Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kamudaki lüks araba sevdası salgına dönüştü

İstanbul Büyükşehir’deki araç yolsuzluğunu gözler önüne seren Yenikapı’daki İsraf Sergisi, Türkiye’de kamu kurumlarını yönetenlerin lüks otomobil takıntısını yeniden gündeme getirdi.

BOLD – Gelişmiş ülkelerde kamuda sınırlı sayıda araç kullanımına izin verilirken Türkiye’de ise makam aracı saltanatı her geçen gün büyüyor. Yaklaşık 120 bine yakın makam aracının bulunduğu Türkiye’de yöneticilerin lüks takıntısı ise dikkat çekiyor. Saray’dan Meclise, Kızılaydan PTT’ye kadar lüks araç hastalığı salgın gibi yayılıyor.

YARDIM PARASI İLE ULTRA LÜKS ARAÇ

Lüks araç skandalının son halkasını Türk Kızılayı oluşturdu. Yolsuzluk iddiaları ve uçuk maaş zamlarıyla gündeme gelen Kızılay yönetiminin, Dünya Gıda Programı tarafından yabancılara yardım amacıyla gönderilen 3 milyon 700 bin TL ile ikisi ultra lüks olmak üzere toplam 10 adet 4×4 jip aldığı ortaya çıktı. Kırsal alanlara kolay erişim de alıma gerekçe yapıldı.

ZIRHLI MAKAM ARAÇLARINDAN GEÇİLMİYOR

Lüks araç konusunda ise zirveyi Cumhurbaşkanlığı kimseye kaptırmıyor. Saray’ın garajında 2’si limuzin 14 zırhlı araç, 28 4×4 jip, 30 motosiklet olmak üzere toplam 268 araç yer alıyor. Makam aracı olarak kullanılan 11 Mercedes marka araç ise zırhlı. Saray, son olarak 6’sı yabancı lüks araç olmak üzere toplam 25 otomobili şoförleriyle birlikte kiralamak için ihale açmıştı.

ISITMALI, DERİ DÖŞEMELİ ARAÇLAR

Türkiye Büyük Millet Meclisi ise 66 lüks araca her ay 1 milyon 187 bin TL kira ödüyor. TBMM’de Başkanlık Divanı üyelerinin kullandığı 2019 model, 2000 cc motor gücüne sahip araçlar, yol bilgisayarı, tam otomatik klima, deri döşeme, ısıtmalı koltuklar gibi özellikleri bulunuyor.

İBB’DE MİLYARLIK ARAÇ KİRALAMA

Son günlerde gündemi işgal eden İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki araç saltanatının ardı arkası kesilmiyor. Çok sayıda makam aracının kaybolduğu belediyede son 7 yılda araç kiralama için 2.2 milyar liralık ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı. Belediye yönetimi gereksiz yere kiralanan araçları ise şimdi Yenikapı’da sergiliyor.

GÖREVİ BIRAKSALAR DA ARAÇLARI BIRAKMIYORLAR

Kamuda görevleri sona eren çok sayıda kişinin makam araçlarını bırakmadığı ortaya çıkmıştı. 2017 yılında istifa ettirilen AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in zırhlı özel jipleri istifasının ardından yaklaşık 2 yıl kullandığı ortaya çıkmıştı. Durumun ortaya çıkmasından sonra Gökçek, kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası araçları teslim etmek zorunda kalmıştı.

Bahçeli çete lideri Drej Ali’nin oğlunun nikah şahidi oldu

 

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0