıştı.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın dünyada 100 dolar Türkiye’de 32 kuruş düştü

Uluslar arası piyasalarda altının ons fiyatında düşüş sürüyor. Mayıs ayında 1.910 dolara kadar çıkan ons fiyatı, 1.807 dolara geriledi. Türkiye’de gram altın ise 534 liradan 502 liraya indi.

BOLD – Bu yılın nisan ayından itibaren yükselişe geçen altın ABD Merkez Bankası (FED) kararı sonrası inişe geçti. Altın 8 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine çekildi.

DOLARDAKİ ARTIŞ DÜŞÜŞÜ YAVAŞLATTI

Ons fiyatında yüksek düşüşe rağmen Türkiye’de gram altındaki düşüş sınırlı kaldı. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi sebebiyle düşüş 32 kuruş oldu. Haziran başında tüm zamanların zirvesi 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen ancak 502 TL’ye kadar gerileyebildi.

ÇEYREK ALTIN 820 LİRA

Mayıs ayında 850 lira sınırına dayanan çeyrek altın fiyatı da 820 liraya geriledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Süte yüzde 14 zam geldi

Yem fiyatlarına gelen zamların ardından, çiğ sütün taban fiyatı da arttı. 2,80 lira olan fiyat 3,20’ye yükseldi. En ucuz paket süt 5 lira olacak.

BOLD – Ahırdaki ineklere bakma maliyetlerinin artması sebebiyle süt fiyatlarına zam yapıldı. Ulusal Süt Konseyi 1 Temmuz-31 Aralık dönemindeki çiğ süt tavsiye satış fiyatını 40 kuruş arttırdı. İnekten sağılıp daha şişelenmemiş sütün fiyatı 2,80 liradan 3,20 liraya çıktı.

EN UCUZ SÜT 5 LİRA OLACAK

Çiğ süt taban fiyatında yapılan artışın marketlerdeki süte yüzde 20 zam olarak yansıyacak. Geçen yıl 3,95 liraya satılan 1 litrelik en ucuz sütün fiyatı gelen zamlarla 4,75 liraya çıkmıştı. Yeni gelen zamla en ucuz sütün 5 liraya çıkacağı belirtildi.

YİNE ZAM YAPILACAK

Ulusal Süt Konseyi, “Maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.” diyerek yeni zamların sinyalini de verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0