Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HDP, IŞİD emiri İlhami Balı ile MİT ilişkisine yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdı

103 kişinin öldüğü Ankara Tren Garı katliamı ile birçok kanlı eylemin planlayıcısı olduğu iddia edilen IŞİD emiri olarak bilinen ve kırmızı bültenle aranan İlhami Balı ile MİT ilişkisine yönelik iddialar TBMM gündemine taşındı.

BOLD-IŞİD’in Türkiye sorumlusu olarak bilinen İlhami Balı’nın kırmızı bültenle arandığı dönemde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Ankara’da bir otelde ağırlandığına dair iddialar HDP ve CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

Nordic Monitor, geçtiğimiz günlerde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği ve Türkiye’nin en kanlı dönemlerinden biri olarak kabul edilen 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan terör olayları ile ilgili olarak Türkiye’yi sarsacak skandal bir bilgi ortaya çıkartmıştı. Ankara Tren Garı, Suruç, Diyarbakır ve Atatürk Havalimanı saldırılarının planlayıcısı olduğu iddia edilen İlhami Balı’nın 27-29 Mart 2016 tarihleri arasında MİT tarafından Ankara’da bir otel de ağırlandığı iddia edilmişti.

HDP’Lİ KEMALBAY, IŞİD-MİT İLİŞKİSİNİ SORDU

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için “Bir eski Başbakanın (Ahmet Davutoğlu) Türkiye’nin en kritik 4 ayı olarak ifade ettiği, AKP’nin iktidardan düştüğü tarih aralığı olan Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 arasında yaşanan IŞİD katliamları ile ifade edilen MİT- IŞİD ilişkileri ve görüşmelerinin bağlantısı var mıdır?” diye sordu.

 

HDP’li Serpil Kemalbay da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle 10 soru yöneltti. Kemalbay şu soruları sordu:

 

-Milli İstihbarat Teşkilatı Abu Mansur al Magrebi ve İlhami Balı ile görüşmüş müdür? Görüşmüşse hangi tarihler arasında görüşmüştür?

 

-IŞİD’in Türkiye elçisi olduğunu ifade eden Abu Mansur al Magrebi tarafından beyan edilen bilgiler doğru mudur?

 

-Milli İstihbarat Teşkilatı IŞİD ile ‘çıkarları doğrultusunda’ pazarlık etmiş midir ve MİT bugüne kadar IŞİD ve uzantıları ile iş birliği yapmış mıdır?

 

-MİT yetkililerinin IŞİD üyesi İlhami BALI ile görüştüğü ve bir otelde dışarı çıkmasına izin verilmeyerek, ‘misafir edildiği’  iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ağırlamanın nedeni nedir?

 

-İlhami Balı kırmızı bültenle arandığı halde ilgili birimlere teslim edilmek yerine MİT ile görüşme yapıyor olabilmesinin ve ülkedeki çok sayıda katliamın sanığı konumunda olmasına rağmen şahsın MİT eliyle denetlenmesi ve korunmasındaki amaç nedir? Bu bağlantılar Türkiye’de yaşanan IŞİD katliamlarının MİT’in bilgisi dahilinde olduğunu göstermiyor mu?

 

-Başta Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihleri arasındakiler olmak üzere Türkiye’de yaşanan IŞİD katliamlarından Milli İstihbarat Teşkilatı haberdar mıydı? MİT’in haberi var idiyse neden önlem alınmadı, saldırılar önlenmedi?

 

-Yapılan görüşmede İlhami Balı’ya MİT’in Suriye Masası’nda görevli kod adı Serhan Albayrak ve Irak Dairesi tercümanı Ahmet Özçelik’in refakat ettiğine dair bilgiler doğru mudur? Şayet doğru ise Balı ile konuşulan konu nedir?

 

-Yine basına yansıyan İlhami Balı ile Ankara’da görüşen İlhan Kaya ve Suriye Dairesi Başkanı Mutlu Tuka’nın  IŞİD tarafından vahşi şekilde yakılarak öldürülen erler Sefer Taş ve Fethi Şahin  ile ilgili WhatsApp üzerinden görüşmüş oldukları iddiaları incelenmiş midir? İncelendi ise Bali ile yapılan yazışma nedir? Erler,  Sefer Taş ve Fethi Şahin’in başına gelenler nedenleriyle beraber kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

 

-MİT ile bağlantı içerisinde sınırı kolaylıkla geçebilen ve Türkiye’ye geçiş sağlayan IŞİD üyelerinin Ankara katliamı başta olmak üzere diğer katliamlarla olan bağlantısı tespit edilmiş midir?

 

-Sınırdan geçiş yapan IŞİD üyelerinin Türkiye’de tedavilerinin yapıldığına dair bilgiler doğru mudur?

CHP’li Şeker, Soylu’ya sordu: IŞİD militanı İlhami Balı, Ankara’da kimlerle görüştü?

Gündem

3 kişinin hayatını kaybettiği Sabiha Gökçen’deki kazayı yapan uçağın pilotu tutuklandı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen kaza ilgili Pegasus Havayolları uçağının kaptan pilotu Mahmut Arslan, ifadesinin ardından tutuklandı.

BOLD-5 Şubat’ta İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının pisten çıkması sonucu oluşan kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti. 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçağın parçalanması sonucu 139 yolcu yaralanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kazaya ilişkin soruşturma başlatmış ve uçağın pilotu Mahmut Arslan, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildikten sonra Kartal Anadolu Adalet Saray’ı ifadesi alınmak üzere getirildi.

Kazaya ilişkin soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren kaptan pilot, sorgusunun ardından “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edildi.

Buradaki ifadesinin ardından Mahmut Arslan tutuklandı.

“Türkiye ardı ardına depremlerle sarsılacak”

Okumaya devam et

Gündem

Libya’daki Türk Birliği Komutanı Tuğgeneral hayatta mı?

Libya’daki TSK unsurlarına yapılan saldırıda Birlik Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal’ın de şehit olduğu idda edildi. Resmi kaynaklardan iddialara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda TBMM’de AKP’li vekillerin oylarıyla Libya’ya asker gönderme teskeresi, muhalefetin tepkisine rağmen MHP’li vekillerin desteğiyle kabul edilmişti. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne askeri destek amacıyla gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait birlik geçtiğimiz günlerde Hafter Güçleri tarafından saldırıya uğradığı iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet yetkililerinin sakladığı saldırıda TSK personelinden şehitler vardı. İzmir’in Kınık ilçesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafter’e karşı kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Mücadeleyi orada sürdürüyorlar. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Birkaç tane şehidimizin karşılığında yüze yakın orada lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Kamuoyundan saklanan ve sosyal medya “sessiz şehitler” diye tabir edilen askerler arasında Libya Türk Birliği Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal’ın da olduğu iddia edildi. İddiaya göre, Tuğgeneral Soysal’ın cenazesi askeri tören dahi yapılmadan sessiz bir şekilde Aydın’da toprağa verildiği aktarıldı.

Bazı sosyal medya hesapları, Tuğgeneral Soysal’ın yaşadığını ölmediğini iddia etti. Bazı hesaplarda şehit olan askerler arasında Tuğgeneral’inde olduğunu savundu. Kamuoyundan saklanan ‘Sessiz Şehitler’ olayının ardından iddialara ilişkin resmi makamlardan hiçbir açıklama yapılmadı.

15 Temmuz’dan sonra emekli ettiler göreve çağırıp Libya’ya yolladılar şehit cenazesini sessizce defnettiler

Okumaya devam et

Gündem

‘Birkaç şehit’ mi yoksa daha fazlası mı…! Adem Yavuz Arslan yorumladı

Türkiye’nin önemli gündemlerinde biri olan Libya’da şehit olan askerlerin gizlice defnedilmesinin arkasındaki plan ne? Libya’da gerçekte kaç askerimiz şehit oldu?

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Birkaç şehit” diyerek neyi perdelemeye çalışıyor? 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasında gündeme gelen ‘Sıfırlama’ tapelerinin gerçek olduğu ortaya çıktı. Kaçırılan kişilere işkence yapıldığı iddiaları Baro’ları harekete geçirdi.

Mahkeme işkence için suç duyurusu yaptı…Bahçesaray’da 41 kişiyi çığ değil yolsuzluk öldürdü…Gazeteciler Adem Yavuz Arslan ve Fatih Akalan gündemin sıcak başlıklarını Bold Medya’nın Youtube kanalından değerlendi.

Okumaya devam et

Popular