Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Devlet bir çocuğun ölümünü aydınlatmaktan hep kaçtı”

Türkiye’nin yakından takip ettiği fakat bir türlü aydınlatılamayan Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili süreci başından beri takip eden ve duyurulmasını sağlayan Metin Cihan, Rabia Naz’ın ölümünün hala örtbas edilmek istendiğine dikkat çekti. Cihan, “Devletimiz bir çocuğun ölümünü aydınlatmaktan hep kaçtı” ifadesini kullandı.

BOLD-Sosyal medya hesabından açıklama yapan Metin Cihan, Rabia Naz Vatan’ın ölümünün aydınlatılması için yaptığı çalışmalar nedeniyle hedef alındığına dikkat çekti.  “Çok eski tweetlerle neden hedef gösteriliyorum?” sorusunu soran Cihan, “e itibarım var bilmem ama itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Neden? Maalesef hâlâ Rabia Naz’ın ölümünü örtbas etme derdindeler. Bu nedenle bana olan güveni yıkmaya çalışıyorlar. Bir yandan ölümü aydınlatıyor olsalar böyle demezdim.” dedi.

“BABA, SAVCIYLA BİLE GÖRÜŞEMEZKEN…”

Twitterdan açıklamada Metin Cihan, “Asıl konuya, Rabia Naz’a gelmek istiyorum. Dediğim gibi bildiğim ve gördüğüm her şeyi anlatmak istiyorum. 19 Şubat’a gelen mesajla konudan haberim oldu. 24 Şubat’ta araştırıp yazdım. İyi yaptım. Konu ülke gündemine girdi. Baba savcıyla bile görüşemezken İçişleri Bakanıyla görüştü.” sözleriyle olayın geldiği noktaya dikkat çekti.

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün aydınlatılması noktasında sürecin bir yerde tıkandığını ifade eden Cihan, “Süreç boyunca Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı (bazısı birkaç kez olmak üzere) müfettişler atadı, soruşturdu. Bütün bu çabalar her nedense hep bir duvara tosladı. Hepsi durduruldu. Devletimiz bir çocuğun ölümünü aydınlatmaktan hep kaçtı.” dedi.

“Çoğu insan Rabia Naz’ı ilk benim duyurduğumu düşünüyor.” diyen Cihan, “Hayır, öyle değil. Benim daha haberim bile yokken örneğin Sabah’ta sürmanşet oldu TGRT’de program yapıldı. Müge Anlı ilçeye ekip gönderdi. Ama her ne hikmetse tüm bu haberler ansızın kesildi. Asla devamı gelmedi.” şeklinde anlattı.

Metin Cihan’ın Rabia Naz Vatan olayına ilişkin paylaştığı mesajlar şöyle;

Cem Küçük ve Fuat Uğur Ekim’de TV programı yapmıştı ben sonraki Şubat’ta sorduğumda @FUATUGUR yanıt verdi “biz hâlâ aynı fikirdeyiz içişleri bakanı @suleymansoylu ilgileniyor” dedi. Umutlandığım anlardan biriydi. @cemkucuk55 açıkça “bu cinayet örtülmüştür” diyordu.

2 Mayıs’ta Ak Parti içinde etkili biriyle görüştüm. Ne kadar etkili? Yanımda bakanlarla yazışıyordu. Bakanlar konudan haberdardı. Bu görüşmeyi çok vicdanlı bir takipçim ayarladı. Yine umutlandığım günlerden biriydi. ‘Halledeceğiz’ dedi.

Aile Bakanı @ZehraZumrutS’un vicdanlı bir insan olduğunu ve konuyu çözmeye çalıştığını öğrenmiştim. Keza Milli Eğitim Bakanı @ziyaselcuk için aynı şeyi duydum. Yanımda yazıştılar. Umutlandım.

Benimle görüşen kişi ‘önüme video koysalar bile beni Rabia Naz’ın intihar ettiğine inandıramazlar’ dedi. Buraya kadar normal. ‘Bu saatten sonra @EmineErdogan ve Sümeyye Erdoğan’ı da inandırmazlar’ dedi. ‘Her şeyi biliyorlar’ dedi. Umutlandığım anlardandı.

“DEVLET YİNE NEYSE AMA MAFYADAN KORKUYORUM

Rabia Naz’a ne olduğunu ben bilmiyorum. Bildiğim şeyleri anlatacağım. Eski belediye başkanı hiç konuşmuyor. Eski Milli Savunma Bakanı hiç konuşmuyor. Hâlâ korunuyorlar. 1 kez bile ifade vermediler. Ak Partili değilim ama Ak Parti içinde kimsenin bunları sevmediğini görebiliyorum.

Hal böyle olunca karşımda devlet değil mafya varmış gibi gibi hissediyorum devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum.

Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi var mı? Aylar öncesinden beri var. Benim bunu dillendirmemem istendi. Dillendirmedim. Çözülsün istedim. Çözmek adına hiçbir şey yapılmadı.”

Mahkeme hukuku yok saydı; Altan ve Ilıcak’ı yine tahliye etmedi

Gündem

Öğrenciler tepki göstermişti! Gencer’in derslerine başka bir öğretim görevlisi girecek

Elazığ depremi sonrası kız çocuklarına yönelik yaptığı açıklamalarla tepki toplayan Prof. Dr. Bedri Gencer’in Yıldız Teknik Üniversitesi’nde boykot edilen derslerine başka bir öğretim görevlisi girecek.

BOLD-Elazığ depreminin ardından küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesinin “pedofilin suçu” sayılmasından dolayı bu felaketin Türkiye’nin başına geldiği yönünde bir açıklama yapan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü Bedri Gencer, tepki toplamıştı.

Gencer, deprem sonrası yaptığı açıklamada “Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” demişti.

Açıklamaları büyük tepki toplayan Bedri Gencer’in, sosyoloji dersi verdiği Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans öğrencileri dersi boykot ederek girmeme kararı aldı. Bedri Gencer’in protesto edilmesini ardından geçtiğimiz hafta okuldan atılması için 124 dilekçe toplanmıştı. Bu haftaya da dilekçeler toplanarak başlandı. Pazartesi sabahları sosyoloji dersine giren Gencer’in bu sabah derslerine Muhammed Fazıl Baş isimli araştırma görevlisi girdi.

Öğrenciler, yerine gelen hocaya sorduklarında ise, geçici veya kalıcı bir durum olabilir cevabını aldıktan sonra YTÜ öğrenci otomasyon sistemi üzerinden dersin hocasının değiştiği bildirildi.

Ahmet’in annesine izin çıktı, Almanya’ya birlikte gidecekler

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet’in annesine izin çıktı, Almanya’ya birlikte gidecekler

Cemaat soruşturmaları kapsamında yurt dışına çıkış yasağı bulunan Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yasağı kaldırıldı. Ahmet ikinci kemoterapi için annesiyle birlikte Almanya’ya gidebilecek.

BOLD – Bir buçuk yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı kaldırıldı. Ahmet, ikinci kemoterapiyi almak için Almanya Köln’deki Immun Onkologisches Zentrum’a annesiyle birlikte gidebilecek. 20 Ocak 2020’de babaannesiyle birlikte Almanya’ya gitmek zorunda kalan Ahmet, yaklaşık 15 günde daha da kötüleşmişti. Her gün telefonla görüntülü görüşen anne-oğulun ayrılık acısını tüm dünya izlemiş, nihayetinde Ahmet ve babannesi 8 Şubat’ta Adana’ya dönmüştü. Döner dönmez ise Ahmet’in bir bacağı tümör  metastaz yaptığı için alçıya alınmıştı.

MUTLULUKTAN AĞLIYORUM

Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağının kaldırılmasıyla ilgili haberi insan hakları aktivisti Natali Avazyan sosyal medya hesabından duyurdu. Avazyan “Adana #CHP Milletvekilimiz Sn @Zinonutumer önderliğinde yürüttüğümüz üstün çabalar sayesinde Ahmet annesiyle tedaviye gidiyor. Adana Cumhuriyet Başsavcısı @yurdagul_faruk ederim. Adana Baro Başkanımıza Sn.Veli Küçük teşekkür ederim. Ve teşekkürler Türkiye. Teşekkürler kendim.” dedi. Mutluluktan ağladığını ifade eden Avazyan, kendisine destek olan sanatçılar Zülfü Livaneli, Gökhan Özoğuz, Serra Yılmaz, Ayşenil Şamlıoğlu’na teşekkür etti.

Zekiye Ataç ise “Şu an savcılıkta yasağın kaldırıldığına dair belgenin elime geçmesini bekliyorum.” diye yazdı. Kısa süre sonra da savcılık kararını paylaştı.

ANNE VE BABASININ TUTUKLANDIĞI GÜNLERDE HASTA OLDU

Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 20 Şubat 2018’de tutuklanan ve 30 Kasım 2018’de, 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan baba Harun Reha Ataç, oğlunun hastalığı daha birkaç ay önce öğrendi. Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde davası görülen Ataç’ın dosyası şu an İstinaf Mahkemesinde bulunuyor. Eşiyle aynı gün gözaltına alınan Zekiye Ataç, 2,5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

Ahmet Burhan Ataç, anne ve babasından ayrı kaldığı o günlerde hastalığa yakalandı. Oğlunun hastalığını sosyal medyada duyuran Ataç, 15 Eylül 2019’da sırf bu nedenle gözaltına alınmış, sosyal medya tepkileri nedeniyle bir gün sonra adli kontrol şartıyla sonra serbest bırakılmıştı. Daha sonra ise Ahmet’in tedavisi için Prof. Dr. Haluk Savaş ve Natali Avazyan girdi. Kendisi de kanser hastası olan Savaş, 2019 yılının sonbahar aylarında Almanya Köln’deki ‘Immun Onkologisches Zentrum’a tedavi için gitmişti. Aynı yerde Ahmet’in de tedavi olabilmesi için hastane ile bağlantı kuruldu. Ama önlerinde iki problem vardı.

Zekiye Ataç’a ikinci gözaltından sonra yurt dışı çıkış yasağı getirilmişti. Ve hastane tedavi için 50 bin Euro istiyordu. Zekiye Ataç defalarca dilekçe vermesine rağmen yasak kaldırılmadı. Bu sırada devreye insan hakları aktivisti Natali Avazyan girdi. Ahmet’i manevi evladı gibi sahiplendi. Babası Reha Ataç’ı bir günlüğüne de olsa Ahmet’in yanına hastaneye getirmeyi başarabildi. Hastane masrafları için ise Norveç’teki sivil toplum kuruluşu Aidbrom International ile birlikte ortak bir kampanya düzenleyerek 50 bin Euro’yu bir günde toplandı. Ahmet ilk tedavi için Almanya’ya babaannesiyle gitti. İkincisi için artık annesiyle gidecek.

Kanser hastası Ahmed Burhan: Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum

Ahmet’in annesi: “Yurt dışı yasağımı kaldırın, oğlum ölüyor”

Annesinden ayrı Almanya’ya gönderilen Ahmet Burhan artık hiç yemek yemiyor!

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan neden darbe tartışmasını açtı? Adem Yavuz Arslan yorumladı

Erdoğan’ın neden ‘darbe’ tartışmalarını gündeme getirdiğini sorgulayan TR724 Yazarı Adem Yavuz Arslan, AKP rejiminin tükenen ekonomi ve halkın iktidara olan güvenin gittikçe zayıflamasının ardından yeni bir söylem geliştirmeye çalıştığını ifade etti.

BOLD-Adem Yavuz Arslan, Gazeteci Fatih Akalan’ın sunumuyla Bold Medya Youtube kanalında gündeme ilişkin soruları yorumladı.

Okumaya devam et

Popular