Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kamudaki lüks araba sevdası salgına dönüştü

İstanbul Büyükşehir’deki araç yolsuzluğunu gözler önüne seren Yenikapı’daki İsraf Sergisi, Türkiye’de kamu kurumlarını yönetenlerin lüks otomobil takıntısını yeniden gündeme getirdi.

BOLD – Gelişmiş ülkelerde kamuda sınırlı sayıda araç kullanımına izin verilirken Türkiye’de ise makam aracı saltanatı her geçen gün büyüyor. Yaklaşık 120 bine yakın makam aracının bulunduğu Türkiye’de yöneticilerin lüks takıntısı ise dikkat çekiyor. Saray’dan Meclise, Kızılaydan PTT’ye kadar lüks araç hastalığı salgın gibi yayılıyor.

YARDIM PARASI İLE ULTRA LÜKS ARAÇ

Lüks araç skandalının son halkasını Türk Kızılayı oluşturdu. Yolsuzluk iddiaları ve uçuk maaş zamlarıyla gündeme gelen Kızılay yönetiminin, Dünya Gıda Programı tarafından yabancılara yardım amacıyla gönderilen 3 milyon 700 bin TL ile ikisi ultra lüks olmak üzere toplam 10 adet 4×4 jip aldığı ortaya çıktı. Kırsal alanlara kolay erişim de alıma gerekçe yapıldı.

ZIRHLI MAKAM ARAÇLARINDAN GEÇİLMİYOR

Lüks araç konusunda ise zirveyi Cumhurbaşkanlığı kimseye kaptırmıyor. Saray’ın garajında 2’si limuzin 14 zırhlı araç, 28 4×4 jip, 30 motosiklet olmak üzere toplam 268 araç yer alıyor. Makam aracı olarak kullanılan 11 Mercedes marka araç ise zırhlı. Saray, son olarak 6’sı yabancı lüks araç olmak üzere toplam 25 otomobili şoförleriyle birlikte kiralamak için ihale açmıştı.

ISITMALI, DERİ DÖŞEMELİ ARAÇLAR

Türkiye Büyük Millet Meclisi ise 66 lüks araca her ay 1 milyon 187 bin TL kira ödüyor. TBMM’de Başkanlık Divanı üyelerinin kullandığı 2019 model, 2000 cc motor gücüne sahip araçlar, yol bilgisayarı, tam otomatik klima, deri döşeme, ısıtmalı koltuklar gibi özellikleri bulunuyor.

İBB’DE MİLYARLIK ARAÇ KİRALAMA

Son günlerde gündemi işgal eden İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki araç saltanatının ardı arkası kesilmiyor. Çok sayıda makam aracının kaybolduğu belediyede son 7 yılda araç kiralama için 2.2 milyar liralık ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı. Belediye yönetimi gereksiz yere kiralanan araçları ise şimdi Yenikapı’da sergiliyor.

GÖREVİ BIRAKSALAR DA ARAÇLARI BIRAKMIYORLAR

Kamuda görevleri sona eren çok sayıda kişinin makam araçlarını bırakmadığı ortaya çıkmıştı. 2017 yılında istifa ettirilen AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in zırhlı özel jipleri istifasının ardından yaklaşık 2 yıl kullandığı ortaya çıkmıştı. Durumun ortaya çıkmasından sonra Gökçek, kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası araçları teslim etmek zorunda kalmıştı.

Bahçeli çete lideri Drej Ali’nin oğlunun nikah şahidi oldu

 

Gündem

AKP taslak hazırlıyor: Sosyal medyanın alanını daraltacaklar

Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı sosyal medya şirketlerine yönelik düzenleme netleşmeye başladı. Sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik açacak. 30 gün içinde temsilci bildirmeyenlerin internet bant genişliği daraltılacak.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, Adalet ve Ulaştırma Bakanlıkları ile AKP’nin hukukçuları sosyal medyaya yeni kurallar getirilmesi için çalışmalara başladığı iddia edildi. Çalışmada Almanya, Fransa ve ABD’deki uygulamalar ile AİHM’in verdiği kararlardan yola çıkılarak bir taslak hazırlandığı ortaya çıktı.

Taslakta, sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları, 30 gün içinde temsilci bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde sitenin internet bant genişliğinin belli oranlarda daraltılması öngörülüyor. Kişilerin başvurusu halinde suç teşkil eden içerikler ile kişisel veri ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklerin 72 saat içinde kaldırılması planlanıyor.

AKP kaynakları, sosyal medya platformları arasında en fazla sıkıntının Twitter’la yaşandığını belirtirken, tüm sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de hukuki ve mali sorumluluk üstlenmeleri için düzenleme yapılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

Evlatları için cezaevine giden beyaz tülbentli kadınlar için savcılık ‘sözde anne’ tanımlaması yaptı

Açlık grevi yapan çocuklarını desteklemek için cezaevi önüne giden beyaz tülbentli anneler, Kocaeli Savcılığının hazırladığı iddianamede “sözde anne” olarak ifade edildi.

BOLD – Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının 27 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame kabul edilerek yargılamaya başlandı. Savcılığın iddianamesinde açlık grevindeki çocuklarına destek olmak amacıyla oturma eylemi yapan anneler için ‘sözde anneler’ ifadesi kullanıldı. 568 sayfalık iddianamede sözde kelimesi 159 yerde geçti.  İddianamede şüphelilere silahlı terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası yapma suçlaması yöneltildi. İddianamede oturma eylemine katılan HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Nuran İmir, Serpil Kemalbay ve Musa Piroğlu’nun isimlerine de yer verilerek, vekillerin eyleme destek verdiği kayda geçti.

“ŞU HALE BAKIN, İŞ ANALARA KADAR GELDİ”

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucu Ömer Faruk Gergerlioğlu annelere itham eden bu ifadeye tepki gösterdi. “Her türlü ‘sözde’yi duymuştum da bunu duymamıştım! Çocuklarının açlık grevlerine destek veren anneler için Kocaeli 2. Ağır Ceza’nın kabul ettiği Savcı iddianamesinde bakın ne denmiş? Sözde anneler! Şu hale bakın yahu iş analara da geldi!” dedi.

İddianamede o dönem açlık grevine olan HDP Milletvekili leyla Güven için “Leyla Güven onurumuzdur” şeklinde slogan atılması da “deliller” arasında gösterildi. Savcılık bu sloganın neden atıldığını da sordu. İddianamede sözde annelerle fotoğraf çekilmesi de deliller arasında yer aldı.

“KENDİLERİNİ SÖZDE ANNELER OLARAK TANITAN ŞAHISLAR”

İddianamede kullanılan ‘sözde’lerden bazıları şöyle: Sözde barış anneler, kendilerini sözde anneler olarak tanıtan şahıslar, sözde tecrit, sözde bayrak, sözde genelge, sözde marş, sözde flama, sözde bayrak, sözde kadına şiddet ve çocuk istismarı, sözde cezaevi şartları, sözde analar, sözde analar denen grup, sözde HDP Gebze Gençlik Meclisi.

 

KHK’lıların sembol ismi Haluk Savaş hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca: “Bayramda sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama kısıtlamalar olabilir”

Fahrettin Koca, güncel koronavirüs bilgilerini açıkladı. 22 kişinin daha salgında hayatını kaybettiğini belirtti. Bayramda bazı kısıtlamalar olabileceği mesajını verdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgınına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Koca’nın açıkladığı yeni Kovid-19 verilerine göre Türkiye’de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 22 kişi artarak 5 bin 282’ye çıktı. Bugün tespit edilen bin 41 yeni vakayla, Türkiye’de virüs kapan kişi sayısı da 208 bin 938’e yükseldi.

Verilerle ilgili açıklama yapan Koca, “Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır” dedi. Koca, son 3 gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü 7 ili şöyle sıraladı: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Son 3 gün en az vaka görülen 7 ilin ise Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik olduğunu aktardı.

Koca şu bilgileri paylaştı:

  • Kurban Bayramı döneminde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre bir takım kısıtlamalar söz konusu olabilir.
  • 31 Ağustos’a doğru salgının seyrinde bir farklılık olursa daha önce yapıldığı gibi Bilim Kurulu tarafından uzaktan eğitim gibi öneriler sunulabilir.
  • Aşı ile ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor. Sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Eylül ekimde klinik çalışmalara geçebiliriz.

Okumaya devam et

Popular